Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#109
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Na, treci la Hidroelectrica și nu te va mai interesa nici o ordonanță, pentru că vei avea cel mai mic preț de pe piață, indiferent cît consumi!

#110
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcrislacor, on 04 iunie 2022 - 12:54, said:

Na, treci la Hidroelectrica și nu te va mai interesa nici o ordonanță, pentru că vei avea cel mai mic preț de pe piață, indiferent cît consumi!
Surprize și la Hidro e la fel dacă depășești 300kwh. Cel puțin asa apare la ei pe site

Edited by soldatel56, 04 June 2022 - 13:21.


#111
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Unde ai văzut și ce?
Eu sînt la Hidro și nu am nici o limitare!

#112
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006
Ai primit factura pe aprilie?
Eu încă aștept sa fiu clarificat de cei de la Hidroelectrica ca să ma mut la ei.
Dar din ce scrie în aceasta notificare la punctul 3 asa înțeleg.

Edited by soldatel56, 04 June 2022 - 14:08.


#113
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Ai citit cumva și articolul 3.2 din adresa asta? Ia citește-l, dup-aia fă calculul de preț (dacă ți-e lene, îți spun eu că va fi mai mic de 0,8 lei/kWh!) și vino înapoi aici!
Cît despre factură, nu nu am primit factura pe aprilie! Doar pe martie. Dar nu mă stresez, cînd vor avea nevoie de bani, vor face și factura pe aprilie! Și aia pe mai, și pe iunie și tot așa...
Dacă ești o persoană care tremură după facturi, atunci da, Hidroelectrica nu e pentru tine! Rămîi la ENEL cu 1,3 lei per kWh...

#114
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcrislacor, on 04 iunie 2022 - 14:18, said:

Ai citit cumva și articolul 3.2 din adresa asta? Ia citește-l, dup-aia fă calculul de preț (dacă ți-e lene, îți spun eu că va fi mai mic de 0,8 lei/kWh!) și vino înapoi aici!
Cît despre factură, nu nu am primit factura pe aprilie! Doar pe martie. Dar nu mă stresez, cînd vor avea nevoie de bani, vor face și factura pe aprilie! Și aia pe mai, și pe iunie și tot așa...
Dacă ești o persoană care tremură după facturi, atunci da, Hidroelectrica nu e pentru tine! Rămîi la ENEL cu 1,3 lei per kWh...
Da l am citit, fix pe acelasi punct ma cert cu Enel. Acolo se refera strict la cei ce beneficiază de plafonare, nu zice nimic despre cei ce nu se încadrează. Si fix aici Enel a gasit portiță sa mărească prețul.
Practic pentru cei ce depășesc 300kwh, furnizorul poate sa nu mai respecte contractul.
Si nu, nu tremur după facturi, pot veni și odată pe an.

Edited by soldatel56, 04 June 2022 - 14:30.


#115
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004

View Postcrislacor, on 04 iunie 2022 - 14:18, said:

Ai citit cumva și articolul 3.2 din adresa asta? Ia citește-l, dup-aia fă calculul de preț (dacă ți-e lene, îți spun eu că va fi mai mic de 0,8 lei/kWh!) și vino înapoi aici!
Cît despre factură, nu nu am primit factura pe aprilie! Doar pe martie. Dar nu mă stresez, cînd vor avea nevoie de bani, vor face și factura pe aprilie! Și aia pe mai, și pe iunie și tot așa...
Dacă ești o persoană care tremură după facturi, atunci da, Hidroelectrica nu e pentru tine! Rămîi la ENEL cu 1,3 lei per kWh...

La punctul 1 (specificat la 3.2) este vorba de clientii casnici cu consum sub 300kw.
Daca ai peste se aplica pct. 3.1 si practic fac ce vor cu tariful si se pisa pe contract.

Edited by bograd, 04 June 2022 - 14:40.


#116
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Deci, oameni buni, prețul energiei electrice la Hidroelectrica, valabil pînă în 30 iunie, este de 0,25 lei per kWh pentru energia activă! Asta te duce, cu toate angaralele și inclusiv TVA, undeva în jurul valorii de 0,7 lei per kWh, în funcție de unde ai domiciliul în țărișoara asta! DECI, CE VĂ MAI INTERESEAZĂ PLAFONAREA???
Nu scrie nicăieri că prețul ăsta e numa' pînă la 300 kWh! ĂSTA E PREȚUL ȘI ATÎT!

Edited by crislacor, 04 June 2022 - 15:03.


#117
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006
Si la ENEL contractul, pe care îl am acum, încă valabil e la un preț similar cu cel actual de la Hidroelectrica și tot au găsit o portiță sa adauge o diferențe de preț conform cu ordonanță.
Deci scuza mi mie ignoranță și temerea, dar nimic nu ma convinge pina nu am răspunsul oficial Hidroelectrica.

Edited by soldatel56, 04 June 2022 - 15:04.


#118
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004

View Postcrislacor, on 04 iunie 2022 - 14:57, said:

Deci, oameni buni, prețul energiei electrice la Hidroelectrica, valabil pînă în 30 iunie, este de 0,25 lei per kWh pentru energia activă! Asta te duce, cu toate angaralele și inclusiv TVA, undeva în jurul valorii de 0,7 lei per kWh, în funcție de unde ai domiciliul în țărișoara asta! DECI, CE VĂ MAI INTERESEAZĂ PLAFONAREA???
Nu scrie nicăieri că prețul ăsta e numa' pînă la 300 kWh! ĂSTA E PREȚUL ȘI ATÎT!

Fals.

OUG le da voie, daca ai peste 300kw/luna, sa te factureze la un pret mai mare decat cel contractat.

#119
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postsoldatel56, on 04 iunie 2022 - 15:02, said:

Si la ENEL contractul, pe care îl am acum, încă valabil e la un preț similar cu cel actual de la Hidroelectrica și tot au găsit o portiță sa adauge o diferențe de preț conform cu ordonanță.
Deci scuza mi mie ignoranță și temerea, dar nimic nu ma convinge pina nu am răspunsul oficial Hidroelectrica.
Nu e o portiță, ți-au mărit prețul și gata! Iar fiindcă ai consumuri mai mari de 300 kWh pe lună, nu te califici pentru plafonare! Măririle de prețuri au fost făcute de majoritatea furnizorilor (mă rog, de cei care și-au băgat picioarele în ele contracte!), justificîndu-le prin „perioada grea” de pe piață! Oricum, sigur ai primit o notificare de mărire a prețului, așa cum la fel de sigur trebuiau să-ți ofere și posibilitatea de a denunța contractul. Lucru pe care, pare-se, nu l-ai făcut...

View Postsoldatel56, on 04 iunie 2022 - 15:02, said:

(...)
Deci scuza mi mie ignoranță și temerea, dar nimic nu ma convinge pina nu am răspunsul oficial Hidroelectrica.

View Postbograd, on 04 iunie 2022 - 15:07, said:

(...)
OUG le da voie, daca ai peste 300kw/luna, sa te factureze la un pret mai mare decat cel contractat.
Na, sănătate maximă! Nu stau să mă cert cu voi aici și, pentru ce?
Mergeți pe topicul dedicat Hidroelectrica și întrebați acolo, colegii care au consumuri peste 300 kWh, cît au plătit!

Edited by crislacor, 04 June 2022 - 15:08.


#120
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcrislacor, on 04 iunie 2022 - 15:08, said:

Nu e o portiță, ți-au mărit prețul și gata! Iar fiindcă ai consumuri mai mari de 300 kWh pe lună, nu te califici pentru plafonare! Măririle de prețuri au fost făcute de majoritatea furnizorilor (mă rog, de cei care și-au băgat picioarele în ele contracte!), justificîndu-le prin „perioada grea” de pe piață! Oricum, sigur ai primit o notificare de mărire a prețului, așa cum la fel de sigur trebuiau să-ți ofere și posibilitatea de a denunța contractul. Lucru pe care, pare-se, nu l-ai făcut...
Greșit prețul pe kwh în factura a rămas la fel, dar a fost adăugată o noua linie în factura ce se numește : diferența preț între OUG27/2022 și preț contractat.
Repet prețul per kwh nu s a modificat pe fata în contract.
Si pe grupul fb Hidroelectrica se vorbește mult despre asta, dar nimeni nu știe nimic, deoarece factura hidro pe aprilie nu a venit încă.

Edited by soldatel56, 04 June 2022 - 15:13.


#121
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004
La Enel am contract pana in August cu tarif fix 0,25 (aprox. 0,65 cu toate taxele).
Pentru Aprilie mi-au facturat cu 0,75 (aprox 1,2 cu toate taxele) conform OUG

Repet, am contract in vigoare pana in August cu 0,25 fara taxe.

#122
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
LA ENEL, NU LA HIDROELECTRICA!!!

Enel e revînzător!

#123
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004
Da, la Enel.
Acelasi lucru poate sa-l faca si Hidroelectrica.
Ordonanta le da voie.

Edited by bograd, 04 June 2022 - 15:16.


#124
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Cu singura diferență că ordonanța dă această posibilitate revînzătorilor (nota 3 de la 3.1/i din documentul de mai sus), ori Hidroelectrica este producător!

Edited by crislacor, 04 June 2022 - 15:19.


#125
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004
E si producator si furnizor.
Tu faci contract cu HE in calitate de furnizor.

#126
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate