Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pot intra in somaj daca am PFA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Salutare,

Eu lucrez ca inginer la o firma, dar am si PFA (din care realizez venituri mult mai ok decat la job-ul meu unde sunt angajat)


Firma unde sunt angajat ar cam dori sa ma dea afara, eu as cam dori sa plec Posted Image) insa fiecare ne sfiim sa facem pasul final


As vrea sa intru in somaj (pentru ca se considera vechie in munca, contribui la pensie si mai iau si ceva bani), si am cateva nelamuriri:


1) Pot intra in somaj daca eu am si activitate de PFA ?


2) Daca imi dau eu demisia, prespun ca nu mai pot intra in somaj, nu ?


3) Cum ar fi cel mai ok mod sa "fiu dat afara" ca sa intru in somaj ?


Multumesc Posted Image

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
1. Nu.
2. Asa-i, nu poti.

Edited by jm2010, 10 January 2022 - 12:57.


#3
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 07.03.2012

 allah2, on 10 ianuarie 2022 - 12:55, said:


1) Pot intra in somaj daca eu am si activitate de PFA ?
Nu

2) Daca imi dau eu demisia, prespun ca nu mai pot intra in somaj, nu ?
Nu

3) Cum ar fi cel mai ok mod sa "fiu dat afara" ca sa intru in somaj ?
În primul rând să nu ai venituri din alte surse. Apoi să nu fie ca măsură disciplinară.



#4
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
bineînțeles că nu lol

cu ce te ajută șomajul dacă ai PFA? dacă veniturile din PFA sunt derizorii, mai bine îl închizi (nu știu dacă suspendarea se pune) și iei apoi șomaj
dacă însă faci ceva cu PFA-ul ăla, nu are sens să te gândești la șomaj

#5
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Somajul se plateste doar celor care contribuie la fondul de somaj, plus contributii sociale (sanatate/pensii).  Daca tu nu ai semnat nimic explicit pe PFA-ul tau sa platesti contributia asta de somaj, atunci nu ai cum sa primesti.

Relatia ta intre firma si PFA e cea de 'contract civil', nu de angajat.  Firma poate foarte simplu sa nu iti mai prelungeasca contractul si gata, de maine nu mai vii.  ITM-ul nu are nicio treaba cu ce contract ai semnat tu.

Asta daca nu vine anaf-ul si re-categoriseste contractul ala civil in contract de munca, si o sa ai de platit (tu, nu 'angajatorul') contributii de o sa plangi.

#6
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
@ascee_ro cred ca ai citit pe diagonala ce a scris initiatorul: el e angajat cu carte de munca la o firma si are si PFA ... nu a zis ca are contract pe PFA cu firma.
@initiator: nu, nu poti lua somaj in situatia prezentata.

#7
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc pentru raspunsuri

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Io totusi zic ca poti fi somer si ai si PFA-ul.
Cu aceasta conditie:
- să nu ai venituri sau să ai un venit mai mic decât valoarea indicatorului social de referință (ISR) care e în vigoare în momentul respectiv;

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Inchide PFA si apoi intri in somaj (practic, ajungi in somaj ca angajat). Nu stiu care sunt pasii ca din PFA sa ajungi in somaj (va trebui sa intrebi la Somaj)
  • Nu. Dar daca se poate intra din PFA in somaj, nu conteaza daca iti dai demisia sau nu. Conteaza data ultimului act de incetare (poti lichida PFA azi si maine este concediat cu somaj, sau invers, iti dai demisia azi si maine lichidezi PFA).
  • Cel mai ok ar fi sa nu fii tu de vina (inchidere post, restructurare, etc). Doar sa nu iti fie tie imputat motivul (lipsa gestiune, greseli contractuale, etc).


#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Sa te muti la alta firma te-ai gandit? Tu ai vrea sa muncesti si sa platesti contributii ca la PFA dar sa-ti achite altii (un patron filotim, statul) fondul de pensii, nu?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate poti sa te concediezi singur, apoi sa te re-angajezi peste o luna cu salar mai mare :)
Glumesc, dar poate chiar se poate :)

#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 Pololica, on 10 ianuarie 2022 - 14:18, said:

  • daca se poate intra din PFA in somaj,
Din PFA sau II se poate intra in somaj daca a avut:
1.contract de asigurare pentru somaj (care nu e obligatoriu pentru PFA si II - sau nu era),
2.contributia platita cel putin 12luni in ultimii 2 ani
3.inchide activitatea ori nu mai realizeaza venit (sau are venit foarte mic - vezi ISR).
...
Initiatorul a avut contract de munca, in aceasta perioada angajatorul a fost obligat sa-i plateasca contributiile.
...
Initiatorul daca a solicitat a putut sa intrerupa relatia cu casa de pensii pentru plata asigurarii obligatorie la pensie ca PFA, pe perioada cat a avut contract de munca la alt angajator.
...
Pe scurt pentru initiator:
Daca realizeaza alte venituri (care depasesc valoarea indicatorului social de referinta (ISR) – 500 de lei), nu beneficiaza de somaj.
...
Raspunsul clar il va avea cand va incerca sa obtina adeverinta de la finante.

Edited by costeld69, 10 January 2022 - 16:15.


#13
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 07.03.2012

 adisz, on 10 ianuarie 2022 - 13:56, said:

Io totusi zic ca poti fi somer si ai si PFA-ul.
Cu aceasta conditie:
- să nu ai venituri sau să ai un venit mai mic decât valoarea indicatorului social de referință (ISR) care e în vigoare în momentul respectiv;

A zis deja că are venituri serioase pe pfa. iar indicatorul ăla e oricum mic, ceva gen 500-600 lei

 __Dan__, on 10 ianuarie 2022 - 14:22, said:

Sa te muti la alta firma te-ai gandit? Tu ai vrea sa muncesti si sa platesti contributii ca la PFA dar sa-ti achite altii (un patron filotim, statul) fondul de pensii, nu?

Ai înțeles perfect!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate