Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

OPPO Reno6 Pro 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pai costa cu 50% mai putin , ce crezi, e vreo diferenta intre el si cele mentionate ?
Altfel, am telefon cu 120Hz pe care l-am folosit asa doar ca sa vad daca sesizez vreo diferenta, nu am vazut drept urmare e pe 60Hz fiindca prefer 24 de ore in plus de autonomie fata de o optiune inutila mie.

De la 90 la 120 nici atat sa vezi vreo diferenta.

#38
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Nici de la 60-90 Hz pe LED/LCD nu vezi diferenta caci este peste perceptia ochiului uman si LAG-ul acestora iti da impresia de continuitate.
Unica imbunatatire vizibila de la 60-75/85 Hz era doar la monitoare CRT.
Acum abureala asta de marketing cu frecvente de peste 100 Hz la telefoane, este doar pentru atehnici care isi dau singuri cu tesla si reduc autonomia doar.

View Postmarcel201, on 21 aprilie 2022 - 06:23, said:

Merita 2000 lei acest telefon? Cum vi se pare camera fata de un s21 plus, iphone 12/13 ? Se simte diferenta 90hz vs 120 hz.

Tu cumperi telefon si vrei sa iti faca poze ca un DSLR ?
Poti intreba de calitatea receptiei-emisiei-semnalului 2G-5G, sau Wi-fi, GPS, BT, etc, dar nu poti avea pretentii de poze ca un aparat foto cu obiectiv optic si senzor de preluare imagini de SUTE de ori mai mare ca suprafata decat cele din telefoane!

Si sa stii ca se simte diferenta mare fata de cele mentionate de tine, da.
Oppo merge cam 72 ore in medie cu o reincarcare vs 24 de ore in medie la s21 plus, iphone 12/13.

Edited by gry2000, 21 April 2022 - 09:22.


#39
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View Postgry2000, on 21 aprilie 2022 - 09:18, said:

Tu cumperi telefon si vrei sa iti faca poze ca un DSLR ?
Cred ca n-ai citit bine mesajul la care ai dat quote, altfel nu-mi explic de unde ai scos comparatia cu DSLR.

Am cerut ceva pareri pentru ca nu prea se gasesc review-uri pe net despre el, cele de la noi sunt biased iar afara nu prea exista ca acolo se vinde sub alt nume (pro+). Eu acum am un Poco F3 cu acelasi procesor, iar camera ma dezamageste tare si vroiam un telefon care sa exceleze la camera, la pret este in aceiasi liga cu ce am comparat eu, ma intrebam daca si in real-life se comporta la fel, ca un flagship.

#40
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 17.06.2010

View Posticssizero, on 21 aprilie 2022 - 07:19, said:

Pai costa cu 50% mai putin , ce crezi, e vreo diferenta intre el si cele mentionate ?
Altfel, am telefon cu 120Hz pe care l-am folosit asa doar ca sa vad daca sesizez vreo diferenta, nu am vazut drept urmare e pe 60Hz fiindca prefer 24 de ore in plus de autonomie fata de o optiune inutila mie.

De la 90 la 120 nici atat sa vezi vreo diferenta.

Daca tu nu vezi asta nu inseamna ca nici altii nu vad, eu vad diferenta si de la 90 la 120 , de la 60 la 120 nici nu are rost sa mai vorbesc, am  2 telefoane iphone 11 pro max cu 60 hz si samsung cu 120.. lol iphone pare din epoca de piatra.

#41
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmarcel201, on 22 aprilie 2022 - 06:58, said:

Cred ca n-ai citit bine mesajul la care ai dat quote, altfel nu-mi explic de unde ai scos comparatia cu DSLR.

Am cerut ceva pareri pentru ca nu prea se gasesc review-uri pe net despre el, cele de la noi sunt biased iar afara nu prea exista ca acolo se vinde sub alt nume (pro+). Eu acum am un Poco F3 cu acelasi procesor, iar camera ma dezamageste tare si vroiam un telefon care sa exceleze la camera, la pret este in aceiasi liga cu ce am comparat eu, ma intrebam daca si in real-life se comporta la fel, ca un flagship.

Te contrazici singur. Prima data spui ca de unde am scos comparatia cu DSLR, iar apoi faci teoria chibritului despre camerele de pe telefoane.
Eu ti-am spus ca daca vrei poze "excelente" precum soliciti, iti cumperi un DSLR si basta. Telefoanele toate fac oricum poze foarte bune la hardware-ul lor minimal.
Cum puii lu soare vrei poze de calitate in expunere mica si luminozitate la fel pe un senzor micrometric de telefon ? Si fara blur, fara zgomot de fond, etc ?

Din punctul meu de vedere toate telefoanele noi au exagerat enorm pixelii, iti fac poze care ocupa masiv memoria din cauza zecilor/sutelor de MP falsi de la camerele minuscule existente pe telefoane. Comparativ un DSLR de acum 10-15 ani cu un senzor CCD de 10 MP si suprafata de cativa cm2, iti face poze cu multa calitate peste orice telefon de azi si de maine, iar in plus imaginea ocupa in stocare maxim 2-3 MB fata de 10-15 MB o poza de asa-zis telefon "flagship"

Imaginea aceea de 3 MB nu are blur, nu are pureci, nu are zgomot de fond iar asta pentru ca ai un senzor CCD de sute de ori mai mare ca suprafata decat la orice telefon. Puneti mana si invatati tehnica foto, cei care aveti pretentii la poze profesionale facute cu telefoanele. Sa nu mai spun de obiective optice, apertura/diafragma prin care iti intra imaginea la un telefon vs DSLR s.a.m.d.

Vezi aici: https://enjoyphotogr...a-si-diafragma/

#42
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Inteleg ca detii DSLR si cunosti notiuni de genul insa deviezi de la subiect. Am zis "vreau sa fie comparabil la capitolul foto cu telefoanele din gama lui de pret", crezi ca e suficient de succint textul asta pentru tine incat sa nu deviezi intr-un subiect dslr vs smartphone ci sa ramai la subiectul reno 6 pro vs iphone 12/13 vs s21 plus la capitolul foto ?

#43
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Man, topicul este pentru Oppo Reno 6, nu pentru alte branduri, daca tot vrei sa ramai ontopic. Daca nu vrei comparatii cu DSLR, nu vrei nici cu alte telefoane.
Cauta si deschide topic separat pe aria foto daca vrei asta.

Un telefon este in primul rand TELEFON si nu aparat foto. Restul functiilor sale sunt auxiliare.

#44
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Oppo Reno 6 si Oppo Reno 6 Pro sunt 2 telefoane diferite, vad ca nu stii pe ce topic esti.

Un telefon este si Nokia 6310, asta nu inseamna ca nu ma mai uit la altceva pentru ca, si cu celelalte poti suna.
Nu inteleg ce te nemultumeste, cand iti cumperi o masina si ai un buget, nu compari niste modele din bugetul ala si o iei pe cea mai buna pentru tine? Sau te opresti in prima reprezentanta din cale si o iei pe aia din buget?
Cand iti cumperi un TV nu compari modelele din bugetul alocat ? Sau te duci in bazar si-ti iei un CRT ca si in ala poti baga banana sa vezi aneta 3.

Iar cand faci o comparatie unde te duci, pe un forum cu topic pentru acel telefon, sa vezi daca cei ce detin acel model au avut aceeasi dilema ca tine, poate cineva vine de pe acel Samsung si l-a nemultumit x , poate cineva are si acel iphone si poate sa zica niste diferente dintre ele, experiente reale de la useri reali, nu "review-uri" de pe diferite site-uri facute de oameni ce au avut telefonul ala 1 saptamana pe mana. Si dai de cineva ursuz care nu intelege notiunea de forum, comunitate.

Ultimul meu post aici, probabil de asta comunitatea e asa mica la telefonul asta, doar 3 pagini, el fiind lansat in septembrie 2021.

#45
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Cand vii cu o atitudine agresiva ca a ta, nu o sa te ajute nimeni pe niciun topic. Ti-am spus de n ori dar nu vrei sa intelegi, daca tu vrei sa cumperi un device care sa iti faca poze excelente, cumperi un SH DSLR si basta. Daca vrei un telefon bun cumperi Oppo si basta.

Pozele facute de aceste doua telefoane sunt la fel, au exact aceleasi camere. Nu stii sa cauti o comparatie pe net?
Te ajut eu ca sa nu spui ca nu te ajuta comunitatea....

https://www.gsmarena...&idPhone2=10932

#46
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Pentru vacante, excursii și posta pe Facebook Instagram un telefon este bine mersi.
Faci poza cu aparatul, descarcă poza, editează și încarcă. Prea multă complicație pentru timpul liber, doar dacă îți place treaba asta atunci merita un aparat foto.

#47
adi24

adi24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.08.2003
Deci, 60Hz vs 90Hz: vin de pe un Xiaomi Mi9 lite. Oppo Reno 6 pro 5G e ca o mașină de curse fata Xiaomi vechi.
Diferența între Hz, pe oppo, se simte un pic, in meniuri la setări in alta parte eu nu am sesizat nici o diferență. Într-adevăr un Samsung s21 plus merge un pic mai repede in setări pe 120Hz dar cat stai sa butonezi prin meniuri? In browser nu se cunoaște, in Facebook nici atât deci nu folosesc 90Hz ca nu am nevoie. Telefonul merge foarte rapid cu tot ce am instalat.
Înainte să-l cumpăr l-am comparat cu cel cel vechi și cu pozele de test de pe gsmarena. Am folosit slr-uri și dslr-uri de când mă știu. A fost o pasiune în familie. Știu la ce sa mă uit... Și da, fata de alte telefoane face poze super. Vrei ceva mai bun cumpără s22 ultra. S-au s21 ultra, sau Xiaomi mi11 ultra sau iPhone 12 pro max, dar fata de s21 plus, fe, vivo x60 pro, one plus 9 pro sau altele din aceeași gamă, mie personal mi-a plăcut mai mult acest oppo.
... Și da, bateria tine cel puțin o zi jumate. Asta a contat și mai mult în alegerea lui.

Edited by adi24, 26 April 2022 - 19:49.


#48
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,999
  • Înscris: 13.09.2007
Cum se mai prezintă acest model după actualizarea la A12? Ceva probleme? Și-a revenit sincronizarea Gmail?

#49
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 13.01.2013
pe topicul asta de android vad ca se tin active niste branduri fantoma gen HTC
insa oppo si xiaomi e petarda
ii rog pe admini sa faca 2 topicuri dedicate oppo si xiaomi ar cam fi cazul

#50
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 06.09.2010
Xiaomi are topic separat de mult timp, dar Oppo încă nu are, ar cam trebui un topic Oppo.

#51
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Am cerut si eu topic dedicat Oppo, dar nu ne baga in seama moderatorii deocamdata....

#52
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmarselcj, on 02 mai 2022 - 16:16, said:

Cum se mai prezintă acest model după actualizarea la A12? Ceva probleme? Și-a revenit sincronizarea Gmail?

Oppo Reno 6 5G nu are probleme la Gmail cu A11 dar are probleme cu cartelele Vodafone pe slot 2 deoarece nu poti selecta la mod retea NUMAI 2G.
Intreb si aici deoarece au acelasi hardware, cu A12 persista aceasta problema ?

Eu inca nu am trecut la A12 din cauza ca nu exista informatii ca ar aduce vreun beneficiu si nu ar aduce dezavantaje.

#53
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,999
  • Înscris: 13.09.2007
Tu ai fost într-o confuzie încă de la primele litere postate pe acest topic. Acum spui că cele 2 modele au același hardware...
6 simplu are Mediatek iar 6 Pro are Snapdragon. Le-ai făcut varză.

https://www.gsmarena...&idPhone2=11093

#54
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Amice, tu esti cel care nu cunosti faptul ca Oppo versiunea Pro are si Mediatek iar camerele sunt la fel. Ia de aici si mai invata:

https://www.gsmarena...&idPhone3=10904

In Romania nu se vinde acel model inferior cu Snapdragon si camera de doar 50 MP.

Dar sa revenim, eu am intrebat ceva legat de sim Vodafone pe slot 2 si tu ai deraiat complet de la subiect.

Edited by gry2000, 30 May 2022 - 11:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate