Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sectorul 0 inca un tun gen Romexpo

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#37
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Conform comportamentului în relatia conflictuală pe care o are cu consilierii locali USR in care îmi pusesem baza.
Smenarul asta le dă cu legea in cap de fiecare dată și eu rămân cu dezamăgirea. Ori consilierii aia sunt foarte slab pregătiți, deși la prima vedere par destul de capabili, ori asta chiar e uns cu toate alifiile.


#38
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009

 Scurthea211, on 18 ianuarie 2022 - 20:35, said:

Conform comportamentului în relatia conflictuală pe care o are cu consilierii locali USR in care îmi pusesem baza.
Smenarul asta le dă cu legea in cap de fiecare dată și eu rămân cu dezamăgirea. Ori consilierii aia sunt foarte slab pregătiți, deși la prima vedere par destul de capabili, ori asta chiar e uns cu toate alifiile.

ori s-au inteles cu totii (pnl, psd etc) fara usr si fac tot posibilul sa fure cu legea in mana.. cand nu ai majoritate, tot ce poti face e sa sesizezi organele in drept, sa faci scandal si sa arati furturile majoritatii. Faptul ca peneleii fura cu legea in mana, nu e motiv de mandrie, ci arata gradul de nesimtire al peneleilor..


Zici ca is pesedeii lui livache

#39
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Culmea e că în cazul asta PMP a dat voturile pt majoritate si PSD e cu USR în opozitie:))) A fost surpriza totala.

#40
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 Scurthea211, on 18 ianuarie 2022 - 19:41, said:

Acum am văzut și punctul de vedere al primarului:
El spune că majoritatea calificată este într-adevăr urmatorul număr natural mai mare decât 2/3 din numărul de consilieri, dar că acest număr este 10 și nu 11 cum susține USR.
El spune că se calculează astfel: (2/3) *15 = 0.66 * 15 = 9.99999 deci primul număr natural mai mare este 11. După ce am văzut explicația tind sa ii dau dreptate.
Numărul 11 apare doar într-un ordin de ministru ce vizează fix cazul asta, care este mai prejos din punct de vedere legal decât codul administrativ care prezintă doar formula.
Deci din nou pare mai bine pregătit decât USR. Și oricât de rău mi-ar părea, e cel puțin al doilea caz în care pe demonteaza din punct de vedere legal argumentele și îi face să pară niste amatori.
Ce formulă prezintă codul administrativ? Ai putea să pui un link unde apare înmulţirea cu 0,66? Eu am găsit fix asta:
Articolul 139
Adoptarea hotărârilor consiliului local
(1) În exercitarea atribuțiilor ce îi revin, consiliul local adoptă hotărâri, cu majoritate absolută sau simplă, după caz.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), hotărârile privind dobândirea sau înstrăinarea dreptului de proprietate în cazul bunurilor imobile se adoptă de consiliul local cu majoritatea calificată definită la art. 5 lit. dd)*, de două treimi din numărul consilierilor locali în funcție.

Carevasăzică legea stabileşte în acest caz o fracţie ordinară (două treimi), nu un procent sau o fracţie zecimală.
Din aritmetica claselor gimnaziale: 15 * 2/3 = 10. Primul număr natural mai mare decât valoarea numerică rezultată este 11 Posted Image
De menţionat că în Codul administrativ nu scrie "mai mare sau egal", este strict "mai mare".
___________
*Art.5 dd) majoritatea calificată - primul număr natural care este mai mare decât valoarea numerică rezultată în urma aplicării fracției/procentului stabilite/stabilit prin lege la totalul membrilor organului colegial stabilit în condițiile legii;

Edited by antinari, 19 January 2022 - 10:02.


#41
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu ma intelege gresit, nu il sufar pe individ si nimic nu mi-ar face mai mare placere decat sa se insele si sa si-o ia in freza.
Nu stiu exact ce e in codul administrativ, pt toate informatiile pe care le-am avut pe subiectul asta au venit fie de la comunicatele USR, fie de la comunicatele primarului. Dar pot sa iti atasez in schimb doua rapsunsuri pe care le-a primit individul. Nu stiu ce treaba are politehnica sau daca rectorul e pnl-ist cu interese in speta asta, dar raspunsurile ii dau dreptate primarului.

Attached Files



#42
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 Scurthea211, on 19 ianuarie 2022 - 10:16, said:

Nu stiu ce treaba are politehnica sau daca rectorul e pnl-ist cu interese in speta asta, dar raspunsurile ii dau dreptate primarului.
Observ cu stupoare că Politehnica îşi permite să aprecieze dacă legea este redactată corect sau nu şi cum consideră ei că ar fi fost corect să scrie legislatorul.

De fapt, şi mie mi se pare că două treimi din 15 este 10 şi nu 11, însă litera legii spune altfel :)  Din câte ştiu nici Consiliul legislativ nu are vreo competenţă să interpreteze cum anume ar trebui aplicată o lege în vigoare. Competenţa lor era să menţioneze în aviz, înainte de adoptarea actului normativ.
În opinia mea, atâta timp cât nu există o decizie a unei instanţe competente în a intepreta legea, legea trebuie aplicată fix aşa cum este.

Edited by antinari, 19 January 2022 - 10:28.


#43
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pai la instanta o sa se ajunga. Nu vad alta varianta.  Ca primarul ii da inainte cu retrocedarile si singura cale o sa fie ca cei pagubiti sa ceara in instanta anularea. Sigur nu o sa cada la pace.

#44
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Prefectura ce spune?

#45
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Prefectul parca e PNL si nu l-a intrebat nimeni nimic. Nu cred ca are oricum ce sa faca atata timp cat toate lucrarile se trec cu majoritate prin consiliul local. Practic nu cred ca are nimeni ce sa faca in afara de scandal si dat in judecata. Oamenii voteaza pe repede inainte si merg mai departe.

#46
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 Scurthea211, on 19 ianuarie 2022 - 11:17, said:

Prefectul parca e PNL si nu l-a intrebat nimeni nimic. Nu cred ca are oricum ce sa faca atata timp cat toate lucrarile se trec cu majoritate prin consiliul local.
Nici o hotărâre de consiliu local nu intră în vigoare fără avizul prerfecturii. Dacă prefectul (instituţia prefectului, mai exact) are dubii în ce priveşte legalitatea unei hotărâri are obligaţia să o atace în contencios administrativ.
"Art.249(4) Prefectul asigură verificarea legalității actelor administrative ale autorităților administrației publice locale și poate ataca în fața instanței de contencios administrativ actele acestora pe care le consideră ilegale."
Potrivit art. 3 din Legea nr. 554/2004:
"(1) Prefectul poate ataca direct în faţa instanţei de contencios administrativ actele emise de autorităţile administraţiei publice locale, dacă le consideră nelegale; acţiunea se formulează în termenul prevăzut la art. 11 alin. (1), care începe să curgă de la momentul comunicării actului către prefect şi în condiţiile prevăzute de prezenta lege. Acţiunea introdusă de prefect este scutită de taxa de timbru. (…)
(3) Până la soluţionarea cauzei, actul atacat potrivit alin. (1) şi (2) este suspendat de drept."

#47
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Habar nu aveam.

Prefectul de Ilfov este de la PSD deci teoretic din acelasi partid cu consilierii locali care au votat impotriva primarului, dar nu am auzit sa se implice pana acum in problema asta. Nici pe cei ce se opun exproprierilor nu i-am auzit sa zica ceva de prefect. O sa vedem cum evolueaza.

#48
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,914
  • Înscris: 14.09.2004
Daca nu ar fi de plans poate ar trebui sa radem de prostia penelistilor....

https://www.facebook...list_video_list

„E un prost în minister care nu știe să calculeze. (...) Ordinul de ministru nu e făcut de ministru, e făcut de un funcționăraș, care nu știe matematică. (...) Ordinul operațiilor e de la stânga la dreapta. Prima operație care se face este doi pe trei, deci 0,66. A doua operație este ori 15, care dă, ghici ce?, 9,99. Funcționărașii ăștia din Ministerul Dezvoltării care au făcut calculul ăsta sunt la limita unor fapte penale”, spune primarul Paul Precup.

Posted Image Posted Image Posted Image

Astia o sa modifice si legea atractiei gravitationale ca sa le iasa proiectul....

#49
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008
[ https://scontent.fotp6-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/fr/cp0/e15/q65/272075080_336559378475847_7351192829998159707_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeEMrVMpl5pgojaVtTlluDUkrQXFDHbRsNytBcUMdtGw3LlabWdVNZOgPwQPtqEiu24RuCZJk5kwiiSwq6i5b9ba&_nc_ohc=6TRjIUsl2asAX9CI-SX&_nc_ht=scontent.fotp6-1.fna&oh=00_AT8y8FmRrBrfKC8OaqjqBo9Lq599pKF5o47B0f84S1Y6QA&oe=61ED6A99 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mafia penelista in toata splendoarea ei!

#50
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
La ce s-a ajuns...

#51
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 geo76com, on 19 ianuarie 2022 - 13:31, said:

Astia o sa modifice si legea atractiei gravitationale ca sa le iasa proiectul....
https://www.facebook...74838/?sfnsn=MO
:)

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cert e ca 2/3 x 15 = 9.99. Ar fi cazul ca Ministerul Educatiei sa ia seama si sa modifice manualele de aritmetica.

#53
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,251
  • Înscris: 05.08.2015

 antinari, on 19 ianuarie 2022 - 09:50, said:

Carevasăzică legea stabileşte în acest caz o fracţie ordinară (două treimi), nu un procent sau o fracţie zecimală.
Din aritmetica claselor gimnaziale: 15 * 2/3 = 10. Primul număr natural mai mare decât valoarea numerică rezultată este 11 Posted Image
De menţionat că în Codul administrativ nu scrie "mai mare sau egal", este strict "mai mare".
___________
*Art.5 dd) majoritatea calificată - primul număr natural care este mai mare decât valoarea numerică rezultată în urma aplicării fracției/procentului stabilite/stabilit prin lege la totalul membrilor organului colegial stabilit în condițiile legii;

Este evident ca prevederea din codul administrativ e facuta pentru cazurile in care determinarea majoritatii de 2/3 nu ar rezulta intr-un numar intreg

E absolut stupid cand rezultatul este un numar intreg sa mai adaugi +1, ca sa-l "rotunjesti" la numarul intreg imediat superior - el este deja un numar intreg!

Astfel, daca ai avea trei consilieri locali, pentru o majoritate calificata ti-ar trebui ... unanimitate => stupid *)

Dar, ma rog, n-ar fi prima prevedere / lege imbecila


LE
*) acuma citesc ca argumentul asta s-a adus si de nenea ala de la Politehnica

Edited by Mount_Yerrmom, 20 January 2022 - 19:19.


#54
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 Mount_Yerrmom, on 20 ianuarie 2022 - 19:13, said:



Este evident ca prevederea din codul administrativ e facuta pentru cazurile in care determinarea majoritatii de 2/3 nu ar rezulta intr-un numar intreg
Mai exact de unde rezulta asta din textul legii? :)

 Mount_Yerrmom, on 20 ianuarie 2022 - 19:13, said:

Astfel, daca ai avea trei consilieri locali, pentru o majoritate calificata ti-ar trebui ... unanimitate => stupid *)
Exact asa rezulta din textul legii :)

 Mount_Yerrmom, on 20 ianuarie 2022 - 19:13, said:




LE
*) acuma citesc ca argumentul asta s-a adus si de nenea ala de la Politehnica
Dar, dar spune, corect, ca textul ar fi trebuit scris altfel. Asa cum e scris acum majoritatea calificata de doua treimi din 15 este 11 :) din 3 este... ghici... exact 3 :)
Chestia ar fi ca politehnica nu are atribuții legislative...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate