Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce la noi e asa gazul?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Avem gaze de la engie.  Atasez screenuri  cu factura si cu ce pret ofera ei, sa  vedeti ca nu toate facturile is asa cum zice lumea.  Apartament maricel, doua dormitoare, bucatarie mare, calorifere vreo 5 , dar nu is date la maxim.   Lasam si usile deschise sau etc cateodata , deci nu neaparat asa ficsi cu gazele.  Sa vedeti cat am platit. Avem vreo 300 lei de plata pe decembrie.   Engie ne-a propus sa platim pret de 0,7 lei kwh dar pana la 1 aprilie pret plafonat de 0,37 lei kwh.  Pe decembrie desi ar fi plafonat la 0,37 avem pret de vreo 0,1 plus tva.  Deci cum  draq pret de 0,1 desi unii ziceau ca 0,3 e o groaza ca e  pret dublu etc?  Eu cred ca e de la comertul de gaze lng cu americanii, cand s-a plafonat nu erau importuri.   Se vede pretul pe factura si e bine, 300 lei cand  altii au 1000 lei.  La comparator am ales ce era cu plus , pretul scazand cu vreo 35 lei.  Ce au ales altii la comparator e o enigma

Attached Files


Edited by karax, 12 January 2022 - 09:08.


#2
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început sã emitã facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ai încheiat (acum ceva timp) un contract pe 1 sau 2 ani cu Engie la un preț fix de 0.12889 lei pe kWh. Atâta timp cât nu a expirat perioada din contract beneficiezi de prețul din contract.

Edited by tavitu, 12 January 2022 - 09:10.


#3
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
@karax: după cum s-a spus mai sus, e doar o chestiune de timp până când te vei bucura și tu de prețurile noi. Pune mâna și termină proiectele promițătoare începute, dacă nu pentru milioanele de oameni care te vor adula ca pe un sfânt, măcar pentru tine!

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am calculat asa 0,37 inmultit cu 2000 kw pe luna este egal cu 740. 740 x 25%  egal 185. 185 subventie stat.  Din total suma de 740  se scade subventia respectiv 185 lei si  ramane diferenta pe care o platesti , in cazul de fata 555 lei. 2000 de kw  reprezinta aproximativ 200 mc

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 karax, on 12 ianuarie 2022 - 09:06, said:

Lasam si usile deschise sau etc cateodata , deci nu neaparat asa ficsi cu gazele.  Sa vedeti cat am platit. Avem vreo 300 lei de plata pe decembrie.  

Pai nu mai lasa usile deschise.
Sunt scumpe gazellele,  mai ales in Romania acuma cand e haos cu preturile.
Nici eu nu inteleg de ce nu impune ANRE macar un pret maximal.
Plus  chiar la aceeasi furnizor,  la aceeasi tip de casa, unii au  un pret altii alt pret ofertat !
Nu e corect, nu e justificabil - ar fi justificabil numai daca cineva ar consuma 1000 mc iar vecinul  10 mc - atunci as intelege un pret diferit !

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Stai bland si tu si toti care se ploang de preturile mari.
Dupa haosul din Kazahstan (orchestrat de pretenii din vest) va veni pacea in lume si pe piata gazelor,iar preturile o vor lua in mod nesimtit in...jos,beneficiind cu totii de binefacerile capitalismului uman.
Sa avem doar rabdarea necesara.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Daca intre 1 noiembrie si 31 martie consum 1100 mc3  repartizati in mod diferentiat in cele 5 luni  voi beneficia in fiecare luna de  subventie si plafonare?  De exemplu noiembrie 100 mc + decembrie 250 mc + ianuarie 300 mc +februarie 350 mc +martie 100  total  1100.   Ma incadrez in  plafonare si s ubventionare pe toata cantitatea consumata?

Edited by karax, 12 January 2022 - 09:40.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Deci vom aveam asa pret de 0,1 pana in februarie ca de pe 1 februarie vom avea noile preturi de la engie , care is de vreo 0,7.  Dar , se va plafona la 0,3.  Vom plati la pretul de 0,1  pe ianuarie ca sa scada factura cat se poate la pretul mic.  Dupa februarie vom avea pret neplafonat de 0,7 dar nu vom cheltui o groaza de mc ca va fi cald nu ca ianuarie sau februarie.  O sa ne uitam sa lasam si noi caloriferele nitel inchise asa ca dupa februarie nu vom avea asa mult de platit

Daca oamenii plateau cate 200 lei de cu vara , ca sa scada la factura , nu aveau asa pret

cand s-a aratat la tv ca va fi criza puteau oamenii sa dea la pret scazut la factura pe vara

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Sunt destule subiecte cu explicatii,acea subventionare este aplicata la componenta de gaz nu la toate balariile,cum ti s-a spus,cauta sa vezi ce contract ai,apoi sa vii aici sa ne intrebi de solutii

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da la gaz

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Karax, de ce nu-ti pui si tu un avatar?

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQodBelqO0U-CpWgljLiQnHpEbyXoDYQbWi6g&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
karaxe, trebuia sa faci ca mine. am trimis indexul cu 2500 mc in plus cu pret mic. eu am 0.17, iar dupa 15 ianuarie se scumpesc.
nu ma asteptam sa mearga, dar ieri am vazut in cont ca mi-au emis factura pe indexul trimis de mine. dau 5000 lei acum si apoi mā doare la banana.

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Asta pana trece distribuitorul,iti face regularizarea si esti cu - la ei,dar pret actualizat,daca te prinde repede vei fi f... si cu banii luati

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
la engie?  Asa vrem si noi.  Merge si fara index?  Doar sa dam la factura pe ianuarie cu plus 300 lei

regularizare?  Da dar noi platim ce nu utilizam deci banii dati se scad la factura cu pret mare nu?

Merge platind fara index dat dar cu cate 250 lei pe vara sa zicem?  Deci vreo 1000 lei scazut la factura cu pret mare nu?

#15
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Eu cred ca initiatorul topicului are un interes daca face lobby pentru respectivul furnizor. Mai ramane sa le dea si-o diploma de excelenta pentru serviciile oferite. Propaganda ieftina.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
De ce e, de ce nu e, realitatea e ca e nasol, foarte nasol pentru ca locuiesc intr-o casa mare si acum regret ca nu am ramas la bloc, dar acum 22 de ani cand tata s-a mutat cu mine cu tot, eram inca minor.

Groaznic si teribil, gaz scump, curent scump, panouri FV pe care le urasc din suflet dar ii tenteaza rau pe ceilalti, scumpirile astea de utilitati imi cam iau orice motiv de bucurie din viata asta, ceva trebuie facut.

 adisz, on 12 ianuarie 2022 - 09:35, said:

Stai bland si tu si toti care se ploang de preturile mari.
Dupa haosul din Kazahstan (orchestrat de pretenii din vest) va veni pacea in lume si pe piata gazelor,iar preturile o vor lua in mod nesimtit in...jos,beneficiind cu totii de binefacerile capitalismului uman.
Sa avem doar rabdarea necesara.
Se anunta o alta scumpire X 3 pe 1 aprilie. Gazul care incepand cu anul 2000 pe noi cei din Slatina ne-a salvat de multe probleme devine prohibitiv.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si la noi va fi  pret de 0,7 dar va fi cald, plus ca poate importurile se vor regla, poate ca americanii vor livra lng

pana  la anul e posibil ca sa fie o groaza de gaz importat si sa fie preturile mici.  Noi nu avem  pret fix

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 Neaceasca85, on 12 ianuarie 2022 - 10:51, said:

De ce e, de ce nu e, realitatea e ca e nasol, foarte nasol pentru ca locuiesc intr-o casa mare si acum regret ca nu am ramas la bloc, dar acum 22 de ani cand tata s-a mutat cu mine cu tot, eram inca minor.

Acum te-ai potolit, nu o mai sperii pe cumnata-ta cu becurile pe halogen? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate