Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Modificare casetofon deck Onkyo TA 2550 - Adaugare control LEVEL

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Dupa ce am reusit sa repar deck-ul , am constatat ca am nevoie de un control de level ca sa pot sa "scot" tot ce pot din el.

Ptr aceasta modificare va trebui un potentiometru stereofonic conectat la trimerele de level din interior.

Nu vorbesc despre INPUT LEVEL deoarece exista deja un control ptr asa ceva , vorbesc despre nivelul amplificarii acelui input level , in asa fel incat banda si sursa sa aibe valori egale (banda sa nu se auda mai tare sau mai incet decat sursa).

Cum ar fii "optim" sa conectez potentiometrul stereofonic la trimmerele interioare : serie sau paralel?
Cum calculez valoare necesara ptr potentiometrul stereofonic de care am nevoie ?
De ce alte modificari voi avea nevoie ptr adaugarea acestui control extern de level ?

Fac aceasta modificare deoarece am benzi de crom pur , care au nevoie de mai mult level decat un type2 normal (ferrocobalt), si inregistrarile pe banda ies mai incet decat sursa , crescand input level-ul ca sa ating cu banda un nivel "ok" , se introduc distorsiuni.

#2
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
pai atunci de ce l-ai cumparat? trebuia sa-ti cumperi unul cu functie calibrare si monitor. auzeai ce s-a inregistrat in timp real si puteai regla nivelul de intrare coespunzator...

le: chiar, ce a avut?

Edited by r-bruce, 13 January 2022 - 19:03.


#3
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Problema a fost condensatorul din spatele motorului + mizerie pe colector.

E un deck cu 3 capete , deci are functia monitor oricum....

Are si reglaje bias , dar vreau sa ii adaug si un reglaj level , despre asta vorbesc.

Edited by sh0t_, 13 January 2022 - 19:57.


#4
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Postsh0t_, on 13 ianuarie 2022 - 19:56, said:

Problema a fost condensatorul din spatele motorului + mizerie pe colector.

E un deck cu 3 capete , deci are functia monitor oricum....

Are si reglaje bias , dar vreau sa ii adaug si un reglaj level , despre asta vorbesc.

are monitor, dar ce vrei sa faci e cah. gauri, adausuri... lasa-l cum e. e bun. nu foarte bun. mai bine cauta altul, decat sa-l strici pe asta.

Edited by r-bruce, 13 January 2022 - 20:26.


#5
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Nu trebuie date alte gauri , fix langa controlul de bias exista un control de timer (play off rec) , cu un switch pe 3 pozitii exact de aceleasi dimensiuni ca orice potentioemtru.

#6
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
uite, pentru tine o sa ma joc cu al meu, desi nu il mai folosesc, sa vad ce dracu nu inregistreaza/reda bine.
cu o caseta maxell xl II, de pe disc lp. nu exista casete cu crom pur. sunt cu dioxid de crom. si astea merg bine cu orice deck mai bun, inclusiv cu al tau. problema se schimba
daca te pui sa inregistrezi pe ala ceva casete de genul sony super metal master. atunci, mai bine iti cumperi alt deck. o caseta sony super metal master e mai scumpa decat deck-ul tau.

#7
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Ma intereseaza cum calculez valoarea potentiometrului de care am nevoie pentru a avea o deviatie de +3 -3dB de la sursa.

Potentiometrele interioare au valoarea de 4700ohmi.

Setate din interior si masurate au urmatoarele valori la urmatoarele nivele de dB VU:

- 3dB 2535ohm
-1 dB 2050ohm
0dB 1650ohm (egal cu sursa)
+1dB 1345ohm
+3dB 395ohm

Daca ma poate indruma cineva de ce valoare de potentiometru as avea nevoie pentru deviatie +3 -> -3 dB.

View Postr-bruce, on 13 ianuarie 2022 - 20:42, said:

uite, pentru tine o sa ma joc cu al meu, desi nu il mai folosesc, sa vad ce dracu nu inregistreaza/reda bine.
cu o caseta maxell xl II, de pe disc lp. nu exista casete cu crom pur. sunt cu dioxid de crom. si astea merg bine cu orice deck mai bun, inclusiv cu al tau. problema se schimba
daca te pui sa inregistrezi pe ala ceva casete de genul sony super metal master. atunci, mai bine iti cumperi alt deck. o caseta sony super metal master e mai scumpa decat deck-ul tau.
Detin casete crom pur si casete ferrocobalt (type 2 chrome position) si iti pot garanta ca exista diferente majore de level.

Totusi , un sony metal master sigilat costa doar jumatate din deck ;\

PS : Maxell XL II este FERROCOBALT (type 2 chrome pos).

Deck-urile europene au fost calibrate pe interior ptr casete FERROCOBALT , deci nu vor suna bine pe casete CHROME pur.
Deck-urile japoneze au fost calibrate pe interior ptr casete CHROME pur , deci nu vor suna bine pe casete FERROCOBALT.

Maxell XL II va suna exemplar pe deck-ul tau , daca este japonez (si cel mai probabil este).

Un exemplu de caseta chrom pur ar fi BASF Chrome Extra II.

#8
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Postsh0t_, on 13 ianuarie 2022 - 20:46, said:

Totusi , un sony metal master sigilat costa doar jumatate din deck ;\
scuze, am vrut sa spun super metal master.

#9
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Am scris fix invers cum au fost calibrate pe interior deck-urile , japonezele ptr ferocobalt si europenele ptr chrom pur.

Oricum nu asta conteaza.

#10
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Postsh0t_, on 13 ianuarie 2022 - 20:53, said:

Ma intereseaza cum calculez valoarea potentiometrului de care am nevoie pentru a avea o deviatie de +3 -3dB de la sursa.

Potentiometrele interioare au valoarea de 4700ohmi.

Setate din interior si masurate au urmatoarele valori la urmatoarele nivele de dB VU:

- 3dB 2535ohm
-1 dB 2050ohm
0dB 1650ohm (egal cu sursa)
+1dB 1345ohm
+3dB 395ohm

Daca ma poate indruma cineva de ce valoare de potentiometru as avea nevoie pentru deviatie +3 -> -3 dB.


Detin casete crom pur si casete ferrocobalt (type 2 chrome position) si iti pot garanta ca exista diferente majore de level.

Totusi , un sony metal master sigilat costa doar jumatate din deck ;\

PS : Maxell XL II este FERROCOBALT (type 2 chrome pos).

Deck-urile europene au fost calibrate pe interior ptr casete FERROCOBALT , deci nu vor suna bine pe casete CHROME pur.
Deck-urile japoneze au fost calibrate pe interior ptr casete CHROME pur , deci nu vor suna bine pe casete FERROCOBALT.

Maxell XL II va suna exemplar pe deck-ul tau , daca este japonez (si cel mai probabil este).

Un exemplu de caseta chrom pur ar fi BASF Chrome Extra II.

ok, poate nu ma pricep eu. dar recomandarea mea e sa-ti cumperi alt deck. TA2550 e mai putin de medie. pe al meu poate il voi vinde, acum ca l-am retestat, dar la un pret ca sa ma scap de el...

#11
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Tin sa te contrazic , poate nu il ai tu corect calibrat pe interior.

Obtii usor 15hz - 19 - 20 KHZ pe feric.
Banda - Sursa fara diferente.

Wow and flutter impresionant pentru single capstan , mecanism saknyo foarte solid si usor de servisat.

Un deck mid spre high end.

#12
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
ok, ai dreptate...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate