Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De unde luați prognoza meteo?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Eu mă mir cum de ANM-ul nostru nu are încă o aplicație meteo dedicată. Ar fi chiar folositoare. Nu s-ar găsi un dezvoltator de aplicații Android/IOS?

Edited by Vlad_22, 12 January 2022 - 13:10.


#38
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012

 Vlad_22, on 12 ianuarie 2022 - 13:09, said:

Eu mă mir cum de ANM-ul nostru nu are încă o aplicație meteo dedicată. Ar fi chiar folositoare. Nu s-ar găsi un dezvoltator de aplicații Android/IOS?
A avut dar au dat faliment cei care o facusera si nu mai merge. Pe Windows se numea DigiWeather iar pe Android Vodafone Meteo. Era aceiasi firma si aceiasi sursa de date de la AMN in spate.

Edited by numerci, 12 January 2022 - 13:14.


#39
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
ma uit pe geam si vad cum e afara, nu da gres

#40
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020
Mulți străini zic că cele mai bune surse de prognoză meteo pentru Europa sunt nemții (dwd.de) și norvegienii (yr.no). Unii zic chiar că modelul nemțesc de prognoză e mai bun decât cel european, datorită rezoluției mai mari. Deci, poate că voi încerca să compar prognoza europeană (ECMWF) cu cea nemțească (ICON-EU).

#41
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
De la yr.no, aplicatia de vreme de la iOS si METAR de la cel mai apropiat aerodrom. METAR-ul este cea mai precisa vreme pentru acel moment si prognoza pe termen foarte scurt.

#42
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002

 horny_hornet, on 12 ianuarie 2022 - 13:08, said:

Nu e cazul să reacționezi așa. Părerea mea e că e cam greu pentru americani să facă o prognoză bună pentru Europa (și viceversa), dar se pare că sistemul european e oricum mai bun:
As of 2021, the ECMWF's IFS system is generally considered to be the most accurate weather forecasting model.
https://en.wikipedia...Forecast_System

Cred că voi încerca să mă bazez pe ECMWF, să văd cum funcționează.
ecmwf.png
Si meteoblue foloseste diverse modele si le afiseaza.

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 mrfe, on 12 ianuarie 2022 - 11:32, said:

Pentru că monitorizează și prognozează toată planeta?
„The Global Forecast System (GFS) has been in NWS operations since 1980 and is continuously improved by the Environmental Modeling Center (www.emc.ncep.noaa.gov) whose mission is to maintain, enhance and transition-to-operations advanced numerical guidance systems for the Nation's weather/water/climate enterprise and the global community for the protection of life/property and the enhancement of the economy.”
Din ce stiu eu, pana si Romania /tarile est europene, in anii 80, erau in reteaua meteo de schimb de date(?) si aveau acces la datele furnizate de satelitii NOAA. Tin minte chiar ca se spunea la rubrica meteo ceva de genul: "din datele satelitare primite de la NOAA-11/etc" etc etc., asta in anii 80.

Edited by aaaa4567, 12 January 2022 - 13:45.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De pe ProTV , Florin  ocazional mai zice si bancuri  / riddle-uri  iar fetele Magda si Ramona super aratoase -  stie sa explice, nu ai cum sa nu retii toata ziua ce vreme va fi !

#45
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011
Meteo&Radar e o aplicatie pe telefon, e foarte precisa si atractiva. ai si radar, tot.

#46
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Folosesc aplicatia integrata din iPhone care preia la randul ei din alte surse, a dat 'teapa' de Craciun, cand se anuntau toate cele 3 zile cu 8 - 12 grade. Doar ziua de 25 a fost un pic mai calduroasa, pe seara a inceput sa ninga si dupa a fost ger 3-4 zile. Dar se mai intampla.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 horhescu, on 12 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Folosesc aplicatia  ...  , a dat 'teapa' de Craciun !  ...  Dar se mai intampla.

Nah vedeti? Exact !
Florin + Fetele inca nu au dat nici o teapa !

Edited by MembruAnonim, 12 January 2022 - 15:03.


#48
vdolghi

vdolghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2010
Inca un vot pentru yr.no Il folosesc de vreo 3 ani si isi face treaba. Imi place ca poti alege chiar si comunele, satele, nu doar localitatile mai mari, ceea ce nu e cazul pentru toate paginile/aplicatiile. Spre exemplu, aplicatia meteo default de pe telefonul Xiaomi imi gaseste Sinaia, dar Busteni nu.

#49
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
windy.co
E si aplicatie pentru Android. ;)

#50
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 mrfe, on 12 ianuarie 2022 - 11:47, said:


stiu site-ul acela. Dar ceva e dubios acolo..
http://www.firme.inf...rl-cui37795720/
Cifra de faceri: 269,895 Lei
  Profitul net: 223,335 Lei
  Pierdere net: 0 Lei
  Profit brut: 225,800 Lei
  Pierdere brut: 0 Lei
  Salariati: 1

Nu faci banii ăia din 2 reclame Posted Image

Pe tine te intereseaza vremea sau ce surse de venit are siteul ?
Mie imi afiseaza corect , mi-am pus zona de unde sunt, vad cand ninge, cand e cod galben de ninsoare, etc... totul e "ghicit" de cele mai multe ori.

#51
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Din programul inclus in windows 10.

 vdolghi, on 12 ianuarie 2022 - 15:27, said:

Inca un vot pentru yr.no Il folosesc de vreo 3 ani si isi face treaba. Imi place ca poti alege chiar si comunele, satele, nu doar localitatile mai mari, ceea ce nu e cazul pentru toate paginile/aplicatiile. Spre exemplu, aplicatia meteo default de pe telefonul Xiaomi imi gaseste Sinaia, dar Busteni nu.

Nu stiu cat de relevant este,dar nu cred ca exista sonde meteo in absolut toate orasele,comunele sau satele din tara.

#52
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Una e sa culegi/afisezi temperaturile raportate, viteza/directia vantului si cu totul e altceva e sa faci prognoza: peste 6 ore pe varful X de la 2200m sunt peste 75% sanse de precipitatii si descarcari electrice, rupere de nori.
Asa ca pentru unii conteaza, aceste prognoze, nu mai urca in creasta si stau la adapost, altii doar amana ziua in care se duc cu masina la spalat.
Sunt sonde meteo lansate de langa Bucuresti de 2 ori pe zi, ce se se ridica multi km si raporteaza datele prin radio, sunt statii meteo automatizate pe varfuri de munte, sunt statiile meteo normale cu personal uman si bineinteles sunt si imaginele din satelit luate in diverse lungimi de unda. Toate sunt "intrari" in modele matematice din care rezulta prognoza pe intervale mai mari sau mai mici de timp pe zone mai mari sau mici, iar in unele modele sa tine cont si de altitudinea unde vrei prognoza. Nu ma intereseaza ca Busteni sunt -7 grade C prognozate si ceata, daca plafonul de nori e la 1700m si eu pe platoul Bucegi am inversiune termica si temperaturi cu plus ce inmoaie zapada si soare la maxim, lucru ce inseamna cresterea riscului de avalansa.

Edited by vestale, 12 January 2022 - 16:21.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Amu pe bune,  vi sa parut  cumva ca ce zice  Ramona  (sau Florin)  dimineata la 8  nu e asa, sau nu sa adeverit?
Ca mie in ultima vreme nu mi sa parut asta !
Nu stiu ei de unde ce iau, dar e cam accurate + Frumos impachetat !

Am pe telefon ceva  widget standard  pre-instalat:  foreca.com    dar nici locatia nu arata bine (la 200km arata ca as fi unde am umblat foarte rar), desi pe google maps  locatia mi-o pune cu acuratete de 2m.
Bine pot selecta si manual si atunci imi arata vremea din timisoara. Nah, aplicatii ... prefer Ramona ,  Magda  si mai era dincolo Cristina Soare ! Aia da !

Edited by MembruAnonim, 12 January 2022 - 16:21.


#54
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Problema cu aplicatia este ceva asa...
Periodic caut "cea mai buna aplicatie meteo gratuita", Iau primele 5, le instalez si vad cum dau gres. Le-am incercat pe toate, nu am ratat nici macar una. Toate mi-au dat gres la genul ca-mi aratau cum ploua si era senin ori ca-i senin si era grindina afara.
Meteorologia este o prognoza cu sanse din ce in ce mai mici de adeverire. Daca nu credeti aveti 2 subiecte bune pe acest forum, cititi acolo:
- https://forum.softpe...e-viethuitoare/
- https://forum.softpe...ld-este-la-voi/
Cel mai bun algoritm de calcul al vremii pentru noi este al ECMWF. Nu pentru ca este european, ci pentru ca preia date si de la sol (statiile meteo nationale) si nu se bazeaza numai pe sateliti.
Prin urmare, aplicatiile cele mai bune trebuie sa fie cele bazate pe datele de la ECMWF.
Eu folosesc (l-am sters de zeci si ori si mereu l-am reinstalat), weather & radar. Este bazat pe datele de la ECMWF, nowcast & vaisala, copernicus etc. Da gres evident, dar toate dau. Dar da gres in locurile in care modelele matematice sunt greu de aplicat, datorita reliefului si diferitelor influente din acest relief (lacuri, munti etc).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate