Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hyundai ix35 diesel consuma cat un tanc rusesc

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Ideea e ca am luat masina asta Hyundai ix35 din 2012, zicea pe ea ca consuma 11%, da de unde...in oras consuma de la 15% in sus. Mergeam lejer azi cu ea si vad ca imi arata ca am consum ed 17.5%, gata am lasat iar acceleratia ca aveam avant si mergeam cu ea apasata la 15% cat sa mearga masina. Evident ca viteza descrestea in timp iar cand eram prea lent sa nu ma flashuiasca aia din spate mai dadeam putina pedala si apoi reluam procesul, si am adus-o in 16.2%, apoi a intervenit o urgenta si a treubit sa ma grabesc si in 2 minute imi arata iar 16.6%. Ideea e ca asta consuma de 3 ori mai mult decat vechea mea masina. Hai ca un dublu as fi inteles ca e suv si e 4x4 desi nu circul cu 4x4, dar de 3 ori mi se pare putin exagerat mai ales ca e diesel. Conditile in care o conduc sunt la fel ca si cu cealalta. Deci nu merg mai altfel doar pt ca e alta masina. Asta incat intrebarea este urmatoarea: e normal sa consume atat sau s-ar putea sa fie ceva defect care o face sa consume atat. Imi zicea cineva de ceva admisii ca se poate infunda nu stiu ce si din cauza asta se forteaza motorul mai tare si consuma mai mult si daca i-as face o curatare ar consuma mai putin, astept pareri.

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu esti singurul care se plange de modelul asta.
Ai incercat calculul consumului de la plin la plin ( fara CB ) ? Poate iti arata eronat pe bord , poate e deraglata masina si o vizita la reprezentanta nu strica... curatat egr etc

Edited by BaXXXon, 12 January 2022 - 16:40.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Consumul instantaneu e irelevant.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
4x4 si SUV nu sunt combinatia economica.

Masina veche era ...un i10? Nu de alta, dar nu stim contextul comparatiei tale (si conditiile).

Totusi, fa un test in conditiile recomandate de @BaXXXon

#5
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Conteaza si locatia, daca e Bucuresti de ce nu; e iarna adica temperaturi scazute plus cauciucuri de sezon, trafic bara la bara si SUV.
Faceti plinul, mergeti 100km in afara orasului relaxat pe drum drept, o autostrada daca aveti prin preajma, faceti plinul din nou si vedeti consumul minim al masinii.

Despre infundat, daca masina a rulat doar in oras, sunt multe chestii infundate, EGR, DPF. Poate masina incearca sa regenereze DPF-ul si nu reuseste. Un mecanic va poate spune mai multe.

Edited by marcone, 12 January 2022 - 17:23.


#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@initiator - pai nu ai mai luat cu motor de 1 litru?

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,572
  • Înscris: 14.08.2007

 cattavencu, on 12 ianuarie 2022 - 17:27, said:

@initiator - pai nu ai mai luat cu motor de 1 litru?
Daca lua avea consum de 8 iarna, cum am eu cel putin in ultima perioada (tot in Cluj - dar in ultima vreme fac niste trasee pe care obtin viteze medii bune si deci si consumuri bune).

Totusi pare cam mare consumul ... era incalzit motorul? Distanta scurta? Aglomerat? Sunt multi factori care influenteaza consumul ...

#8
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 Pololica, on 12 ianuarie 2022 - 16:45, said:

4x4 si SUV nu sunt combinatia economica.

Masina veche era ...un i10? Nu de alta, dar nu stim contextul comparatiei tale (si conditiile).

Totusi, fa un test in conditiile recomandate de @BaXXXon
Masina din 2012 e veche ? Pai am Fiat Doblo din 2001 si se incadreaza in consumul din specificatii, in oras nu trece de 9 litri si in afara cam la 6 litri .

initiatorul probabil vrea sa ne sperie. Consumul real se calculeaza de la plin la plin.

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 alexandersch, on 12 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Ideea e ca am luat masina asta Hyundai ix35 din 2012, zicea pe ea ca consuma 11%, da de unde...in oras consuma de la 15% in sus. Mergeam lejer azi cu ea si vad ca imi arata ca am consum ed 17.5%, gata am lasat iar acceleratia ca aveam avant si mergeam cu ea apasata la 15% cat sa mearga masina. Evident ca viteza descrestea in timp iar cand eram prea lent sa nu ma flashuiasca aia din spate mai dadeam putina pedala si apoi reluam procesul, si am adus-o in 16.2%, apoi a intervenit o urgenta si a treubit sa ma grabesc si in 2 minute imi arata iar 16.6%. Ideea e ca asta consuma de 3 ori mai mult decat vechea mea masina. Hai ca un dublu as fi inteles ca e suv si e 4x4 desi nu circul cu 4x4, dar de 3 ori mi se pare putin exagerat mai ales ca e diesel. Conditile in care o conduc sunt la fel ca si cu cealalta. Deci nu merg mai altfel doar pt ca e alta masina. Asta incat intrebarea este urmatoarea: e normal sa consume atat sau s-ar putea sa fie ceva defect care o face sa consume atat. Imi zicea cineva de ceva admisii ca se poate infunda nu stiu ce si din cauza asta se forteaza motorul mai tare si consuma mai mult si daca i-as face o curatare ar consuma mai putin, astept pareri.

ce motorizare? ce viteza medie ai pe CB(Daca l-ai resetat la plecare).

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,332
  • Înscris: 22.10.2007

 alexandersch, on 12 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Ideea e ca am luat masina asta Hyundai ix35 din 2012, zicea pe ea ca consuma 11%, da de unde...in oras consuma de la 15% in sus. Mergeam lejer azi cu ea si vad ca imi arata ca am consum ed 17.5%, gata am lasat iar acceleratia ca aveam avant si mergeam cu ea apasata la 15% cat sa mearga masina. Evident ca viteza descrestea in timp iar cand eram prea lent sa nu ma flashuiasca aia din spate mai dadeam putina pedala si apoi reluam procesul, si am adus-o in 16.2%, apoi a intervenit o urgenta si a treubit sa ma grabesc si in 2 minute imi arata iar 16.6%. Ideea e ca asta consuma de 3 ori mai mult decat vechea mea masina. Hai ca un dublu as fi inteles ca e suv si e 4x4 desi nu circul cu 4x4, dar de 3 ori mi se pare putin exagerat mai ales ca e diesel. Conditile in care o conduc sunt la fel ca si cu cealalta. Deci nu merg mai altfel doar pt ca e alta masina. Asta incat intrebarea este urmatoarea: e normal sa consume atat sau s-ar putea sa fie ceva defect care o face sa consume atat. Imi zicea cineva de ceva admisii ca se poate infunda nu stiu ce si din cauza asta se forteaza motorul mai tare si consuma mai mult si daca i-as face o curatare ar consuma mai putin, astept pareri.
Pe tine te intereseaza consumul mediu in timp ce tu te uiti la cel instant, problema e la tine, nu la masina.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 _-livio-_, on 12 ianuarie 2022 - 18:49, said:

Pe tine te intereseaza consumul mediu in timp ce tu te uiti la cel instant, problema e la tine, nu la masina.

exact :))
maestre, pana la mine la birou sunt 7 km. sunt zile in care ii fac in 15 min, zile in care ii fac in 50 min ( mu e Boculetz ). daca ma uit la consumul mediu cand ajung la birou imi arata 47 %. pompa nu minte. faci plin si mergi pana faci iar plin. vezi cati km ai facut si cati km au intrat .

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Pacolino7, on 12 ianuarie 2022 - 18:34, said:


Masina din 2012 e veche ? Pai am Fiat Doblo din 2001 si se incadreaza in consumul din specificatii, in oras nu trece de 9 litri si in afara cam la 6 litri .

initiatorul probabil vrea sa ne sperie. Consumul real se calculeaza de la plin la plin.

Nu ma refer la vârsta mașinii. Poate avea și 1000 de ani. Ma refer la mașina cu care se compara.

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Depinde si de traseu ca si eu am fost detasat 6 luni in Cluj si faceam naveta intre Viva Residence (Cart. Gheorgheni) si aeroportul Avram Iancu si seara faceam in medie 10 minute cu semafoare si fara viteza excesiva. Dimineata la ora 7:30-08:00 faceam si 45 de minute pe un traseu de 7km. Consumul mediu pe Lodgy 1.6 era de ~9l/100km, iar cand am trecut pe un eNV200 aveam medie de 29 kWh/100km, dintr-o baterie de 40kW, in zilele bune avand si 18.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 alexandersch, on 12 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Ideea e ca am luat masina asta Hyundai ix35 din 2012, zicea pe ea ca consuma 11%, da de unde...in oras consuma de la 15% in sus.
I-ai făcut consumul plin - plin?
Sau te bazezi pe consumul instant afișat pe display?

#15
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
of of Posted Image
imi faceam griji ca am cam alergat masina in octombrie, un drum in mare graba in germania, si mi-a urcat consumul mediu la 5%! Posted Image

problema principala e la picior, nu la masina! ;)

Edited by richi_e, 12 January 2022 - 21:26.


#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Si eu daca depasesc 4% deja ma simt vinovatPosted Image

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Nu le poti avea pe toate. Ai vrut tanc rusesc, tanc rusesc ai. Eu am emotii daca benzinarul de 1L trece de 7% prin oras la ora de varf.

#18
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Masina o am deja de cateva luni, fac plin urmaresc indeaproape. Ma uit la consum mediu, dar merg cu consumul instantaneu pe bord ca sa vad cum trebuie sa o conduc sa sa fiu sub 10 sa imi mai scada media. Dar in fond dimineata cand duc la scoala copii cine e pilot de F1 in traficul din Cluj ? si cui ii creste consumul la 17 ? Deci o revizie de EGR? Altceva mai poate fi ? Sau efectiv asa e modelul si nu m-am documentat indeajuns inainte sa o cumpar. Adica de 5 ani tot vreau sa cumpar si tot dechid cate un tread o data pe an si tot nu am ales ce trebe ? :)) 1000 de lei pe luna combustibil fata de 350 cat aveam ianinte se simte. Pot trai dar nu zic ca nu as fi pus un 700 de lei la ciorap pe luna :) Nici nu mai zic asigurare 2000 de lei in loc de 400 etc :)) Dar vorba aia, o viata ai. Nu iti poti trai viata singura viata conducand un Logan de 1L. Cu asta nu am competitor in trafic. Nu mi-am dorit cai multi dar asa s-a nimerit. Acum ii las pe bmw-isti in urma lejer. Dar revenind, in afara de EGR ce mai pot investiga? Sau ziceti ca asa e modelul, prost si nu are rost sa imi mai bat capul ca asta e consumul lui normal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate