Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#127
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 28.05.2004
Posted Image

Acum sigur, fata de jigodiile de la Enel nu cred ca poate fi mult mai rau la HE.
Mai ales avand din vedere faptul ca e companie detinuta majoritar de stat si s-ar putea sa aiba anumite jene sa mareasca tariful ca niste nesimtiti.

#128
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Sunt si eu "abuzat" de ENEL conf art 5 din ordonanta.
https://forum.softpe...__fromsearch__1

#129
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Ministrul Energiei, Virgil popescu, a vorbit marți despre comparația dintre noile măsuri de siprijin pentru populație și companii și OUG 114, îndemnându-o pe românii care consumă mai mult de 300 KWh/lună să se mute la Hidroelectrica, care are oferte atractive.

Ordonanța privind măsurile aplicabile clienților finali din piața de energie electrică și gaze naturale în perioada 1 aprilie 2022 - 31 martie 2023 a fost publicată marți dimineața în Monitorul Oficial, și, conform acesteia, producătorii sunt stimulați să-și continue investițiile, pentru că prețurile sunt în regulă, a anunțat ministrul Energiei, Virgil Popescu, într-o dezbatere organizată de Financial Intelligence.

„S-a lucrat la noi, la Secretariatul General al Guvernului, n-a fost o Ordonanță ușoară. Au fost de integrat de la Consiliul Legislativ anumite observații de formă, nu de fond și azi dimineață s-a publicat în Monitorul Oficial așa cum a fost anunțată. (…) Dacă ne uităm, și am văzut că s-a încercat public o analogie cu Ordonanța 114, este cu totul și cu totul altceva. În momentul când pui un plafon în piața angro de 150 de lei net pe MWh pentru clienții la care producătorii vând e un preț care cred că e foarte stimulativ pentru absolut toate investițiile în gaze naturale din România. Hai să ne uităm pe Ordonanță, să vedem ce scrie în Ordonanță și să vedem că producătorii sunt stimulați să-și continue investițiile, pentru că prețurile sunt ok din punctul de vedere al producătorului și al furnizorului și al clientului final și principala preocupare a noastră, a ministerului, a Guvernului, a fost să nu afectăm investițiile”, a spus Popescu, potrivit Agerpres.

El a reiterat că, de la 1 aprilie, avem ca noutate un tarif social pentru energia electrică de 68 de bani pe KWh pentru toți cei cu un consum lunar de până în 100 KWh și de 80 de bani pentru un consum între 100 și 300 KWh, în timp ce pentru cei care consumă peste 300 KWh nu mai există un prag.


“Se naște întrebarea foarte naturală și foarte la locul ei: ce se întâmplă cu cei care consumă peste 300 KWh? Eu cred că cei care consumă peste 300 KWh, printre care mă găsesc și eu pentru că mă încălzesc cu pompe de căldură, pot să găsească atractivă oferta companiei Hidroelectrica și să se mute la Hidroelectrica pentru că oferta este aceeași de acum un an, de acum doi ani, de acum trei ani. Între timp s-a îmbunătățit foarte mult modulul informatic al companiei, mutarea se face instantaneu în câteva minute după ce se semnează online, pe calculator, acest contract”, a afirmat ministrul Energiei.

Virgil Popescu a subliniat că noutatea acestei Ordonanțe este aceea că furnizorii au recunoscut un cost de furnizare de 73 lei pe MWh, deci 0,073 lei/KWh, care va fi adăugat la costul de achiziție a energie electrice.

“Deci, practic nu va fi o revânzare cu un anumit adaos a energiei electrice, ci pur și simplu costul de achiziție a energiei se va regăsi, așa cum este cumpărată așa va fi și vândută”, a explicat el.
https://adevarul.ro/...013d/index.html

OUG le da voie furnizorilor să vândă cu 0,73 lei/kWh, de asta a crescut prețul la EE. Hidroelectrica produce și vinde ieftin și cred că este oferta cea mai avantajoasă în acest moment.


#130
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.04.2022
De ce nu treci la Hidroelectrica?

#131
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Imbecilului astuia i-am deschis eu capul pt ca acopiat exect ce i-am scris eu. Inca din Ianuarie face lobby pt HE dar nu e in stare sa explice cum va aplica HE art 5. Astept sa vad facturi pe Aprilie la cei ce au avut medii mari si  iau decizia mutarii.

#132
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,684
  • Înscris: 22.11.2007
La o locatie unde exista un contract in regim de serviciu universal, daca vreau sa il trec pe numele meu pot alege sa raman tot la un contract de serviciu universal sau sunt obligat sa aleg unul din piata concurentiala?!

in concret sunt la enel energie muntenia serviciu universal si vreau sa raman la fel, doar sa trec contractul pe numele meu

#133
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
Semnezi contract, deci ieși din serviciul universal.

#134
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu azi am semnat cu HE. Mai bine ma fura o companie romaneasca decat una straina.

#135
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Eu sper (si cred) ca HE nu va faca mascari cu pretul. Pentru ca ei sunt producatori, isi produc singuri energia vanduta cum s-ar zice si nu cred ca "divizia" de furnizare a HE cumpara de la "divizia" de producere a HE energia mai scump ca sa justifice acele ajustari lunare, care sunt tocmai acest lucru - legate de pretul mediu de achizitie din luna respectiva. Vedem. Eu sunt la ei de la jumatea lui aprilie, nu am inca factura emisa

#136
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 28.05.2004
Teoretic ai dreptate. Practic, compania e detinuta majoritar de stat, de la care nu avem asteptari prea mari. Vom vedea.

#137
KelSceptic

KelSceptic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2021
Azi a venit factura pentru perioada 01.04-01.06.2022, factura ce a avut puterea de a ma face sa plang si sa vorbesc singur vreo 30min spre 5 ore :)


Pentru 849KW consumati = 1268RON.

Articolul 5 m-a cam terminat. Am facturi si de 1200KW consumati unde plateam ~800RON, acum s-au inversat cifrele :)


Ce sa zic, Hidroelectrica pare cea mai buna alegere. La ANRE toate ofertele sunt peste 1.4RON/KW, insa cea de la Hidro apare cu 0.64RON/KW.

Pare ca ne asteapta vremuri grele.

#138
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 28.05.2004
Esti la Enel?

#139
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.03.2016
eu sunt la EnelMuntenia, si am abonamentul Enel Fix online. Daca pana acum plateam cam 63 de bani pe kw, acum mi-au trimis instiintare ca din septembrie voi plati 1,30 lei pe kw plus vreo 15 lei lunar abonamentul. Japca curata..

#140
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Esti printre fericitii care au avut media lunara mai mica de 300Kwh ca altfel incepeau cu 1,3 lei inca din Aprilie.

#141
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.03.2016
da, am consum mediu pe la 120-130 kw lunar. Nu stiu ce sa fac, mi-e ca daca trec la HE sa nu majoreze si astia in timp..

#142
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Presupunînd că Hidroelectrica, care este producător, va majora (cîndva) prețul, cam ce crezi că vor face ceilalți, care sînt doar furnizori? Da' sincer...:)

#143
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnmc2006, on 28 iunie 2022 - 15:38, said:

da, am consum mediu pe la 120-130 kw lunar. Nu stiu ce sa fac, mi-e ca daca trec la HE sa nu majoreze si astia in timp..

Atunci ramai la elen muntenia. Acum ai 1,3 lei, iar peste o luna doua om sa fie 2,1 lei. Daca tie iti convin aceste tarife, atunci nu mai fa mutarea la alt furnizor.

Personal mi se pare aiurea sa ramai la cineva care te taxeaza cu 1,3 lei/kWh in loc sa treci la altul care te taxeaza cu ~0,7 lei/kWh motivand ca POATE si celalalt furnizor va majora candva. Enel oricum si-a dovedit in timp marsavia. Eu nu as mai ramane la niste mizerabili care nu isi respecta niste conditii contractuale agreate de ambele parti. Eu nu as ramane la un furnizor care se c*ca la propriu pe deciziile anre/anpc. Ce asteptari sa am de la un astfel de furnizor ?!

Edited by MembruAnonim, 28 June 2022 - 16:28.


#144
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
O parere la factura enel care a venita intarziata si este facturata de pe 1 martie pana pe 31 mai = 1807 kw la pretul de 2220 lei = 1.217 lei per kw ?
Eu am sunat ieri la enel si a zis ca pretul e plafonat la 80 bani si nu conteaza nr de kw.


ABUZ ?? mai am si contractul cel mai ieftin (ENEL fix online) - https://www.enel.ro/...oliul-enel.html

Acum vad ca toate contractele de EL au 1.3 lei pe KW+

Poate cineva care a primit factura luna asta sa confirme pret pe kw la enel ?

Edited by FREESH, 29 June 2022 - 08:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate