Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Soiuri de tomate, testate în cultură, opinii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.03.2007
As vrea o recomandare pentru tomate roz dar nu gigant fructe mai mici , medii care sa se poata planta in solar.
Anul trecut am avut bulgaresti care au crescut mari 700-800 gr. dar nu s-au copt la mijloc  toate .Multumesc

#38
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Un soi bun, care l-am avut în cultură, este inimă de bou roz. Fructele sunt între 200-400 de grame. Rar, au fost mai mari. Cultivate în solar. Coacere uniformă. Le găsiți aici: http://www.semintero...detalii-7748887 . Și de asemenea, un alt soi verificat cu rezultate bune, este Gigant Italian, care tot de aici poate fi comandat: http://www.semintero...detalii-7747994 .

Edited by Solar-1, 25 January 2022 - 21:09.


#39
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005

View Postbilti, on 25 ianuarie 2022 - 19:57, said:


le-am avut si eu, productie slaba iar gustul nu m-a dat pe spate. pe caldura mare leaga foarte prost. am gasit un soi local in zona ce e mult peste.

Eu am mai spus și unii se "uitau urat"... Rozoavele, în majoritate, sunt slăbuțe la gust, în multe situatii chiar slabe... Plantele slabe rău per total... Ridicarea lor în slavi mie unuia îmi pare ciudata dar nah, fiecare cu părerea și gusturile sale.
Prefer, de la bulgari, de departe, salzi și ca roza hibridul rugby...prima decenta la gust și sa nu zic ca nu am și eu 3-5 fire de inima de bou clasica, a doua pt ca e și buna, și ca planta e absolut decenta dacă nu chiar tun.




#40
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018

View Postfane07, on 25 ianuarie 2022 - 20:22, said:

As vrea o recomandare pentru tomate roz dar nu gigant fructe mai mici , medii care sa se poata planta in solar.
Anul trecut am avut bulgaresti care au crescut mari 700-800 gr. dar nu s-au copt la mijloc  toate .Multumesc

Mie mi-au placut Ideal Roz si Rozali. Ideal Roz sunt genul de rosii mai zemoase, dar mi-a placut gustul puternic. Rozali sunt ceva mai mari si mai untoase, nu curge asa zeama din ele.



#41
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Mie Gigant Italian de la Vali Cucu nu mi-au placut deloc. Se fac lemnoase in mijloc... in aceleasi conditii Inima de bou nu avea problema asta...

#42
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Interesant... La mine, au fost chiar bune la gust și cu o textură fină. Dacă mai germinează semințele din plicul respectiv, pun câteva fire și anul acesta.

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Anu asta daca voi avea mai multe soiuri de tomate(toate plantate afara) voi face un terci din ele?Afecteaza in vreun fel polenizarea?

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu, nu se incruciseaza.

#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Floarea tomatelor are o forma care îngreunează încrucișarea.
Pistilul (organul feminin care preia grauntele de polen) este îmbrăcat de jur împrejur de stamine, care formează ca un clopot în prima faza.

Practic, este destul de greu ca polenul de pe stamine sa nu ajungă pe pistilul florii înainte ca tu sau o insecta polenizatoare sa poți umbla acolo dacă ai vrea sa faci o hibridare.
Un asemenea proces presupune atenție, o procedura extrem de precisa și alegerea perfecta a momentului în care poți face asta, în caz contrar are loc autopolenizarea si e cam gata încercarea ta de a încrucișat.

Deci ca o concluzie, în general rata de încrucișare la tomate este una foarte foarte mica.

Atâta timp cât tu reții semințe din mai multe fructe, în condițiile în care oricum exista posibilitatea foarte mica sa ai unul din fructe rezultat dintr-o încrucișare, apoi când semeni doar o parte din totalul de semințe pracric scazi și mai mult probabilitatea ca o sămânță cu informație genetica amestecata sa ajungă în cultura, majoritatea covârșitoare a plantelor fiind soiul curat.
În anul următor, vei face o selecție a plantelor din care păstrezi semințe.
Adică te uiți cu mare atenție la plante și fructe și păstrezi semințe doar din fructe tipice soiului, provenite din plante tipice.
Adică dacă ai cumva 2 plante provenite din semințe de la un fruct rezultat ca urmare a polenizarii încrucișate, acele plante vor fi probabil ușor diferite... Eviti sa oprești semințe de la fructele lor, oprești de la câteva plante dintre celelalte..

În felul asta, chiar dacă în teorie, și practic, în mica măsură, e posibila încrucișarea, alegând bine plantele din care iei semințe, făcând pracric ceea ce se cheamă selecție, te asiguri ca în permanenta vei păstra soiul curat.
Poate vei avea în permanenta câteva procente, puține, de plante hibride însă grosul va fi întotdeauna a reprezentat de soiul curat.

La alte specii, în general în gradina fiind vorba despre ardei, lucrurile stau diferit, in mukte privi te fix pe dos, rezultând o probabilitate foarte mare de încrucișare, atât insectele cât și vântul favorizând acest proces.
Devine astfel invers decât la tomate o provocare sa păstrezi soiul curat, pentru asta fiind necesare masuri suplimentare de a împiedică sau îngreuna polenizarea încrucișata.

De la distante mari între loturile de diverse soiuri(peste 100m, pana la câteva sute deetri csnd se cultiva liber în câmp, 400-500) și pana la masuri de împiedicare a polenizatorilor sa ajungă la flori când se face la scara mica/micro(de genul clopote sau tunele de plasa)....


Evident ca în gradina ești liber sa încerci mai ales când ai soiuri mai rare, încercând sa selectezi bine în anii următori...
În privința soiurilor de producție însă mai simplu este sa cumperi sămânță ca să nu ai surprize... Nu vrei sa muncești în sezon și când culegi niște gogoșari sa. Constați ca peretele are 3 mm în loc de 6 sau ca e iute în loc sa fie dulce.








#46
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
se intampla dar mai rar. eu am avut cateva generatii de rosii galbene iar intr-un an mi-a iesit un fir cu rosie portocalie cam de aceeasi marime dar costelata. sigur din cauza bondarilor, astia sunt cam singurii cu trompa lunga ce polenizeaza tomate.

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La ardei e provocator. Poti obtine, de ex,  gogosari iuti foarte interesanti in anumite retete.

#48
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Poti avea surprize si la hibrizi chiar F1. Eu am avut pe planta de Bihar gogosari galbeni.

#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005

View Postcotzi, on 27 ianuarie 2022 - 18:48, said:

Poti avea surprize si la hibrizi chiar F1. Eu am avut pe planta de Bihar gogosari galbeni.
Nu ești singurul. E alta discuție.

#50
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Evident ca e alta discutie doar e samanta F1 din plic... era un raspuns pentru pasilla ref. la surprizele pe care le poti avea cu ardeii soiuri, am vrut sa arat ca surprize uneori placute poti avea si de la hibrizi.

#51
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
La hibrizii de acel gen acele "surprize" sunt pe de o parte menționate în prospect, ai procentaj de plante tipice, pe de alta aceste erori sunt folosite și de ei în anumite circumstanțe sa verifice dacă e sau nu hibridul lor... Pana la alte evaluări ardeii de culoare diferita sau dovleceii șamd... Sunt un "semn".

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postparintele, on 27 ianuarie 2022 - 20:16, said:

Sunt un "semn".
Un fel de Monsato ?

#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Cine a mancat lacrima fecioarei si country taste,care e mai gustoasa?

#54
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
@ceanu1980

Din ce am citit si din fotografii sau video, acele lacrimi este un soi creat din inima de bou, dar ceva mai dulci si mai putin acide. Daca cineva are experiente sau mai multe cunostinte, este bine venit. CT este un hibrid mai timpuriu, destul de gustos ca sa isi merite locul in solar sau in camp. Cred ca @corsica este mai in masura sa ne spuna mai multe despre cele 2, avand in vedere ca procentul de inimima de bou (un soi pe care il pune de mult) fata de CT este mult mai mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate