Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Soiuri de tomate, testate în cultură, opinii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Solar-1, on 11 ianuarie 2022 - 19:12, said:

Aveți și foto cu ele?
https://www.seminte1...L0aArulEALw_wcB

asta-i forma dar le iau de la o firma din timisoara

https://www.emag.ro/...6/pd/D4CSPZBBM/

astea de la semluca

#20
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

 pasilla, on 11 ianuarie 2022 - 19:11, said:

Pe vremuri se numeau Bison/Bizon, acum tot ce am cumparat seminte cu numele asta, nu au fost ce trebuie.
Bizon cultivau părinții mei în urmă cu 40-50 de ani. Un gust deosebit, crescute în regim bio, nu se știa atunci de mană sau dăunători. Se mai găsesc oare pe undeva semințe?

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 corsica, on 11 ianuarie 2022 - 21:21, said:

Se mai găsesc oare pe undeva semințe?
Eu am renuntat sa mai caut. Am tot cumparat, dar erau altceva.

#22
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

 xmanyacs77, on 11 ianuarie 2022 - 20:14, said:


Cele mai ok la gust sunt Prekos F1....cunoscatorii stiu de ce.

Asa, si pentru necunoscatori, ce si cum at facut sa ajungeti la "cel mai ok gust"  pe care il stiu doar cunoscatorii, nu aveti nici o opinie referitoare la testarea dv. in cultura asa cum cere topicul initiat de colegul nostru Solar-1?

Edited by cotzi, 11 January 2022 - 21:28.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cotzi, on 11 ianuarie 2022 - 21:26, said:

Asa, si pentru necunoscatori, ce si cum at facut sa ajungeti la "cel mai ok gust"  pe care il stiu doar cunoscatorii,
Rosiile nu [prea] se hibridizeaza.
Cand gasesti una care e chiar extraordinara pentru gustul tau, atunci salvezi semintele. S-ar putea ca anul urmator sa fii fericit. Nu e garantat Posted Image

Edited by pasilla, 11 January 2022 - 21:31.


#24
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Am cumparat in vara, din piata, rosii de genul "Gigant roz". Foarte gustoase.

Cand am intrebat vanzatorul ce soi sunt, mi-a dat un raspuns sec: "samanta bulgareasca". Era un nene care chiar le cultiva in gradina lui, avea zilnic cel mult 15 kg de rosii pe taraba.

#25
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

 pasilla, on 11 ianuarie 2022 - 21:30, said:

Rosiile nu [prea] se hibridizeaza.
Cand gasesti una care e chiar extraordinara pentru gustul tau, atunci salvezi semintele. S-ar putea ca anul urmator sa fii fericit. Nu e garantat Posted Image

Stiu. Prekos chiar sunt hibrid. Aici era vorba de soiuri. Am incercat sa atrag atentia ca schimbam macazul de la titlul topicului si batem campii. S-a vrut sa fie un topic axat pe "Soiuri de tomate, testate în cultură, opinii" dar vad ca unii nu sunt atenti.

Edited by cotzi, 11 January 2022 - 21:44.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cotzi, on 11 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Stiu. Prekos chiar sunt hibrid.
Ma refeream la hibridizarea naturala [fara interventia omului]

#27
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@Solar-1
Cred ca trebuie sa specificati daca semintele de Gigant Roz au fost de la Opal sau de la Florian.
@EMPP
Referitor la tomatele tip para, am ceva ce adaugat. Am cultivat 3 ani consecutivi Rugantino F1, cu rezultate deosebite. In toamna anului trecut, in octombrie, am cumparat citeva rosii asemanatoare ca forma de la o batrinica din piata. Gustul a impresionat intreaga familie. Au fost mult mai gustoase decit Rugantino F1. Dupa ceva timp am mers la piata si am cumparat din nou tomate, rugind-o pe batrinica sa-mi spuna cum se numesc rosiile. Mi-a promis ca o sa-mi aduca plicul din care a semanat. La urmatoarea intilnire, batrinica a scos plicul din buzunar si am vazut ca erau tomate Pearson de la Agrosem. Mi-a zis ca produc peste 5 Kg pe planta, plantate mai tirziu, dupa ce termina cu vinzarea de rasaduri (sfirsit de mai, inceput de iunie).

#28
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Nu știu sigur daca sunt off-topic dar in urma cu 2 ani am cumpărat de la super-market Kumato care sunt un hibrid de tomate black de dimensiune medie. O aroma nu neapărat ca altădată dar cu siguranță de excepție. Am ținut semințe si am plantat in gradina iar rezultatul a fost surprinzător, chiar daca dimensiunea si productivitatea nu au fost ca la raft, gustul a fost desăvârșit. Dar sa nu uitam - gustul este subiectiv!

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 VertixTM, on 12 ianuarie 2022 - 00:11, said:

O aroma nu neapărat ca altădată dar cu siguranță de excepție.
Chiar nu o mai [re]gasim ?
Kumato e ok si ca gust si ca textura, dar parca tot ii lipseste ceva.

Edited by pasilla, 12 January 2022 - 02:52.


#30
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Tomate tip para -Pearson D'Albenga F1 am avut anul trecut de la Prima Sementi.Au fost minunate la gust și o textura de le mâncai cu ochii. Din păcate au fost mici că și mărime 100-120 grame la mine și am avut doar două fire de test in gradina...nu au rodit prea mult la exterior...pot spune că le căutam când intram printre tomate. Tot de la ei și cherry roșii F1 - groaznice pentru gustul meu- au plecat la gunoi cu fructele pe ele. Un alt hibrid tot de la ei a fost Datterino F1 - cherry lunguiețe roșii de 20-25 g foarte productive și gust decent. Unii zic că au gust foarte bun. La mine a fost decent..pun 2-3 fire și anul acesta...poate încă nu am găsit eu tomată perfecta. Altfel multe soiuri care au ajuns in butoiul cu gogonele. Și de la un vecin am avut tomate galbene foarte bune - Chihlimbar zicea el că se numesc. Un gust divin...

#31
profimix

profimix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2011
Buna ziua,
"La multi Ani" stimati ciititori ai acestui topic.
Daca este sa vorbesc despre soiuri si experiente pozitive singurul si cel mai de incredere este tot un producator roman de-al nostru!
Din experienta proprie intradevar merita consideratie si respect pentru ceea ce face.
Incercati si nu veti regreta!

Toate cele bune!

#32
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015

 yoaca70, on 11 ianuarie 2022 - 22:28, said:

@Solar-1
Cred ca trebuie sa specificati daca semintele de Gigant Roz au fost de la Opal sau de la Florian.
Posted Image

Attached Files



#33
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015

 profimix, on 12 ianuarie 2022 - 15:22, said:

Buna ziua,
"La multi Ani" stimati ciititori ai acestui topic.
Daca este sa vorbesc despre soiuri si experiente pozitive singurul si cel mai de incredere este tot un producator roman de-al nostru!
Din experienta proprie intradevar merita consideratie si respect pentru ceea ce face.
Incercati si nu veti regreta!

Toate cele bune!
Da. Posted Image Și eu am comandat de acolo.

#34
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Astăzi voi prezenta alte soiuri interesante de tomate și anume, Rozova Maghia și Blyan Rozov. Sunt două varietăți roz, cu creștere nederminată și productivitate asemănătoare (la Rozova Maghia, un pic mai ridicat rodul), gustul bun la ambele, cu plante viguroase. În cultură, s-a remarcat un număr de inflorescențe/fructe mai mic la bază (nu la toate plantele), însă au compensat prin greutatea lor, apoi la etajele superioare, numărul acestora a fost mai mare, păstrându-se o greutate a fructelor bună. Tehnologia de cultură, identică ca la Gigant Roz, prezentat anterior.

Attached Files


Edited by Solar-1, 25 January 2022 - 16:53.


#35
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Rozov Blyan am avut si eu in fiecare an. Sunt foarte gustoase dar din pacate foarte bolnavicioase si leaga prost pe canicula. Cu toate astea pun si anul asta cateva fire.

#36
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006

View PostSolar-1, on 25 ianuarie 2022 - 16:45, said:

Astăzi voi prezenta alte soiuri interesante de tomate și anume, Rozova Maghia și Blyan Rozov.
le-am avut si eu, productie slaba iar gustul nu m-a dat pe spate. pe caldura mare leaga foarte prost. am gasit un soi local in zona ce e mult peste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate