Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

BT nici ING nu oferă credit imobiliar pentru clădiri cu RS3

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022
Salutare!

Am găsit recent un apartament într-un imobil cu Risc Seismic 3, într-o zonă destul de centrală și pe placul meu. Am făcut mai multe vizite, imobilul este chiar curat, prețul este în jur de 2.000€/mp și după negociere îmi trebuiesc cam jumătate din bani împrumutați de la bancă. Am trecut de analiza financiară iar banca mi-a aprobat acești bani, până când am ajuns să le spun că imobilul este RS3, unde aceștia m-au refuzat instant... Nu înțeleg, de ce? Apartamentul poate fi asigurat atât obligatoriu cât și facultativ contra cutremurelor.

Am apelat la ING și BT iar nici unul dintre aceștia nu oferă credit imobiliar pentru clădiri cu RS3.

Știe cineva o soluție? Suma împrumutul este în jur de 50/60.000€

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Mergi la Garanti

#3
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,433
  • Înscris: 15.11.2003

 RobBob84, on 11 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Știe cineva o soluție? Suma împrumutul este în jur de 50/60.000€
DA ! Solutia este : nu cumpara asa ceva pe datorie !
Banii pe asigurare ti ia orice firma, ia vezi la exceptii daca se despagubeste.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
nu isi risca astia banii pe toate cotloanele. dovada clara ca nu se bazeaza pe asigurare. recupereaza-ti tu banii de la asigurator dupa cutremur cand o sa pice juma de bucuresti.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ai asigurat tu un RS3?
De data asta, banca lucreaza in favoarea ta. RS3 e langa RS4. Cade pe tine la un cutremur.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă banca nu vrea să facă bani pe spinarea ta, e semn rău.

#7
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,811
  • Înscris: 14.12.2019
RS3 sau U3?

Pentru ceilalți care au comentat

RS3 = nu are nimic la cutremur poate cade niște tencuială.


RS4 = bloc făcut conform normelor în vigoare și dacă e expertizat la gradul ăsta e perfect


Edited by MarcoSemedo, 11 January 2022 - 22:11.


#8
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
La RS1 se poate prabusi pe tine dar la RS2 si 3 nu se prabuseste nimic.
Eu banuiesc ca angajatii acelor banci sunt niste incompetenti de aceea au refuzat

#9
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022

 MarcoSemedo, on 11 ianuarie 2022 - 22:11, said:

RS3 sau U3?

Pentru ceilalți care au comentat

RS3 = nu are nimic la cutremur poate cade niște tencuială.


RS4 = bloc făcut conform normelor în vigoare și dacă e expertizat la gradul ăsta e perfect


RS3, sunt sigur de ce scriu. Am vizitat imobilul de mai multe ori și am vorbit cu locatarii. Aceștia l-au expertizat recent, și nu face parte din valul din 1993-1996 unde expertizele erau subvenționate de stat. Dacă RS3 este cum este, ar trebuii să fie sigur la un eventual cutremur, de aceea sunt destul de pozitiv pentru achiziționarea acestuia. Mă așteptam la un hate mic oricum în răspunsuri.

 krtyna, on 11 ianuarie 2022 - 22:14, said:

La RS1 se poate prabusi pe tine dar la RS2 si 3 nu se prabuseste nimic.
Eu banuiesc ca angajatii acelor banci sunt niste incompetenti de aceea au refuzat

Cum pot să caut unul competent ? Chiar nu pricep, cum au auzit cuvântul "Risc seismic" s-au speriat și strâmbat de parcă acum pica incinta în care eram. Eu cred că mulți sunt pur și simplu dezinformați și nu știu deloc ce înseamnă clasamentul de Risc Seismic și clasamentul de Urgență. Să le spunem oare că, clădirile pot avea RS4 ? Probabil nici pentru alea nu o să primesc credit Posted Image

Edited by Dany_Darke, 11 January 2022 - 22:35.


#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Asigurare poti face daca esti proprietar dar daca vrei credit pentru asta banca refuza, nu este nici o incompetenta, este dreptul bancii sa impuna conditii.

#11
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Dar sunt conditii fara logica. Clientul nu poate lua credti, banca nu poate avea client, deci ambii pierd.
Numai asa ca este ceva escrocherie intre banci si dezvoltatori, adica s-au inteles sa forteze oamenii sa cumpere numai imobile noi ((dezvoltatorul plateste spaga la banca), care culmea sunt in general mai putin rezistente decat cele ceausiste

Edited by krtyna, 11 January 2022 - 22:33.


#12
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Clasa RS III, care cuprinde construcțiile care sub efectul cutremurului de proiectare pot prezenta degradări structurale care nu afectează semnificativ siguranța structurală, dar la care degradările nestructurale pot fi importante;

Adică mai pe românește după cutremur s-ar putea sa arate cam nașpa, chiar daca nu se dărâmă - astfel că dacă tu din diverse motive nu mai poți plăti banca rămâne cu paguba, deoarece este puțin probabil să îl mai poate vinde.

De aceea băncile nu vor sa îți de-a credit- pur și simplu riscul este prea mare.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Clasa RS III, care cuprinde construcțiile care sub efectul cutremurului de proiectare pot prezenta degradări structurale care nu afectează semnificativ siguranța structurală, dar la care degradările nestructurale pot fi importante;

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 RobBob84, on 11 ianuarie 2022 - 22:20, said:

Cum pot să caut unul competent ? C
Te duci tu la un broker de credite comisionat exclusiv de banci. E interesul lui sa te ajute.

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009
Mi se pare normal sa nu iti ofere credit: banca isi calculeaza riscurile.

Ca sa vezi, asa cum ii spune si numele, riscul seismic 3 inseamna totusi un risc. Evident unele banci nu si-l asuma pentru ca nimeni nu vrea sa ramana pe cap cu niste apartamente care au ramas in picioare dupa un seism, dar cu crapaturi in pereti si posibil degradari semnificative care nu se vad.

Exista si clasa: fara risc seismic. Apartamentele alea ce au? ...a,a,a,: pretul mai mare! Oare de ce? ;-)

#16
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
În ce zonă e apartamentul?

#17
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Ți-ai răspuns singur în postare: e vorba de risc. Banca îți dă credit 60.000 euro. La anul vine un cutremur, nu cade blocul, dar are avarii. Tu nu mai vrei apartamentul și i-l lași băncii. Banca recuperează asigurarea din PAD de 20.000 euro. Rămâne cu o potențială pierdere de 40.000 euro.
Pe care va încerca să o recupereze din asigurările facultative. Doar că asigurările facultative au condiții de excludere și este posibil/probabil să nu despăgubească. În afară de faptul că va dura ani de zile să plătească (dacă o vor face). Unele bănci nu vor să se bage în astfel de "afaceri". Fiecare bancă are regulile proprii, dar faptul că (unele) nu vor să se bage ar trebui să fie un semnal de alarmă pentru tine referitor la riscul real al "afacerii".

#18
mariusbl

mariusbl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2021

 RobBob84, on 11 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Salutare!

Am găsit recent un apartament într-un imobil cu Risc Seismic 3, într-o zonă destul de centrală și pe placul meu. Am făcut mai multe vizite, imobilul este chiar curat, prețul este în jur de 2.000€/mp și după negociere îmi trebuiesc cam jumătate din bani împrumutați de la bancă. Am trecut de analiza financiară iar banca mi-a aprobat acești bani, până când am ajuns să le spun că imobilul este RS3, unde aceștia m-au refuzat instant... Nu înțeleg, de ce? Apartamentul poate fi asigurat atât obligatoriu cât și facultativ contra cutremurelor.

Am apelat la ING și BT iar nici unul dintre aceștia nu oferă credit imobiliar pentru clădiri cu RS3.

Știe cineva o soluție? Suma împrumutul este în jur de 50/60.000€


Salut! ce ai mai aflat?

Daca e valabila stirea recenta de mai jos, BCR accepta RS3
https://www.bancheru...u-un-credit-bcr

Ce mi se pare mie dubios, e tranzactionarea cladirilor vechi pe baza faptului ca nu sunt in lista cu risc de la primarie. Dar o cladire veche care nu apare pe site-ul primariei, nu inseamna ca e fara risc.
Imi pare mai logic sa achizionezi o cladire expertizata (chiar si RS3 sa zicem, ca nici una veche nu va fi clasata in rs4) decat una la ghici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate