Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Redobandire permis

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mariano656565

mariano656565

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2021
Salut. Recent mi-a fost suspendat permisul pentru viteza de 110 km/h in Focșani ( aparent, dupa vreo 2 km de mers prin mijlocul câmpului inca eram în oraș), in fine, 3 luni suspendat, avertisment fara amendă. Intrebarea mea este: daca fac contestatie si ulterior pierd contestatia, mai pot da examenul de redobandire in primele 30 de zile de cand predau permisul ca sa il pot lua înapoi dupa 1 luna??
Si o altă întrebare,la contestație, instanța poate schimba masurile luate de poliție? gen pe langa faptul ca permisul ramane suspendat ,poate schimba din avertisment în amendă?

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cum sa ti-l suspende 3 luni cu avertisment? ceva e ciudat acolo.
pune o poza cu procesul verbal din care stergi datele personale ca nu cred ca exista un asemenea proces verbal.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
da, poti da examenul pentru redobandire in 30 de zile, chiar daca pierzi contestatia - am facut eu asta.

pe de alta parte, suspendare permis fara amenda suna tare ciudat - esti sigur ca nu ai de platit nimic?

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Drepturile contravenientului nu se pierd in cazul contestatiei. Iti iei permisul inapoi, procesul isi urmeaza cursul, la final afli daca esti pieton sau nu. Daca da, si daca indeplinesti celelalte conditii, poti reduce suspendarea.
In contestatie scrii ce anume contesti. Instanta se pronunta strict asupra aspectelor contestate de tine, nu schimba nimic altceva. Deci nu ti se va aplica amenda.
In opinia mea, contesti degeaba. Merita sa faci asta doar daca ai absoluta nevoie de permis in urmatoarele doua-trei luni, altfel nu.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
De ce sa faci contestatie? Aveai 50 si ei au trecut din burta 110?

#6
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,778
  • Înscris: 14.12.2019
E o mișcare a sindicatului din poliție să nu mai aplice amenzi dacă pot, să dea doar avertisment.

https://alba24.ro/av...pol-888169.html



#7
mariano656565

mariano656565

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2021
Asa cum a spus cineva mai sus, am nevoie de permis in perioada următoare cand ar trebui sa intre suspendarea. Asta e singurul motiv pentru care fac contestatie, nu pentru ca nu as fi greșit. Si daca fac asta vreau sa fiu sigur ca pot da examenul de redobandire sa raman doar cu o luna si dupa ce pierd contestatia.
Cat despre avertismentul in loc de amendă... polițistul a fost empatic, eram intr-o situatie mai delicată, ma îndreptam catre înmormântarea cuiva din familie, eram cu coroana în mașină ai probabil i s-a făcut milă.



#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

 MarcoSemedo, on 13 ianuarie 2022 - 12:06, said:

E o mișcare a sindicatului din poliție să nu mai aplice amenzi dacă pot, să dea doar avertisment.

https://alba24.ro/av...pol-888169.html



Da au impresia ca au salariile perea mici.. dar sa fim seriosi au cel putin dublu fata de cat merita...

Eu nu inteleg asta cu protestele.... nu iti convine salariu iti dai demisia si te angajazi in privat... nu te tine nimeni cu forta politist...

Edited by mirel3003, 13 January 2022 - 12:23.


#9
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 rex, on 13 ianuarie 2022 - 11:55, said:

cum sa ti-l suspende 3 luni cu avertisment? ceva e ciudat acolo.


Pai de ce? Si pe softpedia se dau doua puncte de avertisment si esti banat o saptamana.

#10
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016

 mirel3003, on 13 ianuarie 2022 - 12:16, said:

Eu nu inteleg asta cu protestele.... nu iti convine salariu iti dai demisia si te angajazi in privat... nu te tine nimeni cu forta politist...

Ce sa faca in privat, 95% din politisti nu stiu pe ce lume traiesc... daca le iei uniforma nici la sapat de santuri nu sunt buni.... mor de foame daca le iei uniforma...

#11
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Daca nu se cunoaște ca era localitate și ai trecut la mențiuni ca erai în afara localității ai șanse de câștig cât timp pe radar nu se poate distinge.
Cineva a făcut la fel, o localitate fără case în jur, a crezut ca nu mai e localitate și a rămas fără permis, a trecut la mențiuni ca a fost în afara localității fapta si judecătorul a zis ca nu își da seama ca ar fi localitate și a admis plângerea.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Se poate suspenda permisul fara sa primesti si puncte amenda. Faci contestatie la procesul verbal si primesti carnetul inapoi pana obtii o hotarare judecatoreasca definitiva.
Daca erai in camp ai sanse sa scapi.

#13
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

 mariustpz, on 13 ianuarie 2022 - 12:33, said:

Daca nu se cunoaște ca era localitate și ai trecut la mențiuni ca erai în afara localității ai șanse de câștig cât timp pe radar nu se poate distinge.
Cineva a făcut la fel, o localitate fără case în jur, a crezut ca nu mai e localitate și a rămas fără permis, a trecut la mențiuni ca a fost în afara localității fapta si judecătorul a zis ca nu își da seama ca ar fi localitate și a admis plângerea.
wow
Cineva(a crezut + a trecut la mențiuni) + Judecator (nu își da seama) = admis plângerea

greu de crezut, dar in Romania nu ma mai surprinde nimic

#14
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Pe filmare nu se vedea dacă era sau nu localitate.
A câștigat și in fond și in apel.
Și oricum, porțiunea aia parca e făcută sa se ia permise, nu e nici o casa stânga dreapta, câmp deschis, dar e localitate...

Edited by mariustpz, 13 January 2022 - 12:51.


#15
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,164
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt multe astfel de zone cu limita de viteză mult mai mică decât ar fi cazul (pentru stat la pândă?) și din acest motiv se depășește limita de viteză și în locuri unde acest lucru creează un risc ridicat de accidente.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

 rex, on 13 ianuarie 2022 - 11:55, said:

cum sa ti-l suspende 3 luni cu avertisment? ceva e ciudat acolo.
pune o poza cu procesul verbal din care stergi datele personale ca nu cred ca exista un asemenea proces verbal.

Nu este nimic ciudat, daca al nostru coleg este in "sistem" primeste doar avertisment si puncte.
Asta este o cutuma la politisti, n-o sa vedeti politist platind amenda de circulatie, da, permis suspendat pentru puncte exista insa nu banutul este sfint!
Sper ca n-o auziti din prima de la mine...

#17
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 10.10.2005
Daca nu te grabesti va trebui sa platesti si un curs din asta
https://stirileprotv...-defensiva.html

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 trid_ovi, on 13 ianuarie 2022 - 13:57, said:

Daca nu te grabesti va trebui sa platesti si un curs din asta
https://stirileprotv...-defensiva.html
o sa mai manance si gura scolilor de soferi si a unor chestii gen academia titi aur. stiu ca la unele multinationale care se dau angajatilor masini ii obliga sa faca un asemenea curs, bineinteles platit de firma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate