Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Docking station? se arde portul?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut

Am un laptop ASUS ZenBook UX360CA, care pe partea dreapta are un port USB-C cu un mic semn de SS si un fel de fulger. Am cautat in manual si scrie ca portul asta incarca mai repede sa zicem telefonul care l-as conecta eu prin USB-C.  

Eu vreau sa incarc tot laptopul de la un docking station prin portul asta USB-C. Oare se poate? In manual nu scrie nimic cum ca as putea sa incarc laptopul si prin portul asta. Apoi am gasit pe un forum cum ca s-ar putea incarca si prin portul asta USB-C. Am deja docking station-ul pentru laptopul de la servici si merge bine, docking-stationul si laptopul de la serivici care e un Lenovo, nu cred ca are importanta ce marca e laptopul de la servici.

Cum as putea sa fac sa stiu?
Mi-e frica sa incerc, pentru ca ma gandesc ca daca e un port care da energie, adica care are output de energie, si eu ii aduc energie adica un input de energie electrica atunci mi-e frica sa nu ard ceva...

Eu as zice ca 70% ar trebui sa mearga.


Va multumesc
Aici e linkul spre manual sper ca merge linkul direct:
https://dlcdnets.asu...1_UX360CA_B.pdf
In caz ca nu merge linkul direct aici e pagina de manuale:
https://www.asus.com...elpDesk_Manual/

#2
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 28.10.2005
pagina 19
https://manualsbrain...556648/?page=19

Notebook PC E-Manual :

USB 3.0 port with USB Charger+
The USB 3.0 (Universal Serial Bus 3.0) port provides a transfer rate
of up to 5 Gbit/s and is backward compatible to USB 2.0. The
icon indicates this port’s USB Charger+ feature which allows you
to quick-charge mobile devices

btw... 70% asteptám rezultatul (sorry ! nu m-am putut abtine)

#3
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Ma refeream la portul USB-C, dar si la ala scrie la fel.
Aici pe forumul asta de la Asus ei zic ca poti sa conectezi un docking station. Acum cand ma uit a doua oara la pagina nu specifica effectiv modelul laptopului.
https://www.asus.com...ort/FAQ/1044451
Deci posibil sa gresesc.

P.S. Poti sa razi nu ma deranjeaza Posted Image, zambesc si eu, mai bine sa razi un pic si sa nu prajesc laptopul. Din raspunsul tau, inteleg ca nu ar merge...

Edited by Dany_Darke, 13 January 2022 - 16:43.


#4
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
La un Asus ZenBook Duo 14 pe ambele porturi usb C merge incarcat.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Portul ala e special ptr a incarca telefoane mobile - daca ai Asus Charger instalat poate fi setat sa dea mai mult curent/tensiune, special ptr Quick Charge.
Daca nu il folosesti ptr incarcare telefon e recomandat sa opresti Asus Charger.

Acum, nu am modelul ala exact - eu iti zic ce e la mine.

#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Raspunsul la intrebarea din topic: nu, nu se arde portul, dar nici n-o sa-ti incarci laptop-ul prin acel port.

Edited by Znevna, 13 January 2022 - 16:47.


#7
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 aceton, on 13 ianuarie 2022 - 16:14, said:

La un Asus ZenBook Duo 14 pe ambele porturi usb C merge incarcat.

Multumesc pentru raspuns,
Intrebarea mea e cum as putea sa stiu daca ar merge fara sa ard ceva? daca bag Docking Station in portul USB-C si e doar pentru conectare a unui dispozitiv extern e.g. telefon, atunci nu se arde?

In manualul laptopului ZenBook 14 care l-am gasit aici:
https://dlcdnets.asu...2EA_EG_V2_A.pdf
scrie ca are un port thunderbolt care si incarca bateria, scrie explicit. Deci probabil ca al meu nu se poate incarca, am cautat in manualul meu si nu gases nimic cu "charge" sau "power".

 Znevna, on 13 ianuarie 2022 - 16:46, said:

Raspunsul la intrebarea din topic: nu, nu se arde portul, dar nici n-o sa-ti incarci laptop-ul prin acel port.

Uf, deci daca vreau sa-l conectez la un docking station nu pot de fapt, au ei la Asus un fel de docking station ceva un Asus Universal Dock, l-am gasit e aici:
https://www.asus.com...Universal-Dock/
dar cum al meu nu se incarca prin USB-C pe degeaba il cumpar ca tot trebuie sa ajung cu cablu de alimentare efectiv la laptop si apoi inca un cablu pentru monitor de la laptop... deci mai bine il las cum e acum...

Impresia mea e ca nici cu Asus Universal Dock nu fac mare branza si il cumpar pe degeaba pentru laptopul meu.

Ar exista alta solutie pentru un docking station pentru laptopul meu care nu are USB-C Thunderbolt?

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
E port de iesire si nu de intrare. Nu incerca sa bagi curent in el daca nu specifica in manual asa ceva.
Daca avea functia asta era explicata clar in manual.

#9
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 Leo2006, on 13 ianuarie 2022 - 18:43, said:

E port de iesire si nu de intrare. Nu incerca sa bagi curent in el daca nu specifica in manual asa ceva.
Daca avea functia asta era explicata clar in manual.
Multumesc frumos,
Si alta solutie am? un docking station?

#10
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca te deranjeaza asa tare ca trebuie sa vii cu alimentare separata pentru laptop, nu, n-ai sa gasesti alta solutie.
Pentru semnificatiile semnelor de pe langa porturi poti sa te inspiri de aici:


#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
De ce nu ii contactezi pe cei de la Asus sa ii intrebi?  Am un Lenovo Thinkpad T470S luat in 2017, care a venit cu alimentarea pe USB C, SIngurul port de USB C avea exact caracteristicele descrise de tine. A mers din 2017 si merge inca fara probleme, nu s-a ars nici un port. E singurul laptop la care am vazut 2 porturi de incarcare, mai avea un port cu o mufa dreptughiulara dar nu USB.

Problema e ca nu stiu daca port display-ul sau Docking station -ul descris de tine poate alimenta un laptop. Poti incerca daca ai deja docking station-ul.

#12
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 unknown_35, on 13 ianuarie 2022 - 18:49, said:

De ce nu ii contactezi pe cei de la Asus sa ii intrebi?  Am un Lenovo Thinkpad T470S luat in 2017, care a venit cu alimentarea pe USB C, SIngurul port de USB C avea exact caracteristicele descrise de tine. A mers din 2017 si merge inca fara probleme, nu s-a ars nici un port. E singurul laptop la care am vazut 2 porturi de incarcare, mai avea un port cu o mufa dreptughiulara dar nu USB.

Problema e ca nu stiu daca port display-ul sau Docking station -ul descris de tine poate alimenta un laptop. Poti incerca daca ai deja docking station-ul.

Da o sa incerc sa-i contactez, dar pana primesti un raspuns de la fabricant dureaza. Eu am un docking station, dar mi-era frica sa nu se arda ceva daca bag docking station-ul care ar trebui sa incarce intr-un port de output.

 Znevna, on 13 ianuarie 2022 - 18:48, said:

Daca te deranjeaza asa tare ca trebuie sa vii cu alimentare separata pentru laptop, nu, n-ai sa gasesti alta solutie.
Pentru semnificatiile semnelor de pe langa porturi poti sa te inspiri de aici:
kensington-usb-c-table-updated.jpg

Da, era mai bine doar un fir decat doua, plus ca la laptopul de la servici am docking station pe USB-C, si atunci asta inseamna ca pe birou ar trebui sa am trei fire, cel cu USB-C, cel de la alimentare de la docking station pentru laptopul de la servici, si doua pentru laptopul asus, cel de alimentare si cel de micro-HDMI.
Daca asus-ul se incarca pe usb-C atunci din trei fire ramaneam cu unul singur... , plus ca le-am strans pe toate sub birou intr-un fel de plasa, si as bloca incarcatorul de la asus acolo in plasa respectiva sa nu atarne pe undeva pe sub masa.... si apoi daca am nevoie sa folosesc laptopul asus in alta camera, daca bag incarcatorul de la asus in plasa stransa de sub birou atunci trebuie tot timpul sa desfac plasa, sa scot incarcatorul... cade din plasa docking stationul... copiii nu pot sa faca treaba asta.

Ma gandeam ca nu as fi primul cu problema asta, si ca poate or exista ceva convertitoare de la USB-C spre alimentarea de la asus si spre portul hdmi, care sa stie sa imparta curentul din USB-C la alimentarea laptopului asus si semnalul video//imaginea ecranului spre portul micro-hdmi... dar presupun ca nu exista asemenea minuni :)

Din cate am verificat, nu prea exista un asemenea splitter:
https://superuser.co...does-this-exist

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate