Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Izolare interior cu vata de 5cm/deja izolat tavan cu 10cm polistiren exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
TTEO77

TTEO77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2021
Buna ziua

Stau la ultimul etaj la bloc nou, pe colt,am 3 pereti pe exterior.

Deasupra terasa este facuta cu Hidroizolatie si POLISTIREN DE 10 EPS80.Placare peretilor pe exterior la fel de 10cm Polistiren EPS80 +tencuiala decorativa.
Intrebarea mea este mai are rost sa fac si izolare la interior pentru tavan cu vata de sticla de 5cm si rigips? Ajuta la ceva,consum mai putin gaz?
Peretii la interiorior nu mai pot fi izolati pt. ca deja sau montat prizele.

Multumesc

#2
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Bloc nou cu 10 cm polistiren, nimic nu se face cum trebuie, o să ai saună la vară şi la iarnă o să consumi de uiţi cum te cheamă pentru că va veni rece din tavan, plus picături de condens Posted Image

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Normal ca ajuta, 10 centimetri la un tavan e infim, nu respecta nici un normativ. Daca iti permite inaltimea pune 10 centimetri de bazaltica, daca nu macar 5 cm si rigips deasupra.

#4
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004

 TTEO77, on 11 ianuarie 2022 - 14:43, said:

Buna ziua
.......
Peretii la interiorior nu mai pot fi izolati pt. ca deja sau montat prizele.

Multumesc

Nimic mai gresit, se modifica si chiar usor de un electrician.

#5
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Conteaza aia 5 cm, ajuta mult atat vara cat si iarna.
De sticat nu strica Posted Image

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
Daca au montat prizele inseamna ca e la gata,alea se pun dupa ultima mana de var,astfel nu le ai mazgalite si zgariate sau munca in plus sa le acoperi
Poate a vrut sa zica ca sunt montate dozele

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 TTEO77, on 11 ianuarie 2022 - 14:43, said:

Buna ziua

Stau la ultimul etaj la bloc nou, pe colt,am 3 pereti pe exterior.

Deasupra terasa este facuta cu Hidroizolatie si POLISTIREN DE 10 EPS80.Placare peretilor pe exterior la fel de 10cm Polistiren EPS80 +tencuiala decorativa.
Intrebarea mea este mai are rost sa fac si izolare la interior pentru tavan cu vata de sticla de 5cm si rigips? Ajuta la ceva,consum mai putin gaz?
Peretii la interiorior nu mai pot fi izolati pt. ca deja sau montat prizele.

Multumesc
Eps la tavan pe exterior ?? Trebuia XPS tot de 10cm.
Si daca s-au montat prizele ce are ?

#8
TTEO77

TTEO77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2021
Eu credeam ca daca au pus dozele,nu se mai poate face si o izolatie interioara cu 5cm vata plus 2 cm rigips.
Are cineva aceasta izolatie de 10 cm exterior polistiren -perete  caramida 24 cm cu goluri si pe urma 5 cm de vata cu rigips interior?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pune pe tavan vata bazaltica cat mai groasa, sau polistiren, dar sa nu coboare tavanul sub 2,5m ca arata groaznic. Vata de sticla e mai ieftina dar nu e sanatoasa daca esti in zona cand se monteaza.

E important sa izolezi, altfel ai vara peste 31C la 2 noaptea la 10 min dupa ce opresti ACul care a mers toata ziua...
Insa nu e suficient.
Daca vrei sa fie suficient, pe langa izolatia care o mai faci pe tavan, mergi si pe terasa si acopera cu ceva alb, ce poti, pietris margaritar alb, marmura alba sparta, vopsea alba, gresie alba, ce o fi dar sa fie, diferenta e intre a avea vara terasa la 30-40C vs a o avea la 80-120C cum ajunge cu hidroizolatia cu bitum negru- care se si strica daca bate soarele direct pe ea...

Edited by loock, 11 January 2022 - 17:21.


#10
TTEO77

TTEO77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2021
DECI    "loock" pot sa pun si polistiren pe tavan la interior,banuiesc ca polistiren cu EPS mai mic. EPS 30.

#11
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 loock, on 11 ianuarie 2022 - 17:19, said:

...Vata de sticla e mai ieftina dar nu e sanatoasa daca esti in zona cand se monteaza.

.....

Are Knauf vată de sticlă fără formaldehidă (ECOSE) gen Mpn plus 37 (eu pe asta am folosit-o pe fațadă) dar au și pentru interior.

Pentru inițiator:

Caroiaj metalic, barieră vapori, celuloză suflată (te ajută la defazare mai mult decât vata) apoi închizi cu rigips!
Spor.

Edited by froome, 11 January 2022 - 17:59.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Problema e chiar fibra de sticla fina din vata care se fixeaza in plamani si e cancerigena. Ne e chiar ca azbestul dar nici sanatoasa nu e.

Edited by loock, 11 January 2022 - 18:17.


#13
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Nu are nici un praf fin cancerigen. De fapt e printre singurele (dacă nu singura) vată de sticlă certificată "Declare".

#14
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
fa structura metalica, pune folie de aluminiu isogold de 11 mm, este dublu refleziva, etanseaza foarte bine cu banda de aluminiu, si da pune 5 sau 10 cm de vata bazaltica in spatele foliei dupa care rigips, este bine sa ai 2-3 cm de aer intre rigips si folia respectiva, o sa vezi diferenta la vara, daca vrei poti sa faci si chestia asta si la peretii exteriori , sa inchizi peretii exteriori si tavanul exact ca un termos eu asa am facut la mansarda casei

Edited by dudu76, 11 January 2022 - 19:57.


#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Daca pui vata, neaparat bariera de vapori. Eu as pune mai bine polistiren, chiar extrudat.

#16
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Evita polistirenul la interior, indiferent ce tip e. Risc condens-igrasie.

Gasesti vata minerala care se monteaza identic ca polistirenul.

#17
TTEO77

TTEO77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2021
Am gasit pe net aceasta  pt. izolare interior si fara muceagai,dar nu stiu cum reactioneaza daca eu am si in exterior 10cm de polistiren.
placa-de-silicat-de-calciu-skamowall-basic-grosime-25-mm-610-x-1000-mm, am gasit la m..haus

#18
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Pentru tavan, astfel încât să nu reduci prea mult înălțimea utilă, te-ai putea orienta către plăci PIR (adică poliizocianurat) deoarece sunt aproape echivalentul unei grosimi duble de polistiren din punct de vedere termic...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate