Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asiguratorul RCA refuza reparatia masinii (amiabila)

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2022 - 22:05, said:

Atat timp cat a existat contact, se considera obiect implicat in accident. Iar legea este clara, trebuia sa stii si tu, in momentul cand mai mult de 2 masini sunt implicate sau 2 masini si un obiect (gard, stalp etc) se declara la politie, amiabila neffind valabila.
Acum esti bun de plata. Ai doua posibilitati, declari accidentul si ramai fara permis, sau iti platesti singur reparatiile.

Si la cum am mai zis, si ce noroc are, poate da peste un politist care NU ii ia permisul !
Nu inteleg, toti sunteti agent -vanzari sau taximetristi, curieri, de va trebuie asa de mult permisul?  Nu puteti  neglija putin? 30 zile trec repede (chiar si 60)  si aveti destule alternative de deplasare !

Mai zic ceva: dupa politie sanse putine sa te dea in judecata , esti acoperit,  iar daca nu mergi esti descoperit , am avut caz in familie de judecata si nici nu a stiut respectivul ca e dat in judecata si judecat numai cand a venit executorul dupa 1 an de la sentinta definitiva ! V-ar placea asa surprize ?  (pentru un gard, sau o masina sau te miri ce?!? peste cativa ani sa va bata executorul cu preturile umflate + procentul lui ,etc )

Edited by MembruAnonim, 13 January 2022 - 22:22.


#38
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2022 - 21:30, said:



- Daca e beat vinovatul, totusi om de treaba, legea zice Nu amiabil, 112. recoltat probe biologice + politie  dar surpriza: (RCA nu da bani in acest caz  - deci dati in judecata pe civil ) sau va ganditi inca cateva ore ... exista solutie.
- Daca are expirat sau ITP sau RCA sau Buletinul sau Permisul - legea zice - la politie clar nu poti amiabil cu Xerox de Acte Expirate ! Dar, again, si dupa politie surpriza: ( RCA nu da bani - deci dati in judecata pe civil )  sau  va ganditi voi iara ce e de facut ... dar exista solutie

Gresit, RCA acopera absolut orice situatie.

#39
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2022 - 21:30, said:

5)  Daca  si el vrea si tu, dar masina lui e in GARD, STALP, sau proprietate privata, deci mai e implicat o a 3-a parte (eg. si stalpul e a cuiva), nu este ce vreti voi: NU AVETI VOIE LA AMIABIL !!!

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2022 - 22:05, said:

Atat timp cat a existat contact, se considera element implicat in accident. Iar legea este clara, trebuia sa stii si tu, in momentul cand mai mult de 2 masini sunt implicate sau 2 masini si un element (gard, stalp etc)
Sînteți simpatici amîndoi - puneți aici citatul din lege unde scrie de a treia parte. Dacă nu găsiți așa ceva în lege, puneți aici citatul unde scrie că trebuie să fie doar două vehicule sau maxim două vehicule.
Ce ziceți voi acolo sînt presupuneri. Ce zic eu e că în lege scrie altceva decît crede toată lumea.

Și repet - sînt aproape convins că intenția autorului legii a fost similară cu intepretarea curentă. Dar a scris prost și ieșit altceva. Dacă apare vreunul cu bani, timp și chef de judecată poate răsturna liniștit aceste interpretări.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 radunic, on 14 ianuarie 2022 - 12:23, said:


"Constatarea amiabila în caz de accident:
Se aplica in cazul accidentelor usoare, in care nu sunt implicate mai mult de 2 masini si nu sunt persoane ranite."

edit:

exista o lege ori un oug care reglementeaza si specifica clar cand poate fi intocmita amiabila.

Edited by MembruAnonim, 14 January 2022 - 13:03.


#41
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Există. Le-am pus mai sus cu link-uri cu tot.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 radunic, on 14 ianuarie 2022 - 12:23, said:

Sînteți simpatici amîndoi - puneți aici citatul din lege unde scrie de a treia parte. Dacă nu găsiți așa ceva în lege, puneți aici citatul unde scrie că trebuie să fie doar două vehicule sau maxim două vehicule.
Ce ziceți voi acolo sînt presupuneri. Ce zic eu e că în lege scrie altceva decît crede toată lumea.

Și repet - sînt aproape convins că intenția autorului legii a fost similară cu intepretarea curentă. Dar a scris prost și ieșit altceva. Dacă apare vreunul cu bani, timp și chef de judecată poate răsturna liniștit aceste interpretări.

Am mai zis si pus, metodologia de aplicare.  Plus pe formular nu vezi  a 3 -a coloana, nici macar o rublica : ce alte daune sunt?
Plus am discutat cu mai multi politisti toti zic la fel. Chiar si in strainatate de unde a fost importat modelul e fix la fel !
Mai pun odata citeste-l atent. (Nu exista alte daune altele decat la cei 2 implicati)

Pentru ca situația să fie soluționată rapid și fără alte complicații sunt necesare câteva condiții:
nu există vătămări corporale;
sunt implicate maxim două autovehicule și ambele mașini dețin asigurare RCA valabilă.
nu exista alte daune rezultate din accident (mobilier urban, gard despărtițor, parapeți de pe drum, balustrade, borduri etc.)



Nu exista, sa interpreteze legea toti politistii, toate site-urile,  toti inspectorii de asigurari  care asta fac toata ziua,  legea prost,  iar doar tu sa o interpretezi bine !
Scuza-ma dar sau trolezi, (din limbaj + frecventa, totusi pare ca Nu)   sau ai deficiente la acest capitol si ar trebui :
  1) te duci la rutiera cand ai timp si vezi ca agentul e mai liber,  si intrebi frumos
  2) cauti pe net
  3) te duci la orice agent asigurare, la service-urile auto  mari deseori gasesti inspectori de asigurare - si intrebi.
  4) vorbesti cu un avocat/judecator daca cunosti.

Si chiar poti face asta si in strainatate, de unde repet a fost importat acest  formular amiabil (e si Europeana)
Garantez ca toti o sa zica aceeasi lucru, ce zicem si noi !

Edited by MembruAnonim, 14 January 2022 - 14:39.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai zic ceva: BMW cu Dacia si au intrat in gardul lui Nea Gigi care e nivelat  de data asta
Soferii BMW + Dacia se inteleg acolo. complecteaza  toate.
- Unde trec gardul lui  Nea Gigi,  pe formular?
- Preconditie: la BMW da asigurarea Dacia (care la impins din spate).
- Dar cine da Asigurarea RCA la Nea Gigi?   Cel cu BMW care a intrat in Gard sau cel cu Dacia care a "impins"  BMW ul ? (discutabil nu?)

Si pe baza  carui document o  dau? Amiabilului  care Nu are rubrica de identificare al lui  Nea Gigi ?  (numa prenume, buletin, cnp, adresa imobil al proprietarului gardului)  astea unde o treci ?!
Cum stie asiguratorul care despagubeste ca e Nea Gigi ala?  si daca au ambii la 2 asiguratori diferiti, fiecare va zice ca intra in competenta lui celalalt asigurator de a plati gardul !

- Ca un asigurator zice: Eu am asigurat Dacia,  platesc reparatia doar la BMW  - ( Dacia asigurata de mine nu a atins deloc gardul)
- Celalalt asigurator zice: Eu am asigurat BMW,  (da a intrat in gard ,  dar nu e vina soferului+ masinii asigurat de mine)

Edited by MembruAnonim, 14 January 2022 - 14:50.


#44
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
RCA-ul achita toate pagubele ce rezulta din vinovatia celui asigurat.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 MirceaDWC, on 14 ianuarie 2022 - 15:07, said:

RCA-ul achita toate pagubele ce rezulta din vinovatia celui asigurat.

Da,  chiar si gardul o sa fie achitat de RCA ul  celui cu  DACIE in exemplele mele,  dar pentru asta trebuiesc:
Procese Verbale - dovezi de la Politie,  ca au fost implicati 3 parti (chiar si Nea Gigi - chiar daca nu a condus Gardul Posted Image )

Deci in acest caz  NU POTI FACE AMIABIL (precum vedeti in acest caz ca ati si patit !!! deci nu ca behaim cativa aici pe forum)!

Trebuie sa mergi la Agentul de la ghiseul de la Rutiera ! El colecteaza hartii + poze si va da, da Amenzi - asta e prima in Lege, Complementar, asta daca vrea el sa aplice toata legea, (dar nu e obligat numai seful sau eventual  sa aplice tot)   poate (deci nu obligatoriu)  Lua carnetul,  apoi da RCA ul  inclusiv la Nea Gigi cu o constatare, ca el reprezentant al Politiei Romane e deacord ca sa fie despagubit si Nea Gigi (si numai Nea Gigi,  nu si vecinul lui sau stiu eu cine, si Numai pentru acel Gard, daca asa se constata,  nu si pentru ca are la 2 metri de gard,  Zidul de la casa crapat - asta din alte cauze, etc)!

Mai exista o cale - cea a Justitiei - care poate sa Nu tina cont neaparat de legile Romanesti (se fac derogari cateodata) Judecatorul are dreptul sa interpreteze diferit fapta - deci puteti sa dati in judecata si saracul Agent Constatator de la Asigurari,  chiar si Gardul ca se afla acolo!

Si daca pierdeti  in Justitie si totusi insistati - mai exista o a 2-a cale: audienta la domnu' presedinte (actual Klaus Iohannis) care poate sa faca si Gratieri (dar alea is cazuri izolate) - nu inseamna ca schimba legea pentru toti!

Edited by MembruAnonim, 14 January 2022 - 15:51.


#46
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 MembruAnonim, on 14 ianuarie 2022 - 14:31, said:

Am mai zis si pus, metodologia de aplicare.
Unde se găsește această metodologie? Un link către un document oficial se poate?

Și să repet - da, sînt de acord că așa este interpretat și așa este aplicat, cu doar două vehicule și nimic altceva, și că așa e bine să fie.
Dar legea e scrisă cu picioarele. Norma ASF la fel. România, ce să faci...

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 radunic, on 14 ianuarie 2022 - 16:50, said:

Unde se găsește această metodologie? Un link către un document oficial se poate?

Uite aici de ex:

https://www.politiar...ila-de-accident

Citez de acolo:

Formularul „Constatarea amiabilă de accident” poate fi utilizat dacă sunt îndeplinite următoarelor condiţii:
  • din accident au rezultat numai pagube materiale;
  • în accident au fost implicate numai două vehicule;
  • nu se creează pagube materiale altei persoane decât celor doi conducători de vehicule implicaţi în accident;
  • există acordul de voinţă al celor doi conducători auto, exprimat prin semnarea formularului.
Cred ca e destul de oficial de pe site-ul politiei romane !
Daca are cineva link la legea de pe portalul justitiei, si eu il rog sa o puna !



(precum am tot zis: AMIABIL - max 2 , si doar ei au pagube la masinile lor,  altii NU au pagube; si bineinteles nu se lasa cu sange sau "ma doare coloana, degetul mic e luxat" etc. ca aia deja e VATAMARE CORPORALA  si Mergi la Politie , chiar daca pentru ceva luxat, sau cu un nas spart nu suni la 112!!!  ... Lasi 112 altii care au chestii si mai grave!)
Si terminati odata cu mit-urile ca politia ia carnetul cand te vede! Tot asta aud si la o tamponare din spate unde am fost vinovat!  Ia pe naiba carnetul si daca o ia ce e?
In Romania multi fac intimidare la accident, se bazeaza pe faptul ca tu nu stii legea vin cu duma asta de carnet luat, apoi vor amiabil sa aiba actele tale si mai apoi la 23 ore de la accident sa le dai si Cash-ul,  sau te invita la nu stiu ce firme de recuperatori ca ai asigurare de ex. la  City inssurance.

Edited by MembruAnonim, 14 January 2022 - 17:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate