Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Atenție la țepele OLX cu stick-uri și uSD-uri de capacitate mare!

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6xJfC3jCPXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbv01, on 11 ianuarie 2022 - 09:15, said:

Pe mulți i-am raportat, dar OLX pauză...


OLX e Polonez, nu intelege romana  :D

#21
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Problema este la cumpărător.

Există o credință (prostească) a ”ocaziei”.    Unii oameni au impresia că există situații în care cineva vinde în pierdere din anumite motive.   Sau că sunt mărfuri furate și de aceea prețul este atât de mic.
Nu doar la noi,  peste tot în lume este la fel, oamenii sunt oameni,  cu slăbiciunile lor.    Și atunci hoții profită de lăcomia și prostia celor care tot visează la reduceri,  la ocazii, la excepții.

OLX sau alte platforme de comerț sunt medii pe unde hoții se simt ca acasă.
Dar asta și pentru că clientul majoritar este format din chilipirgii.

Ați observat că degeaba pui prețul și că prima întrebare este  ”Preț?”.
Asta arată ce gândește cumpărătorul,  ce-i în mintea lui,  de fapt.

Este o junglă!

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
E plin OLX-ul si Marketplace-ul Facebook de anunturi cu RTX 3090 la 9000 RON. Am contactat zeci de vanzatori, nici unu nu a vrut sa livreze personal produsul. Ma deplasam eu la ei.

Degeaba ii raportezi ca si scameri ca nu se intampla nimic. Pe OLX am vazut ca din cand in cand mai dezactiveaza cate un cont dar pe FaceBook am dat sute de report-uri si conturile sunt inca in picioare....

#23
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
OLX in sine e o mizerie de site, nu inteleg de ce lumea il tot foloseste, poate in lipsa de alte solutii de vanzare, poate ca e gratis...in fine

In primul rand, nu poti vedea ce calificative dau vanzatorii/cumparatorii...vezi doar...niste fete zambitoare sau triste, dar asta pentru mie ca vanzator/cumparator, nu imi zice nimic si nu imi da o directie despre respectivul user. acele calificative se pot falsifica foarte usor.

#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Posttomaso, on 11 ianuarie 2022 - 11:35, said:

Problema este la cumpărător.

Tu esti din aia care cred ca daca o femeie e agresata, e vina ei, ca s-a imbracat prea provocator, nu?

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttomaso, on 11 ianuarie 2022 - 11:35, said:

Problema este la cumpărător.

E pe naiba...o impresie total aiure

hai atunci sa dam anunt la mica publicitate la ziar, unde afisam doar nr de tel

#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Dacă nu ar fi cumpărători excesiv de proști,  țeparii ar șoma.  
Logic, nu?

#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttomaso, on 11 ianuarie 2022 - 11:52, said:

Logic, nu?
sigur ca da...e @foarte@ logic

nu toti sunt initiati in scoala vietii , ca tine

Edited by cuculea, 11 January 2022 - 11:54.


#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Exista de mai multi ani de 1 si 2 TB, dar sunt scumpe.
Probabil exista de capacitate si mai mare acum.
Exista si carduri SD si microSD e 1TB de cativa ani, dinainte de pandemie, deci pe un stick intra si zeci de TB cu tehnologia existenta deja de cativa ani, si mai mult cu tehnologie de ultima ora. Evident nu cu 10 lei...

Legat de OLX, sunt multe lucruri care se pot verifica usor sau sunt chiar evident fakeuri si ar fi cazul ca politia sa se autosesizeze, si administratorii siteului.

De ex scule inscriptionate cu branduri cunoscute, DeWalt, Makita, Bosch, care sunt evident fakeuri, arata evident diferit de modelele producatorilor respectivi, difera mult si scula si valiza.

E adevarat ca a scazut mult si calitatea sculelor originale,  si sunt modele entry level si chiar mediu-high de brand care sunt tzeapa, mai proaste decat niste chinezarii no-name - poate nu fata de cele fake - alea in general chiar sunt f. proaste, insa asta nu justifica in niciun caz inundatia de fakeuri de pe OLX si lipsa de masuri contra lor.
Raspunsul normal ar fi sa nu cumperi nici originale proaste, ci doar modele rasverificate si testate foarte indelungat de alti utilizatori, nu sa te arunci la fakeuri pe OLX.

A scazut calitatea si la electronice, si la producatori de top preluati - SanDisk a fost preluat de WD, si la mamuti nepreluati  Samsung ca sa zic tot de un fost varf, ca mai jos e clar ca e praf peste tot.
La SSDuri Samsung a stricat seria PRO 980 punand TLC in loc de MLC  si il denumeste si tzeapa 3 bit MLC, si cam orice face Samsung acum, de la frigidere la televizoare, e catastrofal mai prost la fiabilitate fata de cum era cu ani in urma.
Frigiderele cu inverter se strica dupa un an si jumatate si nu se mai pot repara - se schimba piese degeaba, etc.
Trebuie taxati ( prin refuzul cumpararii) producatorii care au scazut calitatea, insa cine se arunca la fakeuri se pedepseste pe sine in primul rand, deci nu asta e solutia.

Edited by loock, 11 January 2022 - 12:07.


#29
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Posttomaso, on 11 ianuarie 2022 - 11:35, said:

Problema este la cumpărător.

Există o credință (prostească) a ”ocaziei”. Unii oameni au impresia că există situații în care cineva vinde în pierdere din anumite motive.   Sau că sunt mărfuri furate și de aceea prețul este atât de mic.
Nu doar la noi,  peste tot în lume este la fel, oamenii sunt oameni,  cu slăbiciunile lor. Și atunci hoții profită de lăcomia și prostia celor care tot visează la reduceri,  la ocazii, la excepții.

OLX sau alte platforme de comerț sunt medii pe unde hoții se simt ca acasă.
Dar asta și pentru că clientul majoritar este format din chilipirgii.

Ați observat că degeaba pui prețul și că prima întrebare este  ”Preț?”.
Asta arată ce gândește cumpărătorul,  ce-i în mintea lui,  de fapt.

Este o junglă!

De pe OLX mi-am luat cele mai bune scule foto la prețuri incredibil de mici. Scule noi nouțe, cu sigiliul pe ele, care funcționează ireproșabil.
Până acum nu am luat nicio țeapă pe OLX, never.

View Postcuculea, on 11 ianuarie 2022 - 11:48, said:

OLX in sine e o mizerie de site, nu inteleg de ce lumea il tot foloseste, poate in lipsa de alte solutii de vanzare, poate ca e gratis...in fine

In primul rand, nu poti vedea ce calificative dau vanzatorii/cumparatorii...vezi doar...niste fete zambitoare sau triste, dar asta pentru mie ca vanzator/cumparator, nu imi zice nimic si nu imi da o directie despre respectivul user. acele calificative se pot falsifica foarte usor.

Prefer OLX întotdeauna porcăriei de FB marketplace.
Dar mai e o problemă cu calificativele. E un sistem idiot.
Adică eu, chiar dacă nu am cumpărat nimic de la niciun utilizator, doar prin simplul fapt că am comunicat prin mesageria OLX, POT DA CALIFICATIV VÂNZĂTORULUI.
În felul ăsta, unii se pot trezi cu recenzii negative doar pentru că nu s-au înțeles la preț cu țăranii care ”oferă” 50% din preț. Cred că știți specia.

Cred că ar fi mai OK să poți acorda calificative doar dacă ai cumpărat prin comandă OLX. Atunci e clar că a existat o tranzacție.

Edited by bv01, 11 January 2022 - 12:18.


#30
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

View PostEMPP, on 11 ianuarie 2022 - 09:45, said:

tot oleixu-i plin de țepe.de ce tocmai astea-s mai cu moț?
Generalizezi aiurea...

#31
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postmurdar, on 11 ianuarie 2022 - 10:22, said:

eu vad 1TB 119.9 euro

#32
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Bravo. Ai vederea buna.

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbv01, on 11 ianuarie 2022 - 10:21, said:

Trebuie să te hotărăști dacă,  ori ești deranjat, ori te lasă rece vânzarea de produse ieftine contrafăcute.

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cine se bucura la un pret extrem de mic doreste de fapt sa se bucure de necazul fostului posesor al bunului vandut sau de nestiinta vanzatorului . Uneori isi mai iau si teapa. Asta e...

Nu e nimic de compatimit la astfel de indivizi fara scupule.

Edited by underb, 11 January 2022 - 17:39.


#35
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View PostYOUR_GOD, on 11 ianuarie 2022 - 17:21, said:


Trebuie să te hotărăști dacă,  ori ești deranjat, ori te lasă rece vânzarea de produse ieftine contrafăcute.

Păi ca să fiu sincer cu tine, mă deranjează existența nespălaților ălora, care vând mizerii de gen.
Dar nu înțeleg o chestie, de ce trebuie să mă hotărăsc eu la ceva anume?
Ție ți se pare OK fenomenul?

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbv01, on 11 ianuarie 2022 - 18:14, said:

Păi ca să fiu sincer cu tine, mă deranjează existența nespălaților ălora, care vând mizerii de gen.
Dar nu înțeleg o chestie, de ce trebuie să mă hotărăsc eu la ceva anume?
Ție ți se pare OK fenomenul?
Nu mi se pare OK fenomenul. Uite, nu mi se pare OK sa cumperi masina de 1000 E. Adica, pretul bun reprezinta reflecția valorii produslui. Lumea cauta ieftin si bun, ceea ce NU exista. Nu am cumparat niciodata chilipiruri pentru ca nu cred in ele. La mana a doua nu cumpar, dar daca o fac, verific cat se poate.
Atentie pe ce dati banii. Daca merita riscul, go ahead! Pentru mine, nu a meritat. De aceea, pana acum, nu am luat niciodata teapa. Si nici nu am dat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate