Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Gard nou din beton prefabricat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
azteksorul

azteksorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.11.2009
Salut,

Locuința se află in București, sector 5. Gardul este destul de vechi, fiind construit în 2006. Dimensiunea gardului este de 2m înălțime cu aprox. 14m lungime: 9m zid din cărămidă, 1m poartă de acces si 3.7m poartă batantă pentru autoturism. Am atașat și o schiță.
Ne gândim să dărâmăm zidul din BCA din și să-l înlocuim cu unul din placi de beton prefabricat. Am vrea să schimbăm și poarta auto cu una culisantă dar, momentan ne focusăm pe zid.

Nu dorim să investim o avere așa că vă întreb ce variante îmi puteți recomanda și la ce costuri să mă aștept?

Mulțumesc!

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ce nu reconditionezi gardul vechi ?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Te realizezi cate te costa sa demolezi vechiul gard?

De ce nu il faci frumos?

#4
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Pastrezi gardul. In primul rand e din BCA, deci poti sa cauti zeci de modele si cu un fierastrau normal faci fante si acolo pui ori ceva plasa, ori lemn, ori alt material ca sa-i dai aspect modern. Iti recomand sa cauti pe "iutube": modern fence design sau boundary wall/compound wall design si dupa ce iti alegi modelul te apuci usor de treaba. Apoi peste ce ramane bagi o plasa, o mana de tencuiala si apoi decorativa sau var normal pentru exterior. Plus ca poti sa te joci si cu placi de polistiren taiate in diferite forme si sa-i dai un aspect super fain fara sa darami nimic,

Uite un exemplu care pare deosebit si nu ar presupune o cheltuiala mare tinand cont ca tu vrei sa darami tot si sa cumperi gard prefabricat: https://sc01.alicdn....FXXXy.jpg_.webp

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In plus, chiar daca e in S5, unii ar putea considera ca e nevoie de autorizatie de demolare si autorizatie de construire.

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ce e asa vechi la un gard din 2006? Daca nu-i din lemn neglijat chiar nu vad problema lui. Unii au prea multi bani si nu mai au ce face cu ei. Lasa gardul, dute intr-o vacanta, la dame de companie, i-ati o masina smechera, nush, e doar un gard ffs.

Edited by SpeedDemon, 09 January 2022 - 21:40.


#7
azteksorul

azteksorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.11.2009

 pasilla, on 09 ianuarie 2022 - 21:02, said:

De ce nu reconditionezi gardul vechi ?

 Adm, on 09 ianuarie 2022 - 21:09, said:

Te realizezi cate te costa sa demolezi vechiul gard?

De ce nu il faci frumos?


 P-I-G, on 09 ianuarie 2022 - 21:20, said:

Pastrezi gardul. In primul rand e din BCA, deci poti sa cauti zeci de modele si cu un fierastrau normal faci fante si acolo pui ori ceva plasa, ori lemn, ori alt material ca sa-i dai aspect modern. Iti recomand sa cauti pe "iutube": modern fence design sau boundary wall/compound wall design si dupa ce iti alegi modelul te apuci usor de treaba. Apoi peste ce ramane bagi o plasa, o mana de tencuiala si apoi decorativa sau var normal pentru exterior. Plus ca poti sa te joci si cu placi de polistiren taiate in diferite forme si sa-i dai un aspect super fain fara sa darami nimic,

Uite un exemplu care pare deosebit si nu ar presupune o cheltuiala mare tinand cont ca tu vrei sa darami tot si sa cumperi gard prefabricat: https://sc01.alicdn....FXXXy.jpg_.webp

 pasilla, on 09 ianuarie 2022 - 21:24, said:

In plus, chiar daca e in S5, unii ar putea considera ca e nevoie de autorizatie de demolare si autorizatie de construire.

 SpeedDemon, on 09 ianuarie 2022 - 21:37, said:

Ce e asa vechi la un gard din 2006? Daca nu-i din lemn neglijat chiar nu vad problema lui. Unii au prea multi bani si nu mai au ce face cu ei. Lasa gardul, dute intr-o vacanta, la dame de companie, i-ati o masina smechera, nush, e doar un gard ffs.

Vă spun sincer că prima dată m-am gândit să îi pun o plasă de buzău și să-i trag o mână de tencuială nouă peste, glet, vopsea și gata treaba.
Doar că nu știu ce integritate fizică mai are pentru că atunci cand a fost construit in 2006, nu i-au făcut și o fundație, iar acum au început să apară crăpături în zid. De asta ne-am gândit la demolare și înlocuire.

@Adm , de ce ar fi costurile mari pentru demolarea unui gard de 9m?
@P-I-G , gardul este din cărămidă. Am scris din greșeală BCA. Varianta aceea este foarte draguță, dar nu îmi dă încredere in Ferentari Posted Image).
@pasilla , ai dreptate, am uitat că acum se cere autorizație când se modifică structura de rezistență a unei construcții(gard in cazul meu).

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Parca nu imi vine sa cred ca nu are o mica fundatie.
Oricum e treaba ta, daca vrei sa te legi la cap, fara sa te doara (sau poate chiar te doare - niste poze.....? ).

Edited by pasilla, 09 January 2022 - 21:49.


#9
azteksorul

azteksorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.11.2009

 pasilla, on 09 ianuarie 2022 - 21:48, said:

Parca nu imi vine sa cred ca nu are o mica fundatie.
Oricum e treaba ta, daca vrei sa te legi la cap, fara sa te doara (sau poate chiar te doare - niste poze.....? ).

Tata mi-a spus că e posibil să aibă totuși o fundație mică, de vreo 10cm, dar nu știe sigur.
Am atașat o poză de pe maps, doar că e din 2019 când încă nu era montată cutia pentru branșamentul de curent trifazic.

Again, clar aș prefera varianta să recondiționez eu zidul. Costuri mai mici și într-o zi e gata. Doar că nu am vrut sa scot din socoteală și varianta refacerii de la 0.

Attached Files



#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
iei o lavabila de exterior dai peste si aia e tot.
ma rog in prealabil il speli

Edited by arg, 09 January 2022 - 22:07.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Arata beton. Cu un pic de inventivitate il faci sa arate foarte cool.

#12
azteksorul

azteksorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.11.2009
Atunci rămân la varianta recondiționării.

Mulțam fain pentru îndrumări!

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fara fundatie va crapa in continuare de la ciclurile inghet/dezghet. Dar poti face o subzidire . Sapi in interiorul curtii pe lungime de 70-100 cm  la o adancime de macar 50-60 cm . Incerci sa sapi drept sa nu fie nevoie de cofrare. Iei niste fier beton pe care il curbezi , faci in lateral niste gauri cat sa intre mustatile fierului beton macar 25 cm , indrepti fierul si astfel intra in gauri deci va ramane in afara betonului turnat  si torni. Lasi cateva zile , in functie de temperatura de afara si sapi langa in ca o groapa similara. Legi fierul beton de mustatile ramase in afara partii turnate ....si tot asa pana termini fundatia . Ai nevoie de balastru , ciment , apa si o betoniera. Pe interior te poti ridica cu fundatia vreo 10 cm deasupra nivelului pamantului cu o bordura . Cand stii ca ai intepenit gardul cu fundatie cu fier beton , poti sa te apuci sa il tencuiesti , sa il repari , sa lipesti pe el ce vrei .

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
costuri?
un gard din plăci prefabricate, montate corect pe fundație, va costa exact cât un gard zidit!
diferența constă-n lucrările ulterioare:
-așa cum știi, la cel zidit trebe mereu întreținere
-la cel din beton te mai uiți după primul cutremur serios!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate