Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Evacuare hota recomandare.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna.

Curand imi vine mobila, si vreau sa ma duc sa cumpar pentru hota evacuare, dar nu ma pricep, din hota iese 150 si vine cu o reductie la 120 ce am observat, cred,si niste clapete care sunt de anti retur, dar nu inteleg unde vin si alea, si mai exista si o iesire de exterior care este de 150 si acea, inseamna ca, gaura ar tre buie sa fie de 150 cea exterioara?

Eu as vrea sa cumpar evacuarea din PVC, dar din cate am citit,auzit cica nu e ok ca se pot arde...

Voi de fapt cum m-ati sfatui sa fac evacuarea la hota? si ce sunt alea mai exact..

Attached Files



#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Evacuarea este pe 120, iar in capul ei se pun cele 2 clapete antiretur.
Se continua cu un tub flexibil de aluminiu, pana afara.
Folosesti un colier pt a prinde componentele.

gaura o dai de 120-125 cu carota.

Afara iti recomand sa pui ceva antivant.
ex
https://www.dedeman....00-mm/p/2010198
https://www.dedeman....25-mm/p/2010251

Edited by Ahasverus, 12 January 2022 - 23:18.


#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Daca spatiul iti permite da gaura spre exterior de minim 153 mm - le ceri celor care vor da gaura sa fie de 160 sau 170 (depinde ce carote au). 150 mm este diametrul interior al tubului de pvc, cu pereti are in jur de 152-153 mm.
Cu cat diametrul este mai mare cu atat hota va impinde mai usor aerul afara respectiv ma produce mai putin zgomot.

Ideal este sa _nu_ folosesti tubul ieftin de aluminiu gofrat (care este o solutie rapida si ieftina dar proasta din toate punctele de vedere). Pleci din hota cu tub pvc si mergi asa pana la exterior. Exista si tuburi cu sectiune dreptunghiulara ce se pot monta in zona de deasupra mobilei respectiv nu se vad - nu stiu care este configuratia bucatariei tale.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
carotare pe 160, burlan flexibil pana la perete, iar prin perete burlan metalic zincat.

#5
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Reductia aia nu e ok acolo . Pe traseu pt afara pui 150 pana in exterior unde atasezi grila antivant cu diametru de 150.
Ca si tub de evacuare folosesti o tubulatura termoizolata flexibila de diametru 150. Termoizolata ca sa nu faca condens .

Attached Files



#6
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Pana la urma ce sa aleg, ca sunt mai multe pareri, sa fac gaura de 160 in perete si sa pun teava PVC de 150 din hota afara? pai nu ramane spatiu pe langa cam mult.., iar clapete alea negre, cum se monteaza si unde?

Edited by Calypsso, 12 January 2022 - 23:45.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Clapetele se monteaza pe reductie, exista niste gaurele.
Hota, Reductie, clapete.
Clapetele au pe margine 2 tepe are intra in acele gauri in plastic.

In rest, numai sfaturi de zici ca omul evacueaza un baraj.
Gaura se face cu 5mm mai mare decat e tubul de aluminiu gofrat.

Am tub de AL de 20 de ani si nu are problema + e usor de montat si schimbat.
Nu am vazut vreodata sa am probleme de condens si fac destule vraji.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Calypsso, on 12 ianuarie 2022 - 23:07, said:

Buna.
... nu mă pricep...

Frumoasă semnătură ai  :D

O.N. Aripioarele alea se montează în interiorul piesei cilindrice.
Nu se arde nimic, că este aragaz, nu furnalul de la Sidex 🤭

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu sunt pe reductie clapetele ( sau nu trebuie sa fie).
Clapetele au niste axe care se baga in niste urechi de pe iesirea de 150 din hota, inainte de reductie.

Daca poti sa faci gaura de 160, nu mai pui reductie.
Gaura se face mai mare ca sa incapa si spuma poliuretanica sau silicon.
Probabil ca ar merge si +/- 157.
In BCA, caramida, gipscarton, se poate da gaura si fara carota, sunt putini care au carota de 160.
Si in beton se poate da fara carota, dar cu galagie multa si indelungata cu rotopercutanta, insa in lipsa de carota de 160, in beton mai fac oamenii si asa ceva.
Am pus si de 300 si pt ca evacuarea e activa chiar si de 400 cu unitate decextractie externa cu turbina cu 24 de pale ultrasilentioasa, insa deocamdata in RO e rar si 150, si se intampla sa vad des si de 100 si 110 si in general nu sunt dispusi sa le modifice...

Tub alb gasesti de 125, real e peste 125, i se spune si de 130, nu intra in gaura de 125 mai ales ca se pune si izolare, si nici nu intra fortat ca se freaca de beton si fierbeton, trebuie data gaura mai mare de 130, deci e o problema si cu ele ca sunt putini care au carota peste 120-125.
Se gaseste si reductie in trepte, si poate pune si silicon daca nu intra fest.
Am facut si garnitura cu doua cute din banda de hartie adeziva pt burlan de plastic de 125 - alb de la romstal, au si mufa pt imbinat tuburi ( e de fapt niplu ca e tata-tata) si flansa de prins in perete cand nu intra tubul in gaura, si cot la 90 peste mobilier si nu numai, si coliere, etc.
Exista si profil rectangular de 60x204, si mufe mama-mama, coturi, adaptoare de la rotund la rectangular, chiar si coturi rectangulare de 3 feluri, zise orizontale, verticale, si hibride care trec din rotund in rectangular, si coliere, flanse,  capac trecere, grile evacuare, etc.
Exista si de 55x110 si 60x120 dar nu recomand. Am vazut bucatarii de lux care au ramas cu asa ceva, si daca hota e medie scade puterea de evacuare, iar daca e f puternica face zgomot mai mare aerul fortat prin burlan cu viteza marita.





#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Există.

Attached Files



#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Aia nu e a hotei, e una suplimentara sau care se pune daca hota nu are.

Am vazut anul trecut o hota la care evacuarea nu avea montat gratar la exterior - alta aberatie, si i-a murit un gugustiuc in hota...
Clapetele se pun ca sa nu suiere iarna, sa nu iasa aerul cald cu hota si plita oprite.

Cand am.pus de 300 si 400, cu unitate de extractie exterioara cu turbina cu 24 de pale facuta la comanda, a trebuit sa fac la comanda si clapeta.

La hota se pune normal inante de reductie, pt. ca altfel fara reductie nu ar avea decat daca pui una separata cum e cea pe care o arati, si e aberant sa ofere mai mult cu o reductie care o face mai proasta - chiar daca majoritatea sunt limitate din cauza gaurilor din pereti.
Exista hote care au direct 120 sau 125 fara reductie.
La cele care au 150 inainte de reductie, majoritatea au clapetele inainte de reductie.

Edited by loock, 13 January 2022 - 05:00.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Emag
cauti: Hota incorporabila Bosch DHL555BL, Putere de absorbtie 681 mc/h
vreo 850 de lei

.Attached File  IMG_3889.JPG   129.89K   66 downloadsAttached File  IMG_3890.JPG   130.86K   60 downloadsAttached File  IMG_3891.JPG   140.03K   56 downloads

#13
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Adm, on 13 ianuarie 2022 - 01:15, said:

Clapetele se monteaza pe reductie,
Gresit . Reductia aia limiteaza foarte mult debitul de aer evacuat . Daca puterea motorului hotei e calculat pt gaura de evacuare 150 , reductia limiteaza si in felul acesta forteaza motorul aiurea = uzuri mai mari si eficienta mai scazuta . daca producatorul a montat evacuare pe 150 inseamna ca pe 150 trebuie facut traseul , altfel il putea face linistit pe 120 si scutea o gramada de bani .
Unii inca au impresia ca reducerea de costuri exista numai in domeniul auto - ei bine , se inseala , este peste tot in toate domeniile.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 BaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 10:45, said:

Gresit . Reductia aia limiteaza foarte mult debitul de aer evacuat . Daca puterea motorului hotei e calculat pt gaura de evacuare 150 , reductia limiteaza si in felul acesta forteaza motorul aiurea = uzuri mai mari si eficienta mai scazuta . daca producatorul a montat evacuare pe 150 inseamna ca pe 150 trebuie facut traseul , altfel il putea face linistit pe 120 si scutea o gramada de bani .
Unii inca au impresia ca reducerea de costuri exista numai in domeniul auto - ei bine , se inseala , este peste tot in toate domeniile.

Intr-un caz extrem ai dreptate doar la debit maxim

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si eu care am un amarat de pyramis de 800mc

#16
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

 Calypsso, on 12 ianuarie 2022 - 23:07, said:

Eu as vrea sa cumpar evacuarea din PVC, dar din cate am citit,auzit cica nu e ok ca se pot arde...

Poti sa pui evacuare PVC. Traseul interior al hotei e de plastic, turbina motorului e de plastic, reductia e de plastic, ce caldura crezi ca poate trece prin astea fara sa le afecteze si sa arda PVC-ul?

#17
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

View PostAhasverus, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Evacuarea este pe 120, iar in capul ei se pun cele 2 clapete antiretur.
Se continua cu un tub flexibil de aluminiu, pana afara.
Folosesti un colier pt a prinde componentele.

gaura o dai de 120-125 cu carota.

Afara iti recomand sa pui ceva antivant.
ex
https://www.dedeman....00-mm/p/2010198
https://www.dedeman....25-mm/p/2010251

Ce idei ai sa pot pune o grila de genul, daca nu ajung cu mana din interior? In partea unde este realizata gaura, geamul este fix...

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTzushka, on 11 iulie 2022 - 17:59, said:

Ce idei ai sa pot pune o grila de genul, daca nu ajung cu mana din interior? In partea unde este realizata gaura, geamul este fix...

Geamul fix se poate scoate totuși.
Dacă este tip termopan, se scot baghetele perimetrale, se scoate cu grijă geamul, se lucrează unde este necesar, se face operațiunea de montare a geamului în sens invers decît la demontare.

Eu așa am făcut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate