Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Amperaj generator

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DariusA1229

DariusA1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2022
Am făcut si eu in generator care imi produce destui de multi volti...pe curent alternativ ...Dar problema mea este ca nu stiu cum aflu amperajul.ma puteti ajuta

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Din grosimea sârmei folosite.  Ceva calcule ai făcut?
Pui un ampermetru pe un consumator. Modifici consumatorul....

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator:
Daca nu ai descoperit perpetuum mobile, ti-au luat-o altii inainte!
Cum ai facut un generator daca habar nu ai de minimul necesar de cunostinte de fizica?
Voltii aia sunt destui pentru CE?
Macar aprinzi un bec daca invartesti cu mana acel "generator"? Si ce fel de bec?
Ca si eu pot sa fac un generator de curent alternativ care sa "scoata" 10.000 V, dar care nu poate sa omoare nici o furnica!

Edited by viceroy56, 11 January 2022 - 22:17.


#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Spune ce fel de generator. Te ajut eu sa faci masuratorile necesare si relevante.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Se pun consumatori din ce in ce mai mari, si se masoara fara contact cu un clampmetru cat curent trage consumatorul fara sa scada tensiunea.
Daca nu trece sigur de 9-10A, poti masura si cu un multimetru relativ normal* pus in serie intre consumator si generator. (* nu tot ce scrie pe o chinezarie e adevarat, motiv pt care nu as utiliza nici macar un brand consacrat precum UNI-T pt. asa ceva...)
Atentie, dincolo de certificarea reala si necontrafacuta a multimetrului, uzual pt. curent in A se foloseste o alta mufa rosie separata, care e protejata cu siguranta fuzibila si apoi are circuit dedicat, uar mufa e uzual plasata mai in stanga, si daca multimetrul nu are autorange, se seteaza manual pe A, (nu pe mA sau microA)

Se poate aproxima si fara masurare directa cunoscand puterea consumatorului si abservand daca apare o cadere de tensiune in sarcina.

Edited by loock, 12 January 2022 - 00:42.


#6
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Amperajul e in functie de forta mecanica si consumator. Daca pui niste leduri consumator sigur amperajul debitat o sa fie mic.
Sa ne spui ce tensiune electromotoare genereaza ca sa te sfatuim cum sa calculezi amperajul , sau mai bine zis ce putere dezvolta generatorul.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu ai clampmetru, nu masori niciodata amperajul. Scala de amperi de la multimetre se pune in mod traditional degeaba, pentru compatibilitate cu modelele anterioare folosite de catre persoane care stiau ce fac. Pentur ca pe vremuri, extrem de putini aveau aparat de masura si aia stiau ce fac.

#8
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostDariusA1229, on 11 ianuarie 2022 - 20:37, said:

Am făcut si eu in generator care imi produce destui de multi volti...pe curent alternativ ...Dar problema mea este ca nu stiu cum aflu amperajul.ma puteti ajuta
Daca ai un generator cu sarma si nu vreo inventie cu stroboscoape si fotoelectrice sau ionizare cu radiatii sau cine stie ce alta magaoaie, daca e cu sarma, ai o varianta simpla de aflat curentul maxim util pe care-l poti folosi din jucaria ta.
Imax = U / (2*R)
Unde U = voltii tai multi
R = rezistenta sarmei tale din generator, altfel spus rezistenta interna
Si Imax = mnah, curentul maxim posibil pentru puterea maxima posibila pe care o poti extrage din generator (posibil sa ia foc generatorul asa daca nu-l ultraventilezi - aceiasi putere de pe consumator o vei avea si in generator pierduta).

Mai bine pune niste poze :)

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Cu toate ca normal se foloseste clampmetru fara contact asa cum am recomandat, se poate si cu un multumetru normal* dar bun, nu orice chinezarie, si poate masura si zeci si sute de amperi cu un divizor de curent potrivit, un rezistor pus in paralel. Irc = ( R1/R1+Rc) x It, si pt. ca se masoara Ic dar vrea sa afle I, atunci I = Ic ( R1+Rc/R1).

Edited by loock, 12 January 2022 - 18:44.


#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Ai tu ceva cu chinezariile. Din ce stiu eu sunt bune, la fel de bune ca fluke.
Dar nu asta era idea.
Nu masori cu multimetru fara clampmentru amperajul si gata. Nu-l masori.

#11
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,918
  • Înscris: 24.11.2006

View PostDariusA1229, on 11 ianuarie 2022 - 20:37, said:

Am făcut si eu in generator care imi produce destui de multi volti...pe curent alternativ ...Dar problema mea este ca nu stiu cum aflu amperajul.ma puteti ajuta

S-o scumpit curentu', asa-i? Despre ce generator vorbim? Cum destul de multi volti? Ce inseamna asta? Din cate vad eu habar nu ai macar de notiunile de baza ale fizicii, restul e can-can. Vezi cum folosesti respectivul "generator", n-as vrea sa te vad pe la stirile de la ora 5:00.

#12
DariusA1229

DariusA1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2022
Salutare...Nu prea mă descurc sa raspund inapoi ...chiar as faceo ....asa ca o sa va explic in mare parte. ..am o pompa de masina de spălat am legato la un motor cam de 3000de rotații si imi scoate cam până 400 și de volti....o sa imi iau un regulaor de tensiune sa il pun la motor si asa voi putea sa scot 220.. Dar pe pompa stie 0.15a dacă e asa mic amperajul ma ajuta la ceva. Gen sa alimenteze ceva.....Si tot asa mai am un motor de 1000rotati l-am conectat si la acela si pompa imi scotea undeva de 170 volti....Si cand scotea tensiunea asta am legat la firele pompa un blender de 220 și 700w...Si chestia e că mil invartea dar nu la putere maxima .....oare pot reuși să fac un generator cu o pompa de masina de spălat????

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea: Ai incercat, ai vazut ca scoate ceva "curent"!
Bravo!
Dar te opresti aici, pentru ca ce vrei tu sa faci este echivalent cu a consuma 1 KWh ca sa produci 500 Wh.
Adica sa arunci banii in buzunarul furnizorului de energie electrica.
Chiar nu conteaza cati amperi (in visele cele mai umede in conditiile date) poate debita acea pompa de evacuare de la masina de spalat.

#14
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,918
  • Înscris: 24.11.2006

 DariusA1229, on 14 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Salutare...Nu prea mă descurc sa raspund inapoi ...chiar as faceo ....asa ca o sa va explic in mare parte. ..am o pompa de masina de spălat am legato la un motor cam de 3000de rotații si imi scoate cam până 400 și de volti....o sa imi iau un regulaor de tensiune sa il pun la motor si asa voi putea sa scot 220.. Dar pe pompa stie 0.15a dacă e asa mic amperajul ma ajuta la ceva. Gen sa alimenteze ceva.....Si tot asa mai am un motor de 1000rotati l-am conectat si la acela si pompa imi scotea undeva de 170 volti....Si cand scotea tensiunea asta am legat la firele pompa un blender de 220 și 700w...Si chestia e că mil invartea dar nu la putere maxima .....oare pot reuși să fac un generator cu o pompa de masina de spălat????

In primul rand: se recomanda calduros si foarte serios o gramatica a limbii romane. Nici o logica in exprimare si gandire n-ar strica, umila mea parere! In al doilea rand: lasa-te de experimente, nu-si au rostul, nici tu nu stii ce vrei cu adevarat. Cumpara un generator pe benzina si ai rezolvat problema, asta daca n-ai curent electric deloc. Sanatate!

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Da Dariuse, am inteles in mare unde vrei tu sa bati si nu pot sa te ajut cum am promis, dar te ajut zicandu-ti sa renunti, desi nu cred ca ma vei asculta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate