Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmihu30, on 14 ianuarie 2022 - 16:31, said:

am primit si eu de la Nova notificare pentru pretul din urmatorul an :
Stimate Partener,

Nova Power & Gas SRL, furnizorul dumneavoastră de energie electrică, prin prezenta Notificare vă aduce la cunoștință faptul că, prețul de furnizare pentru energie electrică activă (Pee)  oferit pentru perioada 01.03.2022-28.02.2023 este de 650 lei/MWh, fără TVA. Mai multe detalii găsiți în Notificarea atașată.
Adresa de e-mail este una informativa, pentru eventuale clarificări vă rugăm să vă adresați către [email protected].   
Echipa NOVA

Cat rezulta pretul final per Kwh, cu tot cu TVA ?
Pe ANRE am gasit ca sunt pe locul 2 la preturi, dupa Hidroelectrica. Acolo scrie de pret final de 1.18 lei / Kwh. Oare la acest pret vom iesi si noi sau avem sanse sa iesim mai ieftin ? Nu stiu ce se mai adauga la cei 650 lei / MWh in afara de TVA.

#20
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Notificare primita de la CEZ - incepand cu 1 apr pretul e de 0,8413 lei/kwh - sau total cu toate "prostiile" inclusiv TVA ajunge la 1,37 lei/kwh.
Pe contractul incheiat anul trecut in februarie avem undeva la 0,54 pret TOTAL inclusiv TVA.

Hai sa zic ca inteleg cresterea, dar si abonamentul zilnic a crescut de la 0,32 la 0,77 lei/zi...

#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Vremuri, vremuri, la 0.54...

#22
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
@Magicwisewolf: de unde, ca la Hidroelectrica e undeva la 0,65 cu TVA (toate cele incluse). Doar ca probabil vor fi sufocati de clienti...

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

View Posthvac, on 13 ianuarie 2022 - 23:02, said:

Eu am o singura intrebare , cat % din consumul de curent in regim casnic poate sustine Hidroelectrica ? ....ca nu cred ca ne putem muta toti la ei.....

Si cand spun "toti" ma refer toata tara.
Intreaba in cercul tau de cunoscuti,o sa ai surprize,nu vei gasi f multi sa faca schimbarea,poate mai tarziu

#24
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007

View PostSwatKat, on 14 ianuarie 2022 - 19:58, said:

Notificare primita de la CEZ - incepand cu 1 apr pretul e de 0,8413 lei/kwh - sau total cu toate "prostiile" inclusiv TVA ajunge la 1,37 lei/kwh.
Pe contractul incheiat anul trecut in februarie avem undeva la 0,54 pret TOTAL inclusiv TVA.

Hai sa zic ca inteleg cresterea, dar si abonamentul zilnic a crescut de la 0,32 la 0,77 lei/zi...

Stai sa vezi cind primesti notificare la gaz.

#25
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
@hackoo: da, tot in aceeasi perioada e si gazul.

Pe de o parte nu inteleg de ce au trimis acum la energie, ca pana la 1 aprilie este mai mult de 1 luna, probabil vor sa ma "prinda" cu pret mai mare. Pe de alta parte in notificare nu precizeaza clar perioada pentru care se aplica pretul, ei zic doar "incepand cu 1 aprilie..."
Oricum le raspund cu niste intrebari, ca sa am totul i scris.

#26
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Cu 45 de zile inainte te informeaza de modificarile aduse la pret . Cred ca este foarte bine pentru client .  Tocmai pentru a avea timp pentru schimbare furnizor in caz ca nu-ti convine oferta propusa de ei .

#27
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

View Postrickysyv, on 14 ianuarie 2022 - 17:43, said:

E destul de dubios cum reușește Hidroelectrica să vândă de 3 ori mai ieftin ca restul... Care-i șpilul?

Pe site-ul lor n-au nici un fel de automatizare, trebuie să trimiți documente pdf atașate la mail-uri ca în anii '90...
Pai sunt mai multe motive.
Hidroelectrica e companie de stat și directorii sunt numiți politic. Și cine e la putere, ca să nu le sara lumea în cap, ii pune pe ăștia sa vândă curent ieftin ca să poate spune ca avem alternative ieftine.
Alt motiv ar fi impozitul de 80% pe preturile la energie care depășesc 450 de lei/Mwh
https://www.economic...mul_538060.html
Statul fiind acționar banii suplimentari ar venii tot la ei și ar trebui să-i bage în buzunarele furnizorilor pentru plafonari. Asa ii lasă la hidroelectrica.
Mai e și listarea la bursa și nu le-ar strica câteva zeci de mii de clienți casnici în portofoliul(aveau 25000 ultima data)
Si nu în ultimul rand ei produc energie foarte ieftin, 120-130 de lei /MWh. Apa sa fie.

Well, după 1 aprilie prețul cred ca va fi de 450 de lei/Mwh

#28
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 16.12.2020

View Postceanu1980, on 14 ianuarie 2022 - 22:08, said:

Intreaba in cercul tau de cunoscuti,o sa ai surprize,nu vei gasi f multi sa faca schimbarea,poate mai tarziu

La 200 kw pe luna (cat e media de consum a locuintelor din ro) o suma de 300 lei (fata de 150 lei anterior) nu-i va determina probabil pe f multi sa faca schimbarea , aici iti dau dreptate. Daca insa era situatia de la gaze migrau rapidPosted Image

View Postrickysyv, on 14 ianuarie 2022 - 17:43, said:

E destul de dubios cum reușește Hidroelectrica să vândă de 3 ori mai ieftin ca restul... Care-i șpilul?

In primul rand energia hidro are cel mai mic cost de productie.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrickysyv, on 14 ianuarie 2022 - 17:43, said:

E destul de dubios cum reușește Hidroelectrica să vândă de 3 ori mai ieftin ca restul... Care-i șpilul?
Vand si pe bursa opcom si destul de scump asa isi echilibreaza costurile Posted Image
Si apropo breaking news, Hidroelectrica intra cu 15% pe bursa de valori Bucuresti, statul e de acord.

Sa nu uitam au fost ani pe vremuri in care era in insolventa datorita baietilor destepti.

Edited by andreic, 15 January 2022 - 13:19.


#30
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu știu ce-i aia bursă opcom dar sigur îmi scapă ceva acum. Pe site la Hidroelectrica e afișat prețul de 0.251 lei / kwh iar la Enel apare 1.249 lei / kwh. E o diferență de aproape 5 ori, nu are cum să fie normal așa ceva!

https://www.enel.ro/...line-salut.html

La orice alt produs sunt diferențe de preț între vânzători dar de obicei marja e de plus/minus 10%, nu de 5 ori!

#31
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postandreic, on 15 ianuarie 2022 - 13:13, said:


Vand si pe bursa opcom si destul de scump asa isi echilibreaza costurile Posted Image

Sa nu uitam au fost ani pe vremuri in care era in insolventa datorita baietilor destepti.
Ticăloși, tâlhari , nu deștepți.

View Postrickysyv, on 15 ianuarie 2022 - 14:43, said:

Nu știu ce-i aia bursă opcom dar sigur îmi scapă ceva acum. Pe site la Hidroelectrica e afișat prețul de 0.251 lei / kwh iar la Enel apare 1.249 lei / kwh. E o diferență de aproape 5 ori, nu are cum să fie normal așa ceva!

https://www.enel.ro/...line-salut.html

La orice alt produs sunt diferențe de preț între vânzători dar de obicei marja e de plus/minus 10%, nu de 5 ori!
Nene, e simplu : Hidro e producător cu cost de producție foarte mic ( barajele lui Ceasca,prin care trece apa, iese curentul).
Enel nu știu dacă produce vreun Mwh in Ro, sunt doar bișnițari, și iau curent scump, probabil din cel produs arzând gaze, la care a explodat prețul, deci ...

#32
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nene, merci de explicație ca la clasa întâi! Ne portăm la Hidroelectrica atunci, e gratis să trimitem un email!

#33
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 27.01.2021
Stie cineva unde se poate face cont la distribuitor pentru zona Brasov?
Am gasit ca distribuitorul ar fi distributie-energie Transilvania Sud, dar am gasit portal doar pentru Transilvania Nord.
Bine, gasisem la un moment dat ceva si pt Sud, dar nu mergea sa apas pe "Inregistrare cont" si acum nu mai gasesc deloc.

#34
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

View Posthackoo, on 15 ianuarie 2022 - 10:02, said:

Cu 45 de zile inainte te informeaza de modificarile aduse la pret . Cred ca este foarte bine pentru client .  Tocmai pentru a avea timp pentru schimbare furnizor in caz ca nu-ti convine oferta propusa de ei .

Mie imi expira contractul cu electrica fix pe 10 februarie 2022. Am primit notificare cu noul pret care a intrat deja in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2022. Pai cum vine asta?? Mi-au mancat o luna jumatate din tarifarea cu vechiul pret!!! Am incercat sa imi vizualizez contractul si nu am reusit, nu imi permit accesul. Ar trebui sa fac plangere anre, dar nu stiu daca merita efortul..

#35
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Probabil ca unul din motive pentru care au primit amenda a fost si asta.

#36
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

View Postbbseptik2017, on 16 ianuarie 2022 - 18:40, said:



Mie imi expira contractul cu electrica fix pe 10 februarie 2022. Am primit notificare cu noul pret care a intrat deja in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2022. Pai cum vine asta?? Mi-au mancat o luna jumatate din tarifarea cu vechiul pret!!! Am incercat sa imi vizualizez contractul si nu am reusit, nu imi permit accesul. Ar trebui sa fac plangere anre, dar nu stiu daca merita efortul..
La CEZ și la electrica preturile erau valabile pana la finalul anului indiferent de momentul când ai fi încheiat contractul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate