Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Idei izolare fonica podea apartament cu incalzire in pardoseala?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
babuinul10

babuinul10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2021
Salutare, am cumparat un apartament intr-un bloc in constructie si din ce am vazut/auzit marea majoritate a blocurilor noi vin cu o proasta izolare fonica, mi-asi dori sa inbunatatesc acest aspect.

Apartamentul meu vine cu incalzirea in pardoseala. Din pacate instalatia de incalzire a fost deja facuta si sapa turnata astfel incat straturile podelei sunt urmatoarele: 16 cm placa de beton , 5 cm polistiren, incalizrea deasupra, 5 cm sapa.
Ce variante am sa mai pot izola fonic podeaua?

Mi-a fost recomandata o combinatie de membrana antivibratii si fonoizolanta
(https://www.details....a-antivibratii/ si https://www.details....r-de-protectie/)
pe care sa le pun sub parchet peste sapa, dar ma gandesc ca o astfel de solutie imi va obtura incalzirea de la instalatia din pardoseala, sau ma insel?

Sper ca nu trebuie sa dau sapa+instalatia jos si sa montez izolatia direct pe placa...

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postbabuinul10, on 11 ianuarie 2022 - 01:06, said:

Sper ca nu trebuie sa dau sapa+instalatia jos si sa montez izolatia direct pe placa...
Mergi la vecinul tau, si izolezi tavanul lui.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Ești baterist, joci biliard în apartament, spargi lemne pe podea?!

Cît zgomot poți să faci încît să deranjezi vecinul de sub tine?

Vezi să nu ai probleme cu zgomotul de sus, venit prin tavan, de la vecinul de sus.



#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Izolatiile sunt scumpe. Mai bine vinzi apartamentul si iei o casa.
Membranele alea de mai sus sunt nimicuri.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 16.03.2007
asta e pentru incalzirea in pardoseala, reduce ceva zgomotul de impact, dar nu te astepta la minuni.

https://www.dedeman....x-1-m/p/4016306

Edited by laffin, 11 January 2022 - 08:34.


#6
babuinul10

babuinul10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2021
Da asi putea folosi si asta dar dupa cum spui nu cred ca va fi o solutie prea eficienta. Ma gandesc inclusiv sa dau sapa jos , sa adun instalatia de incalzire si polistirenul si sa pun izolatie fonica direct pe placa. Ai ceva sugesti pe partea asta?Pot refolosi incalzirea in pardoseala si polistirenul sau astea se vor strica la demolarea sepei?

Ideea ar fi ca e bine sa ma misc repede, ca daca mai astept sa imi puna gresia si parchetul, treaba o sa devina aproape imposibil de rectificat..

View Postcrisstonne, on 11 ianuarie 2022 - 02:38, said:

Ești baterist, joci biliard în apartament, spargi lemne pe podea?!

Cît zgomot poți să faci încît să deranjezi vecinul de sub tine?

Vezi să nu ai probleme cu zgomotul de sus, venit prin tavan, de la vecinul de sus.

Nu am probleme cu zgomotul de sus fiindca apartamentul este la ultimul etaj. Nu e vorba de zgomotul facut de mine, ci de sunetele inalte de jos care pot deranja semnificativ. Stau acum in chirie intr-un apartament in bloc nou (cica LUX) in care se aude totul de la vecinul de sub mine - voci, discutii, copilul care plange, muzica etc... este foarte deranjant cu timpul pentru ca ma face sa ma simt ca traiesc cu vecnul de jos in casa..asi vrea sa evit aceasta problema la mine.

View Posttioopedi, on 11 ianuarie 2022 - 02:34, said:

Mergi la vecinul tau, si izolezi tavanul lui.

E o varianta asta, dar prefer sa nu fac modificari pe spatiile altora si sa nu ma arunc la lucruri incurcate, prefer sa gasesc solutii pe spatiul meu..Ma gandesc sa dau sapa jos sa fac treaba ca la carte, ai ceva sugestii/ experienta si ma poti ajuta cu ceva sfaturi?

Edited by Dany_Darke, 11 January 2022 - 09:12.


#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostFriskey, on 11 ianuarie 2022 - 02:40, said:

Izolatiile sunt scumpe. Mai bine vinzi apartamentul si iei o casa.
Membranele alea de mai sus sunt nimicuri.

Tare, e ma ieftina o casa decat o izolatie? Dai niste link-uri? As lua si au cateva

On topic: orice ai pune peste sapa vei strica transferul termic.  Ai putea sa adaugi niste calorifere si apoi sa pui peste sapa ce iti trazneste, incalzirea prin podea sa ramana mai mult de forma.

Edited by aeon, 11 January 2022 - 09:25.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,418
  • Înscris: 30.08.2017

View Postlaffin, on 11 ianuarie 2022 - 08:31, said:

asta e pentru incalzirea in pardoseala, reduce ceva zgomotul de impact, dar nu te astepta la minuni.

https://www.dedeman....x-1-m/p/4016306

Am eu chestia aia, al naibii de scumpa dar conduce excelent căldura, de aceea am luat-o. Nu am sesizat să fie altfel dpdv al zgomotului, să fiu sincer.

#9
babuinul10

babuinul10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2021

View Postaeon, on 11 ianuarie 2022 - 09:23, said:

Tare, e ma ieftina o casa decat o izolatie? Dai niste link-uri? As lua si au cateva

On topic: orice ai pune peste sapa vei strica transferul termic.  Ai putea sa adaugi niste calorifere si apoi sa pui peste sapa ce iti trazneste, incalzirea prin podea sa ramana mai mult de forma.

Sau ma gandesc ca in ultima instanta pot da sapa jos si sa pun direct pe placa ..ai ceva idee de ce costuri ar putea reprezenta asta?(demolare sapa, adunare sistem incalzire si polistirem,montare sistem incalzire peste noua izolatie, si refacere sapa)

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,418
  • Înscris: 30.08.2017

View Postbabuinul10, on 11 ianuarie 2022 - 08:52, said:


Nu am probleme cu zgomotul de sus fiindca apartamentul este la ultimul etaj. Nu e vorba de zgomotul facut de mine, ci de sunetele inalte de jos care pot deranja semnificativ. Stau acum in chirie intr-un apartament in bloc nou (cica LUX) in care se aude totul de la vecinul de sub mine - voci, discutii, copilul care plange, muzica etc... este foarte deranjant cu timpul pentru ca ma face sa ma simt ca traiesc cu vecnul de jos in casa..asi vrea sa evit aceasta problema la mine.


16 cm placa, 5 cm polistiren, 5cm șapa... E suficient cât să nu ai probleme cu zgomotul.

View Postaeon, on 11 ianuarie 2022 - 09:23, said:



Tare, e ma ieftina o casa decat o izolatie? Dai niste link-uri? As lua si au cateva

On topic: orice ai pune peste sapa vei strica transferul termic.  Ai putea sa adaugi niste calorifere si apoi sa pui peste sapa ce iti trazneste, incalzirea prin podea sa ramana mai mult de forma.

Si-ar bate joc de investiția în acel apartament. Mai bine îl vinde și cumpără altul care nu e finalizat și cere să i se izoleze podeaua cum vrea el.

Edited by george_alexandru, 11 January 2022 - 09:34.


#11
babuinul10

babuinul10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2021

View Postgeorge_alexandru, on 11 ianuarie 2022 - 09:31, said:

16 cm placa, 5 cm polistiren, 5cm șapa... E suficient cât să nu ai probleme cu zgomotul.



Si-ar bate joc de investiția în acel apartament. Mai bine îl vinde și cumpără altul care nu e finalizat și cere să i se izoleze podeaua cum vrea el.

Referitor la grosimea podelei.. nu stiu ce sa zic.. am mai citit prin alte parti la apartamente cu incalzire in pardoseala ca se aude la fel ca la cele fara si fara izolatie..acum nu stiu poate nu aveau polistiren dedesubt - erau direct pe placa, dar si asa polistirenul nu e izolator fonic pentru ca nu e dens.

Pai nu e finalizat, este inca in constructie, doar ca sapa s-a montat si incalzirea in pardoseala la fel, doar ca nu e functionala. Ai idee de cat m-ar costa sa dau sapa si incalzirea jos ca sa montez izolatie dupa care sa le pun la loc?

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Daca te hotarasti sa scoti totul sa pui sapa flotanta.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce fix pardoseala vrei sa izolezi fonic?
Pardoseala e cel mai greu de izolat, nu merita. Daca tot vrei mai bine lateral + tavanul.
Sunetul se propaga in sus si lateral  (daca tu faci galagie/muzica) o sa te auda cei deasupra ta si cei din lateral.

Mai putin probabil sa te auda cei de sub tine. Tu insa ii auzi pe ei.  Dar si ei pot si ei sa izoleze tavanul lor.

#14
babuinul10

babuinul10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2021

View PostMembruAnonim, on 11 ianuarie 2022 - 10:36, said:

De ce fix pardoseala vrei sa izolezi fonic?
Pardoseala e cel mai greu de izolat, nu merita. Daca tot vrei mai bine lateral + tavanul.
Sunetul se propaga in sus si lateral  (daca tu faci galagie/muzica) o sa te auda cei deasupra ta si cei din lateral.

Mai putin probabil sa te auda cei de sub tine. Tu insa ii auzi pe ei.  Dar si ei pot si ei sa izoleze tavanul lor.

nu am pe nimeni deasupra, si pe nimeni langa mine, sunt pe colt si la ultimul etaj, doar jos voi avea vecini.

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postbabuinul10, on 11 ianuarie 2022 - 09:31, said:


Sau ma gandesc ca in ultima instanta pot da sapa jos si sa pun direct pe placa ..ai ceva idee de ce costuri ar putea reprezenta asta?(demolare sapa, adunare sistem incalzire si polistirem,montare sistem incalzire peste noua izolatie, si refacere sapa)

Nu am idee de costuri, am incercat ceva izolatie in urma cu vreo 10 ani si am lasat-o balta repede, s-au mutat vecinii galagiosi. :)
Stiu insa de la un coleg ca a costat mult izolatia fonica a unui perete (mare) cu ceva pe baza de plumb; zicea ca la izolatie fonica firma care s-a ocupat spunea ca este foarte importanta densitatea materialului folosit, cu cat mai dens cu atat sunetul se propaga mai greu.
Evident ca un perete de beton foarte gros ajuta mult dar nimeni nu vrea 50cm grosime..
Mie mi se pare ca de fapt problema e aici: "16 cm placa de beton". Pare foarte putin 16cm, cred ca si la case vechi de 30-40 de ani am vazut placi de beton mai groase de atat. La blocurile comuniste sigur e mai gros betonul intre etaje

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,908
  • Înscris: 03.12.2005
Polistirenul ala decupleaza suficient sapa de planseu ca sa nu transmiti tu celui de jos zgomot de impact, era mai buna vata densa, dar ai o sapa si incarcatura utila de sustinut. Pentru zgomot aerian izolatia trebuie sa se intample pe partea galagioasa, sau sa faci o camera flotanta decuplata de structura imobilului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate