Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

mobila bucatarie comanda (Bucuresti)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Salut,

Nu prea gasesc pareri legate de o parte din magazinele de la home & design mall de pe blv. Ghencea: atelierul de bucatarii, bucaria, inovo mobili etc.
Si-a facut cineva mobila de la ei? Pareri?

Eu am ~3.8m (+ pe lateral mai e sub centrala pe care nu cred ca o acopar ca sa nu dau bani degeaba si deasupra frigiderului) si impresia mea e ca mai ieftin ca 13000 lei nu am cum sa fac cu mdf vopsit, probabil mai spre 16-18k lei (am o astfel de oferta).
Am vazut si mai "ieftin", dar nu e mdf vopsit, feronerie no name, par low quality sau e ieftin doar daca faci rabat la astea sau e pretul pentru o bucatarie mica, iar la final tot ajungi la >10k lei.

Am mai auzit de mobila rbr, fronte, wiza, kuxa etc. dar ma intreb ce preturi au (in special astia mai scumpi ca kuxa) luand in calcul ce scump a ajuns chiar si la cei mai ieftini.

Edited by Shade14, 10 January 2022 - 00:28.


#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
vezi ca e un thread mare, are peste 200 pagini si se discuta numai DESPRE MOBILA

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Mergi la xxlutz și cere o oferta pe nobilia. Lasă prostiile, mergi pe top. O sa aveai că top și premium e la bani de bucătărie noname.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Am fost pe la H. & D.
Dacã faci pentru bunicii de la țarã, recomand  🤭

Nu prea pot sã îți recomand subiect de pe forum cu sfaturi bune, se trolleazã la greu pe ele, dacã ești începãtor, te fac pilaf, unii.

Sfat despre producãtori, dacã zic ceva, mã fac pilaf pe mine 😉
Nu știu ce sã zic, succes și reușite, o sã fie greu, îți garantez.
Dacã ai douã mîini stîngi, o sã fie și mai greu.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Vezi ca la 2 ani ai revizia instalatiei de gaze si iscirul centralei. Va fi nevoie sa se uite in spatele aragazului /plitei pe gaz iar la centrala trebuie sa aiba spatiu de manevra. Daca nu iti pui plita si cuptor  electric, cu o bucatatie la comanda iti va fi greu la revizii.

#6
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
BucaRia

https://www.bucaria.ro/

Este o marca SiPro ,am comandat mobila de bucatarie pentru Casa,executie impecabila,colaborarea a fost de asemenea excelenta,livrata la timp conform intelegerii.

Edited by Adrianradu, 10 January 2022 - 09:01.


#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Ikea...


Posted Image

#8
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 rex, on 10 ianuarie 2022 - 01:15, said:

vezi ca e un thread mare, are peste 200 pagini si se discuta numai DESPRE MOBILA

Initial vroiam sa postez acolo dar am zis sa fac un thread nou, specific legat de astea.

 crisstonne, on 10 ianuarie 2022 - 02:41, said:

Am fost pe la H. & D.
Dacă faci pentru bunicii de la țară, recomand  ��

Nu prea pot să îți recomand subiect de pe forum cu sfaturi bune, se trollează la greu pe ele, dacă ești începător, te fac pilaf, unii.

Sfat despre producători, dacă zic ceva, mă fac pilaf pe mine ��
Nu știu ce să zic, succes și reușite, o să fie greu, îți garantez.
Dacă ai două mîini stîngi, o să fie și mai greu.

Nu stiu ce sa zic, am vazut bucatarii de >30000 lei pe acolo, cine la tara are bani de asa ceva? :) (sa nu zic de cele >70000 lei)

 unknown_35, on 10 ianuarie 2022 - 04:25, said:

Vezi ca la 2 ani ai revizia instalatiei de gaze si iscirul centralei. Va fi nevoie sa se uite in spatele aragazului /plitei pe gaz iar la centrala trebuie sa aiba spatiu de manevra. Daca nu iti pui plita si cuptor  electric, cu o bucatatie la comanda iti va fi greu la revizii.

Bine de stiut, e ok daca nu acopar centrala (bani in plus degeaba si nu arata mai frumos oricum), asa o sa fie spatiu ok. Cuptorul ma gandesc ca o sa iau electric. Mai ramane plita, la care ma gandesc ca se descurca, nu e nimic special fata de alte bucatarii.

 Adrianradu, on 10 ianuarie 2022 - 08:58, said:

BucaRia

https://www.bucaria.ro/

Este o marca SiPro ,am comandat mobila de bucatarie pentru Casa,executie impecabila,colaborarea a fost de asemenea excelenta,livrata la timp conform intelegerii.

Luata recent? Ai mai scris despre ei aici? au un model cu albastru care ma tenteaza.

 mircea812, on 10 ianuarie 2022 - 09:29, said:

Ikea...


Posted Image

Bataie de cap din ce am auzit si presupun ca se misca greu fiind multi care iau de acolo. Daca ma tenta sa asamblez eu era ceva, dar prefer sa nu misc un deget (pentru asta platesc).

#9
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 Shade14, on 10 ianuarie 2022 - 10:10, said:


Luata recent? Ai mai scris despre ei aici? au un model cu albastru care ma tenteaza.

Anul trecut in vara,nu,nu vad relevanta.doar am vrut sa va ajut cu o recoamdare,eu m-am bucurat pentru alegerea facuta,cum am scris nu am ce sa reprosez raportul calitate-pret fiind foarte bun.

#10
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Au modelul asta la bucaria:
[ https://i.ibb.co/Zg8RZTr/model.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/X5kDnqv/pret.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar si cu reducere nu scap cred fara 15000 lei. In alti ani cu banii astia mobilai cel putin un dormitor in plus Posted Image

 Adrianradu, on 10 ianuarie 2022 - 10:18, said:

Anul trecut in vara,nu,nu vad relevanta.doar am vrut sa va ajut cu o recoamdare,eu m-am bucurat pentru alegerea facuta,cum am scris nu am ce sa reprosez raportul calitate-pret fiind foarte bun.

Cam cat a durat livrarea? Fac ei totul, transport + montaj? nu vreau sa fac nimic.

Edited by Shade14, 10 January 2022 - 10:32.


#11
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Eu am luat acum 2 ani mobila de bucatarie de la www.kitchenexpert.ro (pe site au si un portofoliu de lucrari realizate). Eu sunt multumit de cum a iesit totul si pana acum nu s-a stricat/deteriorat nimic.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Deci o data as fi reticent daca mi-ar intra in casa cineva care se recomanda a fi de la "bucarie" sau macar as tin la indemana ceva lubrifiant, just in case...
Partea a doua, bucarie sau nu, mi se pare extrem de scump. Cea mai scumpa bucatarie de la Videnov costa mult mai putin si este cu mult mai aspectuoasa (desi asta e subiectiv).
In ceea ce priveste motajul ar trebui sa tii seama de modificarile de facut, daca nu cumva muti chiuveta si trebuiesc facute si mici modificari la traseul de apa si daca sunt dispusi sa cumpere materialele si sa le faca ei.

Edited by spooky51, 10 January 2022 - 12:15.


#13
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 Shade14, on 10 ianuarie 2022 - 10:29, said:


Cam cat a durat livrarea? Fac ei totul, transport + montaj? nu vreau sa fac nimic.

Trei saptamani / masuratori_transport_montaj (inclusiv toate electrocasnicele incoprorabile)

 spooky51, on 10 ianuarie 2022 - 12:10, said:


...mi se pare extrem de scump...
Asta cu "scump" sa stiti ce este ceva putin subiectiv...
...la Mobila de Bucatarie pretul in mare masura este dat de "ce iti doresti tu"...adica daca vrei toate sertarele /usile cu softclose (lucru de bun simt de altfel in 2021) metabox-uri,seratre cu laterale metalice pentru oale,fonturi frezate si asa mai departe o sa platesti mai mult....

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Adrianradu, on 10 ianuarie 2022 - 12:26, said:

Asta cu "scump" sa stiti ce este ceva putin subiectiv...
Perfect adevarat insa pana la un anumit punct. Pana la urma rolul mobilei este unul utilitar. Rolul decorativ este si el important, insa un design minimalist inseamna mai modern si mai usor de intretinut.

#15
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 Adrianradu, on 10 ianuarie 2022 - 12:26, said:

Trei saptamani / masuratori_transport_montaj (inclusiv toate electrocasnicele incoprorabile)

Asta cu "scump" sa stiti ce este ceva putin subiectiv...
...la Mobila de Bucatarie pretul in mare masura este dat de "ce iti doresti tu"...adica daca vrei toate sertarele /usile cu softclose (lucru de bun simt de altfel in 2021) metabox-uri,seratre cu laterale metalice pentru oale,fonturi frezate si asa mai departe o sa platesti mai mult....
Suna bine. Electrocasnicele au fost luate separat? adica daca eu le am acolo deja as vrea sa mi le puna ei, sa mai chem unul doar a verifica plita cu gaz (presupun ca asa trebuie); au si ei la vanzare electrocasnice/chiuvete mai multe? Oricum o sa merg la ei si o sa vad ce zic.

Legat de pret, cea de la videnov nu e la comanda, e stas, feronerie no name probabil si nu e mdf vopsit (apropo ala e pretul fara montaj si adus in apartament, mai dai si acolo macar 850 lei). Eu nu am ce face cu ea la mine, nu vreau cum e (nu ma intereseaza bucatarii stil "modern", majoritatea arata invechite din magazin deja) si nici nu ar intra ok, nu pot pune masina spalat vase etc. . Tot ce e la comanda e mult mai scump cand vrei customizat, iar eu am asta am nevoie, nu am spatiu destul si trebuie sa scot tot ce pot din el.

 spooky51, on 10 ianuarie 2022 - 13:06, said:

Perfect adevarat insa pana la un anumit punct. Pana la urma rolul mobilei este unul utilitar. Rolul decorativ este si el important, insa un design minimalist inseamna mai modern si mai usor de intretinut.

Fara sa fie la comanda nu am cum sa scot tot din spatiul disponibil. Iar legat de aspect, poti intreba femeile de asta; daca nu arata bine nu merita Posted Image.

Edited by Shade14, 10 January 2022 - 13:32.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Shade14, on 10 ianuarie 2022 - 13:32, said:

Fara sa fie la comanda nu am cum sa scot tot din spatiul disponibil. Iar legat de aspect, poti intreba femeile de asta; daca nu arata bine nu merita Posted Image.
Iti spun cum am facut eu, poate te ajut sa economisesti ceva banuti. Am luat de la Videnov o bucatarie Darina si am suplimentat cu module Nadia. Montajul l-am facut impreuna cu prietena mea, si a trebuit sa folosim din plin fierastraul pendular si bormasina, pentru ca am vrut o chiuveta dubla cu picurator, blat continuu si un corp pe colt.
Bineinteles ca poate nu-ti place cum arata, vrei calitate mai buna, pentru mine a fost ok si nu ma costa nimic sa scriu aici, poate te ajuta cu ceva.

#17
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Mobilarea si utilarea bucatariei a costat pe departe cel mai mult fata de orice alta camera. Pur si simplu, totul a fost cumparat nou: mobila, frigider, masina spalat vase, chiuveta+ robinet, plita pe gaz si cuptor electric. pur si simplu, celelalte camere nici macar nu se apropie de cat a costat bucataria.

#18
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 Shade14, on 10 ianuarie 2022 - 13:32, said:

Electrocasnicele au fost luate separat?
...au si ei la vanzare electrocasnice/chiuvete mai multe? Oricum o sa merg la ei si o sa vad ce zic.
Da,au fost luate separat...este un Magazin de mobila nu de electrocasnice
Pentru chiuvete colaboreaza cu Franke

 spooky51, on 10 ianuarie 2022 - 13:38, said:

Iti spun cum am facut eu...
...poate nu ati fost atent...initiatorul a specificat in trei posturi pana acum ca nu vrea sa "faca nimic"...deci...

Edited by Adrianradu, 10 January 2022 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate