Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2068 replies to this topic

#271
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007

View Postandreic, on 21 ianuarie 2022 - 08:28, said:

Cum, arabii nu au liberalizat piata, americanii nu ? Pe unde vand ? Posted Image

Aia vind, ca au ce vinde.

#272
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Și uitați ce se întâmplă. Apoi se mai miră "progresiștii" de ce ajunge țara să fie condusă de "ciuma roșie" ori "haur". Mergeți înainte băieți, viitorul sună bine în capitalismul ăsta alterat.

https://www.g4media....glementata.html

#273
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Declaratie din 21.01.2022. Asta fac partidele din opozitie, ii critica pe cei aflati la putere :lol:

#274
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Despre ce opoziție vorbești?

View Postpasilla, on 21 ianuarie 2022 - 16:30, said:

Declaratie din 21.01.2022. Asta fac partidele din opozitie, ii critica pe cei aflati la putere :lol:


#275
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View Postandreic, on 21 ianuarie 2022 - 01:38, said:

Acum s-au schimbat dorintele liderului maximo din est, vrea musai nord stream 2 iar legislatia pentru piata libera nu permit. Alte vremuri alte pretentii...

Am mai citit afirmatia asta, insa fara vreo explicatie referitoare la chestiunile exacte pe care le incalca NS2. Ca doar in timpul domniei lui madam Merkel s-a realizat si brusc, acum, si-au dat seama ca "incalca ceva" (acorduri de mediu zic unii). Dar pana acum nu se stia? Pe de alta parte tor Germania vorbeste cam cu jumatate de gura de sanciuni economice  impotriva Rusiei, am citit ca s-a vehiculat inclusiv inchiderea NS2 dar nici ei nu prea vor. Si explicatia e simpla: (1) Exista o apropiere (pe parte de nevoi energetice) de multi ani intre GE si RUS iar (2) odata cu politica idiot implementata a GreenDeal, GE are mai mare nevoie de gaz rusesc pentru a produce energie, deci cerere in crestere (ca deh, energia nucleara e "rea", e mai bine sa arda gaz ca sa produca energie Posted Image )

#276
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSwatKat, on 21 ianuarie 2022 - 17:12, said:

Am mai citit afirmatia asta, insa fara vreo explicatie referitoare la chestiunile exacte pe care le incalca NS2. Ca doar in timpul domniei lui madam Merkel s-a realizat si brusc, acum, si-au dat seama ca "incalca ceva"
Si mie mi se pare o lucrare ciudata din toate punctele de vedere... pe de-o parte unii o fac pe de alta parte politicienii spun ca nu poate fi pusa in functie... cine sa mai inteleaga ? Posted Image Nu mi-e clar cine e proprietarul, cine are autoritate asupra ei cel putin in partea germana... si evident, de ce au continuat lucrarea daca nu aveau de gand sa o si "certifice".

https://www.dw.com/e...line/a-59833502
"German agency suspends certification for Nord Stream 2 pipeline
The controversial gas pipeline connecting Germany and Russia has been completed — but German officials have now blocked its certification process."

View Postbv01, on 21 ianuarie 2022 - 16:25, said:

ori "haur".
Nu mai visa Posted Image

Edited by andreic, 21 January 2022 - 18:50.


#277
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postandreic, on 21 ianuarie 2022 - 18:47, said:

Nu mai visa Posted Image

Din păcate, realitatea e persistentă. ;)

#278
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Am de schimbat proprietarul unui contract de gaze. Mai conteaza ce furnizor aleg, avand in vedere noua plafonare si compensare? Estimez un consum lunar de 600kw, deci m-as incadra si in schema de compensare.

Dat fiind cele date, pretul de furnizare fiind irelevant la momentul de fata, ce furnizor are cea mai buna platforma online & mobile?

Daca fac un contract nou acum, banuiesc ca nu va fi nici o problema daca ma trezesc la jumatatea lui februarie sa il schimb cu unul mai convenabil, sau exista o perioada de gratie?

#279
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbv01, on 21 ianuarie 2022 - 19:53, said:

Din păcate, realitatea e persistentă. Posted Image
Doar ca asta cu aburistii e numai in mintea unora care nu au o imagine de ansamblu a societatii.

View PostN4S, on 21 ianuarie 2022 - 22:34, said:

Daca fac un contract nou acum, banuiesc ca nu va fi nici o problema daca ma trezesc la jumatatea lui februarie sa il schimb cu unul mai convenabil, sau exista o perioada de gratie?
Vezi ca a aparut o regula in decembrie anul trecut, daca in contrcat se specifica penalitati/comisioane de renuntare timpurie, ele se vor aplica, daca nu, poti sa schimbi cand doresti cu preaviz in termen legal.

Edited by andreic, 21 January 2022 - 22:57.


#280
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View PostN4S, on 21 ianuarie 2022 - 22:34, said:

Am de schimbat proprietarul unui contract de gaze. Mai conteaza ce furnizor aleg, avand in vedere noua plafonare si compensare? Estimez un consum lunar de 600kw, deci m-as incadra si in schema de compensare.

Dat fiind cele date, pretul de furnizare fiind irelevant la momentul de fata, ce furnizor are cea mai buna platforma online & mobile?

Daca fac un contract nou acum, banuiesc ca nu va fi nici o problema daca ma trezesc la jumatatea lui februarie sa il schimb cu unul mai convenabil, sau exista o perioada de gratie?
Eu zic sa alegi 2-3 furnizori din cei mari si seriosi si solicita-le sa-ti faca o oferta de pret.

#281
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
io cred ca in curand puteti sa uitati de orice contract in urmatoarele 12 luni (minim).
Adica sa nu va bazati pe el, pe contract:

Presa spaniolă anunță că UE ia în calcul decuplarea de la petrolul și gazele din Rusia ca sancțiune pentru o eventuală invazie în Ucraina, banca Goldman Sachs avertizează că decizia ar duce la o explozie a prețurilor

https://www.g4media....la-o-explo.html

Edited by cattavencu, 24 January 2022 - 14:05.


#282
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Va dati sema ca daca se renunta la gazul rusesc se vor cauta alte solutii si atunci Romania va deveni carne de tun pt exploatarea resurselor existente.

#283
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postcattavencu, on 24 ianuarie 2022 - 14:04, said:

Presa spaniolă anunță că UE ia în calcul decuplarea de la petrolul și gazele din Rusia ca sancțiune pentru o eventuală invazie în Ucraina

Rușii vor spune că nu le pasă și că vor vinde gazele Chinei... numai că situația nu este chiar așa de simplă când devii dependent de un singur client (mai ales când acel client e China) :)

#284
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlexD2, on 24 ianuarie 2022 - 14:42, said:

Romania va deveni carne de tun pt exploatarea resurselor existente.
Adica avantaj Romania.

#285
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Si ce ? O sa cumparam si gaz din China mai ieftin .

#286
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Folosirea gazului la încălzire este risipă. Gazul ar trebui folosit în industrie, iar încălzirea populației să se facă cu energie electrică.
Ideal ar fi să se mărească capacitatea de producție, o strategie pe termen lung ar trebui adoptată. E clar că noi nu putem rămâne captivi într-o piață distorsionată.

View Posthackoo, on 24 ianuarie 2022 - 14:55, said:

Si ce ? O sa cumparam si gaz din China mai ieftin .

Probabil din China vom primi aer cu mercaptan.

#287
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Postpasilla, on 24 ianuarie 2022 - 14:53, said:

Adica avantaj Romania.
Adica ca la liberalizare, ai nostri au vandut gazele la altii, respectivii au crescut pretul catre populatia lor cu 20-30%, noi am ramas fara gaze si am crescut pretul la populatie cu 250 - 1000%. Ce sa zic avantaj clar pt Romania.

Edited by AlexD2, 24 January 2022 - 15:06.


#288
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postbv01, on 24 ianuarie 2022 - 15:02, said:

Folosirea gazului la încălzire este risipă. Gazul ar trebui folosit în industrie, iar încălzirea populației să se facă cu energie electrică.

Este mult mai scumpă încălzirea electrica! Chiar și cu preturile actuale la gaz.
In plus, creșterea consumului de curent pune probleme in România, rețelele sunt vechi, de la aia din bloc până la liniile de înaltă tensiune, nu ar face fata încălzirii populației pe curent electric.
Ca sa nu mai spunem că, la creșterea consumului de curent va  interveni același mecanism speculativ pervers al " economiei de piață", ducând la explozia prețului . Nu ajungi nicăieri .

View Postcattavencu, on 24 ianuarie 2022 - 14:04, said:

io cred ca in curand puteti sa uitati de orice contract in urmatoarele 12 luni (minim).
Adica sa nu va bazati pe el, pe contract:

Presa spaniolă anunță că UE ia în calcul decuplarea de la petrolul și gazele din Rusia ca sancțiune pentru o eventuală invazie în Ucraina, banca Goldman Sachs avertizează că decizia ar duce la o explozie a prețurilor

https://www.g4media....la-o-explo.html
Eu cred că totuși Puțin așteaptă  primăvara, nu cred că va ataca acum. Dacă o va face.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate