Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie masina SH, buget in jur de 10k

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015
Buna ziua si la multi ani

In ultimi 5 ani am circulat cu un Opel Insignia 2.0, diesel. Foarte multumit de masina dar a ajuns timpul sa trec la altceva avand in vedere ca am ajuns la 300.000 km.

Anul acesta intentionez sa achizitionez o alta masina, ceva mai nou cu dotari mai moderne

1. Buget de achizitie

Aici e si problema, nu stiu cat pot sa obtin pe masina actuala in momentul cand o vand + ce bani mai adaug eu. Aproximativ, bugetul final sper sa fie cel putin 10.000 euro, deci in jur de 10k +/- 2k

2. Noua sau SH

SH.

3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual)

Este masina personala folosita in predominant pentru naveta acasa/munca. In ultimi 5 ani am facut in jur de 100k km, predominant extraurban dar de atunci s-a deschis un drum nou mult mai scurt. Prevad ca in anii viitori, km pe an sa fie undeva intre 10k si 17k pe un drum de 10km intre localitati. Voi avea cel putin un drum pe saptamana mai lung, intre 80 si 180km

4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice

Benzina fara filtru de particule. Motivul fiind ca drumul pe care circul momentan intre servici si casa este scurt si cam nasol pentru filtru. Prefer motor mai mare, cel putin 140cp
Drumul scurt este inca un motiv pentru care doresc sa schimb masina actuala. Diesel-ul in cazul meu nu mai este ok.

Consumul nu este important.

5. Cutie Manuala / Automata

De preferinta automata.

6. Modele si dotari preferate

Ma gandeam la ceva de la VW, opel sau poate Kia
Am vrut sa ma uit si la Mazda dar mi sa spus ca e un pic cam scumpa intretinerea si accesul la piesele de schimb ceva mai problematic. Nu cunosc cum sta treaba la capitolul asta.

Nu vreau marci premium. Pun accent mare pe costul de intretinere sa nu fie prea mare.

Ca modele, vreau sa vad ce sugestii primesc.

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Deci sa fie similar cu Insignia ? Poate fi si break ? Un Astra k break ar putea fi o alternativa.

#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Filtrul de particule in cazul motorizarilor pe benzina nu da probleme ca in cazul DPF. Nu sunt problematice, altele pot fi problemele...

Motoarele pe benzina de care trebuie sa te feresti sunt cele cu injectie directa de benzina, care in cazul drumurilor scurte in care motorul nu are timp sa ajunga la temperatura optima de functionare, au tendinta (tehnologica) sa bage benzina in baia de ulei (vezi cazul Honda Civic 1.5 turbo, or mai fi si altele). GDI-urile de la Hyundai/kia, depuneri de calamina pe supape, galeria de admisie). Si benzinarele recente au pacatele lor...

Edited by clausio, 10 January 2022 - 11:36.


#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
E foarte optimist bugetul pentru ceva de clasa similara, mai nou, mai putin rulat si mai benzinar.
Are ceva in neregula Insignia de vrei sa o vinzi?
Vezi un Kia Optima hibrid sau o Mazda 6 benzina, desi automat tare ma indoiesc la Mazda, sau cam la orice masina in toate mintile in bugetul tau.

Mai bine tine Insignia intretinuta bine, cu O-ring-ul schimbat, daca nu ai facut-o deja, pana o duci la groapa.

#5
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Poti sa cauti o Mazda 6 GH, dupa 2011, facelift, motor 2 litri benzina, cutie automata. Nu te speria de piese si costuri de intretinere, majoritatea celor care comenteaza nu au avut japoneze niciodata, dar au auzit ei de la altii. Motorul e fiabil, cutia la fel, consumul decent.

Un exemplu: https://suchen.mobil...a5-c71b1431e7f4

Eu unul as merge pe ceva turbo, dar nu stiu in bugetul tau ce se incadreaza. Am in familie un Focus 1.0 ecoboost. Chiar aseara l-am scos la plimbare prin oras. Consum intre 5.7-7 in oras, in functie de trafic (Arad, mai lejer ca in alte orase). Aseara cum era liber orasul, am scos 5.6. Pentru oras sincer nu as avea nevoie de mai mult.

Edited by Galacticul, 10 January 2022 - 13:42.


#6
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
WW Passat B8 https://www.olx.ro/d...a855a3;promoted

#7
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Anul ăsta nu prea e bun la achiziționarea de mașini (noi sau sh) datorită crizei semiconductorilor, iar la mașinile sh prețurile sunt de-a dreptul nesimțite. Dacă crezi că te mai ține mașina încă un an fără cheltuieli exagerate, mai așteaptă, poate mai scad prețurile. Între timp, poți da căutare pe olx sau autovit cu niște criterii de filtrare conform dorințelor și poate să apară și vreo ocazie să găsești ceva să-ți placă.

Edited by alin2pas, 10 January 2022 - 15:36.


#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostMariusEXxTREME, on 10 ianuarie 2022 - 15:15, said:

mda, dai masina de 300k pe masina cu 230k pe OLX, iar dupa cum arata anuntul, e "proaspat adusa" , " direct de la neamt din curte"

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
N-ai buget suficient pentru a face upgrade la Insignia, mai ales la o masina pe benzina. Nici nu te atingi de un benzinar cu filtru de particule la 10k euro :)
Benzinarele de la VW la 10k euro gasesti doar 1.2tsi sau alte mizerii de genul, iar cutiile dsg puse pe aceste motorizari sunt slabe.
Nu are nimic ca are 300k insignia, tot ce vezi pe strada au km dati inapoi o gramada. Daca masina ta e pusa la punct si stii ca nu ai probleme la ea, o mai poti pastra mult si bine, oricum nu iei tare mult pe ea, mai ales ca samsarii vin cu insignia polishate cu 180k km in bord. Si o sa faci trecerea peste cativa ani direct la benzinar euro 6 si ceva mai modern.

View PostMariusEXxTREME, on 10 ianuarie 2022 - 15:15, said:


E masina samsarita, dsg-ul ala e slab, iar 1.6tdi e insuficient pe passat, e sub insignia 2.0. Abia pe golf se misca cat de cat acel 1.6.

View PostGalacticul, on 10 ianuarie 2022 - 13:42, said:

Poti sa cauti o Mazda 6 GH, dupa 2011, facelift, motor 2 litri benzina, cutie automata. Nu te speria de piese si costuri de intretinere, majoritatea celor care comenteaza nu au avut japoneze niciodata, dar au auzit ei de la altii. Motorul e fiabil, cutia la fel, consumul decent.

Un exemplu: https://suchen.mobil...a5-c71b1431e7f4

Eu unul as merge pe ceva turbo, dar nu stiu in bugetul tau ce se incadreaza. Am in familie un Focus 1.0 ecoboost. Chiar aseara l-am scos la plimbare prin oras. Consum intre 5.7-7 in oras, in functie de trafic (Arad, mai lejer ca in alte orase). Aseara cum era liber orasul, am scos 5.6. Pentru oras sincer nu as avea nevoie de mai mult.

Si care e upgradeul ? Mazda aia e imbatranita , e un facelift la ceva lansat tot cam deodata sau chiar inainte de insignia. Nu as cumpara asa ceva. Nu merita banii.

#10
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022
Salutari, daca tot vrei benzina uita-te spre Mazda, Toyota, Honda, Suzuki....sau koreene: Kia / Hyundai. Dar mai degraba gasesti manuale.
Cateva exemple:
Honda Accord 2012: https://www.autovit....i-ID7GWwS1.html
Honda Civic 2014: https://www.autovit....c-ID7GSBzE.html
Toyota Auris 2017: https://www.autovit....6-ID7GTInJ.html
Hyundai Elantra 2018: https://www.autovit....6-ID7GWHIq.html
Mazda 3 2014: https://www.olx.ro/d...ve-IDfoCRi.html
Kia Sportage 2012: https://www.autovit....0-ID7GWuD2.html

Si olx si autovit sunt pline de masini, depinde de prioritatile tale...daca o vrei mai noua, daca o vrei mai dotata, daca o vrei mai spatioasa...etc. Alegel 1-2-3 modele si cauta forumuri despre ele, mergi si fa test-drive cu ele pe la prioprietari. Daca te multumeste vreuna mai mult decat isignia, fa miscarea...daca nu cum spun si colegii, poti la fel de bine sa mai tii de Opel. Preturile sunt sus pt sh acum...dar sunt sus si pt vanzare si pt cumparare (Adica poate o vinzi mai scump pe a ta acum decat o vindeai anul trecut sau poate decat o vinzi mai tarziu). La 10-12k euro gasesti multe masini, dar trebuie sa alegi ce vrei de la ea. Perfecta nu este nici una.

#11
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Eu as lua Honda: Civic sau Accord, depinde de nevoi.

#12
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Pur si simplu o sa patesti ca Danila Prepeleac dai Insignia ta veche dar zdravana si bine intretinuta pe un armasar foarte scump doar oleaca mai nou dar cu bube ascunse.  Dintre masinile sugerate de antevorbitori    Kia Sportage 2.0    2012   142 000 km   Benzina   SUV 12 500 EUR  Negociabil Pretul acestei masini este peste medie !!!    unde naiba am ajuns daca o Kia de 10 ani costa 12k?!!  Baga masina in service vezi ce scartaie sau e la limita , schimba piesele cu maxim 500-800 de euro, da-i un un polish profi de 1000 lei si ai masina noua inca doi ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate