Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Unde reusesc sa schimb mai multe bancnote de 200 si 100 in bancnote mai mici ca valoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015

View Postcrisstonne, on 13 ianuarie 2022 - 00:59, said:



Tone de ardei iuți  🤣
O nouă afacere, îi bagă la borcan, apoi îi vinde, în cîștig  🤤

Echipamentele alea de care zici tu la Kaufland îți dau rest în bancnote de 1, 5 și 10 lei și nu au disponibil în neștire. Crezi că o să stea cineva, sau e obligat cineva să stea să îl alimenteze doar pentru că altcineva are chef să schimbe banii?
Ca să nu mai vorbim de uzura lor inutilă...

#38
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Fiecare cu ce-l doare!
Eu nu am mai vazut o bancnota de 500 lei de mai multi ani, de 200 lei de vreo 2 ani nu am mai primit de la bancomat. Cand scot de la BT 1000 lei, imi da cam 5-6 x 100, cam 6 x 50, restul de 10 lei.
Sotia s-a umplut de bancnote noi x 100 de la BCR, i-a schimbat la minePosted Image .
Revenind la problema initiatorului, cred ca micii comercianti se feresc de eventualele falsuri si vor sa aiba tot timpul bani marunti pentru a da rest.
Eu cand cumpar  paine dintr-un anume loc, am grija sa am bani potriviti, daca nu-i dau, ma inraba daca am.

Edited by altuser09, 13 January 2022 - 08:13.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
1) Raspunde-mi te rog , ce a generat situatia de a avea mult cash?.  Eu in 2000  am vazut  ultima data mult cash adunat . De atunci transferuri bancare...

2) Cum zice si altuser09   vor sa aiba marunt,  plus mai nou aud regula (ca si in ungaria si vest defapt)   ca : "Nu am voie sa schimb bani" ,  personal vanzatoarea  Nu are sa dea (cateodata da din portofelul ei)   dar zice  "Doar daca cumperi ceva pot deschide casa de marcat "   Am "camera acolo sus" si ma penalizeaza seful meu !
Deci cand e chiar nevoie - mai cumpar cate un suc si atunci poate sa imi dea "rest" .

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 13 ianuarie 2022 - 08:34, said:

1) Raspunde-mi te rog , ce a generat situatia de a avea mult cash?.  Eu in 2000  am vazut  ultima data mult cash adunat . De atunci transferuri bancare...

2) Cum zice si altuser09   vor sa aiba marunt,  plus mai nou aud regula (ca si in ungaria si vest defapt)   ca : "Nu am voie sa schimb bani" ,  personal vanzatoarea  Nu are sa dea (cateodata da din portofelul ei)   dar zice  "Doar daca cumperi ceva pot deschide casa de marcat "   Am "camera acolo sus" si ma penalizeaza seful meu !
Deci cand e chiar nevoie - mai cumpar cate un suc si atunci poate sa imi dea "rest" .

Uite de unde:

View PostTsunnnami, on 13 ianuarie 2022 - 06:57, said:

E un alt episod la care trebuie sa ma adaptez
E trist ca banca nu suporta necesarul populatiei.
Ma rog, o noua sarcina pentru mine sa scriu deputatului de zona sa introduca legea ca banca sa nu te refuze sa faca operatiuni cu cash.
Ca o sa reusesc sau nu, nu am asteptari, asa cum zici si tu,... Romania tara in care nu logica primeaza.

Nasol, ce sa zic.

Intrebarea era pentru o batrana care se deplaseaza greu si cu care m-am certat ieri.
Ea are pretentia ca postasul sa-i aduca in bancnote mici pensia, pentru ca are de platit prin alti oameni, intretinere, lumina, etc
I-am spus ca asta e alta practica poate nici medievala, sa umble ala cu geanta cu bani, si, daca ar trebui sa dea bani la toti asa cum cere ea, ar trebui remorci cu cash pe strada.
Munca pe care eu nu as face-o nici platit cu €5,000/luna.

Anyway, multumesc la toti

Mai citeste o data. Fusese scris cu 10 minute inaintea postului tau:

View PostMembruAnonim, on 13 ianuarie 2022 - 07:10, said:

Vad titlui: "Unde reusesc sa schimb mai multe bancnote de 200 si 100 in bancnote mai mici ca valoare?"  apoi incepi direct ca ai fost la CEC , etc.  
Ok dar nimeni nu intreaba:  De unde a aparut problema asta? (Cine te-a inundat cu cash? vreau si eu Posted Image )

Te-ai dus la bancomat si ti-a dat ce ? 50 de bucati de 200 ron sau? Defapt nu poate pentru ca max. 900 ron poti scoate = 4x 200 + 1x 100  maxim, deodata apoi hai ca mai scoti odata si daca nu iti convine, a 3x intri in banca, etc.

Deci in primul rand nu trebuia sa lasi sa apara aceasta problema, (ziceai ca vrei transfer bancar, etc iar la bancomat scoti max 500 ron) .... eu totusi consider ca nu e problema cand ai bani !  

Eu  am scos odata 500 ron si mi-a dat bancomatul  50 bucati  de 10 ron.  Nah aia a fost nasol ! Nu puteam sa bag in portofel ,   elastic borcan nu aveam la mine. Plus erau jegosi  aia de 10 lei  (murdari) .

Edited by Tsunnnami, 13 January 2022 - 08:41.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ok am vazut ! Trebuie explicat ca nu e asa,  sau indrumat catre un bancomat in apropiere care are Cash.
Cat o fi o factura ? 330 ron? Si are cateva de platit!  Bineinteles cand cumpara lemne pentru iarna - trebuie dar aia e 1/an.
Si daca da 2x200 ron la cine plateste factura, mai da si ala rest inapoi 70 ron !
O poti duce odata pe luna sau la 2 luni cu masina unde vrea, daca vrei sa o ajuti !  Doar duce pana la bancomat si aduce inapoi,  nu te prinzi de cardul ei si banii ei !

Si trebuie ajutat pentru ca asta este, mai exista oameni din astia, mai trebuie sa treaca vreo 30 ani cel putin pana ne scapam de "pensie prin posta"
si dupa o sa fim noi ajutati (sau nu!) , cine stie ce se mai inventeaza pana atunci !

Edited by MembruAnonim, 13 January 2022 - 08:55.


#42
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Reticenta la nou ne împinge, pe mulți dintre noi, să folosim inca numerarul in defavoarea platii cu cardul sau a tranzacțiilor bancare. Și reticenta se pastreaza chiar daca aceste lucruri nu mai sunt noi de multa vreme: eu am card bancar din 1995, încasam bursa pe un cont asociat cardului. Și totuși mă lovesc și astazi destul de des de "necesitatea" folosirii numerarului la plata in unele magazine mici (tot mai puține, din fericire), la cheltuielile de bloc, unde asociația de locatari nu are cont bancar in care sa faci plata cheltuielilor lunare, deși alte asociații vecine au deja implementata inclusiv plata cu cardul folosind terțe servicii care îi ajuta pe administratori sa își ușureze munca, gen Homefile sau e-bloc(raportezi in aplicație indexul contoarelor de apa, plătești cu cardul, etc).
Și bătrânii au început să accepte să primeasca pensia "pe card", dar unii dintre ei fiind greu deplasabili, prefera totusi pensia in numerar, de la poștaș...

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 13 ianuarie 2022 - 08:53, said:

Ok am vazut ! Trebuie explicat ca nu e asa,  sau indrumat catre un bancomat in apropiere care are Cash.
Cat o fi o factura ? 330 ron? Si are cateva de platit!  Bineinteles cand cumpara lemne pentru iarna - trebuie dar aia e 1/an.
Si daca da 2x200 ron la cine plateste factura, mai da si ala rest inapoi 70 ron !
O poti duce odata pe luna sau la 2 luni cu masina unde vrea, daca vrei sa o ajuti !

Nu lucreaza cu banca, are numai cash

1. factura gaze la o vila
2. factura electricitate la o vila
3. factura internet telefon la o vila
4. apa nova la o vila

5. factura electricitate la un apartament
6. intretinere la un apartament

7. factura electricitate la un apartament
8. intretinere la un apartament

9. factura electricitate la un apartament
10. factura telefon, televizor la un apartament
11. intretinere la un apartament

Sa fac asta o data pe luna, sa merg cu ea sa-si plateasca cate o factura???
Pentru mama si soacra nu fac asta si pentru soacra am venit in Romania, fac pentru o baba incapatanata???

View Postwertyck, on 13 ianuarie 2022 - 09:03, said:

Și bătrânii au început să accepte să primeasca pensia "pe card", dar unii dintre ei fiind greu deplasabili, prefera totusi pensia in numerar, de la poștaș...

Sau au probleme cu capul..., situatiile astea nu au fost luate in calcul de conducerea tarii, si... nimenui nu-i pasa.

Prin 2012 am fost in Chisinau unde am vorbit cu un batran de 77 de ani... in engleza
Acelasi lucru.
Peste noapte regimul a schimbat denumirile din chirilica in latina, fara importanta daca oamenii aia pot citi sau nu
Asta care era destul de cultivat si-mi spunea ca are probleme, ce sa mai vorbim de oamenii simpli, din afara Chisinaului.
Ne mai intrebam de ce cetatenii lor voteaza pentru sovietici?
Lucruri facute din nesimtire si fara logica, eventual din rautate

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
e o problema mai exotica si de asta nu gasesti un serviciu adaptat nevoilor batranei. un om normal nu are probleme cu bancnotele alea, plateste pur si simplu cu ele si primeste rest, ca nu-s bancnote asa mari.

daca vrei sa ajuti batrana aduni tu astfel de bancnote in timp si mergi si i le schimbi.

Edited by Fane, 13 January 2022 - 09:29.


#45
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016

View PostDihorul Razboinic, on 12 ianuarie 2022 - 23:25, said:

Si cu comisionul? Ce faci cu comisionul? Posted Image

Comisionul e 0 daca iti intra minim 700 lei pe luna in cont (aka salariu) si faci minim 1 tranzactie online.

Edited by ovtd, 13 January 2022 - 09:30.


#46
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
iti da toti banii si faci tu sau alta persoana plata online. daca se incapataneaza sa umble numai cash, asta e

de ce nu printeaza BNR bancnote in plus

Quote

Cristian Popa, BNR: Printarea de bani creează inflaţie, care este cel mai parşiv impozit, îi împovărează exact pe cei cu venituri mici
https://www.digi24.r...ri-mici-1380892


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 13 ianuarie 2022 - 09:28, said:

daca vrei sa ajuti batrana aduni tu astfel de bancnote in timp si mergi si i le schimbi.
Din ce? Daca folosesc in aproape toate cazurile cardul?


View Postkopilu_198, on 13 ianuarie 2022 - 09:32, said:

iti da toti banii si faci tu sau alta persoana plata online. daca se incapataneaza sa umble numai cash, asta e
Da, e incapatanata.

O sa vedem cum se descurca
Eu am intrebat DOAR daca exista posibilitatea, ceea ce mi s-ar parea civilizat si foarte normal, sa faci schimbul bancnotelor LA BANCA, asa cum se face in statele civilizate din America de Nord, ca in Europa nu stiu.
Mi se pare stupid ca firmele sa poata depunde cash la banca dar banca sanu ajute batrani d-astia depasiti de tehnologie.
E mizerabil sa incurajezi sau sa aperi o situatia din asta.

O sa-i dau o franghie sa se sinucida si societatea romaneasca sa mearga mai departe pe drumul tehnologiei fara respect pentru cei care nu mai pot schimba nimic in viata lor.

#48
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Are dreptate aici.
Multe bănci la noi cică îmbrățișează tehnologia, nu mai lucrează cu numerar, te trimit la echipamentele lor de reciclare sau depunere.
Situația e aparte, și dacă se duce la bancă să îi schimbe, se lovește de veșnica întrebare: "Aveți cont la noi?"

#49
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,869
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTsunnnami, on 12 ianuarie 2022 - 21:44, said:

Am incercat la CEC azi si mi-au dat cu flit
ING nu mai lucreaza cu cash
Am reusit doar la o farmacie, dar putin si la mila farmacistei
Voi un schimbati?
In State si Canada, chestia asta se face, cum te astepti, la banca

te duci la Mega cu 200 si iti iei ceva de 2 lei :)

De ce nu ii pui in cont la banca unde ai cont deschis ? si ii scoti apoi cand vrei in bancnote de 10

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTsunnnami, on 13 ianuarie 2022 - 06:57, said:


Ma rog, o noua sarcina pentru mine sa scriu deputatului de zona sa introduca legea ca banca sa nu te refuze sa faca operatiuni cu cash.

Un' te crezi bre, în America ?

#51
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
@ 2NAMI
Daca treci prin PH iti pot schimba eu 3800 ron in bancnote de 10, 5 si 1 leu.

Edited by MKdens24kw, 13 January 2022 - 11:37.


#52
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostTsunnnami, on 13 ianuarie 2022 - 06:57, said:

E un alt episod la care trebuie sa ma adaptez
E trist ca banca nu suporta necesarul populatiei.
Ma rog, o noua sarcina pentru mine sa scriu deputatului de zona sa introduca legea ca banca sa nu te refuze sa faca operatiuni cu cash.
iar te crezi in america?!
daca vrei sa ii scrii deputatului macar scrie si tu pe un servetel sau o hartie moale, sa nu il zgarie :D

#53
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTsunnnami, on 13 ianuarie 2022 - 09:09, said:

1. factura gaze la o vila
2. factura electricitate la o vila
3. factura internet telefon la o vila
4. apa nova la o vila

5. factura electricitate la un apartament
6. intretinere la un apartament

7. factura electricitate la un apartament
8. intretinere la un apartament

9. factura electricitate la un apartament
10. factura telefon, televizor la un apartament
11. intretinere la un apartament
Din cate vad sunt numai plati LUNARE , adica O DATA PE LUNA ! Daca vrea sa isi tina banii cash , treaba ei si dintr-un anumit punct de vedere sunt fan cash .
In schimb cand e vorba de plati , cu stat la coada prefer plata cu cardul , ai si dovada platii daca aia de la ghiseu face vreo greseala sau pierzi ''chitanta'' Posted Image , mai rau cu hartiile termice ca dupa o luna nu mai poti citi nimic Posted Image . Nici nu mai stai cu ARHIVA de chitante si facturi !
Daca vrei sa o ajuti , ii faci un card , in fiecare luna calculati cat vine cuantumul tuturor cheltuielilor de mai sus , baga suma aia + un 5% pe card , se fac platile online in 5 - 10 minute si RESTUL BANILOR ii tine pe CASH . Nici nu ruleaza valori mari pe card , banuiesc ca de fapt aia e problema , nici nu mai sta pe la cozi .
Iar tu O DATA pe luna ii faci depunerea la o banca sau la un automat .

Edited by Alltrack, 13 January 2022 - 11:48.


#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpasilla, on 12 ianuarie 2022 - 22:18, said:

Cred ca ghiseele BNR nu ar trebui sa te refuze.


Ca aia 6:2 (1+2)=?
unde sint ghiseele alea ''BNR''?
in rest, mult folclor, cam pe nicaieri in lumea civilizata, nu stau bancile sa schimbe bani! mai ales ca adesea ajungi sa vorbesti cu cineva viu doar in urma unei programari telefonice!

View Postcristian_sen, on 12 ianuarie 2022 - 22:23, said:

Serios acum, cine are cash mult gramada in tara asta ? La kaufland, lidl astea, roaga la intrare o tanti sau o tanti  la intrare  sa-ti pregateasca cat ai nevoie si daca nu e criza (de ex dimineata la prima ora sau in sezonul de uraturi) ai 99% sanse sa te serveasca. Am fost (si cateodata mai sunt) responsabil de treab asta, la banci parca le ceream sa se dezbrace asa strambau din nas....ma serveau dar a doua zi. Cu marunt nu cu ...
ciudat! firma la care am lucrat ani buni, facea comanda cu o zi inainte la banca si a doua zi ii aveam. dar sume maricele, nu 100-200 de lei. si foarte multi de un leu, aveam unul din tarife de 28 lei, altul de 33, deci era necesar mult marunt pentru rest! desigur, ulterior au inceput sa se foloseasca masiv cardurile!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate