Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Sfat exercitii sala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Cehoslovacia

Cehoslovacia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2022
Pana mai recent aveam la sala 4 antrenamente pe saptamana,iar in zilele de pauza faceam cardio(banda) , recent m-am decis sa bag si o sedinta de box saptamanala ca daca tot fac ceva,sa fie mai eficient zic eu.
Problema este cum pot sa le impart sa fie mai eficient:
Luni-Marti-Miercuri-Joi - sala si Sambata box
sau
Luni-Marti sala Joi-Vineri sala si Sambata box ?
Si in zilele de pauza banda 20 de minute.
Eu personal presupun ca primul,intre antrenamente am pauza cam de 22-23 de ore, acum daca se poate si o parere a celor care au experimentat o situatie similiara,multumesc frumos.

#2
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Daca ai zice si ce urmaresti :) cu 1 zi de box pe saptamana e clar ca nu vrei sa ajungi boxing pro deci asta cade din ecuatie.
Daca vrei sa ai un stil de viata sanatos, fa miscare in fiecare zi, moderat, fara exagerari si fara zile de pauza.
Daca vrei sa te umfli ia-ti antrenor la sala, iti face el program si meniu, in functie de varsta, de metabolismul tau, etc.

#3
Cehoslovacia

Cehoslovacia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2022
In mare urmaresc sa nu afecteze recuperarea si sa urmez cateva principii sanatoase,printre care sala pentru miscare si boxul inclinat mai mult spre disciplinare.Nici pe departe nu urmaresc sa fac asta la nivel profi.
Tocmai asta este si unul dintre motivele pentru care mai mult de juma de salariu il investesc in sala,antrenor,nutritionist si mancare cat mai buna si curata,prefer sa lucrez organizat dedat sa fac de capul meu.
Per total,stii cam cum e mai bine sa impart pentru a nu afecta recuperarea.Daca poti sa ma lamuresti

Edited by Dany_Darke, 11 January 2022 - 06:37.
nu mai cita inutil


#4
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Eu as baga sedinta de box, intre 2 antrenamente distante de umeri-pectorali, pe undeva pe la 80% distanta.. Ex: daca faci piept+umeri doar luni, sedinta de box ar fi vineri sau sambata. Sau: daca le antrenezi (umeri-piept) luni si joi, atunci sambata ar intra sesiunea de box.
Daca exersezi si retragerea mainilor inapoi spre garda va intra si spate, daca intra putin, atunci poti antrena spatele a doua zi dupa box, daca intra mult, il muti spre 50% (la mijloc, caci n-ai de ales).
Depinde de programul de culturism.. (poate faci upper-lower si-atunci se simplifica.. nu stiu ce faci)
disclaimer: nu fac box..Posted Image

Edited by bursucelu_viesel, 11 January 2022 - 18:33.


#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Pai daca dai peste jumate din salariu din start gresesti, te pacalesti ..mai degraba renunti la antrenor si nutritionist
banii sa-i dai doar pe abonament, echipament de sala, mancare..eventual transport

#6
Cehoslovacia

Cehoslovacia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2022

View Postbursucelu_viesel, on 11 ianuarie 2022 - 18:25, said:

Eu as baga sedinta de box, intre 2 antrenamente distante de umeri-pectorali, pe undeva pe la 80% distanta.. Ex: daca faci piept+umeri doar luni, sedinta de box ar fi vineri sau sambata. Sau: daca le antrenezi (umeri-piept) luni si joi, atunci sambata ar intra sesiunea de box.
Daca exersezi si retragerea mainilor inapoi spre garda va intra si spate, daca intra putin, atunci poti antrena spatele a doua zi dupa box, daca intra mult, il muti spre 50% (la mijloc, caci n-ai de ales).
Depinde de programul de culturism.. (poate faci upper-lower si-atunci se simplifica.. nu stiu ce faci)
disclaimer: nu fac box..Posted Image

Cred ca cel mai ok din ce zici e sa merg pe L-M-M-J sala si Sambata box, restul zilelor odihna.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate