Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa/cabana de vacanta Prahova

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015
Salut prieteni! Am achizitionat recent un teren cu scopul de a construi o casuta de vacanta (dar si pentru inchiriat pe termen scurt), mai precis o cabana in forma A, si am zis ca n-ar strica daca ma consult cu  softpedia. Cu siguraranta voi afla chestii noi si voi invata cate ceva de la cei cu mai multa experienta, la cat de paralel sunt cu subiectul. Asa ca nu radeti daca pun intrebari stupide.

The facts:
Aprox. 1500mp, la strada asfaltata cu apa, curent, gaze, deschidere la strada aprox. 36mp, 22mp in spatele curtii, NV-SE. De la strada terenul o ia la vale. Cred ca sunt vreo 3 metrii in total diferenta de nivel din strada pana in spatele curtii, neimprejmuit.
Scopul nu este sa termin cabana anul acesta, probabil in 2023, dar nici sa o lalai, asa ca vreau sa aflu cat se poate de multe opinii legate de anumite lucruri, si anume:

-Dupa cum am spus terenul este un panta, nu foarte mare dar nu este drept, si este denivelat. As vrea sa indrept o portiune din el (aprox. 200mp) pe care sa pun gazon, sa se joace copiii, dar trebuie sa fac si gardul pt. ca este neingradit in momentul asta, si voi avea si vecini (inca nu am, dar vor construi si ei in curand). Cum se procedeaza? Scot pamant din parti mai ridicate si le adaug pe partile mai joase? Nu mai scot, dar aduc pamant nou? Ce fac mai intai, gardul, sau indrept terenul? Ce optiuni de gard recomandati care sa ofere o relativa siguranta dar la preturi decente?

-in legatura cu constructia in sine, (12 x 7, 7 metri inaltime, la parter 2 camere, baia, bucataria, dining, living, o camara mica si casa scarii, la etaj o mansarda deschisa) singurele optiuni sunt cu structura metalica, sau lemn, fiind in forma de A. Care rezista mai bine in timp? Este diferenta mare de pret? Ce mi-ati recomanda? Dar ca izolatie? Nu vreau casa pasiva, dar as prefera sa fie cat mai eficienta.

-utilitatile. La astea ma racordez inainte sa incep casa sau dupa? Daca dupa, de unde iau energie/apa pentru santier, neavand vecini foarte aproape?

Am desenat o schita a casei ca referinta. Toate sfaturile/opiniile sunt binevenite!

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Eu nu inteleg nimic din fisierul pdf atasat.
2. Diferenta de nivel nu pare a fi f mare la 3m, dar casa trebuie sa fie pusa pe teren drept, deci in functie de locul in care o pozitionezi, trebuie sa sapi.
Cat trebuie sa sapi, ramane de vazut.
In unele cazuri e nevoie de un zid care sa tina terenul de deasupra, dar nu pare a fi cazul aici.

Pana sa faci planuri vitejesti, vorbeste cu un arhitect si fa un studiu geo.

#3
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Indreapta terenul si il vinzi in 2023.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postcheloo03, on 12 ianuarie 2022 - 19:30, said:

Daca dupa, de unde iau energie/apa pentru santier, neavand vecini foarte aproape?
Daca utilitatile NU-S aproape, racordarea lor este posibil sa coste cat terenul si 2 "case".
NU cumperi teren fara sa stii exact cat costa utilitatile. Risti sa depinzi de soare, vant, baterii, put si fosa septica.

Edited by tioopedi, 12 January 2022 - 20:04.


#5
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Pana la terasare /amenajare mai ai multe de facut .
Terenul e intravilan sau extravilan ?
Studiu geo ? Certificat urbanism ?
Utilitatile , proiect si autorizatie ,inainte de orice. Din proiect vei afla raspunsul la toate nedumeririle tale .

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttioopedi, on 12 ianuarie 2022 - 20:02, said:

Daca utilitatile NU-S aproape, racordarea lor este posibil sa coste cat terenul si 2 "case".
Omul zice ca is :)

View Postcheloo03, on 12 ianuarie 2022 - 19:30, said:

The facts:
Aprox. 1500mp, la strada asfaltata cu apa, curent, gaze, deschidere la strada aprox. 36mp, 22mp in spatele curtii, NV-SE.

Edited by pasilla, 12 January 2022 - 20:28.


#7
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBaXXXon, on 12 ianuarie 2022 - 20:13, said:

Pana la terasare /amenajare mai ai multe de facut .
Terenul e intravilan sau extravilan ?
Studiu geo ? Certificat urbanism ?
Utilitatile , proiect si autorizatie ,inainte de orice. Din proiect vei afla raspunsul la toate nedumeririle tale .
Intravilan. Nu am inca studiu geo. Am certificat de urbanism de la vechiul proprietar. Din cate am citit, este destinatie constructii rezidentiale, P+2.

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
in ordinea pe care o vad eu, avand o casa asemenatoare in acelasi judet.
1. Garduri, cele laterale, unde este mai jos terenul cu investitie minima (plasa de gard pe lemn).
2. Adus pamant bun si nivelat totul. Pamantul in judet daca e zona deluroasa are strat de argila foarte sus.
3. Plantat salcami pe hotare pentru a tine pamantul nou adus. Ca cat mai mari puietii cu atat mai bine.
Pauza cel putin 2 ani. In timpul asta poti planta pomi, vita de vie, ce vrei tu.
Apoi, cand salcamii sunt mai mari te apuci de treaba.

#9
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAdm, on 12 ianuarie 2022 - 19:47, said:

1. Eu nu inteleg nimic din fisierul pdf atasat.
2. Diferenta de nivel nu pare a fi f mare la 3m, dar casa trebuie sa fie pusa pe teren drept, deci in functie de locul in care o pozitionezi, trebuie sa sapi.
Cat trebuie sa sapi, ramane de vazut.
In unele cazuri e nevoie de un zid care sa tina terenul de deasupra, dar nu pare a fi cazul aici.

Pana sa faci planuri vitejesti, vorbeste cu un arhitect si fa un studiu geo.

View Postvictord36, on 12 ianuarie 2022 - 19:56, said:

Indreapta terenul si il vinzi in 2023.
sarcasm? sau tips & tricks?

Attached Files



#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu inteleg acest genuri de casa, nu e ca si cum in Romania/PH mai ninge extrem de mult, deci o casa tip A nu prea isi are rostul, dar mai ales pierzi aiurea foarte mult spatiu la etaj.

Daca nu e secret, despre ce localitate vorbim?

Problema cu casele de lemn/metalice este legata de mesteri si costuri totale vs durabilitate in timp.

Umezeala de la munte iti va crea probleme, de aceea recomand structura clasica.

#11
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAdm, on 12 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Eu nu inteleg acest genuri de casa, nu e ca si cum in Romania/PH mai ninge extrem de mult, deci o casa tip A nu prea isi are rostul, dar mai ales pierzi aiurea foarte mult spatiu la etaj.

Daca nu e secret, despre ce localitate vorbim?

Problema cu casele de lemn/metalice este legata de mesteri si costuri totale vs durabilitate in timp.

Umezeala de la munte iti va crea probleme, de aceea recomand structura clasica.
Comarnic.
Din 2 motive casa in A.
1. Imi place cum arata. Chiar si cu ineficienta spatiului. E una din chestiile alea personale si subiective pentru care sunt dispus sa fac compromisuri.
2. E casa de vacanta, si de inchiriat, nu de locuit. Cand ma duc acolo vreau sa ma simt in vacanta. Iar cei cara cauta ceva de inchiriat in zona ma gandesc ca ar aprecia mai mult stilul asta.

In legatura cu structura dar si legat de spatiu, peretii de 1 metru din schita, si structura interioara (scari, pereti stalpi etc) as face din structura clasica. Asta ar marii spatiul util, ar tine lemnul ridicat de sol, si nu si-ar pierde nici forma de A prea mult.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Fiecare cu damblaua sa, dar e o idee proasta.
Despre inciriere, daca nu e cineva care sa fie in apropiere si sa aiba grija, se alege rapid praful.

Cum ziceam, ai f multe necunsoscute si ar trebui sa ti le pui pe hartie daca toti ingropi niste nervi si bani.

#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postcheloo03, on 12 ianuarie 2022 - 22:47, said:

Comarnic.
Cal din Breaza si muiere din Comarnic niciodata sa nu-ti iei.
Eu sunt Stan Patitul, de ce mi-a fost frica nu am scapat.
Comarnicul nu este statiune turistica, nu o sa gasesti niciodata sa inchiriezi in regim hotelier.

#14
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View Posttioopedi, on 12 ianuarie 2022 - 23:07, said:

Comarnicul nu este statiune turistica, nu o sa gasesti niciodata sa inchiriezi in regim hotelier.
Spune-i asta unuia din cei 3 milioane de bucuresteni/ilfoveni care de-abia asteapta sa iasa din betoane.
Zi-le, ba ar fii o cabana, undeva in comarnic, la vreo 15-20 de minute de statiunea cu cele mai multe partii din tara, mai intim, mai ieftin si mai misto ca la hotel, daca imparti pe persoana.
Nooo, ca nu e statiune turistica.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Care e statiunea aia, ca m-ai facut curioasa? Posted Image

#16
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAdm, on 13 ianuarie 2022 - 01:18, said:

Care e statiunea aia, ca m-ai facut curioasa? Posted Image
Sinaia?

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Buhahhahaha

Man, serios, ma faci sa rad.

Am copilarit in zona aia, schiez cu fata sau cu spatele, intr-un picior sau doua, stiu partiile cu ochii inchisi.
In Sinaia/Azuga/Sacele pot sa ma duc oricand sa stau, gratuit, la rude.

La Sinaia schiezi doar pt ca e partie alpina si alternativa e sa mai faci 3h in trafic pana la Poiana Bv sau pt ca mai exista zapada "ortopedica" pana in luna mai.
Ca sa il citez pe sot (care moare de frica pe partie), partiile de la Sinaia sunt asa de scurte, incat nu termini nici un Tatal Nostru si deja te-ai pus la coada de la teleschi.

Majoritatea schiorilor de week-end pleaca sambata dimineata la 6 din Bucuresti ca sa prinda prima telecabina, si se intorc cu ultima telecabina.
Si asa, nu merita, pt ca cobori in 3 minute si urci in 40 de minute cu telescaunul (cozi indescriptibile).

Sinaia e plina de pensiuni si hoteluri la preturi modice sau aberant de scumpe, dar cu siguranta nu am auzit pe nimeni care sa stea in Comarnic si sa vina la Sinaia pt schi, pt ca nu prea faci economie.
Cat sa fie cazarea? 2 copeici? O sa ai un soc cand o sa vezi cat te costa sa incalzesti casa aia iarna, iar atunci chiria nu mai are cum sa fie ieftina.

In fine, pentru mine e clar ca ai un plan foarte frumos, iar noi ti-l deranjam viziuni pesimiste.

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Asculta ce iti spune colega mai sus.
Eu am buletin de Sinaia. E plin de pensiuni si hoteluri in faliment.
Turistii vin ca sa fuga de acasa, dar nu doar pt aer, ci si pt ca vor sa se plimbe sau sa ia o masa la un restaurant.
Comarnic e un sat trist, tinut in viata doar de DN-ul care se gatuie acolo.

Nu vrea nimeni sa vina la munte cateva zile si sa isi faca singur de mancare.
Cine vrea sa schieze, merge in Poiana.
In Sinaia vin rapid racheti de Bucuresti, iar in timpul saptamanii e plin de localnici.

Despre casa, minimul necesar nu va fi destul, dar va costa mult, iar ceva mai mare va costa mult mai mult.
Nu exista ieftin, bun, incapator.
Vezi ca multi nu inteleg o chestie banala la munte: canalizarea e de dorit sa fie in partea de jos a terenului, nu sus!
Daca e sus, ai nevoie de basa si pompa cu tocator.
Sunt multe de discutat.

Orice planuri iti faci, fa-le cu un arhitect.
Ai grija mare la umezeala, infiltratii, izvoare subterane.

P.S. Vad eu acolo un mare geam rotund?
E frumoasa treaba pana te va lamuri un termopanist ca nu ti-l poate face, e foarte greu sa fie dintr-o bucata si probabil va fi nevoie de o macara cu ventuze ca sa il pozitionezi.
peste 2-3 ani vei descoperi ca se umple de praf si nu il poti spala.

P.S.2 orice casa mai are nevoie si de spatii de depozitare, de obicei mult mai multe decat planuiesti initial si parca e de porc sa mai faci si o anexa in spatele curtii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate