Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Întrebare despre virusul gripal

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 12.09.2021
Este binecunoscut faptul că gripa este provocată de virusul gripal, de asemenea se cunosc destul de bine modurile în care ne putem infecta, se cunoaște și importanța unui sistem imunitar bun dar am o nelămurire, am căutat informații pe net referitor la ce vreau să întreb și nu am găsit. Întrebarea mea este, acest virus gripal se află în stare latentă în corpurile noastre (activându-se atunci când condițiile sunt prielnice)?
Am înțeles că sunt două moduri în care ne putem îmbolnăvi de răceală sau gripă, primul când suntem expuși o perioadă mai îndelungată temperaturilor scăzute (atunci sistemul imunitar este îngreunat, răspunde mai lent) și al doilea mod, atunci când venim în contact cu cineva care este deja infectat. Dar totuși unde stă ca să zic așa, acest virus? Eu tind să cred că este latent în corpurile noastre...

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu sta in organism. Se transmite.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Vara se muta in emisfera sudica.Posted Image

#4
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 12.09.2021

 pasilla, on 12 ianuarie 2022 - 18:25, said:

Nu sta in organism. Se transmite.

ok, dar de unde vine, unde stă până intră în pacientul 0 ca să spun așa? Stă în animale, în peșteri, unde stă în primă fază? Dacă este ca și în cazul cancerului? Acolo celulele canceroase sunt inițial celule sănătoase dintr-o anumită zonă a organismului, apoi datorită anumitor factori declanșatori, aceste celule devin canceroase... oare la virusul gripal nu e tot așa?

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Circulă constant prin oameni.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Virusurile sunt omniprezente, sunt in aer, in apă, pe suprafețe, in sol, pe și in animale, plante etc etc
Citeam undeva că virusurile existente in mări și oceane depășesc in greutate greutatea tuturor celorlalte vietăți marine la un loc.

Edited by Karhu, 12 January 2022 - 18:40.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Comandorul, on 12 ianuarie 2022 - 18:31, said:

Dacă este ca și în cazul cancerului? Acolo celulele canceroase sunt inițial celule sănătoase dintr-o anumită zonă a organismului, apoi datorită anumitor factori declanșatori, aceste celule devin canceroase... oare la virusul gripal nu e tot așa?
In cazul gripei nu e asa.
Asta nu vor sa inteleaga anumite persoane si despre Sars_cov 2, ca nu e suficient sa fii sanatos ca sa eviti imbolnavirea de Covid.
Masca, distantarea, spalarea manilor, etc. sunt masuri simple, dar eficiente. Sportul si hrana sanatoasa nu te fereste de boala.

#8
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 12.09.2021
Deci unii viruși pot fi eradicați, alții nu... poate în viitor se va reuși eradicarea virusurilor gripale, e destul de greu totuși deoarece am înțeles că fac des mutații...

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Candva nu demult am vazut o emisiune si exact despre asta vorbeau, dar nu mai retin daca despre gripa propriu-zisa sau doar despre raceli, spuneau ca unele virusuri sau bacterii (nici asta nu-s sigur care erau), se multiplica sau se activeaza doar cand ajung la temperaturi mai scazute, de vreo 10 grade C. Si iaca-asa, noi le avem in noi, dar nu-si fac simtita prezenta decat atunci cand vine frigul, degeaba te imbraci gros caci nasul e expus si acolo pot incepe sa-si faca lucrul.

Nu inseamna ca toti le avem in noi permanent, dar unii ii avem.

Edited by Phobos, 12 January 2022 - 18:46.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Deocamdata este unul singur eradicat - variola.
Altii sunt tinuti sub control datorita vaccinarii - polio, hepatita b, etc.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
În primul rand faci confuzie între răceală și gripa.
În al doilea rand, chestiunea legata de statul în frig și "răceală" e parțial adevărată. Dar nu răcești din cauza frigului propriu-zis, ci a virușilor. Virusul gripal e diferit de virusurile care produc banalul guturai.
https://www.romedic....te-frig-0P35613

În alta ordine de idei, de când cu pandemia, purtatul măștilor, spălatul mai des pe mâini și restul masurilor aplicate, au dus la o scădere simțitoare a cazurilor de gripa. În iarna 2019-2020 nici nu a existat epidemie de gripa, au fost mult mai puține cazuri în comparație cu anii anteriori.

Edited by corinadaniela, 12 January 2022 - 18:55.


#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
La ce virus te referi exact, Pacolino? :)

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Pacolino7, on 12 ianuarie 2022 - 18:48, said:

Nu e nici un virus, ne imbolnavim findca se deterioreaza echilibrul imunitar. Se deterioreaza din cauza stresului psihic sau fizic, frica e factorul cel mai puternic ce duce la dezechilibrul imunitar.
Pe bune ? Asta ai invatat tu la Biologie ?

#14
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 pasilla, on 12 ianuarie 2022 - 18:50, said:

Pe bune ? Asta ai invatat tu la Biologie ?
Si tu zici ca ai invatat la biologie adevarul ?
Eu stiuu asa, din cercetarile mele, ca mediul nostru musteste de fragmente biologice in cantitati uriase, iar sistemul imunitar trebuie sa le anihileze, iar daca esti strsat psihic sau/si fizic, risti sa te imbolnavesti, dar nu din cauza vreunui virus ci din cauza ca sistemul imunitar scade odata cu stresul.
Ce spun e verificat chiar de mine. Bineinteles ca ne poate afecta sanatatea si factorii chimici ce nu sunt compatibili cu viata noastra, aerul viciat , lipsa igenei . . . . dar te poti imbolnavi de "gripa" chiar daca vei fi izolat intr-un mediu septic.

Edited by Pacolino7, 12 January 2022 - 18:58.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pai dacă nu te-ai testat, de ce ești asa sigur ca nu ai avut covid varianta omicron? Simptomele descrise de tine sunt prezente și în cazul variantei omicron. Un test de anticorpi covid te-ar lamuri.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Virusul gripal nu sta intr-un rezervor ascuns in corpul nostru, el se transpite d ela om la om, mai ales in anotimpul rece, pt ca mucoasele sunt mai usor de atacat cand aerul e rece.
Virusul gripal se modifica foarte mult de la an la an, de aceea vaccinul nu are efect mai mult de un an si e in fiecare an alt vaccin, pt alte tulpini.

In fiecare an, cercetatorii vad ce tulpini sunt populare vara in emisfera opusa (unde e iarna) si creaza vaccinuri pt cele mai populare 3 tulpni, care apoi se banuieste ca vor ajunge in urmatoarele 6 luni in cealalta emisfera a globului.

Personal, ma vaccinez anual anti-gripal, in luna Noiembrie si cumpar de la farmacie.
Vaccinul se injecteaza usor, intramuscular, in brat (poti sa ti-l adminsitrezi singur, daca stii regulile de baza (sa nu fie aer in seringa si dezinfectare locala zona).

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 Pacolino7, on 12 ianuarie 2022 - 18:57, said:

Si tu zici ca ai invatat la biologie adevarul ?
Eu stiuu asa, din cercetarile mele, ca mediul nostru musteste de fragmente biologice in cantitati uriase, iar sistemul imunitar trebuie sa le anihileze, iar daca esti strsat psihic sau/si fizic, risti sa te imbolnavesti, dar nu din cauza vreunui virus ci din cauza ca sistemul imunitar scade odata cu stresul.

No bun, dar degeaba sistemul imunitar scade, daca nu-l ataca nimic. Ai zis ca nu-i nici un virus.

Adica nu exista, sau cum? Posted Image

Edited by Phobos, 12 January 2022 - 19:15.


#18
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 Phobos, on 12 ianuarie 2022 - 19:10, said:

No bun, dar degeaba sistemul imunitar scade, daca nu-l ataca nimic. Ai zis ca nu-i nici un virus.

Adica nu exista, sau cum? Posted Image
Nu virusi ci in mediul nostru sunt miliarde si miliarde de fragmente biologice pe care sistemul imunitar trebuie sa le distruga. Si le distruge fara probleme, numai ca frica, stresul . . . . fac ca sistemul imunitar sa scada mult astfel se degradeaza starea.
Cel mai eficient tratament e scoaterea din mediul stresant. Odihna prelungita, fara grijile zilei, distractia, mancarea buna, putin alcool . . . . sunt minuni pentru refacerea imunitatii.
Cu cat ai mai multe griji, cu atat riscul sa faci "cancer" si alte boli e crescut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate