Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxe Posta Romana pentru colete din China. 2022

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014
Am facut o comanda de niste tricouri din China in valoare de 379$ + 113$ transport prin EMS, total 492$, 7kg colet-ul. Mi-a ajuns colet-ul ieri la ei si mi-au trimis urmatoarele pe email.

"Buna ziua,
    Prin prezentul mesaj va informam ca v-a sosit trimiterea nr  'xxjrjlkkxxugf'  China  iar pentru formalitatile vamale se solicita sa transmiteti pe e-mail , [email protected] , urmatoarele documente:
- Imputernicire pentru reprezentare in vama (document atasat).Imputernicirea completata cu datele si adresa din C.I.
- Copie CI pe care sa mentionati "conform cu originalul" si sa semnati.
- factura sau print screen comanda (va rugam sa scrieti continutul trimiterii dvs) ,
- dovada de plata - paypal,extras de cont -
- traducere (descrierea marfii, ce marfa este)
https://www.posta-ro...ari-vamale.html

Cu stima"

Bun, am furnizat tot ce mi-au cerut si au zis "Vom prezenta documentele, puse la dispozitie de catre dvs,  Autoritatii Vamale."
Acum au revenit cu un email in care imi prezinta un total de plata si un cont unde sa trimit plata. Dupa sa revin cu un email cu davada de plata sa poata trimite comanda catre mine.

Drepturi de import:
Prestatii vamale C.N. Posta Romana - 20 ron.
TVA - 459 ron
Taxe vamale 259 - ron
TOTAL - 738 RON.

E ok ce se petrece sau sunt maltratat la modul grav?!

Cu stima si respect al vostru conational Alex !

#2
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Scuze, scrisesem aiurea.
Ai verificat tabelul/legislația în care se precizează procentele și taxele percepute de la 1 iulie 2021?
Ideea e să verifici calculele și să nu cumva să-ți fi pus procente/taxe greșite/mărite.

Edited by ovisergiu, 12 January 2022 - 15:26.


#3
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014

View Postovisergiu, on 12 ianuarie 2022 - 15:24, said:

Ți se par OK sumele acelea imense? Ai luat un produs serios sau ceva mic și te miri de taxele pe care ți le cer ăștia?

Nu ca mi se par, sunt exagerate rau. Am luat 20 si ceva de tricouri, atat, nimic extravagant.

Edited by Cai0r, 12 January 2022 - 15:27.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e complicat sa calculezi TVA de 19% la valoarea totala a comenzii ( curs RON/USD = 4,3815.).
Taxele vamale cred ca sunt 10 %, iar nu e greu de calculat.

Edited by pasilla, 12 January 2022 - 15:34.


#5
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
In factura ce suma ai? In OP/tranzactia bancara ce suma ai?

#6
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014

View Posttartorul, on 12 ianuarie 2022 - 15:40, said:

In factura ce suma ai? In OP/tranzactia bancara ce suma ai?

492$

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Probabil ca ti-au calculat la un curs umflat rau, probabil trecut USD prin EUR apoi lei....
Par umflate cam cu 40-50 lei si TVA si taxe vamale.

Si da, uimitor (dpdv logic) - taxele astea le calculeaza inclusiv la transport!

Oricum se stie de ceva vreme ca nu mai e rentabil sa iei din China - se incearca descurajarea importurilor, asa ca toate sunt taxate cu TVA si taxe vamale.

Edited by florinel, 12 January 2022 - 15:55.


#8
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014

View Postovisergiu, on 12 ianuarie 2022 - 15:24, said:

Scuze, scrisesem aiurea.
Ai verificat tabelul/legislația în care se precizează procentele și taxele percepute de la 1 iulie 2021?
Ideea e să verifici calculele și să nu cumva să-ți fi pus procente/taxe greșite/mărite.

In momentul cand am plasat comanda nu, nici nu stiam de taxele percepute de la 1 iulie 2021, daca stiam nu mai comandam. In momentul cand am facut comanda erau doua optiuni de livrare EMS si inca una mai scumpa... Am ales EMS. Acum asta e, o sa ii fac retur direct si sa comande cei de la posta romana si vamesii de acum incolo, sa isi i-a ei comisioane, taxe si tva intre ei.

#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
asa la ochi pare in regula. Trebuia sa te interesezi inainte sa faci comanda. Sincer, nu prea mai merita demult cumparaturi de genul asta. la un cost de peste 30$ tricoul (cu taxe vamale, TVA si transport), gasesti garla pe siturile de la noi.

Edited by bluesnake, 12 January 2022 - 15:55.


#10
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014
Daca specificam codul EORI se putea schimba ceva sau? Nu l-am trecut cand am completat imputernicirea deoarece nu il aveam, am facut cerere acum la ANAF, cica in 48 de ore o sa primesc un raspuns.

#11
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Da sunt umflate mult.
Pe langa ca ti-au bagat tva si la transp ceea ce e o aberatie, mai ti-au calculat totul la un curs umflat cu vreo 10%.
Si taxele vamale nu ar trebui sa depaseasca 3%, mai ales la tricouri.. Cine stie cum le-au mai calculat si pe alea.

Daca zici ca sunt doar niste tricouri, mai bine refuzi coletul si incerci sa recuperezi banii de la Aliexpress sau de unde le-ai luat.
Daca ai platit cu paypal ii recuperezi usor pentru ca ai dovada ca nu ai primit coletul.
Daca ai platit cu card probabil ca trebuie sa faci ceva scandal ca sa nu pierzi banii dati pe transport, ca ei or sa zica ca nu e vina lor ca l-ai refuzat si ei pierd banii de transp

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostCai0r, on 12 ianuarie 2022 - 15:54, said:

In momentul cand am plasat comanda nu, nici nu stiam de taxele percepute de la 1 iulie 2021, daca stiam nu mai comandam.
Pai nu prea s-au schimbat.
De la 1 iulie s-a bagat TVA si la produsele mai ieftine de 10 USD - inainte astea erau scutite.
Cand cumperi de 400 si...

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCai0r, on 12 ianuarie 2022 - 16:05, said:

Daca specificam codul EORI se putea schimba ceva sau?
Probabil ca nu mai plateai aia 20 lei.

#14
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014

View Postflorinel, on 12 ianuarie 2022 - 15:53, said:

Probabil ca ti-au calculat la un curs umflat rau, probabil trecut USD prin EUR apoi lei....
Par umflate cam cu 40-50 lei si TVA si taxe vamale.

Si da, uimitor (dpdv logic) - taxele astea le calculeaza inclusiv la transport!

Oricum se stie de ceva vreme ca nu mai e rentabil sa iei din China - se incearca descurajarea importurilor, asa ca toate sunt taxate cu TVA si taxe vamale.

Frumos raspuns, Mersi!

Transport 113$ + 170$ (tva, taxe, vamuire) = 283$. Aproape cat valoarea comenzi 379$.
Mai plasam o comanda. :))

#15
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Eu am impresia ca astia calculeaza la cursul Euro, chiar daca tu ai platit in $. La ultima mea comnda din China, facuta anul trecut, dar ajunsa dupa 1 iulie, tot asa mi sa parut ca au calculat si in cazul meu, numai ca eu aveam valoare mica, sub 10 Euro.

492$ x 4,92 (curs EURO de prin August cind probabil ca sa facut comanda) = 2420,64 x 19% = 459 (rotund, ca am impresia ca au calculatoare fara virgula :D)

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbostanu_4u, on 12 ianuarie 2022 - 16:06, said:

Pe langa ca ti-au bagat tva si la transp ceea ce e o aberatie
Nu e aberatie. Astea sunt reguluile dintotdeauna.
Pretul marfii la care se calculeaza taxele e cel CIF, nu FOB

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Transportul e parte intergranta din comanda. Daca plateai 492$ cu transport gratuit era mai bine ?

oameni buni, beliti bine ochii la toate costurile unei comenzi din afara UE. Ai pretul produselor + transport care face totalul comenzii, iar la acest total se calculeaza TVA 19% + taxe vamale 10% + comisionul celui care iti face vama. Ai facut calculul asta inainte? Ai calculat daca mai merita banii, efortul si timpul pierdut?

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postreborn_21, on 12 ianuarie 2022 - 16:15, said:

492$ x 4,92 (curs EURO de prin August cind probabil ca sa facut comanda) = 2420,64 x 19% = 459 (rotund, ca am impresia ca au calculatoare fara virgula Posted Image)
Nu se ia cursul la care e facuta comanda.
Vama are cursuri stabilite lunar si se considera cursul din momentul platii taxei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate