Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Programele Rabla Plus si Clasic 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#451
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
daca era euro6 era si mai mult, ca doar d"aia ii zice programul rabla...

#452
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
:)))

#453
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

View Postpexic, on 04 aprilie 2023 - 14:39, said:

daca era euro6 era si mai mult, ca doar d"aia ii zice programul rabla...

vezi ca esti pe invers...cu numerele

#454
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.10.2011
Ministrul Mediului, Barna Tanczos, a anunțat că, în viitor, bugetul pentru programul Rabla Clasic va fi redus anual cu câte 5%, banii fiind direcționați către Rabla Plus.

https://www.economic...lus_666283.html

#455
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Pentru cei interesati de rabla clasic pentru PJ, anul asta cel putin pare ca se aproba ceva mai rapid dosarele decat cel precedent, cel putin pana acum.

#456
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.01.2012

View Postfoxbat, on 29 martie 2023 - 19:26, said:

gata . rezolvat acum asteptam raspundul de la dealer.
pe scurt - casat masina( 10 min), primit ala distrugere(cereti 4 exemplare orginale nu unul singur)(
numerele se iau de pe masina (se vor preda la politie)
20 min la financiara (scoasa de pe rol, radiere). aici ramane unul din cele 4 exemplare de mai sus
30 min de mers pe 2 roti prin ninsoare - da, dubioasa zi. eu si vreo 2 nebuni de la glovo ce ne pozam cum suntem ninsi:)
anulat rezervarea la drpciv ( cea online de peste taspe zile)
luat bon. 50 de bonuri inainte, 30 min asteptare.
predat tot (Carte , talon, numere, completat cerere)
lasa nr 2 din certif distrugere

dealerul asteapta  1 original de certificat ( ultimul ramane la mine) si certificatul de radiere(primit de la politie in 3 exemplare)
exemplarul 2 merge la sectia financiara
exemplarul 3 se pastreaza
EoF
Salut si scuze de deranj dar nu inteleg totusi etapa asta legata de rabla pt PF: la alti dealeri cu care am lucrat , daca iei rabla de la ei - se opcupa ei de absolut tot: gasit rabla, umblat facut dosar tot - eu nu trebuie sa fac absolut nimic - doar sa le dau banii pe rable.
La Tesla, trebuie sa te ocupi tu de rable ? sa mergi cu ele la casat ? umblat dupa acte etc ?
(repet: nu am eu rable - eu vreau sa se ocupe dealerul de tot - mai ales de birocratia cu actele legate de rable / casare si dosar AFM etc / prins loc etc)

#457
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Nici la Tesla nu trebuie sa te ocupi tu daca iei rablele prin consultantul lor de vanzari. Ghidul de mai sus e cel extrem in care faci tu rost de rable si trebuie sa te ocupi tu de distrugerea si radierea lor. Exista si o varianta intermediara in care nu iei rable prin Tesla ci de la un intermediar care se va ocupa de toti pasii de mai sus.

Edited by r_vlad, 12 May 2023 - 11:18.


#458
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare!
As vrea sa stiu daca mai este acea conditie ca masina ce se va da la casat trebuie sa fie inmatriculata in RO de cel putin 6 ani.
Am vazut doar ca se cere sa aiba minim 8 ani vechime, aici n-ar fi o problema ca masina e mai veche de atat.
S-a modfificat ceva in acest sens?

#459
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Nu s-a modificat nimic in ultimul an, in continuare masina trebuie înmatriculată in Romania de minim 6 ani. Si nici nu are sens sa scada acest prag, deoarece toate epavele aduse de cateva luni din Germania ar fi eligibile pentru rabla in Romania.

Pragul de 8 ani vechime era valabil pana acum câțiva ani, acum este vorba de 6 ani.

#460
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Azi a inceput rabla la auto, insa de la primul pas, cel cu verificarea captcha, nu merge.
Penibil...

#461
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
Asadar pentru persoane juridice, intai se obtine aprobarea pentru finantare de la AFM care nu e legata de masina si apoi se face comanda, nu?

Din ce am vazut formularul de finantare (care nu contine nimic legat de masina pe care intentionez sa o cumpar), specifici insa cate rable casezi, daca sunt mai vechi pentru extra subventie si in functie de asta ti se calculeaza beneficiul intre 51.000 si 57.000.
Dar daca nu am rablele ci desigur fac rost dupa aprobarea AFM, cum completez aici? Voi cum ati facut? Am pe dosarele aprobateca multi au aplicat la AFM pentru maxim, 57.000. Si daca nu fac rost de rable pentru toata suma? Va adjusta dealerul suma decontata bazat pe masinile care sunt in final casate? Ca din ce am inteles in final ei opereaza tichetele si pentru PJ. Sau sa aplic direct pentru 51.000 si atunci e simplu ca sigur gasesc o rabla si gata?

Edited by jazzman_, 30 August 2023 - 09:54.


#462
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006

View PostCiorapel1111, on 25 martie 2023 - 06:47, said:

Neata. Am reușit să depun dosarul ieri (număr 17xx). De rable se ocupa dealerul (discutat cu el acum 2luni). Pot sa fac comanda pt Tesla acum sau sa aștept să fie aprobat dosarul Rabla? Mă gândeam să scurtam timpul de așteptare astfel...

PJ

Mersi mult

Cum e cu completarea sectiunii rablelor din cererea de finantare? Ai aplicat pentru maxim 57000 si apoi ai gasit masinile? Sau cum ai procedat? Daca aplici pentru maxim dar nu gasesti si decontezi mai putin e vreo problema?

#463
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023
Fondurile rabla + pentru persoane juridice a fost epuizat.

Attached Files



#464
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Mda, am incercat si eu astazi si nu am reusit. Cica au aparut ceva semne de intrebare cu privire la cum s-a desfasurat programul.

#465
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.09.2007
Salutari, am o nedumerire. Cum se interpreteaza situatia fondurilor Rabla pentru EV de pe https://psipan.afm.r...gin?ReturnUrl=/

Asta inseamna ca nu mai sunt fonduri pentru persoane fizice, sau ca mai sunt disponibile 50 milioane?
Attached File  2023 09 04 Rabla.png   115.13K   24 downloads

#466
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

View Postmhstamate, on 04 septembrie 2023 - 17:58, said:

Salutari, am o nedumerire. Cum se interpreteaza situatia fondurilor Rabla pentru EV de pe https://psipan.afm.r...gin?ReturnUrl=/

Asta inseamna ca nu mai sunt fonduri pentru persoane fizice, sau ca mai sunt disponibile 50 milioane?
Attachment 2023 09 04 Rabla.png
Menționează foarte clar, DISPONIBILE.

Attached Files


Edited by 2cata, 04 September 2023 - 19:46.


#467
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.09.2007

View Post2cata, on 04 septembrie 2023 - 19:45, said:

Menționează foarte clar, DISPONIBILE.
Ce nu inteleg este ca si la persoane juridice spune ca sunt fonduri disponibile 142 milioane, dar in comunicatul de presa postat de tine mai sus zice "Persoane Juridice 83 milioane - buget epuizat".

#468
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Uite ce zice in platforma de inscriere pentru persoane juridice.
Attached File  Screenshot 2023-09-05 at 07.12.14.jpg   494.29K   31 downloads
Cred ca la persoane fizice astea care depun prin dealeri este partea de sus din poza pusa de tine, aia cu zero disponibilitate.
Attached File  Screenshot 2023-09-05 at 07.16.45.jpg   70.09K   26 downloads

Edited by petman, 05 September 2023 - 06:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate