Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2042 replies to this topic

#289
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
@axiborn, am specificat că trebuie o strategie pe termen lung.
Energia electrică poate deveni foarte ieftină, e o resursă nelimitată, pe când gazul nu este.

#290
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postbv01, on 24 ianuarie 2022 - 15:14, said:

@axiborn, am specificat că trebuie o strategie pe termen lung.
Energia electrică poate deveni foarte ieftină, e o resursă nelimitată, pe când gazul nu este.
Doar ca pana sa ajungem la sursa aia nelimitata, vom ingheta de frig.

#291
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbv01, on 24 ianuarie 2022 - 15:14, said:

Energia electrică poate deveni foarte ieftină, e o resursă nelimitată, pe când gazul nu este.
Din metan se poate obtine energie electrica si din energie electrica metan.
Important este sa obtii energie ieftina, nu conteaza de care.

#292
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postbv01, on 24 ianuarie 2022 - 15:14, said:

@axiborn, am specificat că trebuie o strategie pe termen lung.
Energia electrică poate deveni foarte ieftină, e o resursă nelimitată, pe când gazul nu este.
Lasă asta, mai e gaz ptr 50 de ani și se pot descoperi noi depozite.
Energia electrică trebuie produsa, gazul doar îl extragi și bagi pe conducte...

#293
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
unde e gazul? in rusia?
ca momentan Romania nu are nici pe 10 ani, zice british petroleum. https://e-nergia.ro/...-ani-raport-bp/

#294
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View PostAlexD2, on 24 ianuarie 2022 - 15:26, said:

Doar ca pana sa ajungem la sursa aia nelimitata, vom ingheta de frig.

De undeva trebuie început, nu?

#295
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postbv01, on 24 ianuarie 2022 - 15:45, said:

De undeva trebuie început, nu?
Da, ne vom face un seppuku si-apoi mai vedem noi cum va fi.

#296
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postslai, on 24 ianuarie 2022 - 15:38, said:

unde e gazul? in rusia?
ca momentan Romania nu are nici pe 10 ani, zice british petroleum. https://e-nergia.ro/...-ani-raport-bp/
In Marea Neagra ar fi ptr minim 10 ani.

#297
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
nu, că îl exploatează turcii prin partea cealaltă.

#298
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Cred ca suna un pic brutal ce zic eu dar,

Exista un om care a depus un juramant: “Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!”.

Conform celor de mai sus , trebuie sa isi ia toate masurile sa nominalizeze ( si sa monitorizeze cu mijloace specifice -vezi SRI si Sie-) cum isi duce la indeplinire ceea ce a jurat.

,,Cetăţenii cărora le sunt încredinţate funcţii publice, precum şi militarii, răspund de îndeplinirea cu credinţă a obligaţiilor ce le revin şi, în acest scop, vor depune jurământul cerut de lege.,, spune constitutia.


Deci, a proteja cetatenii Romaniei, este cineva raspunzator. In acest moment, Romanii nu sunt protejati, dincontra, batranii , cei care au cosntruit ceea ce exploatam acum, sunt adusi in pragul nebunieii si a mortii!

In 89 cel care era presedintele tarii, a fost judecat pentru faptele de mai sus.

Nu e treaba mea ca ,,palmas,, sa intuiesc ce va urma, sa reglementez, sa negociez, sa monitorizez. Eu platesc si investesc pentru asa ceva pe cel care si-a luat angajamentulprin juramant.

Sa inteleg ca SIE nu stia nimic de gandurile lui Putin? Sa inteleg ca cei care sunt in randurile ,,titratilor,, din SRi  nu aveau habar ca o sa urmeze disfunctionalitati in piata energiei?


Ironia sortii: cand a depus primul juramant, eram fizic la 20 m de el si chiar am crezut in el/ei.................

Ps: acelasi juramant, art 82, este rostit si asumat si de cei care trebuie sa vegheze domeniu pe care il invocam aici.

Cand am despus juramant militar ( si urmatoarele juraminte), chiar am avut in suflet si in actiunile ulterioare ceea ce am rostit !

de citit:cautati pe luju punct ro : Asasinii economici guvernamentali

Edited by autom2, 24 January 2022 - 18:29.


#299
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Ghinion !
A jurat de 2 ori , ca na atat de bine a facut-o prima data incat unii au simtit nevoia sa il mai puna inca o data la treaba.
Stiu stiu ciuma rosie era alternativa... blonda aia a avut cooaie mai multe decat toate sutele de besinosi din parlament cand le-a dat peste nas stapanilor fix in casa lor.
Voi aveti vreo pretentie de la niste parveniti care nu au nici o treaba cu realitatea ?
Astia nu au habar cat costa o paine sau un kW de gaze , stiu in schimb preturile la case si insule, terenuri de golf si avioane ! Dar nu e problema, ca la alea au scazut preturile 😉
Altfel, da , e nasol boss, cu gaze pentru 30 de ani in Marea Neagra si cu legea 114 /2018 nu este aplicabila nici azi , ca na peneleii au dat cu ea de pamant ...
Ce sa facem, sa iesim pe strada, e nasol, e frig, neeeah lasa ca e bine cu stapanii, mai punem o patura, mai oprim caldura, e mai europeneste asa, la 18 grade in casa, noaptea nu mai e ca hotii ca umbla covidu si nu ii lasa  , e ziua ca pleierii...


#300
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcattavencu, on 24 ianuarie 2022 - 14:04, said:

decizia ar duce la o explozie a prețurilor
Daca o creștere cu 600-1000% cea ce deja s-a întâmplat nu este explozie de preț cat ar fi? Sa plătim tot salariul/luna sa încălzești apartamentul cu doua camere? Nu ai de unde. E o aberație. In acest ritm se va renunța la încălzirea pe gaze in câțiva ani.

#301
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgiv, on 24 ianuarie 2022 - 20:19, said:

E o aberație. In acest ritm se va renunța la încălzirea pe gaze in câțiva ani.
Macar avem carbune suficient.

#302
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:56, said:

E parerea ta, a mea e ca tu te bagi si aplauzi ca foca fara sa cunosti chestiunea in discutie... fara suparare.
Cine zice, ăla e.

#303
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postpasilla, on 24 ianuarie 2022 - 20:23, said:

Macar avem carbune suficient.

Nu mai e cine sa-l exploateze(munca grea), si nici nu mai avem voie sa-l folosim.

Edited by axisborn, 24 January 2022 - 21:32.


#304
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlexD2, on 24 ianuarie 2022 - 15:05, said:

Adica ca la liberalizare, ai nostri au vandut gazele la altii, respectivii au crescut pretul catre populatia lor cu 20-30%, noi am ramas fara gaze si am crescut pretul la populatie cu 250 - 1000%. Ce sa zic avantaj clar pt Romania.
Nu se face asa, se vinde scump pentru ca sa poti sa cumperi cand ai nevoie... si nu e nimic nou cu exploatarea doar ca pentru asta va rebui sa facem niste legi civilziate offshore nu ca Dragnea care a alungat toti investitorii cu revedentele nesimtite care voiau sa exploateze in mare si acu ne uitam acolo cu buza sparta... cautam ingineri din Iran sa ne ajute muahahahaha Posted Image

Pentru informare corecta a situatiei in fapt:
https://ziare.com/ga...aturale-1720546
"Cum ar fi putut gazele din Marea Neagră să ne izoleze de criza energetică. Sumele colosale la care România a dat cu piciorul"
"Ulterior, ministrul a transmis că Legea offshore, care blochează demararea unor importante proiecte energetice în Marea Neagră, urmează să fie revizuită în prima jumătate a acestui an, după mai multe amânări.
Această lege referitoare la taxarea proiectelor offshore este ultima din restricţiile impuse asupra sectorului energetic pe care Guvernul de la Bucureşti nu a reuşit până acum să o amendeze. Însă, cele trei partide care formează actuala coaliţie guvernamentală au căzut de acord în programul de coaliţie că Legea offshore trebuie modificată.
"Vom mai avea o rundă de discuţii în coaliţia guvernamentală, iar Legea offshore va fi modificată în actuala sesiune parlamentară", a declarat Virgil Popescu într-un interviu pentru Reuters.
Ministrul Energiei a adăugat însă că şi după modificare producătorii vor fi obligaţi să păstreze 40% din producţia de gaze în România."

View Postgiv, on 24 ianuarie 2022 - 20:33, said:

Cine zice, ăla e.
Gradinita sau clasa pregatitoare ? Posted Image

Edited by andreic, 24 January 2022 - 22:13.


#305
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaxisborn, on 24 ianuarie 2022 - 21:31, said:

Nu mai e cine sa-l exploateze(munca grea), si nici nu mai avem voie sa-l folosim.
In situatie exceptionala, il avem. Si nu trebuie sa ne facem griji. Ne descurcam.

Edited by pasilla, 24 January 2022 - 22:09.


#306
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

View Postautom2, on 24 ianuarie 2022 - 18:34, said:

Cred ca suna un pic brutal ce zic eu dar,

Exista un om care a depus un juramant: “Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!”.

Conform celor de mai sus , trebuie sa isi ia toate masurile sa nominalizeze ( si sa monitorizeze cu mijloace specifice -vezi SRI si Sie-) cum isi duce la indeplinire ceea ce a jurat.

,,Cetăţenii cărora le sunt încredinţate funcţii publice, precum şi militarii, răspund de îndeplinirea cu credinţă a obligaţiilor ce le revin şi, în acest scop, vor depune jurământul cerut de lege.,, spune constitutia.


Deci, a proteja cetatenii Romaniei, este cineva raspunzator. In acest moment, Romanii nu sunt protejati, dincontra, batranii , cei care au cosntruit ceea ce exploatam acum, sunt adusi in pragul nebunieii si a mortii!

In 89 cel care era presedintele tarii, a fost judecat pentru faptele de mai sus.

Nu e treaba mea ca ,,palmas,, sa intuiesc ce va urma, sa reglementez, sa negociez, sa monitorizez. Eu platesc si investesc pentru asa ceva pe cel care si-a luat angajamentulprin juramant.

Sa inteleg ca SIE nu stia nimic de gandurile lui Putin? Sa inteleg ca cei care sunt in randurile ,,titratilor,, din SRi  nu aveau habar ca o sa urmeze disfunctionalitati in piata energiei?

fă-ți un bine și abține-te de la gânduri mari. nu sunt de tine. asta e de tine.


Quote

de citit:cautati pe luju punct ro : Asasinii economici guvernamentali
aia era. două mulțimi care nu se întrepătrund niciodată: oamenii care știu să scrie și fanii luju.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate