Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Masina naveta - 2.000 euro

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

Caut o masina necesar pentru naveta. O sa fac zilnic pe sens 15 km din care 70% in afara localitatii. Tin sa precizez acest lucru gandindu-ma ca un diesel ar fi mai fiabil?

Inainte sa mi se strige Megane 1 cu 1.9 diesel am platit 900 de lei pentru 1 an de rca. Deci as prefera ceva pana in 1.4. Am vazut ca de la 1.4 in sus sare mult pretul la rca-uri.

Pana acum mi-au atras atentia VW Polo-urile din 2004-2006. Au interiorul cat de cat placut.
Si Renault Twingo ar fi o alta masina care mi-a placut.

Voi ce v-ati lua in banii astia?

Diesel sau Benzina, si ce marca de automobil?

Va multumesc mult de sfaturi.


P.S. Daca stiti vreo firma serioasa care aduce masini la comanda din Germania (pentru saraci) va rog sa imi dati un mesaj. Zona Cluj. Prefer sa platesc un intermediar serios, chiar nu am timp sa ma duc sa verific eu masina pana in Germania.

#2
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
Nu vreau sa dau sfat, dar eu daca as fi in situatia ta, as lua orice masina care se prezinta acceptabil tehnic, care merge pe roti si as zice mersi ca ma pot deplasa spre/dinspre munca pentru a-mi putea castiga painea cea de toate zilele sau dupa caz ce o manca fiecare.

#3
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014
Si-a luat un prieten de-al meu, ieri din Buc, un Fiat Albea 2006 de 1,4 cu 70k km reali foarte intretinut- 1600E

#4
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
La vechimea aceea este o caruta. Cumpara o bicicleta.

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
O masina cu ITP valabil cat mai mare.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu credeam ca voi scrie vreodata asa ceva: cauta un Logan cat mai in boii lui.
Evident benzina, poate ai noroc de GPL.

Daca bugetul de achizitie e 2000 de euro, n-am curaj sa intreb de buget de revizie post achizitie, iar intrebarea despre buget de mentenanta ar fi chiar obraznica.

Sau, daca ai oaresce prieteni sa te ajute cu verificarea - orice ai alege, verifica foarte atent masina, cauta o japoneza.

Un Colt, o Toyota, o Mazda

Sunt mai fiabile decat nemtoaicele din ce stiu eu.

Arunca un ochi pe aici

https://www.olx.ro/a...trol][0]=petrol

Ia uite, ai si bani ramasi pentru inscriere, poate mai negociezi 100 de euro

https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=7

Edited by waterman, 13 January 2022 - 19:14.


#7
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
Eu in banii astia, as cauta Golf 4, 1,9 TDI, ALH!

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Diesel pt ce ai nevoie . Ia o masina ieftina adusa de afara , neinmatriculata , pret pana-n 1000 euro , pui nr rosii si de restul ai bani de RCA si motorina , un an intreg . Cat ii perioada asta de alerta + 90 de zile dupa ce expira ai voie sa circuli cu nr provizorii . Avantaje ca nu platesti nici impozit nici rovineta

Daca iei una inmatriculata , o sa platesti si mult si vei lua un cazan obosit si rupt in care o sa mai bagi inca pe atata ca sa poti umbla cu el in siguranta .

Edited by BaXXXon, 13 January 2022 - 19:14.


#9
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 VladislavP, on 13 ianuarie 2022 - 18:28, said:

Buna ziua.

Caut o masina necesar pentru naveta. O sa fac zilnic pe sens 15 km din care 70% in afara localitatii. Tin sa precizez acest lucru gandindu-ma ca un diesel ar fi mai fiabil?

Inainte sa mi se strige Megane 1 cu 1.9 diesel am platit 900 de lei pentru 1 an de rca. Deci as prefera ceva pana in 1.4. Am vazut ca de la 1.4 in sus sare mult pretul la rca-uri.

Pana acum mi-au atras atentia VW Polo-urile din 2004-2006. Au interiorul cat de cat placut.
Si Renault Twingo ar fi o alta masina care mi-a placut.

Voi ce v-ati lua in banii astia?

Diesel sau Benzina, si ce marca de automobil?

Va multumesc mult de sfaturi.


P.S. Daca stiti vreo firma serioasa care aduce masini la comanda din Germania (pentru saraci) va rog sa imi dati un mesaj. Zona Cluj. Prefer sa platesc un intermediar serios, chiar nu am timp sa ma duc sa verific eu masina pana in Germania.
Nu as lua diesel.M-as uita dupa Fiat Albea,Fiat Punto,Opel Corsa©,eventual Logan/Sandero,daca gasesti in banii astia.As lua ceva de clasa mica,sunt sigur ca gasesti pana in 1800 ceva bun,iar de restul sa faci altceva.
https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=2
https://www.olx.ro/d...html#67363ea586
https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=4

#10
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
Uite si o recomandare serioasa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zyejT4VPzlE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Uite aici un exemplu : https://www.olx.ro/d...re-IDfFBti.html

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/files/eyJmbiI6Imd3ZHRwODVjYmFuMTEtQVVUT1ZJVFJPIiwidyI6W3siZm4iOiJxN216NTNiaWZwemstQVVUT1ZJVFJPIiwicyI6IjE2IiwicCI6IjEwLC0xMCIsImEiOiIwIn1dfQ.KPlk5fZFMYIvUdnFikST9xldcu2C6l3ziwvOfyRuxRc/image;s=1080x720 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un VW Golf 3 pe benzina cu motor de 1,6 si 75 CP este ok? https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
punto 1.3jtdi 2004-2005. exact ce cauti si fara probleme majore.

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
Yaris benzina

#15
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Golf V calarit bine dar trainic
Ceva cazatura de Opel astra

Sau BMW motan

#16
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Golf 4 1.9 alh cred ca gasesti.
Eu am golf 4 din 1999 benzina 1.4, nu ma lasat in drum.
De 6 ani o am.
Baterie, telescoape, fise, schimb de ulei, antigel, distributie noua, placute frana, rola intinzatoare, in 6 ani.

Naveta zilnic 30 km.

#17
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Consum mic si motor mic pentru naveta cauta ceva 1.1, 1.2. Pana in 2000 de euro iti gasesti ceva ok. Nu stiu cat mai conteaza anul de fabricatie pentru o masina de facut naveta si de la care nu ai pretentii sa te tine 5-10 ani. Ceva ieftin, motor mic si consum redus si sa arate bine la tabla. Ca in rest, consumabilele oricum vin ca o cheltuiala indiferent ca masina e aproape noua sau mai veche. Eu zic sa cauti pe un site auto SH toate marcile cu specificatiile pe care le doresti si cu suma maxima 2000, te uiti acolo pe rezultate si vezi ce model iti place ca aspect si dupa ce te-ai hotarat incepi sa prospectezi toate variantele (online si in viata reala) pana gasesti fix ce-ti place

#18
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Seat Arosa daca mergi singur, ibiza, Cordoba deja e lux la spatiu, merge sa cauti si surorile de la skoda, sunt mai ieftine decat VW desi motoarele sunt absolut la fel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate