Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

Programele Rabla Plus si Clasic 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

Casper80

Casper80

Junior Member

• Grup: Junior Members

dorel232004, on 21 octombrie 2022 - 15:03, said:

Nu, ca tu ai platit pt masina si el pt rabla da din mana, fara acte!

Nu s-au facut manevre de dealeri, dar au fost multi inscrisi pe putini bani. Asta au bagat-o ei asa ca sa se scuze ca nu i-au bagat pe toti. Iti dai seamna, unii au asteptat toata vara cu gandul la masina, au visat la ea si s-au trezit acum ca trebuie sa mai stea o iarna si nici macar nu se stie ce o sa fie la anul! Le-au luat 3 minute de masina ca sa bage datele pt una. Mai mult de 10 buc pe dealer nu au putut decat daca erau f rapizi la calculator. Daca aveau 2 maini stangi nu au bagat nici atat!

Ca au fost multi inscrisi pe putini bani era de asteptat, cu tot lobby-ul de rahat anti EV din ultimile saptamani pe tot internetul. Dealarul mi-a zis ca din vreo 26 de masini nu a reusit sa inregistreze decat 5, sistemul a fost blocat 15 din cele 20shiumpic de minute in care s-au terminat fondurile, pentru ca masinile nationaliste asiatice sa fure startul. In plus era pregatit pentru asta din sesiunea trecuta si mi-a povestit strategia pe care a avut-o, dar nu s-a putut, si il cred (si daca nu il cred rezultatul este acelasi). Scuzele sunt irelevante, avand in vedere ca masina nu este chiar ieftina (peste 45ooo euro cu rabla inclusa), cu avans platit din iulie si termenul de livrare sfarsit de octombrie / inceput de noiembrie, iar in caz de orice "cataclism", avansul il primesc inapoi, si, asa cum a zis si el va ramane cu masina pe stoc. Acum ca mananca sau nu bombonele dulci nu mai conteaza, ca o avea alt client dispus sa plateasca masina la pret intreg (desi ma indoiesc) iar nu conteaza, partea nasoala este ca trebuie sa imi reconfigurez strategia pentru ca am vandut "poluatorul" euro 6 si cel mai mult ardeam de nerabdare sa merg full electric ...

danfizesan

danfizesan

Senior Member

• Grup: Senior Members

dorel232004, on 21 octombrie 2022 - 15:03, said:

Nu, ca tu ai platit pt masina si el pt rabla da din mana, fara acte!
Nu prea cred, mie mi-a zis ca actele pentru Rable sunt făcute de o firma care se ocupa cu Rable, și apoi primesc factura pentru cei 6000 RON cât erau cele 2 Rable.
Ma rog, acum este tardiv.

dorel232004

dorel232004

Senior Member

Eu nu am auzit asa ceva, dar e posibil ca anumiti dealeri sa o faca oficial.

danfizesan

danfizesan

Senior Member

efectul faptului ca nu mai sunt fonduri este creșterea abrupta a preturilor mașinilor second hand electrice. pe lângă ca dealerul și-a scos e-up-urile la 25-27.000 euro, au apărut azi 3 cu 19.400 euro, mașini din 2021, cu 12k km la bord. Deci preturi aberante.

dorel232004

dorel232004

Senior Member

Stii vorba aia: prost nu e cine cere ci cine da!

robertcb

robertcb

Active Member

• Grup: Members
Fie-mi cu iertare, dar de la 19 la 25-27, ramai cu 6-8 mii in buzunar, iar intr-un an nu cred sa fi ajuns masina vreo epava, ba din contra, atentia acordata unei masini noi este maxima la inceput, huse, protectii.

loriB

loriB

New Member

• Grup: Members

danfizesan, on 20 octombrie 2022 - 19:12, said:

Pai am dat 13.800 ron avans, nu este suficient sa acopere cazul descris de tine?
Dacă, urmare a faptului că n-ai prins rabla+, vrei să renunți (nedorind să plătești prețul întreg pt mașină), îți poți recupera avansul de la dealer ?

gabiroa

gabiroa

Senior Member

Mie de la Dacia mi s-a spus ca nu sunt obligat sa iau masina daca nu am prins rabla desi am platit avansul. Trebuie sa vina peste cel putin 8-9 luni asa ca am zis sa mai astept sa vedem poate prind in februarie sau cine stie ce se mai intampla.

andreyvsjoker

andreyvsjoker

unProfessional Joker

Cine stie poate anul viitor nu va mai fi nevoie de rabla. Daca va mai fi va fi si mai greu de gasit la pret decent :(  avand in vedere ca cele mai vechi de 15 ani se vor plati direct la primarie cash.

zeroice

zeroice

Senior Member

rabla plus este prevazuta pana in 2024

cata

cata

Senior Member

zeroice, on 26 octombrie 2022 - 09:51, said:

rabla plus este prevazuta pana in 2024
Da, dar asta nu inseamna nimic fara fonduri.

zeroice

zeroice

Senior Member

cata, on 26 octombrie 2022 - 09:55, said:

Da, dar asta nu inseamna nimic fara fonduri.

a se citi fonduri prevazute pana in 2024.

andreyvsjoker

andreyvsjoker

unProfessional Joker

Rabla plus e una Rabla e alta.
Eu ziceam ca poate nu mai conditioneaza de casarea unei rable.
Cand am luat eu electrica nu era o cerinta dar acum fara rabla nu poti accesa rabla+

cata

cata

Senior Member

zeroice, on 26 octombrie 2022 - 10:24, said:

a se citi fonduri prevazute pana in 2024.
Nu ai nicio garantie ca mai sunt fondurile care au mai fost (deja sunt epuizate in minute), ca statut mai da 45k de lei, ca primesti masina mai devreme de 12-15 luni (sari peste 2020-2024) ,etc.
Concluzia este ca nimic nu este sigur, mai ales fondurile. Am vecini care au comanda data de 14 luni,au pierdut rabla + , si nici nu a venit masina pana in acest moment, nici macar nu stie daca mai vine
De ex. Germania a redus subventia, sper sa nu ma insel, de la 6000 de euro la 4000.

Edited by cata, 26 October 2022 - 11:05.

zeroice

zeroice

Senior Member

cata, on 26 octombrie 2022 - 11:04, said:

Nu ai nicio garantie ca mai sunt fondurile care au mai fost (deja sunt epuizate in minute), ca statut mai da 45k de lei, ca primesti masina mai devreme de 12-15 luni (sari peste 2020-2024) ,etc.
Concluzia este ca nimic nu este sigur, mai ales fondurile. Am vecini care au comanda data de 14 luni,au pierdut rabla + , si nici nu a venit masina pana in acest moment, nici macar nu stie daca mai vine
De ex. Germania a redus subventia, sper sa nu ma insel, de la 6000 de euro la 4000.

ce legatura au comenzile neonorate de fabrici/dealeri cu fondurile europene de mediu?

cata

cata

Senior Member

zeroice, on 26 octombrie 2022 - 12:55, said:

ce legatura au comenzile neonorate de fabrici/dealeri cu fondurile europene de mediu?
Se strang prea multe comenzi intr-o perioada destul de scurta, coroborat cu scumpirea duce la epuizarea fondurilor. Daca ma uit la ce am eu, Kia e-Niro, scumpirea din ultimul an este de +7k de euro. Vezi cazul prezentat pe aici in care dealerul nu a apucat sa depuna actele in timp util si masina este parcare din luna mai, si o sa mai stea pana anul viitor prin martie-aprilie
Nu sunt fonduri europene, de asta nu as pune baza in statul roman.
In fine, timpul o sa spuna ce si cum.

danfizesan, on 09 octombrie 2022 - 08:06, said:

mie ce mi-a zis dealerul (poate dar ca să mă gâdâlească) ca mai mulți dealeri negociază pentru o suplimentare pentru PF, pentru cei care au comenzi pentru mașini care sunt pe stoc.
Nu este nicio suplimentare pentru rable, doar pentru velo, apa si canal,  fotovoltaice,etc deocamdata.

Edited by cata, 26 October 2022 - 13:09.

danfizesan

danfizesan

Senior Member

într-adevăr nu este nici o suplimentare, săptămână aceasta trebuie sa primesc avansul înapoi.

Casper80

Casper80

Junior Member

• Grup: Junior Members

danfizesan, on 26 octombrie 2022 - 14:22, said:

într-adevăr nu este nici o suplimentare, săptămână aceasta trebuie sa primesc avansul înapoi.

Nu este vorba de suplimentarea fondurilor, ci de eliberarea treptata in fiecare zi a unor fonduri, din cate am inteles AFM elibereaza cam 100000 de lei zilnic.
Cu masina aproape livrata, resemnat fiind ca nu am prins fonduri, m-am reorientat si am cutreierat pe la dealari dupa un hibrid sau plugin, aici fondurile se pare ca se obtin mai usor, sumele fiind considerabil mai mici, pentru ca zilnic exista o suma disponibila, datorita unor dosare expirate sau neaprobate, asa am povestit cu unul dintre dealari, ba chiar mi-a aratat in sistem in ziua respectiva in jur de 2000 de lei disponibili.
Cand eram hotarat sa renunt la avans si sa comand un plug-in aflat deja pe stoc datorita unei persoane juridice care nu a prins fonduri si a renuntat la masina, primesc mesaj de la dealar ca a prins fonduri pentru electrica, dupa mai bine de o luna de incercari repetate minunea s-a produs, acum urmeaza birocratia pentru rabla, platile si apoi livrarea Posted Image.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate