Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reprezentanta refuza reparatie pe RCA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
CosminModew

CosminModew

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2018
Salutare, am avut un accident usor iar ieri am fost la biroul de constatari de la asiguratorul vinovatului si am primit foile pt reparatie; iar astazi cand am sunat la reprezentanta Hyundai (am un auto cumparat nou in 2019, cu garantie pana in 2024), acestia mi-au spus ca tinichigeria/vopsitoria sunt inchise o luna (posibil acesta este si termenul in care trebuie sa repar masina) si mi-au inchis. Au voie sa faca asa ceva ? Refuza un client deoarece nu doresc sa se chinuie sa ia banii de la asigurator ? Vinovatul are RCA la Groupama deci eu cred ca nu ar fi greu de recuperat banii. Se poate face ceva in acest caz, sau caut alt service ? Eu nu pot crede ca au service-ul inchis atata timp cat reprezentanta serveste clientii si din Galati, si din Braila. Va multumesc!

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Nu ai limita de timp pentru reparatii...

fa-ti programare peste o luna ca sa iti demontezi conspiratiile

si zis mersi ca nu te-a lovit unu cu City ;)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are limita referitor la circulatia cu masina nereparata.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCosminModew, on 11 ianuarie 2022 - 12:29, said:

Au voie sa faca asa ceva ?
Cum si tu ai voie sa alegi orice service si ei au dreptul sa refuze, mai ales ca au invocat un motiv tehnic.

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020

View Postpasilla, on 11 ianuarie 2022 - 12:38, said:

Are limita referitor la circulatia cu masina nereparata.
Ce faci cand te loveste ala de la City si nici dosarul de reparatii nu-l poti deschide in 2 luni ?

#6
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016

View Postpasilla, on 11 ianuarie 2022 - 12:38, said:

Are limita referitor la circulatia cu masina nereparata.

Cf OUG 195/2002 Art 148 Se interzice conducătorului de autovehicul sau de tramvai: 20. să circule cu autovehiculul avariat mai mult de 30 de zile de la data producerii avariei;
Daca esti oprit de politie se sanctioneaza ca si contraventie cu 1-2 puncte amenda (145/290 lei)

Si eu am avut accident si am depasit cele 30 zile. E util Waze-ul ca sa incerci sa eviti politia chiar si spre drumul spre service daca ai trecut de 30 zile, altfel ramai fara banuti in buzunar.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
de ce vrei neapărat reparația la reprezentanță? :o
s-a schimbat regula de muuult
service-ul tre să aibă agreere RAR... și experiență

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Da-le telefon din nou si solicita o programare la tinichigerie. O anulezi mai tarziu daca primesti programarea. Vezi ce spun. Nici un cuvand despre RCA.

Inainte de expirarea autorizatiei de reparatie soliciti o prelungire de inca o luna.

#9
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016

View PostGlCA_Contras, on 11 ianuarie 2022 - 12:43, said:

Ce faci cand te loveste ala de la City si nici dosarul de reparatii nu-l poti deschide in 2 luni ?

De asta e bine sa ai decontare directa la un asigurator serios. Nu iti mai bati capul cu City.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020

View PostLeo2006, on 11 ianuarie 2022 - 12:46, said:

Da-le telefon din nou si solicita o programare la tinichigerie. O anulezi mai tarziu daca primesti programarea. Vezi ce spun. Nici un cuvand despre RCA.

Inainte de expirarea autorizatiei de reparatie soliciti o prelungire de inca o luna.
La amiabile nu exista prelungire...

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Cauti alt service? :habarnam:

#12
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Salut, tot Hyundai si eu, Elantra cumparata in 2020. Am avut numeroase interventii in service la reprezentanta facute fie pe casco fie pe RCA (am cu decontare directa). Poti cere masina de schimb chiar daca reparatie e gata si ei asteapta aprobare de la asigurator. Iti vor da ceva din aceeasi clasa/an. Eu am primit Opel Astra K.

Ca si conditii:
1. nu ai voie mai mult de 100 km/ zi (media).
2. ai voie doar in judetul de resedinta
3. sa o dai cu aceeasi cantitate de benzina inapoi
4. Ai casco cu franciza 100 euro.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
suna prima data la importatorul Hyundai sa vezi de zice de patanie:

https://www.hyundai-...ai-info#contact

el e cel care are tote instrumentele sa-i disciplineze pe dealeri.

Edited by Fane, 11 January 2022 - 13:24.


#14
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostGlCA_Contras, on 11 ianuarie 2022 - 12:43, said:

Ce faci cand te loveste ala de la City si nici dosarul de reparatii nu-l poti deschide in 2 luni ?
https://www.schoenhe...entru-companii/

Edited by BaXXXon, 11 January 2022 - 13:25.


#15
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Caută altă reprezentanță care să vrea să lucreze. Eu am avut accident în septembrie iar reprezentanța a zis că nu poate să-mi repare mașina că nu a primit de la asigurător (Țiriac) aplicația prin care să înregistreze operațiunea de decontare. Am așteptat până prin noiembrie și am căutat altă reprezentanță. A mai durat puțin să achiziționeze și piesele necesare și mi-au reparat-o efectiv la mijlocul lui decembrie.
Nu m-a întrebat nici un polițist de ce nu am reparat-o în 30 zile.

#16
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Dar de ce vrei neapărat să o repari la reprezentanță?
Caută un alt service serios şi cu actele în regulă şi repar-o acolo.
Iar cu reprezentanța treci fizic pe la ei şi întreabă un muncitor, nu recepționera, despre tinichigerie vopsitorie, fără să spui ceva de garanția ta.
Dacă te-au mințit, pe de o parte nu este deloc ok, dar pe de altă parte, tu ai mai insista să îți facă ei reparația? Adică îți mai laşi maşina la aşa oameni?
Cred că interesul tău este să îți faci reparația şi să îți poți folosi maşina. Şi în acelaşi timp, e foarte posibil ca ceea ce ți-au spus să fie adevărat.

Edited by Mike1alike, 11 January 2022 - 14:18.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salut,  eu :
1) as pune un prieten / sotie  sa sune fictiv daca au deschis la vopsitorie, contra cost (fara rca);   Daca zic ca da poate mere prietenul e nasol. (atunci le-as scrie la Hyundai)
   Daca zic ca Nu e inchis ca sa stricat ceva la ei - asta este se mai intampla oriunde, nu e vina lor atunci !
2) as cauta alt service, dar sa ai in scris refuzul  scris ca e inchis. Poate nu te afecteaza la garantie daca repari altundeva.
3) Poti mere la Hyundai in alt oras tot la reprezentanta - amu nu o fi toti inchisi.
Vorbeste cu Inspectorul de dauna ! Anunta-l pe el.

View PostMike1alike, on 11 ianuarie 2022 - 14:16, said:

Dar de ce vrei neapărat să o repari la reprezentanță?

Probabil ca sa nu piarda garantia care zicea ca are pana in 2024.
Dar nu o fi singura reprezentanta din Romania. As duce si  3 judete mai incolo daca e nevoie + Plus as cere si masina la schimb fix unde il duc, de la Inspectorul de Dauna, si predau masina cand a mea e gata !

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
@CosminModew, nu stiu la ce reprezentanta apelezi tu, ma refer dintre cele de la Hyundai, dar eu am avut o experienta nefericita la cei de la Casa Auto de la Iasi si tot asa ca si tine mi-am reparat in urma unui accident la reprezentanta pe ideea ca masina fiind in garantie orice interventie trebuie facuta de cineva autorizat si care sa nu-mi afecteze garantia.
Eu aveam garantie la vopsea, de la producator de 3 ani.
Patania (culpa celuilalt, un carutas mai exact) am avut-o in primul an si am apelat la CASCO. Ei bine, la mine a trebuit revopsita o poritera, vopeaua dupa 1 an jumatate incepea sa se coscoveasca.
Mi-au spus de la reprezentanta ca ei asigura garantie doar 1 an, iar cei de la Hyundai mi-au spus ca cei 3 ani se ofera doar reperelor la care nu se intervine.

Asa ca morala e: mergi si cauta un service de tinichigerie si vopsitorie despre care ai auzit doar vorbe bune de-a lungul timpului si nu mai pierde vremea cu reprezentanta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate