Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2042 replies to this topic

#253
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:52, said:

Te-ai dat de gol cu aburistii Posted Image

Nu amice, nu m-am dat de gol cu nimic, nu știu cum poți înțelege așa ceva.
Uită-te la ultimele sondaje, dacă ție ți se pare OK că ăia ajung imediat pe locul 2, atunci e clar că nu se poate discuta cu tine.

#254
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:12, said:

Evita spamul in ping pong. In general cei care viseaza dictaturi si nationalizari sunt convinsi ca albul e negru.
Hai sa simplific.
Eu cred ca spui numai prostii si baliverne.
Te-am rugat acum câteva zile sa îmi dai o baza legala (act normativ are să susțină spusele) la anumite minciuni ce le predicai pe forum? Nu am primit nimic.
Părerea mea este ca vorbești sa nu adormi.

#255
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMagicwisewolf, on 20 ianuarie 2022 - 15:52, said:

La fel ca si americanii cand au intrat pe unde au vrut, trebuie sa fie un motiv mult mai serios, un tel mai ambitios.
Novaya Rossiya ? Posted Image

View Postgiv, on 20 ianuarie 2022 - 15:56, said:

Hai sa simplific.
Părerea mea este ca vorbești sa nu adormi.
E parerea ta, a mea e ca tu te bagi si aplauzi ca foca fara sa cunosti chestiunea in discutie... fara suparare.

Edited by andreic, 20 January 2022 - 15:58.


#256
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
In rest, sincer sa fiu, noua ne trebuie o piata reglementata inca, cel putin in acest moment. Am dovedit ca nu suntem pregatiti nici politic si nici mediul de afaceri pt liberalizare.
Povestea cineva ca in Germania cand s-a liberalizat piata, preturile s-au dus in jos, nu in sus, masurile si conditiile impuse de stat au fost clare pt toti. La noi a luat-o pretul in sus de dinainte ca Putin sa inceapa sa vrea sa isi arate muschii.
Si da, chiar consider ca piata de energie, fie de gaze sau de electricitate, chiar trebuie bine reglementata si monitorizata de stat, @bv01 are dreptate aici, sunt chestiuni strategice si nu ar trebui lasata in voia sortii, indiferent ca e 100% privata sau 100% de stat, sau ce alte combinatii mai sunt.

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:56, said:

Novaya Rossiya ? Posted Image

Nu prea inteleg, poate explici.

LE : Am inteles acum. Nu cred ca se mai poate inca un URSS, indiferent de motive sau cum i-ar spune.
Zona de influenta va ramane, dar alipirea asta cu forta, nu iese bine in timp.

Edited by Magicwisewolf, 20 January 2022 - 16:00.


#257
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMagicwisewolf, on 20 ianuarie 2022 - 15:58, said:

Nu prea inteleg, poate explici.
Ambitia este refacerea Urss, simplu. La inceput preluarea zonelor cu etnici rusi majoritari si cele strartegice convingand statele sa nu intervina prin santaj energetic. Mai mult, isi puna la adapost aliati legandu-i cu contracte pe termen lung. Dar asta e discutie pentru alte arii asa ca hai sa nu o continuam aici.

View PostMagicwisewolf, on 20 ianuarie 2022 - 15:58, said:

In rest, sincer sa fiu, noua ne trebuie o piata reglementata inca, cel putin in acest moment. Am dovedit ca nu suntem pregatiti nici politic si nici mediul de afaceri pt liberalizare.
Iti dau dreptate insa cu mentiunea ca a existat un calendar lung pentru eliminarea treptata a subventiilor si liberalizare, pentru ca nu poti sa evoluezi ca tara in context controlat, reglementat... doar ca ai nostri politicieni nu au respectat. au intarziat, au tot dat pomeni electorale, nu au gandit un plan bun prin care sa-si asigure si sa protejeze productia locala pe termen lung si intr-un mod compatibil cu piata libera europeana din care facem parte adica sa poata concura corect... nu asa cu pomeni cum ziceam... asta nu tine mult. De aia s-a ajuns aici.
Si alte tari au preturi mari cand e cerere mare dar nu mor din asta, rezista.

Edited by andreic, 20 January 2022 - 16:12.


#258
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si acum este reglementata, dar e reglementata prost.
Poate fi si mai prost reglementata si sa ajungi in situatia in care dispare si gazul si EE.

O reglementare corecta se putea face atunci cand statul a vandut resursele energetice. Acum e greu de crezut ca se mai pot face multe lucruri.

#259
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:34, said:


Pretul ala de 600% nu tine de cat mixezi tu ci de cat costa gazul in piata. Si tine cont ca daca trebuia sa cumparam toata cantitatea adica nu aveam productie interna deloc pai preturile erau mai mult decat duble fata de astea marite de acuma... matematica simpla. Vanzand productie interna cand piata e sus compania isi asigura si posibilitatea sa importe cand are nevoie, cand nu acopera.


N-am acces la aceste date, dar am eu o vaga banuiala ca noi am vandut prin Europa la un pret, ne-am trezit ca ce mai avem nu ajunge si am inceput sa importam la niste preturi mult mai mari, direct de la Bursa din Viena, ca noi suntem boieri, ne permitem, nu ca saracii aia de Unguri, Cehi si alte cateva tari care au facut contracte direct cu Gazprom, negociate la sursa. Nuuu, noi mergem pe intermediari la intemediari la intermediari, ca avem bani, nu e problema.
Uite rezultatul.
Si cate si mai cate domenii sunt in care se repeta schema. Vindem porci ieftin, importam carne mai scump (probabil tot din porcii nostri), vindem lemn ieftin, importam produs finit, mobila, mult mai scump, vindem grau ca tampitii in toamna ca nu avem unde sa il depozitam si importam acelasi grau in primavara, la preturi duble si triple, dupa ce ni l-au tinut altii in silozurile lor. Graul nostru...
Si tot asa...

#260
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Nu vă mai faceți iluzii, nu există piață unică la energie, UE a dat fail pe subiectul ăsta. Cu alte cuvinte, liberalizarea este o prostie.
După cum se poate vedea zilele astea.

#261
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostMagicwisewolf, on 20 ianuarie 2022 - 16:08, said:


N-am acces la aceste date, dar am eu o vaga banuiala ca noi am vandut prin Europa la un pret, ne-am trezit ca ce mai avem nu ajunge si am inceput sa importam la niste preturi mult mai mari, direct de la Bursa din Viena, ca noi suntem boieri, ne permitem, nu ca saracii aia de Unguri, Cehi si alte cateva tari care au facut contracte direct cu Gazprom, negociate la sursa. Nuuu, noi mergem pe intermediari la intemediari la intermediari, ca avem bani, nu e problema.
Uite rezultatul.
Si cate si mai cate domenii sunt in care se repeta schema. Vindem porci ieftin, importam carne mai scump (probabil tot din porcii nostri), vindem lemn ieftin, importam produs finit, mobila, mult mai scump, vindem grau ca tampitii in toamna ca nu avem unde sa il depozitam si importam acelasi grau in primavara, la preturi duble si triple, dupa ce ni l-au tinut altii in silozurile lor. Graul nostru...
Si tot asa...
Da, fix așa a fost... Am vândut la export gaz cu 80-100 Ron pe Mwh, toată vara și acum importam cu 600.
Cuo i se pare normal și corect, probabil așa își face și el banii , din învârteli de astea .

#262
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbv01, on 20 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Nu vă mai faceți iluzii, nu există piață unică la energie, UE a dat fail pe subiectul ăsta. Cu alte cuvinte, liberalizarea este o prostie.
Asta vor aburistii sa se creada.

https://economie.hot...arul-pacura.htm
"Discuție Ciucă-Gavrilița, după starea de urgență instituită în sectorul energetic din Republica Moldova: România ar putea asigura necesarul de păcură"
"Republica Moldova: Parlamentul a instituit starea de urgență după ce Gazprom a anunțat că va opri furnizarea de gaz de vineri"

Edited by andreic, 20 January 2022 - 17:53.


#263
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:12, said:

(...) In general cei care viseaza dictaturi si nationalizari sunt convinsi ca albul e negru.
(...)
Sau poate doar și-au dat seama că albul nu e atît de alb și negrul atît de negru...

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:34, said:

Ea nu e (...)
N-o fi UE comunistă, da' atunci cum îți explici că se discută un sistem comun de achiziții de gaze naturale pentru toate statele? Adică nu mai îi fiecare cu aia mă-sii? Păi ori sîntem, ori nu mai sîntem!
În al doilea rînd, cui i-l dai gazu' ăsta, cine e beneficiarul, cine plătește către UE contravaloarea acestuia? Cumva statul respectiv? Păi stai puțin, că statul n-are nici în clin și nici în mînecă, el a liberalizat și jungla e la „privați”. Na, drace, împarte-i acuma...!

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:34, said:

(...) cand piata e sus compania isi asigura si posibilitatea sa importe cand are nevoie, cand nu acopera.
(...)
Asta în cazul în care compania aia va dori să (și) importe! Că poate va dori doar să vîndă și să facă un ban cinstit pe care să-l pună la șosetuță. Că vin vremuri grele, dom'le...
În contrapartidă, un stat nu își va putea permite să nu importe atunci cînd va fi nevoie, deci da, el va fi nevoit să-și facă dinainte rost de bani pentru această operațiune! Că din vînzări precedente, că din chetă, că din donații sau din majorări de prețuri, dar o va face!

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:40, said:

(...) si alte state puternice au aratat fragilitatea sistemului (...)
Păi dacă a dat cu virgulă la capitolul fragilitate, oare nu am putea să ne gîndim că (există posibilitatea ca) legile economice care ne-au guvernat viața pînă acum să nu mai fie corecte în întregimea lor? Pînă la urmă, legile de astăzi nu au existat dintotdeauna, lumea a evoluat și legile s-au schimbat odată cu ea...

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Putin este vinovatul din umbra aici (...)
Putin face ce ar face oricare altul în locul lui! Sau crezi cumva că sub Biden era altfel? Asta ca să nu-l punem în discuție pe Trump, că mă iau frisoanele la gîndu' ăsta!
Din păcate, în aceste momente „comunistul și retrogradul” Putin se folosește la maxim de legile (le poți spune chiar „beneficiile”) capitalismului! A dracului ironie, nu...?

#264
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
@andreic: sunt de acord cu ideea de cerere-oferta care influenteaza pretul. Si ca cererea a crescut, iar corelat cu scaderea livrarilor Garprom ("ajutorul" lui Putin) pretul s-a dus in cap.
Daar, mai sunt cateva chestii care nu prea se leaga:

- nu are cum sa fi crescut consumul atat de mult peste nivelul din 2018-2019 (inainte de pandemie) incat aceasca crestere sa influenteze atat de mult pretul;
- probleme in Ucraina au mai fost si in anii trecuti (anexarea Crimeesi etc), livrarile erau la minim si atunci insa pretul nu o lua razna.

Nucleul, samburele de la care e toata chestia asta este reprezentat de Germania cu impunerea calendarului de Greed Deal, FARA ca inainte sa se asigure ca exista rezerve suficiente. A se vedea si scandalul intre GE-FR pe centralele nucleare, ca nemtii le vor si pe astea inchise, pe cand FR nu. Cireasa de pe tort: declaratiile recente ale GE legate de Ucraina, cum ca hai sa discutam, nu sanctiuni etc. Pentru ca ei au si au avut mereu in interes cu Gazpromul/Rusia/Putin, in ciuda declaratiilor politice. Nemtii ne-ar lasa pe mana Rusiei fara sa clipeasca.

#265
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Probabil că după iarna asta se va rediscuta oportunitatea Maro Deal. Să-și închidă Germania CNE-urile. Lasă, ei sunt BFF cu Putin, oricum nu au nevoie de ele.

Edited by bv01, 20 January 2022 - 21:13.


#266
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006

View PostMagicwisewolf, on 20 ianuarie 2022 - 16:08, said:

..., vindem lemn ieftin, importam produs finit, mobila, mult mai scump...

Scuze pentru off-topic.

Fara suparare, daca e sa credem ce scrie aici https://stirileprotv...a-din-lemn.html as zice ca nu e chiar asa.

Citez: "România a exportat în primele 9 luni ale lui 2021, mobilă în valoare de peste 1 miliard de euro, de aproape trei ori mai mult decât am importat, dar sub anii trecuți când am avut și peste 1,5 miliarde de euro exporturi."

#267
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcrislacor, on 20 ianuarie 2022 - 18:09, said:

N-o fi UE comunistă, da' atunci cum îți explici că se discută un sistem comun de achiziții de gaze naturale pentru toate statele? Adică nu mai îi fiecare cu aia mă-sii? Păi ori sîntem, ori nu mai sîntem!
Ori suntem comunitate UE ori nu ? Posted Image

View Postcrislacor, on 20 ianuarie 2022 - 18:09, said:

În al doilea rînd, cui i-l dai gazu' ăsta, cine e beneficiarul, cine plătește către UE contravaloarea acestuia? Cumva statul respectiv? Păi stai puțin, că statul n-are nici în clin și nici în mînecă, el a liberalizat și jungla e la „privați”. Na, drace, împarte-i acuma...!
Oricum liberalizarea e starea naturala a unei economii dezvoltate fara dar si poate. Noi am fost obisnuiti decenii cu un sistem centralizat si am mers pe alta cale decat lumea libera.

View Postcrislacor, on 20 ianuarie 2022 - 18:09, said:

În contrapartidă, un stat nu își va putea permite să nu importe atunci cînd va fi nevoie, deci da, el va fi nevoit să-și facă dinainte rost de bani pentru această operațiune! Că din vînzări precedente, că din chetă, că din donații sau din majorări de prețuri, dar o va face!
Aici e corect, normal trebuiau facute stocuri antricipand piata.

View Postcrislacor, on 20 ianuarie 2022 - 18:09, said:

Păi dacă a dat cu virgulă la capitolul fragilitate, oare nu am putea să ne gîndim că (există posibilitatea ca) legile economice care ne-au guvernat viața pînă acum să nu mai fie corecte în întregimea lor? Pînă la urmă, legile de astăzi nu au existat dintotdeauna, lumea a evoluat și legile s-au schimbat odată cu ea...
Iarasi corect. Legile trebuie sa asigure concurenta loiala si reglarea in functie de cerere si oferta pe piata comunitara fara a da posibilitatea de instalare a monopolurilor sau preferentialelor.

View PostSwatKat, on 20 ianuarie 2022 - 20:36, said:

- nu are cum sa fi crescut consumul atat de mult peste nivelul din 2018-2019 (inainte de pandemie) incat aceasca crestere sa influenteze atat de mult pretul;
- probleme in Ucraina au mai fost si in anii trecuti (anexarea Crimeesi etc), livrarile erau la minim si atunci insa pretul nu o lua razna.
-Cresterile la sursa nu au fost mari comparat cu anul anterior dar lipsa acuta a livrarilor in 2021 a generat varfuri precum se intampla cu orice afacere tip taxi cand e greva la compania de transport public Posted Image De aproape o luna nu se mai livreaza prin conducta Yamal-Germania in directia "corecta".
-Pentru ca erau stocuri suficiente mentinute si pentru ca si pe atunci ca si acuma Ucraina putea fi ocolita si cand au vazut rusii ca tapeaza chiar asta au facut. Acum s-au schimbat dorintele liderului maximo din est, vrea musai nord stream 2 iar legislatia pentru piata libera nu permit. Alte vremuri alte pretentii...

Edited by andreic, 21 January 2022 - 01:43.


#268
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postandreic, on 21 ianuarie 2022 - 01:38, said:

Oricum liberalizarea e starea naturala a unei economii dezvoltate fara dar si poate. Noi am fost obisnuiti decenii cu un sistem centralizat si am mers pe alta cale decat lumea libera.

Mai ușor cu conceptele astea de "liberalizare".

O fi bună liberalizarea, dar nu pentru ceva ce aparține țării, cum ar fi zăcămintele subterane. E OK să se liberalizeze orice care are valoare adăugată. Hai, chiar și gazul, dar până la un nivel. Nivel care a fost atins.


#269
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbv01, on 21 ianuarie 2022 - 07:20, said:

Mai ușor cu conceptele astea de "liberalizare".
Mai usor cu ideologiile de trista amintire mai bine :)

View Postbv01, on 21 ianuarie 2022 - 07:20, said:

O fi bună liberalizarea, dar nu pentru ceva ce aparține țării, cum ar fi zăcămintele subterane.
Cum, arabii nu au liberalizat piata, americanii nu ? Pe unde vand ? :)

#270
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postandreic, on 21 ianuarie 2022 - 08:28, said:

Mai usor cu ideologiile de trista amintire mai bine Posted Image

Nope, nu e vorba de ideologie, după cum vezi aici e în discuție o resursă naturală a țării.
Care culmea, are și valoare profund strategică. Cu alte cuvinte, mai ușurel cu ”liberalizarea”.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

Hyper

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate