Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

In ce zone ar fi de preferat sa iti cumperi casa in Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cdef3456

cdef3456

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.01.2022
Buna ziua!
Mi-as dori sa achizitionez o casa in Brasov, insa nu cunosc prea bine orasul. Mi-ar fi de mare ajutor orice sfat legat de zonele bune din oras sau in general privind achizitionarea unei case in Brasov ( mentionez ca am un buget de aproximativ 200k euro, totusi orice sfat este binevenit intrucat postarea poate va fi de folos si altor persoane care isi doresc sa se mute in Brasov). Personal, consider o zona buna una in care casa beneficiaza de utilitatile necesare  (este racordata la retelele de apa, de canalizare, de gaze, de curent electric, de telecomunicatii si nu sunt probleme cu inundatiile ), in care zona este linistita si sigura pentru cresterea unui copil (ar fi un plus daca ar fi o gradinita si un parculet in zona). In plus mi-as dori sa fie si in apropiere de un supermarket. Mi-ar fi de folos sa stiu atat punctele pozitive, cat si negative(chiar si informatii cu privire la zonele de care sa ma feresc sau in care nu ati avut experiente prea placute).
Va multumesc frumos si va urez o zi buna!

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Schei.
Vad ca e o zona care ar corespunde cerintelor tale.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cartierul Florilor:

Attached Files



#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sincer: unde gasesti ceva in bugetul tau

sau mai bine spune-ne ce buget ai ca sa iti spunem unde iti permiti sa cumperi

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce inseamna casa ? Unii zic casa la apartament de bloc. Ce fel da casa ?. Noua, in cartier cu suprafete de 500 mp?
Acum , la Brasov se poarta chestiile astea americane , toate trase la indigo, cate o strada de un km, si pe o parte si pe alta, zici ca este puzzelul unui copil autist.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
salut. si eu vroiam sa ma mut in Brasov. in primul rand Brasovul e foarte poluat si cateodata miroase a gunoi. stiu ca vezi muntele si ai Tampa, dar crede-ma orasul e poluat. o parte se datoreaza si asezarii lui, fiind in depresiune inconjurata de munti, unde aerul ramane ”blocat”. Dar mai ai si alti poluatori, de la kronospan, Remat, nu stiu ce statie de asfalt, la groapa de gunoi din Tractorul. e un grup pe facebook cu Stop poluarii din Brasov unde poti citii mai multe.

ca si parcuri, iar Brasovul sta rau. Cam orice alt oras sta bine la capitolul asta. Multa lume a fost fericita cand a iesit Coliban de la USR, si toti speram sa faca chestii verzi, dar ramane de vazut, daca e doar pe facebook sau o sa faca si in viata reala.

cu astea zise, suma ta, desi impresionanta pentru alte orase, pentru Brasov e mica. acum in blocuri gen Coresii Avantgarden sau Urban, la bloc, la 3 camere dai sume mai mici de 200.000, dar na, pana mai iei si mobila ajungi acolo. daca ar fi o zona buna. ar fi centrul vechi. daca imi mai vin idei iti scriu. o sa vina sigur si vali aka zoso si o sa scrie.

Edited by bobitad, 11 January 2022 - 15:02.


#7
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 07.03.2012
Lasă poveștile celorlalți! Noua corespunde bine de tot! Zona de case, of course!

#8
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 bobitad, on 11 ianuarie 2022 - 14:57, said:

salut. si eu vroiam sa ma mut in Brasov. in primul rand Brasovul e foarte poluat si cateodata miroase a gunoi. stiu ca vezi muntele si ai Tampa, dar crede-ma orasul e poluat. o parte se datoreaza si asezarii lui, fiind in depresiune inconjurata de munti, unde aerul ramane ”blocat”. Dar mai ai si alti poluatori, de la kronospan, Remat, nu stiu ce statie de asfalt, la groapa de gunoi din Tractorul. e un grup pe facebook cu Stop poluarii din Brasov unde poti citii mai multe.
Din punctul asta de vedere, Brasovul este printre cele mai de rahat orase din Romania. E bun doar de vizitat, mai curat e aerul din Bucuresti.

#9
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
De 10 ani aud aceiasi poveste cu depresiunea si poluarea si car si mar.
Brasov-ul e chiar ok mai ales din pct de vedere al aerului respirat.
Pe logica asta daca Brasov e FOARTE poluat inseamna ca la Bucuresti ar trebui sa fim toti morti si copti cand face Sintesti'u un "gratar"...
Anyway cu poluarea te poti lamuri singur, sunt destul site-uri(Airly etc) unde poti vedea poluarea in timp real.
Mai departe ca zona de casa si eu as alege zona ce a recomadat colegul mai sus sau relativ aproape de acolo tot ceva similar

https://www.google.r...1!5m1!1e4?hl=ro

Problema e ca nu cred ca te vei incadra in buget-ul pe care l-ai mentionat.
Schei-ul e un cartier imbatranit si cu access destul de dificil( mai ales iarna) dar acolo ai sanse sa gasesti ceva ok in banii aia.
Oricum ar fi, bafta si daca iei ceva poate vei dori sa impartasesti alegerea.

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 qwertyasdfg, on 11 ianuarie 2022 - 16:03, said:

Din punctul asta de vedere, Brasovul este printre cele mai de rahat orase din Romania. E bun doar de vizitat, mai curat e aerul din Bucuresti.
asta e parerea mea. din cat m-am documentat, adica citit prin ziare, verificat valori senzori si marturiile oamenilor. am si zis ca fenomenul de inversiune atmosferica nu e cauza, ci altele pe care le-am detaliat mai sus. fenomenul ala doar amplifica treaba in anumite zile.

desigur, fiecare poate sa faca ce vrea cu banii sau sanatatea lui. nu, nu mori peste noapte de la poluare, dar e naspa sa stai intr-un oras poluat. sunt articole/carti despre asa ceva. dar oamenii efectiv cateoadata nu pot aerisii, cum am mai zis puteti sa intrati pe grupuri diverse sa discutati cu locuitorii din Brasov.  eu n-am facut nici o comparatie cu Bucurestiul.

Edited by bobitad, 11 January 2022 - 19:02.


#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 rex, on 11 ianuarie 2022 - 14:34, said:

sincer: unde gasesti ceva in bugetul tau

sau mai bine spune-ne ce buget ai ca sa iti spunem unde iti permiti sa cumperi
A scris 200k euro ( nu mai citi pe sarite :) )

#12
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
Eu zic sa lasati articolele si povestile vanatoresti.
Aveti tehnologia la dispozitie...folositi-o

https://airly.org/ma...4,25.5262385748



Nu am nimic cu tine bobitad...dar mi s-a luat de cat ori am auzit povestea asta si cu cateva exceptii(anuale si strict legate de anumite zone) aerul e chiar foarte ok in Brasov

Attached Files

  • Attached File  air.JPG   74.42K   38 downloads

Edited by Pavilion8373, 11 January 2022 - 19:32.


#13
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
Noua, Bunloc: mișto, dar departe de oraș.
Dârste, Triaj: nasol și departe de oraș.
Schei: groaznic cu traficul și parcările, casele înghesuite, străzile mici, soare dacă ai noroc.
Tractorul: doar zona veche, zona nouă se construiește haotic, nu sunt mereu utilități sau asfalt.
Blumăna, Bartolomeu, Astra: au și zone bune, și zone înghesuite și nasoale. Carierei nu, că sunt suedeji, Traian nu, că sunt suedeji, zona de lângă Avangarden nu, că e omor cu traficul, Stadiounului nu, că e traficul infernal, Spartacus nu, că se construiesc blocuri înalte în spatele caselor, Lungă nu, că sunt câte 3-5-12 în curte.
Centru: da și nu, depinde de zonă. sunt și zone ok, sunt și zone fără parcări sau zgomotoase.

poate te ajută clipurile astea două: unu, doi.

Edited by vali, 13 January 2022 - 04:57.


#14
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018

 bobitad, on 11 ianuarie 2022 - 19:01, said:

asta e parerea mea. din cat m-am documentat, adica citit prin ziare, verificat valori senzori si marturiile oamenilor. am si zis ca fenomenul de inversiune atmosferica nu e cauza, ci altele pe care le-am detaliat mai sus. fenomenul ala doar amplifica treaba in anumite zile.

desigur, fiecare poate sa faca ce vrea cu banii sau sanatatea lui. nu, nu mori peste noapte de la poluare, dar e naspa sa stai intr-un oras poluat. sunt articole/carti despre asa ceva. dar oamenii efectiv cateoadata nu pot aerisii, cum am mai zis puteti sa intrati pe grupuri diverse sa discutati cu locuitorii din Brasov.  eu n-am facut nici o comparatie cu Bucurestiul.
Bobita vorbesti prostii, Brasovul de 2 ani de cand nu se mai ard gunoaie  si de cand s-a schimbat flota ratbv are cel mai curat aer din tara
https://uradmonitor....s/users/brasov/
Povestile tale cu ai auzit , ai citit, nu fac 2 cafele! Ai vazut si tu Brasovul la tv si iti dai cu parerea, eu traiesc aici si stiu ce spun.

Edited by TheChosen1, 18 January 2022 - 22:21.


#15
Jugendstil

Jugendstil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.01.2020

 TheChosen1, on 18 ianuarie 2022 - 22:20, said:

Bobita vorbesti prostii, Brasovul de 2 ani de cand nu se mai ard gunoaie  si de cand s-a schimbat flota ratbv are cel mai curat aer din tara
https://uradmonitor....s/users/brasov/
Povestile tale cu ai auzit , ai citit, nu fac 2 cafele! Ai vazut si tu Brasovul la tv si iti dai cu parerea, eu traiesc aici si stiu ce spun.

In Brasov, in noiembrie, a fost de rahat rau aerul, au fost multe zile cu inversiune termica. Comparand cativa senzori la average PM 2.5 pe luna trecuta stam la fel de prost, si de multe ori mai prost decat Bucurestiul. E de rahat rau aerul in Brasov, in foarte multe zile se simte cum pute, mai ales seara cand vrei sa aerisesti. Toamna tarzie, iarna si inceputul primaverii sunt dezastru in Brasov la calitatea aerului, iar vara e la limita.
Mai mult, recomandarea WHO in legatura cu concentratia ok de PM 2.5 s-a modificat de la 12 la 5, asa ca papa, aerul din Brasov e permanent prost, indiferent de sezon, dar cand e rece, noiembrie-martie, e dezastru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate