Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#145
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFREESH, on 29 iunie 2022 - 08:56, said:

O parere la factura enel care a venita intarziata si este facturata de pe 1 martie pana pe 31 mai = 1807 kw la pretul de 2220 lei = 1.217 lei per kw ?
Eu am sunat ieri la enel si a zis ca pretul e plafonat la 80 bani si nu conteaza nr de kw.



Pai si cum au explicat faptul ca ti-a venit 2220 lei pt 1807 kwh ?

#146
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View Postnmc2006, on 28 iunie 2022 - 15:38, said:

da, am consum mediu pe la 120-130 kw lunar. Nu stiu ce sa fac, mi-e ca daca trec la HE sa nu majoreze si astia in timp..

Ramanand la Enel, nu faci decat sa dai bani din buzunarul tau (si al nostru, tuturor), pentru compensarea pe care statul o plateste Enelului pentru faptul ca Enel iti factureaza tie mai putin decat ar cumpara (chipurile) de pe "piata libera".

View PostFREESH, on 29 iunie 2022 - 08:56, said:

O parere la factura enel care a venita intarziata si este facturata de pe 1 martie pana pe 31 mai = 1807 kw la pretul de 2220 lei = 1.217 lei per kw ?
Eu am sunat ieri la enel si a zis ca pretul e plafonat la 80 bani si nu conteaza nr de kw.

Daca ai avut anul trecut consum mediu peste 300kwh, e legal, ca OUG-ul de plafonare le da dreptul sa te factureze acum cu un pret mai mare decat ai avea in contract. Daca ai avut consum mai mic de 300kwh anul trecut, atunci e de discutat si facut reclamatie, ca ar trebui sa ai acum pret plafonat indiferent de cat consumi.

Mai e insa un aspect. Factura ta contine 2 luni - atat martie cat si aprilie. In martie era un alt pret plafonat (alta reglementare in vigoare) pentru un consum lunar de sub 500kwh din ce tin minte si din aprilie situatia expusa anterior. Vezi cum sunt impartite consumurile in factura, nu au cum sa le puna la gramada - trebuie facuta recllamatie daca e asa..

Edited by SwatKat, 29 June 2022 - 09:17.


#147
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

View PostSwatKat, on 29 iunie 2022 - 09:12, said:


OUG-ul de plafonare le da dreptul sa te factureze acum cu un pret mai mare decat ai avea in contract.
E a nspea oara cand intreb, unde scrie asta? De ce oare rectifica OUG spunand ca daca pretul din contract e mai mic ramane valabil si la cei cu media peste 300Kwh? Informati-va si pe urma dati sfaturi altora.
Da, e un abuz ce va trebui pedepsit cumva.

#148
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004
OUG 27/2022 art.5 si 6

#149
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Nu scrie treaba asta, cititi de cate ori e nevoie si pe urma ganditi ceea ce ati citit. Incercati sa identificati unde scrie ca furnizorul trebuie sau poate sa ignore contractul. Ce e asa greu de inteles ca se va promulga o noua OUG ce va reglementa aspectul asta lasat in aer si interpretat de furnizori dupa bunul plac?
Ne meritam soarta.

#150
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Prin OUG se recunoaște furnizorilor un pret de achizitie de 0,73 lei/kWh la care ae adaugă taxe, accize, distribitie si tva. De asta au crescut pretul la energie.

#151
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Am sunat am facut sesizari, etc.
Pe perioada 1-30 martie am avut plafonare la 0.7-0.8 iar dupa 1 aprilie din cauza ca am peste 300kw luna am fost taxat la 1.3-1.4 lei pe kwh dar eu avand pachetul ENEL online fix de 0.7 lei kwh la care adauga ei taxe si ajung la 1.3 lei asta ar fi explicatia , mi-au dat si un mail mare despre cum functioneaza calculul si OUG.

Daca intrati pe site-ul lor toate abonamentele au pretul de 1.3 lei/kw + ..

Jalnic s-a ajuns, nu stiu ce reclamatie sa fac pentru semi-abuzul asta.

View Postcamsonat, on 29 iunie 2022 - 10:20, said:

Nu scrie treaba asta, cititi de cate ori e nevoie si pe urma ganditi ceea ce ati citit. Incercati sa identificati unde scrie ca furnizorul trebuie sau poate sa ignore contractul. Ce e asa greu de inteles ca se va promulga o noua OUG ce va reglementa aspectul asta lasat in aer si interpretat de furnizori dupa bunul plac?
Ne meritam soarta.

Cand zici ne meritam soarta,ce ai putea sa faci ca utilizator casnic, sa schimbi furnizorul doar, corect?

Edited by FREESH, 30 June 2022 - 08:50.


#152
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004
Schimbi furnizorul, care e problema? La Hidroelectrica tariful e la jumatate.

#153
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Schimbi ca asta am facut deja si eu, dar ce faci cu sumele facturate abuziv?
Cand spun ca ne meritam soarta ma refer la faptul ca bagam capul intre umeri, refuzam sa credem ca suntem furati pe fata si trecem mai departe platind baietilor destepti.
Eu ca utilizator casnic am scris mai sus ce am facut deja si ce voi face in functie de raspunsul ANPC. Eu muncesc de banii aia si nu conteaza daca sunt multi sau putini, conteaza ca ii iau din banii familiei mele. Asta e inacceptabil.

Edited by camsonat, 30 June 2022 - 14:47.


#154
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Hidroelectrica a prelungit oferta pana la finele anului 2022. Incepe sa miroasa a divort de ENEL.

#155
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Am sugerat ca se vor prelungi... nu sunt alte variante Posted Image Sunt curios daca apuca sa mai preia niste furnizori pana atunci.

Edited by andreic, 01 July 2022 - 08:37.


#156
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004
A primit cineva factura finala de la Enel dupa ce au plecat de la ei?
In MyEnel nu mai apare locul de consum si nici pe email nu au trimis-o.

#157
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Nici eu nu mai vad contul si nici factura finala nu am primit-o. Pe de alta parte, intr-un email venit ieri de la ei imi spun ca s-a emis factura finala acum o luna si e si platita deja. Dupa mintea mea trebuiau sa mai factureze inca 28 de zile.

#158
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Enel, electrica furnizare, hidroelectrica si cine mai e.....toti sunt niste hoti ! Suntem furati pe fata...de gaze nici nu mai spun...

#159
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Propaganda anarhista :roflmao:

#160
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006
Enel după ce lunile trecute a întârziat facturarea ca să factureze după noua ordonanță favorabila lor, acum s au grabit sa emită facturile ca să nu prindă modificarea ordonanței.

#161
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.economic...ava_597373.html
"Scumpirea energiei în piață nu se oprește, prețurile reale depășesc cu mult plafoanele de la client. Presiune și pe furnizori și pe Guvern, clienții ar putea avea parte de scumpiri teribile la primăvară"

Contrar frectiilor celor de la minister sau unor analisti si conform cu speculatiile lumii mai putin avizate dar realiste, pretul energiei electrice va continua sa creasca masiv.
Este posibil ca masurile sa cedeze inainte de termen pentru ca nu vor mai fi bani pentru ele in ritmul curent.

View Postsoldatel56, on 09 iulie 2022 - 14:49, said:

Enel după ce lunile trecute a întârziat facturarea ca să factureze după noua ordonanță favorabila lor, acum s au grabit sa emită facturile ca să nu prindă modificarea ordonanței.
Pai n-au cum ca e obligatorie deja, va fi inclusa.

Edited by andreic, 11 July 2022 - 09:56.


#162
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007

View Postcamsonat, on 05 iulie 2022 - 08:00, said:

Nici eu nu mai vad contul
Acelasi lucru si la mine,dar au facut-o cand inca mai aveam contract cu ei,am facut reclamatie la ANPC(DREPTURILE MELE DE CLIENT LA ACEEA DATA DAR SI DE FOST CLIENT MI-AU FOST INCALCATE prin indepartare abuziva dela informatie)plus ca in data de 01.06.2022 am facut sesizare contor defect nu afisa index dar in data de 16.06.2022 primesc factura cu 548kW(750 lei) cu index contor citit in data de 12.06.2022(ultima zi de contract Enel,citit de cine,si ce?).Abia ieri mi-a fost schimbat contorul fara sa fiu anuntat (la reclamatie au spus ca voi fi contactat sa fiu prezent cand se inlocuieste contorul),am sunat la ei sa vad dece nu am fost contactat si am ramas blocat cand au spus ca la ei contorul apare schimbat in data de 08.06.2022.Momentan astept raspuns dela Enel pentru ca am contestat nr.de kW din ultima factura,sunt curios ce calcule vor face.Am facut reclamatie la ANPC privind aceasta problema cat si pentru dezactivare loc consum in cont My Enel,urmeaza ANRE.Colegu @camsomat are dreptate sunt bani munciti de noi(Daca vreau sa tin un depozit de bani nu ii tin la ENEL ii tin altundeva)
Concluzia,incalcite sunt caile Enel!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate