Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce la noi e asa gazul?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
Si la noi USR au vrut ceva de genul, mai ales prin Declic exista o petitie ca sa investesti in energie verde, dar momentan nu este fezabil acest lucru. O sa omoram toata industria, sa vezi ce fain o sa fie pe intuneric.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 stericuta, on 12 ianuarie 2022 - 11:56, said:

Atâta timp cât plătește nu se numește furt. Se cheamă plată anticipată!

Nu stiu la furnizorul respectiv dar la EON  nu exista plata anticipata.
Asa as cumpara si eu niste gaz in tomana,  sa treaca Iarna si sa am pret fix !
Poate as mini-investi pe urmatorii 5-10 ani o suma sa stau linistit, apoi sa rad cand ma uit la TV ca altii sunt fraieri ca nu au investit si se scumpeste iara ...
Sigur ar merita sa cumperi energie in avans decat sa tii banii in banca.

Dar NU e legal ! Cel putin la nivelul nostru de consumator casnic Nu e legal !

(ar fi tare daca dupa 2500 m3  platiti in avans,  ti-ar demonta contorul si ar zice ca "hmmm, scuze inregistreaza prost  l-am schimbat",  si sa iti puna un contor cu index 0 ) + sa nu iti dea banii inapoi Posted Image

Edited by MembruAnonim, 12 January 2022 - 15:57.


#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008

 Friskey, on 12 ianuarie 2022 - 15:37, said:

Nu a masurat nimeni pe bune rezervele alea. Plus ca s-au descoperit recent rezerve noi care depasesc rezervele cunoscute.
Dintotdeauna s-a spus ca se zice ca fosilul se termina in X timp ca sa fie pretext de scumpire. Ca nu ar fi atat de epuizabil pe cat se crede. Incalzirea globala este ceva ciclic, prea putin sau deloc influentat de om. Inteleg sa mai restrangi combustibilii ce ard cu fum si noxe, dar sa interzici gazul trebuie sa fii cretin. Sau anti Rusia.

Gazele din Marea Neagra. Daca am putea sa le exploatam, ne-ar durea la basca de UE si Rusia care se vor razboi mereu.

 karax, on 12 ianuarie 2022 - 09:06, said:

Avem gaze de la engie.  Atasez screenuri  cu factura si cu ce pret ofera ei, sa  vedeti ca nu toate facturile is asa cum zice lumea.  Apartament maricel, doua dormitoare, bucatarie mare, calorifere vreo 5 , dar nu is date la maxim.   Lasam si usile deschise sau etc cateodata , deci nu neaparat asa ficsi cu gazele.  Sa vedeti cat am platit. Avem vreo 300 lei de plata pe decembrie.   Engie ne-a propus sa platim pret de 0,7 lei kwh dar pana la 1 aprilie pret plafonat de 0,37 lei kwh.  Pe decembrie desi ar fi plafonat la 0,37 avem pret de vreo 0,1 plus tva.  Deci cum  draq pret de 0,1 desi unii ziceau ca 0,3 e o groaza ca e  pret dublu etc?  Eu cred ca e de la comertul de gaze lng cu americanii, cand s-a plafonat nu erau importuri.   Se vede pretul pe factura si e bine, 300 lei cand  altii au 1000 lei.  La comparator am ales ce era cu plus , pretul scazand cu vreo 35 lei.  Ce au ales altii la comparator e o enigma
Eu 300 lei nu aveam nici in 2010. De atunci a depasit 800 si a tot crescut.

Intre 2000 si 2010 ce ieftin era.

#40
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010

 MembruAnonim, on 12 ianuarie 2022 - 15:51, said:

Nu stiu la furnizorul respectiv dar la EON  nu exista plata anticipata.
Asa as cumpara si eu niste gaz in tomana,  sa treaca Iarna si sa am pret fix !
Poate as mini-investi pe urmatorii 5-10 ani o suma sa stau linistit, apoi sa rad cand ma uit la TV ca altii sunt fraieri ca nu au investit si se scumpeste iara ...
Sigur ar merita sa cumperi energie in avans decat sa tii banii in banca.

Dar NU e legal ! Cel putin la nivelul nostru de consumator casnic Nu e legal !

(ar fi tare daca dupa 2500 m3  platiti in avans,  ti-ar demonta contorul si ar zice ca "hmmm, scuze inregistreaza prost  l-am schimbat",  si sa iti puna un contor cu index 0 ) + sa nu iti dea banii inapoi Posted Image

Se va citi la 31 martie, si daca se constata indexul mai mic, se va emite factura pe minus, dupa care se va scadea factura din sold lunar, care evident nu va mai face 2500 mc.

#41
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 MembruAnonim, on 12 ianuarie 2022 - 15:51, said:

(ar fi tare daca dupa 2500 m3  platiti in avans,  ti-ar demonta contorul si ar zice ca "hmmm, scuze inregistreaza prost  l-am schimbat",  si sa iti puna un contor cu index 0 ) + sa nu iti dea banii inapoi
Inceteaza cu legenda asta, nu iti demonteaza nimeni niciun contor daca ai dat index mai mare.
Se regularizeaza si iti da banii inapoi daca i-ai platit, desigur daca vine pret mai mare nu tine figura, tot ajungi sa platesti pretul real.
Dar nu e nimic ilegal.

Edited by althea, 13 January 2022 - 07:22.
înlocuire citat gresit


#42
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Romania este tara bananiera. Avem presedinte etnic neamt, cu un " prim-ministru " de pandemie palestinian, rezervele nationale au fost vandute de 30 de ani incoace aluia care a dat o spaga mai mare, statul are taxe si accize exagerate, plus un TVA care urca facturile, plus un razboi al SUA cu federatia Rusa care face ca politica energetica a Europei sa nu existe pentru ca SUA are un deficit urias si este o gura de aer sa exporte gaze lichefiate in UE, si toate acestea plus multe altele fac ca pretul gaazelor sa fie un bambilici pe care il deconteaza pulimea. Dar toti sunt convinsi ca Putin personal sta cu mana pe un robinet . Imi vin in minte niste expresii " buruienoase " pentru aia desteptii care cred povestea cu Putin, dar am deja trei puncte penalizare pana prin februarie si nu imi permit pana atunci sa zic ce cred, trebuie sa zic ce vor moderatorii sa auda.
In alta ordine de idei, voi de unde credeti ca se va finanta criza economica care exista inainte de aparitia crizei medicale si care, in doi ani s-a dublat sau s-a triplat fata de anul 2019 ?
Din banii fraierilor. Noi suntem aia.

Edited by JurasikMan, 12 January 2022 - 17:04.


#43
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010

 axisborn, on 12 ianuarie 2022 - 16:57, said:



Inceteaza cu legenda asta, nu iti demonteaza nimeni niciun contor daca ai dat index mai mare.
Se regularizeaza si iti da banii inapoi daca i-ai platit, desigur daca vine pret mai mare nu tine figura, tot ajungi sa platesti pretul real.
Dar nu e nimic ilegal.

Vezi că îmi pui cuvinte în gura.

#44
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007

 MembruAnonim, on 12 ianuarie 2022 - 15:51, said:


(ar fi tare daca dupa 2500 m3  platiti in avans,  ti-ar demonta contorul si ar zice ca "hmmm, scuze inregistreaza prost  l-am schimbat",  si sa iti puna un contor cu index 0 ) + sa nu iti dea banii inapoi Posted Image

gata bos, m-am dus si-am dat termostatu' pe 25 de grade, am deschis vreo doua geamuri, pana la 31 martie cand vin giorgaii sa citeascā sa-i consum pe toti :lol:
nu cumva sa raman fara contor, duamne fer si apara!! ca apoi nu mai am ce index sa trimit, si iar il trimit din burtā.

#45
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
De ce au crescut preturile? pentru ca... :mU. E, pentru ca Merkel, pentru ca americanii, pentru ca  nea Putin, pentru ca nordstream, pentru ca băieții deștepți din energie și foamea lor de bani, pentru ca politicieni romani incompetenti și corupții,mapi pe scurt pentru ca interese and/și geopolitica

#46
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005

 MembruAnonim, on 12 ianuarie 2022 - 15:51, said:

Dar NU e legal ! Cel putin la nivelul nostru de consumator casnic Nu e legal !

(ar fi tare daca dupa 2500 m3  platiti in avans,  ti-ar demonta contorul si ar zice ca "hmmm, scuze inregistreaza prost  l-am schimbat",  si sa iti puna un contor cu index 0 ) + sa nu iti dea banii inapoi Posted Image
Bine că este legal ca furnizorul să te taxeze pe bază de estimare.

#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MembruAnonim, on 12 ianuarie 2022 - 15:51, said:

Nu stiu la furnizorul respectiv dar la EON  nu exista plata anticipata.
Asa as cumpara si eu niste gaz in tomana,  sa treaca Iarna si sa am pret fix !
Poate as mini-investi pe urmatorii 5-10 ani o suma sa stau linistit, apoi sa rad cand ma uit la TV ca altii sunt fraieri ca nu au investit si se scumpeste iara ...
Sigur ar merita sa cumperi energie in avans decat sa tii banii in banca.

Dar NU e legal ! Cel putin la nivelul nostru de consumator casnic Nu e legal !

(ar fi tare daca dupa 2500 m3  platiti in avans,  ti-ar demonta contorul si ar zice ca "hmmm, scuze inregistreaza prost  l-am schimbat",  si sa iti puna un contor cu index 0 ) + sa nu iti dea banii inapoi Posted Image
banii platiti avans poate se calculeaza la pretul facturii emise nu la pretul facturii la care se dau banii

 Neaceasca85, on 12 ianuarie 2022 - 16:05, said:

Dintotdeauna s-a spus ca se zice ca fosilul se termina in X timp ca sa fie pretext de scumpire. Ca nu ar fi atat de epuizabil pe cat se crede. Incalzirea globala este ceva ciclic, prea putin sau deloc influentat de om. Inteleg sa mai restrangi combustibilii ce ard cu fum si noxe, dar sa interzici gazul trebuie sa fii cretin. Sau anti Rusia.

Gazele din Marea Neagra. Daca am putea sa le exploatam, ne-ar durea la basca de UE si Rusia care se vor razboi mereu.


Eu 300 lei nu aveam nici in 2010. De atunci a depasit 800 si a tot crescut.

Intre 2000 si 2010 ce ieftin era.
link cu cat afecteaza sau nu poluarea.  Ca asa sa ne dam cu parerea si eu si si tu.  Nu is cu protectie pomilor sau etc dar vietui pe lume si ma afecteaza si pe mine

Edited by karax, 13 January 2022 - 09:13.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Poluarea cu noxe sau alte otravuri da, ne afecteaza, eu nu prea cred in GW-ul de la CO2. Sa interzici emisiile de CO2 frizeaza oligofrenia. Pana si din respiratie se produce, mai mult cand faci sport:))

#49
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
da nemtii cat platesc pe kw? 1.55 lei/kw(31.57centi), asa ca nu te mai plange ca doar la noi e asa.
oferta eon germania

#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Nu comparam veniturile noastre cu ale lor.

#51
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
din titlu reiese ca restul platesc pretul normal, ca nu au fost afectati de mariri

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu dau quote ca prea multi mi-ati raspuns !
Daca platesti in avans 10 mc, sa zicem in unele cazuri 40 mc,  e ceva - ok as intelege unii rotunjesc, estimeaza din burta (sau le este lene sa deschida capacul metalic) !
Dar  2500 mc -  e imens frate,  stiti cat inseamna 1metru cub =  1000 litri !!!  2500 metri cubi sunt  2.500.000 litri   (doua virgula cinci milioane de litri !!!)

Nu consuma atata tot spitalul municipal intr-o luna, si tu vrei sa declari asta la un apartament?
Asta deja as incadra-o la inselatorie, si sigur sunt ceva normative/legi care sigur sunt incalcate ! Nu stiu care, dar sigur sunt !

#53
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Laffin face doar mișto, nu te-ai prins?
Normal că la apartament, consumi atât în vreo 4 ani.

Edited by axisborn, 13 January 2022 - 18:15.


#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Neaceasca85, on 12 ianuarie 2022 - 12:28, said:

4 la etaj, una la parter, 2 la demisol, un living urias.

La gaz sunt in comun cu casa fratelui pe acelasi contor, a venit 2.600 lei acum, cu 500 sold precedent.
Redu camerele.  Vrei sa fie putin , nu te bagi la vila imensa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate