Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anul școlar viitor să fie mai lung – o nouă dorință a ministrului Educației

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
284 replies to this topic

#181
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

 axisborn, on 16 ianuarie 2022 - 13:12, said:

Alo, toti frustratii pe scoala si profesori din cauza ca luati note mici ca nu invatati, n-aveti si alta ocupatie?
Stand si citind, chiar imi pare rau ca n-am lasat mai multi corigenti si repetenti cand am fost profesor...:)
esti chiar culmea, adica eu cu 9 ore de lucru pe zi la privat ca sa produc valoare adaugata si sa tin economia nationala sa nu se prabuseasca si sa nu intre in default, zeci de ore de lucru saptamanale, a trebuit sa vand core i3 si sa pastrez pentium 4 cu 10 ani mai vechi si de zeci de ori mai slab si mai ineficient, ca n-am bani sa platesc facturile si taxele la stat, si vin chiulai din clica voastra sa spuna ca nu avem ocupatie??

Si mai aveti si tupeul sa cereti spagi premii bani si salarii de baroni din vest si de magistrati aici de fata cu ilustrii antreprenori si lucratori romani din mediul privat care dau miliarde taxe si impozite aici ca sa nu o ia razna inflatia si economia??

Du-te daca esti absolvent de drept sau istorie si da examen la magistratura si da si unul de titularizare la cultura civica. Vezi pe care il iei si cat ai de lucru in cele 2 meserii apoi.

Stii ce-as face eu cu voi? v-as trimite sa lucrati in scolile de stat din marea britanie sau la privat. Sa vezi acolo eficienta dracului, ca dependneta aia de chiul mita si tigari e mai mare decat cea de facebook. Stergeti-va mai conturile de pe retelele de socializare si nu mai postati nimic decat cand toti elevii vostrii vor reusi 80% macar sa lucreze in domeniul absolvit.

#182
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 axisborn, on 16 ianuarie 2022 - 13:12, said:

Alo, toti frustratii pe scoala si profesori din cauza ca luati note mici ca nu invatati, n-aveti si alta ocupatie?
Stand si citind, chiar imi pare rau ca n-am lasat mai multi corigenti si repetenti cand am fost profesor...:)
Matale n-ai fost și tu elev la rândul tău, ai avut doar note mari pe linie? Hai, mai lasă ipocrizia asta, că dacă ești profesor, automat drepți și privirea înainte, tu ai dreptate orice ar fi.

Eu sunt convins că nici vouă nu vă convine sistemul, dar tăceți mâlc și vă prefaceți că totul e în regulă.

#183
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Hai ca deveniti extrem de penibili.
Pana acum ziceati ca e vacanta lunga, au profii mult concediu oaaaa iau bani degeaba.
Acum ca s-ar reduce vacanta deci implicit si concediul profesorilor (oricum ala e maxim jumatate din vacanta de vara a elevilor), iar, ca e in favoarea profilor, au avantaje?
Recunoasteti: voi de fapt, ca si majoritatea poporului roman, urati scoala si invatatura si efortul intelectual, implicit urati profesorii ca va puneau sa invatati.
In nicio alta tara civilizata nu vei gasi atata ura la adresa scolii.

Campeanu zice ca mareste anul scolar ca sa  reasca rezultatele in educatie, ca s-a uitat el la alte tari care au educatie mai performanta si acolo anul scolar e mai lung.
Pai bine ma, da' nu te-ai uitat si la finantare, ce tara cu educatie performanta mai aloca 2% din PIB ca Romania?
Iar si voi, astia hateriii de scoala si profesori, sunteti naivi cand aveti pretentia ca scoala sa va educe copiii pe firimituri... ca asta e alocatia bugetara la Educatie in Romania, bani de pufuleti. E o lege de 15 ani data care spune ca "Se aloca 6% din PIB la invatamant" si anul asta cred e doar 2,2%, cred ca minim istoric din 2000 incoace. Si voi vreti profesori emeriti si rezultate pe praful de pe toba...asteptati mult si bine.
Si cand mai aveti pretentia ca profesorul sa faca minuni pe salariu de paznic, iar halucinati destul de rau. Sincr, de unde v-a venit ideea asta ca profesorul trebuie sa fie un fel de sclav si sa munceasca performant pe nimic? Cand e scupat din toate partile, lasand la o parte venitul, care e cel mai mic dintre toti bugetarii(in medie) . Viitorul nu suna prea bine, va fi din ce in ce mai rau dpdv al resursei umane in educatie.
Si nu, profesorii nu sunt deloc multi asa cum zic unii, din moment ce clasele din Romania au un nr foarte mare de elevi fata de alte tari. Nici orele nu-s multe, ca tot am vazut ca anul scolar e cel mai scurt...deci...

 Vlad_22, on 16 ianuarie 2022 - 13:52, said:

Eu sunt convins că nici vouă nu vă convine sistemul, dar tăceți mâlc și vă prefaceți că totul e în regulă.

Logic ca nu mi-a convenit, de aia am si plecat.
Erai bombardat din toate partile cu cerinte si solicitari abracadabrante, de la parinti, directori etc si salariul era 1000 de lei, ba il taiase la 750...  eu nu inteleg cum de au ramas altii. Iti baga elev la a noua care nu stia nici tabla inmultirii si ti se cerea sa-l scoti de 8 si 9 la bac, sa-l inveti derivate si integrale. Pe 750 lei pe luna.
Tipa directorul: ti-ai terminat orele? NU pleci acasa, treci si lucreaza la proiecte europene, fa ore de pregatire, fa activitati extra, aproape ca nu te injura.
Cum sa iti convina asa sistem?

Edited by axisborn, 16 January 2022 - 14:31.


#184
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 axisborn, on 16 ianuarie 2022 - 14:28, said:

Hai ca deveniti extrem de penibili.
Pana acum ziceati ca e vacanta lunga, au profii mult concediu oaaaa iau bani degeaba.
Acum ca s-ar reduce vacanta deci implicit si concediul profesorilor (oricum ala e maxim jumatate din vacanta de vara a elevilor), iar, ca e in favoarea profilor, au avantaje?
Recunoasteti: voi de fapt, ca si majoritatea poporului roman, urati scoala si invatatura si efortul intelectual, implicit urati profesorii ca va puneau sa invatati.
In nicio alta tara civilizata nu vei gasi atata ura la adresa scolii.

Campeanu zice ca mareste anul scolar ca sa  reasca rezultatele in educatie, ca s-a uitat el la alte tari care au educatie mai performanta si acolo anul scolar e mai lung.
Pai bine ma, da' nu te-ai uitat si la finantare, ce tara cu educatie performanta mai aloca 2% din PIB ca Romania?
Iar si voi, astia hateriii de scoala si profesori, sunteti naivi cand aveti pretentia ca scoala sa va educe copiii pe firimituri... ca asta e alocatia bugetara la Educatie in Romania, bani de pufuleti. E o lege de 15 ani data care spune ca "Se aloca 6% din PIB la invatamant" si anul asta cred e doar 2,2%, cred ca minim istoric din 2000 incoace. Si voi vreti profesori emeriti si rezultate pe praful de pe toba...asteptati mult si bine.
Si cand mai aveti pretentia ca profesorul sa faca minuni pe salariu de paznic, iar halucinati destul de rau. Sincr, de unde v-a venit ideea asta ca profesorul trebuie sa fie un fel de sclav si sa munceasca performant pe nimic? Cand e scupat din toate partile, lasand la o parte venitul, care e cel mai mic dintre toti bugetarii(in medie) . Viitorul nu suna prea bine, va fi din ce in ce mai rau dpdv al resursei umane in educatie.
Si nu, profesorii nu sunt deloc multi asa cum zic unii, din moment ce clasele din Romania au un nr foarte mare de elevi fata de alte tari. Nici orele nu-s multe, ca tot am vazut ca anul scolar e cel mai scurt...deci...



Logic ca nu mi-a convenit, de aia am si plecat.
Erai bombardat din toate partile cu cerinte si solicitari abracadabrante, de la parinti, directori etc si salariul era 1000 de lei, ba il taiase la 750...  eu nu inteleg cum de au ramas altii. Iti baga elev la a noua care nu stia nici tabla inmultirii si ti se cerea sa-l scoti de 8 si 9 la bac, sa-l inveti derivate si integrale. Pe 750 lei pe luna.
Tipa directorul: ti-ai terminat orele? NU pleci acasa, treci si lucreaza la proiecte europene, fa ore de pregatire, fa activitati extra, aproape ca nu te injura.
Cum sa iti convina asa sistem?
Clar, tu știi mai bine, însă n-am spus că e doar vina profesorilor. Vina incepe de sus de la Minister, de la alde minți luminate precum Funeriu, Abramburica, Anisie, acum dobitocul ăsta de Câmpeanu și până la ISJ, directori, părinți, asociații părinți etc. Am uitat și de sindicatul părinților din învățământ sau cum naiba se numește, total inutili.

#185
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 pisoiu_22, on 16 ianuarie 2022 - 13:04, said:

Daca toata lumea recunoaste ca in toate tarile materia e mai relaxata, iar romanii sunt cu materia mai aglometara, dece nu ia nimeni o initiativa?

Si ce faci cu profesorii ramasi fara ore?
Ii dai afara?
Chiar daca-s prosti, ii dai afara?
Ce-ai inebuinit

Totul este despre cadrele didactice nu despre elevi sau studenti

#186
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

 axisborn, on 16 ianuarie 2022 - 14:28, said:

Hai ca deveniti extrem de penibili.
Pana acum ziceati ca e vacanta lunga, au profii mult concediu oaaaa iau bani degeaba.
Acum ca s-ar reduce vacanta deci implicit si concediul profesorilor (oricum ala e maxim jumatate din vacanta de vara a elevilor), iar, ca e in favoarea profilor, au avantaje?
Recunoasteti: voi de fapt, ca si majoritatea poporului roman, urati scoala si invatatura si efortul intelectual, implicit ...............................
Si cand mai aveti pretentia ca profesorul sa faca minuni pe salariu de paznic, iar halucinati destul de rau. Sincr, de unde v-a venit ideea asta ca profesorul trebuie sa fie un fel de sclav si sa munceasca performant pe nimic? Cand e scupat din toate partile, lasand la o parte venitul, care e cel mai mic dintre toti bugetarii(in medie) . Viitorul nu suna prea bine, va fi din ce in ce mai rau dpdv al resursei umane in educatie.
Si nu, profesorii nu sunt deloc multi asa cum zic unii, din moment ce clasele din Romania au un nr foarte mare de elevi fata de alte tari. Nici orele nu-s multe, ca tot am vazut ca anul scolar e cel mai scurt...deci...



Logic ca nu mi-a convenit, de aia am si plecat.
Erai bombardat din toate partile cu cerinte si solicitari abracadabrante, de la parinti, directori etc si salariul era 1000 de lei, ba il taiase la 750...  eu nu inteleg cum de au ramas altii. Iti baga elev la a noua care nu stia nici tabla inmultirii si ti se cerea sa-l scoti de 8 si 9 la bac, sa-l inveti derivate si integrale. Pe 750 lei pe luna.
Tipa directorul: ti-ai terminat orele? NU pleci acasa, treci si lucreaza la proiecte europene, fa ore de pregatire, fa activitati extra, aproape ca nu te injura.
Cum sa iti convina asa sistem?

esti chiar culmea, adica ai plecat din sistemul ala basinos ca pilele aveau prioritate si te puneau sa lucrezi pt ele si acum mai ai si tupeul sa le iei apararea si sa ceri bani si alocare din PIB pt ei.

Lasa-i drecu sa crape si de foame ca o sa le taiem noi imediat din imbuibare si sa nu aibe nici cadre. Sa ajunga directorii sa intre la clasa cate 30 de ore saptamanal si inspectorii lafel sa li se aplece de protecte europene basinoase.

Cand o merge parintii pe capul lor, ca copiii stau o ora la scoala si nu invata nimic si in rest in curte si pe strada, sa vedem imbuibatii cum vor scoate la capat. Ca nu au cadre. pai daca faci sa-ti plece profesorii bine pregatiti asa precum axisborn normal ca nu au si nici nu vor mai avea cadre.

Practic prin salariile imense de mii si zeci de mii de euro acesti indivizi penali fura banii necsari salarizarii cadrelor din urmatorii ani.

Eu le-as da salar minim ca oricum nu au unde sa plece la privat ca nu-i primeste nimeni cei cu transa de vechime 7-40 ani si pensionare la 80 ani.

sa mearga Iohannis la catedra dupa 2024. Ce zici domnul presedinte merita un salar mare ca doar e profesor?? ce zici??

 Tsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 18:02, said:

Si ce faci cu profesorii ramasi fara ore?
Ii dai afara?
Chiar daca-s prosti, ii dai afara?
Ce-ai inebuinit

pai care ramane fara ore sa scrie aiciPosted Image Il iau eu la mine la lucru. 9 ore pe zi, salar de inceput minim, cu posibilitati de promovare. Gasim ceva sa faca, avem si noi hartii si pc-uri,

 fum, on 15 ianuarie 2022 - 20:01, said:

În școala generală aveam un profesor de muzică ”zmeu”. Pe lângă faptul că în trei secunde după ce suna de intrare, el era în clasă, cancelaria fiind la zece metri, apoi îi alinia pe toți care intrau după el, împărțin generos cu arătătorul la palmă, omul dădea testare cu audiții. În ora premergătoare  testului, venea cu magnetofonul (să mă scuze mai tinerii colegi, vorbesc despre un dispozitiv de redare audio), apoi punea piese celebre ale marilor compozitori. Evident, la testare trebuia să le recunoști, fiind redate într-o altă ordine. Zece piese punea, iar nota se completa până la ”sfântul cinci”... cu lovituri la palmă. Probabil de aici am ceva sechele... La ce folosește materia asta? Caz din zilele noastre (nu la unul dintre ai mei, dar la un cunoscut), pune copilul să cânte, apoi îl face de râs în clasă, spunându-i că a cântat ca un măgar... Materie inutilă, desenul artistic la fel
si va batea tare ala? asa ceva... daca asta e sistem de invatamant performant pe care sa-l ai si in sec 21.. Sunt total contra.
Asa e pe la tara inca. Sostemul facut prost duce la excese de genul. Daca nu va batea ar fi fost galagie pe la ora. Il inteleg si pe ala pe undeva.

Edited by pisoiu_22, 16 January 2022 - 18:29.


#187
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 pisoiu_22, on 16 ianuarie 2022 - 18:27, said:

Eu le-as da salar minim ca oricum nu au unde sa plece la privat ca nu-i primeste nimeni cei cu transa de vechime 7-40 ani si pensionare la 80 ani.

Nu mai bine voteaza PSD?

#188
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Pai si sa-i tii in puf pe astia doar sa nu voteze PSD?

De regula voteaza PSD barbatii din invatamant probabil pe ideea ca le mareste salariile. Femeile in schimb voteaza cum ii spune sotul de la multinationala adica nu cu PSD.

Nu m-ar interesa cat fura si ce fac astia daca nu as fi la privat si nu as da si eu si firma cam jumate din plusvaloare la stat. Care bani ajung la unii care nu fac nici un sfert din cat fac eu. Degeaba vine clio sa zica ca in nu ce tara e cum e. Cred c ain nici o tara nu exista profesori angajati fictiv si profesori cu 2 norme care nu incap in orar si ofe in afara orarului sau cu doar 4 ore de predare pe saptamana iar restul plimbare si distractie pe banii prostilor.

Dar daca PSD va fi absorbit cumva ca si comportament in PNL formand PDL (am auzit ca se poarta discutii sa fie inclus si ALDE si PMP) cred ca nu va mai avea cine sa le mareasca nimic. AUR nu cred. Tariceanu zice ca a fost profesor si stie cat se chiuleste.

Viitorul ar trebui obligatoriu scolile private si cat mai multi sa-si permita. Toti aia de fite, toti care vor sa invete acolo e locul lor. Iar la stat prapaditii si rromii. Astfel se reduce si nr lor si se poate face ce se face si acum daca nu vor reforme reale reducerea materiei cresterea normei la imbuibatii aia scutiti de norma etc.

Edited by pisoiu_22, 16 January 2022 - 20:13.


#189
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 pisoiu_22, on 16 ianuarie 2022 - 20:08, said:

Pai si sa-i tii in puf pe astia doar sa nu voteze PSD?

Nu, eu iti spun motivul pentru care ei profesorii, voteaza PSD.
Sa nu fie aruncati afara.

Incepuse o revolutie in invatamant Daniel Funeriu
Ala ar fi trebuit sa fie ministru

#190
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Da, dar nu a dat nici el afara si nici o corelatie cu piata muncii si nevoile cetatenaului care e absolventul in devenire nu facuse. Poate nici nu fusese timp destul. Din ce-mi amintesc insista mult ca sa se invete si aia si ailalta fara o epurare.  Nu mai stiu perioada cand a fost ministru cred ca pana in mai 2012 cand a pierdut PDL guvernul, cred ca doar 1 an sau maxim 2,  dar ceva bun cred ca incepuse si Boc.

Totusi cred ca trebuie sa vina un ministru care a trait si facut scoala gimnaziul si liceul in alta tara din vest si sa ia taurul de coarne direct sau treptat ca o tranzitie. Adica daca in Italia se fac ecuatii la clasa a 8-a de ce ai face in Romania la clasa a 4-a? Eu totusi n-as da cu tunul in matematica care macar se invata ca trebuie la examene, dar stiintele si materiile alea care sunt de umplutura si la unele scoli nu se fac dar se iau banii, iar la altele elevii se chinuie inutil cu ele, as intra cu tunul si as copia direct programele din Italia Spania Grecia UK SUA.

Practic ca sa s einvete ceva, ar fi trebuit evaluari pt toate materiile considerate mai importante, dar evaluari serioase, nu teze fictive ca la seral.   

Si pe universitar iarasi nu cred ca s-a intervenit, adica nu ai studenti, atunci sa-si reduca activitatea. Funeriu din contra, mergea pe ideea de a face facultate 40% din populatia. Consider un concept gresit care se bate in cap chiar cu reformele dorite Asta inseamna sa-i bagi pe toti muncitorii soferii paznicii si oierii la facultate. Iar la Lidl e suficient 8 clase. Pai in SUA cati dintre localnici urmeaza facultati?? 40%? acolo sunt chiar cu bani, o faci daca stii ca iti poti recupera cu ea investitia, altfel n-o faci. Un concept super-corect.

Da, a facut chestii tari cu bacalaureatul, se lua mai greu. Dar reversul medaliei , ca faculttaile in lipsa de studenti incepusera negocieri ca sa accepte studenti fara bacalaureat.

Si as merge pe o descentralizare, adica in situatia ca nu se gaseste profesor pt o anumita materie acea materie sa fie inlocuita cu alta la care e surplus de profesori. Astfel se elimina chiulaii aia angajati fictiv sau ilegal cu 2 norme de nici nu incap in orar. Adica in lipsa de prof de fizica iar inspectoratul nu are ce sa trimita, directorul da 18 ore cei de mate care are inca 18 ore si nu are cum sa faca 36 ore ca nu incap nici in orar, dar ia banii, iar elevii sunt trimisi acasa sau stau pe afara.

Aia care sunt titulari oricum nu pot fi dati afara. Citeam ca se punea problema acum in pandemie sa fie dati afara aia nevaccinati aici pe forum scriau unii si useri importanti care stiu legile spuneau ca nu au cum ca vor da in judecata si castiga tot ei.

Si desfintarea titulaturii e o chestie, parca se mai vorbea uneori, dar cu siguranta in legislatia actuala nu se poate, trebuie cineva sa schimbe legea. Eu mi-am pus ceva sperante in aia de la USR, credeam ca un nou funeriu apare, vorbeau de desfintat inpectoratele si alte chetsii, dar in fine nu eram nici deacord cu toate, dar nici nu au reusit nimic, ministerul respectiv nici nu l-au primit.

De fapt intradevar daca numai Funeriu a fost cel care a lasat impresia de ceva reforme mici sau inceputuri, imi dau seama ca atunci restul doar au cantat in struna cadrelor.

De fapt, un lucru a vrut sa faca si Abramburica sau Androneasca: a vrut acum cativa ani sa nu primeasca in sistem profesorii cu note sub 5 la titularizare. Si a fost demisa. Nu am auzit de la nimeni o sustinere pt acea initiativa laudabila.

Edited by pisoiu_22, 16 January 2022 - 23:31.


#191
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 pisoiu_22, on 16 ianuarie 2022 - 23:23, said:

Da, dar nu a dat nici el afara si nici o corelatie cu piata muncii

Funeriu n-a avut suficient timp, dar avea prioritatile structurate

 pisoiu_22, on 16 ianuarie 2022 - 23:23, said:

Eu mi-am pus ceva sperante in aia de la USR, credeam ca un nou funeriu apare, vorbeau de desfintat inpectoratele si alte chetsii, dar in fine nu eram nici deacord cu toate, dar nici nu au reusit nimic, ministerul respectiv nici nu l-au primit.

USR la guvernare au fost foarte slabi, nepregatiti si luati prin surprindere
Ma rog prostii s-au bagat pe justitie unde se stie ca n-au cum sa reuseasca sa faca nimic.

#192
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Funeriu n-a fost el fraier, probabil ar fi fost tot un fel de Boc, decizii care trebuiau musai luate, dar sacrificarea popularității. Oricum, față de Câmpeanu, Anisie și alții, vai mama lor, cantitate neglijabilă.

Edited by Vlad_22, 17 January 2022 - 00:06.


#193
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

 cumparator, on 13 ianuarie 2022 - 10:52, said:



Jumatate din programa. La romana toate operele tampite scrise de toti tampitii. Sa ii antreneze sa inteleaga un text, nu sa studieze niste poezii scrise acum 200 de ani, intr-o limba care nu se mai foloseste.
La mate, sa se asigure ca stiu toti tabla inmultirii, sa calculeze o arie, un volum, sa aiba logica atunci cand abordeaza o problema practica. La ce-ti folosesc integralele, de exemplu?
Oricum, calitatea profesorilor va ramane marea problema a invatamantului romanesc.

Cum adică la ce-ți folosesc integralele? La calculatul volumului, ariei și in înțelegerea fizicii de baza. Fără integrale nu poți calcula nici o dinatant cind îți dau viteza și timpul.

#194
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,690
  • Înscris: 11.03.2007
Lungirea anului școlar ar putea fi, într-o variantă prietenoasă, o perioadă de recapitulare fără notare. Este posibil să avem un șoc, este posibil ca elevii să coopereze mult mai bine într-un astfel de mediu, posibil chiar ca să fie startul unui nou început, al unui nou tip de relații profesor-elev. Două săptămâni de ”pregătire de vacanță”, ceva mai puțin protocolare, în care se poate experimenta lucrul în echipă, în care fiecare elev să poată spune deschis ce anume nu a înțeles (asta fiind mai greu la predare), ori în care să se mai arunce câte o vorbă și despre istoria materiei. Un fel de ”Școala altfel”, mai bine zis ”materia altfel”, o ”împrietenire a elevului cu profesorul”, relație absolut necesară pentru obținerea calității. Din exemplele pe care le am în familie, copiii preferă o materie, sau dimpotrivă, în funcție de afinitatea pe care o au cu cel care o predă. Aici diferențele sunt uriașe, unii profesori nereușind nicicum să intre sub pielea copiilor. ”Pe vremea mea” (iată că am ajuns și eu să folosesc această expresie), învățarea nu era tocmai o alegere. Se practica ”terorismul didactic”, ba chiar dădea și roade, ceea ce nu înseamnă că astăzi ar mai putea fi o soluție. Din păcate, vocația este de multe ori o poveste, sau (dacă nu înseamnă doar plăcerea profesorului de a se asculta, încântat fiind de genialitatea sa versus ”tâmpenia” celor care nu înțeleg nimic), o floare extrem de rară. Să mai lăsăm poveștile și să trecem la măsurători, dar nu făcute de cel măsurat. Ce a primit și ce a livrat, deci ”cât a reușit să încarce” cu cunoaștere, acesta este aportul real al unui cadru didactic, conjugat, evident, cu efortul elevului. Dar asigurarea nivelului bază, nivel care poate fi acoperit doar prin simpla interacțiune de la clasă, fără ore de pregătire suplimentară, ar trebui să fie targhet pentru orice cadru didactic iar asta ar trebui măsurat. Și da, asta ar trebui remunerat, nu prezeța la clasă.

Edited by fum, 17 January 2022 - 07:56.


#195
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

 vrajitoruldinoz, on 17 ianuarie 2022 - 02:43, said:

Cum adică la ce-ți folosesc integralele? La calculatul volumului, ariei și in înțelegerea fizicii de baza. Fără integrale nu poți calcula nici o dinatant cind îți dau viteza și timpul.

uite ca eu nu mai tin minte integrale dar iti garantez ca iti pot calcula orice volum vrei tu.
cum? magie  Posted Image

nu stiu, poate sunt eu nebun dar nu pot intelege cum unii mai pot promova invatatul pe derost de formule in secolul 21.

Edited by takillya, 17 January 2022 - 08:30.


#196
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

 pisoiu_22, on 16 ianuarie 2022 - 13:42, said:


esti chiar culmea, adica eu cu 9 ore de lucru pe zi la privat ca sa produc valoare adaugata si sa tin economia nationala sa nu se prabuseasca si sa nu intre in default, zeci de ore de lucru saptamanale, a trebuit sa vand core i3 si sa pastrez pentium 4 cu 10 ani mai vechi si de zeci de ori mai slab si mai ineficient, ca n-am bani sa platesc facturile si taxele la stat, si vin chiulai din clica voastra sa spuna ca nu avem ocupatie??

Si mai aveti si tupeul sa cereti spagi premii bani si salarii de baroni din vest si de magistrati aici de fata cu ilustrii antreprenori si lucratori romani din mediul privat care dau miliarde taxe si impozite aici ca sa nu o ia razna inflatia si economia??

Du-te daca esti absolvent de drept sau istorie si da examen la magistratura si da si unul de titularizare la cultura civica. Vezi pe care il iei si cat ai de lucru in cele 2 meserii apoi.

Stii ce-as face eu cu voi? v-as trimite sa lucrati in scolile de stat din marea britanie sau la privat. Sa vezi acolo eficienta dracului, ca dependneta aia de chiul mita si tigari e mai mare decat cea de facebook. Stergeti-va mai conturile de pe retelele de socializare si nu mai postati nimic decat cand toti elevii vostrii vor reusi 80% macar sa lucreze in domeniul absolvit.

Dom'le afirmi că dumneata produci valoare adăugată,dar uiți să spui că EȘTI PRODUSUL ȘCOLII .
Afirmi că muncești 9 ore zilnic dar și profesorii MUNCESC 8 ore zilnic.
Îi faci pe dascăli chiulăi,dar fără chiulăii aceștia n-am avea nici sănătate nici cercetare nici justiție..
Apropo,ști dumneata cât muncește un judecător ?
Și de ce să-i trimiți pe dascălii români în școile din UK și nu în cele din Germania ?
Germania..pute ?
Nu cere nimeni ,,salarii de baroni din vest".
Dar în lumea civilizată un profesor nu are salariul mai mic decât o infirmieră sau un ..agent de poliție.
Și acolo nimeni nu-i face pe dascăli ,,chiulăi",deși NORMA DE PREDARE este cam la fel cu cea a profesorilor din România.

Edited by Clio1973, 17 January 2022 - 10:47.


#197
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 takillya, on 17 ianuarie 2022 - 08:27, said:

uite ca eu nu mai tin minte integrale dar iti garantez ca iti pot calcula orice volum vrei tu.
cum? magie  Posted Image

nu stiu, poate sunt eu nebun dar nu pot intelege cum unii mai pot promova invatatul pe derost de formule in secolul 21.


Dar nu trebuie sa fie vorba despre invatat pe de rost neaparat, ci mai mult de facut corelatii. Adica sa stii ca daca ai un con caruia ii stii raza bazei si inaltimea poti afla volumul sau. Conul ala poate sa fie un cort sau orice alta chestie.
Sau daca vezi la intrarea in supermarket ca in pandemie e permis sa intre doar 40de persoane sa pricepi de ce(pt a respecta distanta de 2m fata de altii ), nu sa intri pe facebook si sa urlii ca iti limiteaza bilgheitz viata.

Eu sunt inginer, cred ca nu stiu prea multe formule dar stiu sa fac corelatii, cand gandesc o problema trebuie sa stiu ca din datele de itnrare pe care le am pot obtine ceva care ma duce la rezultatul dorit, in momentul initial e esential sa stiu ca am nevoie de Raza R, faptul ca ea trebuie ridicata la patrat aflu ulterior cand gasesc formula.

Si oricum, toate exercitiile alea de la matematica desi nu pare ca au avut vreo utilitate, de fapt au dezvoltat gandirea matematica de care toti avem nevoie.

#198
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

 giuliani, on 17 ianuarie 2022 - 11:25, said:

Si oricum, toate exercitiile alea de la matematica desi nu pare ca au avut vreo utilitate, de fapt au dezvoltat gandirea matematica de care toti avem nevoie.

ce inseamna "gandire matematica" si de ce avem toti nevoie de ea ?

Edited by takillya, 17 January 2022 - 12:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate