Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Boxa pe locul de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Buna ziua,

In 2014 am cumparat un apartament intr-un bloc cu 2 etaje+mansarda aflat intr-un complex rezidential. Pe langa apartament am cumparat si un loc de parcare de 6m x 3m, aflat langa un gard.

Intrebare:

Pot construi pe acest loc de parcare o boxa din lemn de 2m x 1m x 1.5m (L x l x H) pentru depozitare de cauciucuri, scuter, scule, etc ?
Practic boxa va arata ca un dulap un pic mai lat.
Exista vreo lege care imi interzice asta?
Multumesc anticipat!

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017
Fiind o constructie, iti trebuie autorizatie de constructie.  Sa stii ca si pentru un gard, iti trebuie aceeasi autorizatie. Daca o ai..... construiesti ce scrie in ea ca trebuie sa construiesti.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,366
  • Înscris: 30.08.2006
Nu ai nici o sansa sa primesti autorizatie de construire pentru o baraca pe un loc de parcare chiar fiind proprietar pe el. La o furtuna sipcile desprinse pot provoca distrugeri insemnate in jur. Nu e an sa nu apara o stire cu dezastrele provocate de o constructie provizorie.

Edited by Leo2006, 10 January 2022 - 21:36.


#4
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 Leo2006, on 10 ianuarie 2022 - 21:35, said:

Nu ai nici o sansa sa primesti autorizatie de construire pentru o baraca pe un loc de parcare chiar fiind proprietar pe el. La o furtuna sipcile desprinse pot provoca distrugeri insemnate in jur. Nu e an sa nu apara o stire cu dezastrele provocate de o constructie provizorie.
Nu e chiar o baraca, e un dulap.

#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021
Leo, autorizatia se da in baza unui proiect. Asa orice acoperis poate zbura de la firtuna si face distrugeri mai mari decat baraca lui. Dar da, este terenul tau, dar trebuie autorizatie. Cred ca iesi mai castigat cu o rulota parcata acolo. Cu maxim 1000 euro cumperi una in stare ok si ti.o compartimentezi cum vrei inauntru.

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,628
  • Înscris: 28.11.2001
Sa aducem in discutie si partea estetica ... oare vecinilor tai le va prii "tigania" ta?

#7
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 Namidee, on 10 ianuarie 2022 - 21:39, said:

Leo, autorizatia se da in baza unui proiect. Asa orice acoperis poate zbura de la firtuna si face distrugeri mai mari decat baraca lui. Dar da, este terenul tau, dar trebuie autorizatie. Cred ca iesi mai castigat cu o rulota parcata acolo. Cu maxim 1000 euro cumperi una in stare ok si ti.o compartimentezi cum vrei inauntru.
Ideea e ca vreau sa imi cumpar un scuter, si nu vreau sa-l tin afara iarna doar cu o prelata pe el. As vrea sa ii fac o cusca, cat sa incapa el, poate sa fie cu schelet metalic, bine ancorat in beton si invelita in policarbonat, nu ma deranjeaza.

 Tarzy, on 10 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Sa aducem in discutie si partea estetica ... oare vecinilor tai le va prii "tigania" ta?
Nu stiu. De aceea ma gandeam sa fie din lemn sa se integreze cu gardul, sa fie cumva camuflata treaba. Nu stiu, zic si eu.

#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
eu cred ca daca faci din schelet metalic ancorat in beton si lipita de gard nu o sa vina nimeni sa te intrebe de ea dar incape scuterul in 1x2m?

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

 chilly willy, on 10 ianuarie 2022 - 21:54, said:

eu cred ca daca faci din schelet metalic ancorat in beton si lipita de gard nu o sa vina nimeni sa te intrebe de ea dar incape scuterul in 1x2m?
Si daca vine sa il intrebe o sa ii dai tu bani de amenda pe baza "credintelor" tale? La Biserica merge pe ce credem. In constructii merge pe proiect si autorizatie :-) Chestii ce nu le primesti niciodata.

Pe scurt: fie iti faci constructie ilegala si iti asumi (mult), fie nu faci nimic si asta este. Nu ai cumparat garaj, ci loc de parcare (descoperit).

#10
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 chilly willy, on 10 ianuarie 2022 - 21:54, said:

eu cred ca daca faci din schelet metalic ancorat in beton si lipita de gard nu o sa vina nimeni sa te intrebe de ea dar incape scuterul in 1x2m?
E un Sym Symphony ST 125cc.
Dimensiuni (Lxlxh) (mm)   = 2045x730x1180
Eu zic ca ar putea sa incapa.

#11
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
e cam la limita, ar merge 2.3-2.5m x 90 cm.
Eu zic ca isi asuma riscul, ar putea sa vorbeasca cu vecinii de parcare ca nu vine nimeni sa-i caute megaconstructia fiind si lipita de gard. Daca vecinii nu au nimic contra riscul zic eu ca e minim. Locul de parcare are 6x3m deci poate sa puna masina daca nu e mai lunga de 5m si inaltimea de 1.5m nu cred ca e excesiva.

#12
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
Cel mai bine iti iei o remorcuta pe care o carosezi si o parchezi pe locul de parcare. Nimeni nu o sa se poata lua de tine si nici nu o sa strici privelistea in jur, dulapul ce vrei sa l faci ai mari sanse sa ti iasa o tiganie.

https://www.olx.ro/d...html#d8de1d701c

#13
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu-i incape ca locul de parcare are 6m. Nu stiu ce masina are dar probabil ca are 4.5m , in ce ramane nu incape remorca si nici nu are cum sa urce scuterul. Singurii care s-ar putea lua de el sunt vecinii locului de parcare. Daca aia nu sunt afectati restul nu au ce zice. Cine stie poate vor si ei ceva asemanator pentru vreo bicicleta.
Se poate pune si o prelata peste policarbonat.

Edited by chilly willy, 10 January 2022 - 22:21.


#14
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 chilly willy, on 10 ianuarie 2022 - 22:19, said:

nu-i incape ca locul de parcare are 6m. Nu stiu ce masina are dar probabil ca are 4.5m , in ce ramane nu incape remorca si nici nu are cum sa urce scuterul. Singurii care s-ar putea lua de el sunt vecinii locului de parcare. Daca aia nu sunt afectati restul nu au ce zice. Cine stie poate vor si ei ceva asemanator pentru vreo bicicleta.
Se poate pune si o prelata peste policarbonat.
Masina e o Toyota Corolla, are 4.3m lungime. Locul meu de parcare e ultimul din rand si se termina cu un gard. Din cauza ca e ultimul loc acesta e mai lung cu un metru fata de celelalte locuri de parcare.
Asa arata locruile de parcare https://www.cauta-im...0&cale=/upalbum.
Locul meu e ultimul din rand adica in fata masinii albe din stanga.

Edited by catosp, 10 January 2022 - 22:40.


#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,608
  • Înscris: 01.10.2002
Rulota sau remorca.

#16
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
parerea mea e ca nu o sa te intrebe nimeni, faci din schelet metalic sa nu zboare ancorat in beton, pui policarbonat si deasupra o prelata de camuflaj in care imbraci constructia ca sa arate ca si gardul.
https://cetateanul.n...-de-construire/
https://www.arenacon...tie-inchisoare/

aparent chioscuri si tonete amplasate direct pe sol nu necesita autorizare. Cica debilii aia de la usr voiau sa faci puscarie pentru un cort dar legea nu s-a votat asa ca daca il faci sa arate a toneta nu au ce sa-ti faca. Il invelesti in prelata si pui niste flori deasupra.

#17
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 chilly willy, on 10 ianuarie 2022 - 23:01, said:

parerea mea e ca nu o sa te intrebe nimeni, faci din schelet metalic sa nu zboare ancorat in beton, pui policarbonat si deasupra o prelata de camuflaj in care imbraci constructia ca sa arate ca si gardul.
https://cetateanul.n...-de-construire/
https://www.arenacon...tie-inchisoare/

aparent chioscuri si tonete amplasate direct pe sol nu necesita autorizare. Cica debilii aia de la usr voiau sa faci puscarie pentru un cort dar legea nu s-a votat asa ca daca il faci sa arate a toneta nu au ce sa-ti faca. Il invelesti in prelata si pui niste flori deasupra.
Merci frumos. O floare pot sa-i pun. M-am gandit ca acel schelet as putea sa il imbrac cu labriuri pvc asemanatoare cu scandura gardului, sa arate frumos. Oricum, langa locul de parcare  e un copac Pawlonia, iar cand vine vara nu se mai vede nimic pe acel loc de parcare ca e acoperit de crengile copacului. In fiecare an trebuie sa il tund ca atarna pe masina.

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Legali scapi mai usor cu o rabla de duba parcata acolo, care sa fie totusi in stare de circulatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate