Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Cat este averea ta neta și cât din ea este în imobiliare?

* * - - - 11 votes
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

Poll: Care este averea ta neta? (Avere neta = Total Active - Datorii) (178 member(s) have cast votes)

Care este averea ta neta in Euro?

  1. Sunt sărac - 0 lei și 0 bani. (27 votes [15.17%])

    Percentage of vote: 15.17%

  2. Sunt la prima cloacă cu averea - între 1 Euro și 50.000 Euro (34 votes [19.10%])

    Percentage of vote: 19.10%

  3. Sunt mai bogat ca majoritatea romanilor - între 50.001 Euro și 100.000 euro (22 votes [12.36%])

    Percentage of vote: 12.36%

  4. Am trecut de prima cloacă a mea - între 100.001 Euro și 250.000 Euro (38 votes [21.35%])

    Percentage of vote: 21.35%

  5. Ma duc la munca sa ma laud - între 250.001 Euro și 500.000 Euro (23 votes [12.92%])

    Percentage of vote: 12.92%

  6. Pârlit cu fițe de milionar (dar nu încă) - între 750.001 Euro și 950.000 Euro (8 votes [4.49%])

    Percentage of vote: 4.49%

  7. Hai ca am făcut primul milion - între 950.001 Euro și 1.5 milioane Euro (6 votes [3.37%])

    Percentage of vote: 3.37%

  8. Deja ma duc la munca de placere - între 1.5 milioane și 4 milioane Euro (1 votes [0.56%])

    Percentage of vote: 0.56%

  9. Hai ca sunt bogat - între 4 milioane și 10 milioane de Euro (3 votes [1.69%])

    Percentage of vote: 1.69%

  10. Nu am yaht de 100 m lungime dar ma gândesc sa îmi iau - peste 10 milioane de euro (10 votes [5.62%])

    Percentage of vote: 5.62%

  11. Hai ca încep sa mănânc icre negre de 2 ori pe an - între 500.001 - 750.000 Euro (6 votes [3.37%])

    Percentage of vote: 3.37%

Cat din averea ta este în imobiliare?

  1. 0 - 25% - mie îmi place cashul (72 votes [40.45%])

    Percentage of vote: 40.45%

  2. 25 - 50% - ma gândesc sa bag mai mult (24 votes [13.48%])

    Percentage of vote: 13.48%

  3. 51 - 75% - deja sunt fan imobiliare (32 votes [17.98%])

    Percentage of vote: 17.98%

  4. Peste 75% - All in Baby! (50 votes [28.09%])

    Percentage of vote: 28.09%

Vote Guests cannot vote

#271
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 mihand75, on 16 ianuarie 2022 - 14:37, said:

Perfect de acord. Că întrebai mai sus în ce investesc eu: în capacitatea mea personală/a micilor mele afaceri de a produce mai mulți bani cu același efort. Ceva investiții pe burse din surplus, în general în firme mari care plătesc dividende. Niște bani cash pentru a putea profita de eventuale oportunități. Multe cheltuieli de întreținere în proprietățile deținute (parțial din venituri din închirieri). Mă gândesc și eu să mai bag niște bani în imobiliare, dar în nici un caz în București. O dată din motive de diversificare și a doua legată de cutremure. Dar dacă încep iar să detaliez subiectul ăsta, presimt că iar face unul crize pe aici și nu mai au ocazia milionarii să se laude cu metoda lor garantată de a face miliarde.

Aici e in primul rand o problema de forma a discursului. Eu nu am vazut vreun "colapsist" care sa abordeze problema civilizat si sa fie luat la misto. In schimb cei care au venit cu "o sa saraciti, sunteti niste prosti (poate spus un pic pe ocolite), samsari etc" au cam patit-o. Aici nu e clubul de ortodoxie, sa intorci si celalalt obraz. Eu am dat sfaturi pentru ca sunt oameni mult mai destepti decat mine sau care macar privesc problema din alt unghi si care mi-au oferit informatii valoroase de care am putut profita. Chiar si de Nusco am aflat de la un coleg de forum caruia sper sa apuc sa-i dau o bere candva. Nu pot sa nu ma intreb de ce in imobiliare se pot da informatii super precise despre randamente, dar toti cei care rad de imobiliare vorbesc super criptic despre restul investitiilor. De parca ar fi cine stie ce produse financiare complexe pe care muritorii de rand nu le pot intelege :).

Eu sunt de acord cu tine cu diversificarea, problema e ca atunci cand diversifici scazi si randamentul in general pentru ca pierzi din avantajul competitiv pe care poti sa-l dobandesti pe o piata. Si da, am investit si eu in firma, numai ca acolo ajungi la un punct la care mai mult bagi bani in ego, decat in ceva ce iti produce randament. Adica sa poti sa te lauzi ca ai CA de XYZ euro pe an si tu tragi sa iti recuperezi ultima investitie "bomba".

Edited by figo1988, 16 January 2022 - 14:52.


#272
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020

 MembruAnonim, on 16 ianuarie 2022 - 14:46, said:



Sigur muncesc mai mult ca mine. Milioanele alea nu pica chiar din cer.

Își asuma riscuri, sunt mai inspirați... au o gândire mai larga ca a mea. Zic și eu.

Știu câțiva milionari, banii i-au făcut slugarnind pe alții. Altfel cum?

Eu știu sigur că stau la șprițuri mult mai des fata de mine până spre dimineață, in rest nu i-am văzut să muncească prea mult, muncesc alții într-adevăr și intervin când nu își fac aia treaba.

#273
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

 marius21, on 16 ianuarie 2022 - 14:42, said:

De cand s-a renuntat la acoperirea banilor in aur, riscul sa avem deflatie pe termen lung este zero. Zero.

Japonia a avut deflatie pana de curand, acolo care e faza?

In zona EU eu vad ca a fost si negativa in cativa ani din ultimii 10.
https://ec.europa.eu...2021_(estimated).png
https://tradingecono...a/inflation-cpi

Adica ok, pe termen lung, riscul e 0. Ce inseamna termen lung si ce entitate reputabila zice asta? Hai sa o luam asa intai.

#274
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 12.07.2008

 MembruAnonim, on 16 ianuarie 2022 - 14:19, said:



Nu sunt deloc increzator pentru ca e un pariu pe termen scurt, e un pariu ca peste un an piata va fi si mai sus. Eu cumpar pe termen lung, cumpar constant deci variatiile anuale ma lasa rece, si mai ales cumpar ca sa tezaurizez bani, nu sa fac si mai multi.

Daca vreau sa fac mai multi bani imi iau extra un contract de 5-600 de euro pe zi si scot banii aia intr-o luna maxim doua.

Si ce te face sa crezi ca alte abordari sunt “gresite “ ?

Eu nu am nici multe proprietatisi  nu am cumparat pentru revanzare imediata. ( cum a, spus de mai multe ori eu am cumparat pentru a asigura o potentiala necesitate din viitor si ulterior o sa ma diversic ). Dar asta nu inseamna ca cei care procedeaza diferit gresesc. Este doar o alta cale .

Eu as spune “jos palaria” daca un coleg de forum ar veni si ne-ar arata ca el a cumparat x,y,z si asa a facut o avere mai mare fata de “fraierii” care au “ingropat”  bani in imobiliare. Ar fi o alta cale, tot de succes.

Despre tine, cu imbile achizitionate pentru inchiriere ulterioara pe termen lung pot spune ca ai ales o cale cu riscuri mici ( si automat potential de apreciere mai mic (. Totusi faptul ca ai ales achizitii in bloculele intre case este, din punctul meu de vedere, o eroare de strategie.

De aceea topicul lui Cristi are sens

Edited by marius21, 16 January 2022 - 14:59.


#275
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sunt altii care se pricep mai bine decat mine la macroeconomie, dar e si o componenta culturala acolo. Japonezii au cultura muncii foarte bine definita, dar daca toata lumea munceste si nimeni nu consuma e la fel de rau. Daca nu venea Covid cred ca puteam sa stam in veselia asta cu dobanzile minime o "vesnicie". Banii ieftini cresteau consumul si cam tot ce se consuma scala usor datorita tehnologiei. Ba chiar de multe ori ducea la scaderea preturilor pe anumite componente pentru ca interveneau economiile de scala. Daca noua ne-ar creste vanzarile de 3x, am putea sa miscoram preturile cu vreo 10% fara probleme.

Europenii si americanii au cultura consumului suficient de bine dezvoltata cat sa aspire ce se produce extra, deci nu vad riscul deflatiei si chiar daca iti scad preturile la anumite produse care scaleaza usor datorita tehnologiei (lucru care deja s-a intamplat), ai in spate imobiliarele si serviciile unde banii extra imping preturile in sus, rezultand acel sweet spot de inflatie mica, dar totusi pozitiva.

#276
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Samsareala de apartamente nu a apărut de la noi,s-a făcut în vest zeci de ani,apoi le-a băgat o lege, dacă se vinde în 10 ani de la achiziție,80% din profit se duce la stat,mare rahat.
Oamenii sa profite cât mai pot pentru ca mai o sa vina și la noi o lege dinasta,și la urma urmei ce vina are Figo sau altul care face un salariu de it pe an din nimic,când la altii le tremura chiloții,cei care nu au apetit la risc oricum nu fac nimic,doar dau cu hate.

#277
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 12.07.2008

 greywolfact, on 16 ianuarie 2022 - 14:51, said:



Japonia a avut deflatie pana de curand, acolo care e faza?

In zona EU eu vad ca a fost si negativa in cativa ani din ultimii 10.
https://ec.europa.eu...2021_(estimated).png
https://tradingecono...a/inflation-cpi

Adica ok, pe termen lung, riscul e 0. Ce inseamna termen lung si ce entitate reputabila zice asta? Hai sa o luam asa intai.

Vezi ca trebuie sa te uiti la “all items “ . Si o sa vezi ca in anii cu inflatie negativa vorbim valori f apopiate de zero (- 0,2% ,-0.3% ) dar ceilalti ani au recuperat.

Tot pe site-ul Ecb gasesti un paragraf legata de inflatie si necesitatea acesteia ( cu exemplul practic al deciziei de achizitie a unei canapele. Iti este explicat faptul ca in cazul deflatiei -adica ai putea sa achizitionezi in viitor acelasi produs la un pret mai scazut - cel mai probabil decizia de achizitie va fi amanata si atunci , daca toti potentialii cumparatori fac acest lucru, economia are de suferit ). Pe siteul Ecb iti este explicat faptul ca in cazul unei inflatii conform nivelului tinta, o sa achizitionezi un peodus cand ai nevoie de el , cu efecte benefice pentru economie.


https://www.ecb.euro...tations.ro.html

Din pagina de internet :” Vizăm o țintă a inflației de 2% pe termen mediu. Majorările prețurilor ar trebui să fie suficient de mici pentru a nu crea probleme pentru cetățeni și firme, dar suficient de mari pentru a evita scenariile nefavorabile care se pot manifesta în cazul în care inflația înregistrează o scădere prea pronunțată.

Angajamentul nostru față de această țintă este simetric, mai exact considerăm că o rată prea scăzută a inflației are efecte la fel de negative precum o rată prea ridicată. Ambele sunt de nedorit în egală măsură.”


https://www.ecb.euro...eprices.ro.html

Sin pagina de internet “ De exemplu, dacă ai pus ochii pe o canapea nouă, probabil că nu o vei cumpăra imediat știind că prețul acesteia va scădea dacă mai aștepți puțin. Dacă toată lumea procedează la fel, firmele încep să aibă de suferit, deoarece nu își pot vinde produsele. Acestea ar putea fi nevoite să reducă sau să înghețe salariile sau chiar să diminueze efectivele de personal odată cu scăderea cererii, ceea ce va conduce la o creștere a șomajului.“



Deci normalitatea este un nivel apropiat, dar inferior celui de 2%.  Sper ca acum intelegi ( “spune” asta explicit entitatea care emite euro )

Edited by marius21, 16 January 2022 - 15:22.


#278
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
milionari.

Voi mai povestiți în continuare, citesc în pauza de instagram.:))

Attached Files


Edited by mihaigerard, 16 January 2022 - 15:50.


#279
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

 Marius19891989, on 16 ianuarie 2022 - 15:04, said:

Oamenii sa profite cât mai pot pentru ca mai o sa vina și la noi o lege dinasta,și la urma urmei ce vina are Figo sau altul care face un salariu de it pe an din nimic,când la altii le tremura chiloții,cei care nu au apetit la risc oricum nu fac nimic,doar dau cu hate.

Oamenii sa continue sa parcheze pe trotuar, sa incalce regulile de circulatie etc... cat timp nu exista lege sau nu se aplica, care-i raul in asta nu? wtf...

 Marius19891989, on 16 ianuarie 2022 - 15:04, said:

cei care nu au apetit la risc oricum nu fac nimic,doar dau cu hate.

Apetit de risc nu inseamna doar samsareala la imobiliarele din Bucuresti.

 marius21, on 16 ianuarie 2022 - 15:18, said:

Vezi ca trebuie sa te uiti la “all items “ . Si o sa vezi ca in anii cu inflatie negativa vorbim valori f apopiate de zero (- 0,2% ,-0.3% ) dar ceilalti ani au recuperat.
...
Deci normalitatea este un nivel apropiat, dar inferior celui de 2%.  Sper ca acum intelegi ( “spune” asta explicit entitatea care emite euro )

Deci e cu totul altceva faptul ca se vrea o inflatie stabila de 1-2%, versus ca "riscul sa avem deflatie pe termen lung este zero. Zero.".

Deflatia in Japonia a durat >= 10 ani, deci de putut sigur se poate.

#280
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 12.07.2008

 greywolfact, on 16 ianuarie 2022 - 15:54, said:


Deci e cu totul altceva faptul ca se vrea o inflatie stabila de 1-2%, versus ca "riscul sa avem deflatie pe termen lung este zero. Zero.".

Deflatia in Japonia a durat >= 10 ani, deci de putut sigur se poate.

Atat ai inteles ? Pacat .

Entitatea care iti emite moneda iti explica simplu de ce este nevoie de inflatie si cum un nivel diferit de cel tinta afecteaa comportamentul de consum, cu conseciinte nefaste.

Nu am intrat in discutii legate de “Inflatia si atingerea potentialului de crestere al unei economii “ pentru ca fara notiuni de baza nu poti trece la nivelul urmator. Sau de actiuni prociclice si anticiclice etc

Dar tu, Batman, Batman.



Eu ma opresc aici in discutia cu tine iar cei care citesc decid cum sa procedeze. O zi placuta ,

Edited by marius21, 16 January 2022 - 16:10.


#281
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

 marius21, on 16 ianuarie 2022 - 16:08, said:

Atat ai inteles ? Pacat .

Eu am inteles ca ai ocolit aproape complet subiectul pe care ai inceput sa il motivezi.
Vreau si eu o sursa veridica la "riscul sa avem deflatie pe termen lung este zero. Zero." daca ai.

Faptul ca imi scrii ca inflatia de 1-2% e buna ptr economie, efectiv nu are sens in contextul ideii tale initiale, ca "riscul sa avem deflatie pe termen lung este zero".

Desi acum avem inflatie, eu nu cred ca riscul e 0 si au existat numeroase situatii in trecut care contrazic ce spui.
Asta e stire din 2020 - https://www.ft.com/c...27-ad099a61a44c

Mai mult nu am auzit vreun mare economist sa zica chestii asa generale cum ca deflatia pe termen lung e risc 0. E foarte dificil sa generalizezi, de aia multi si evita.

#282
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 15.11.2003

 figo1988, on 16 ianuarie 2022 - 10:20, said:

Tu crezi ca valoarea aurului e tinuta de altceva decat store of value la nivelul actual? Posted Image Nu esti informat, bag seama.
Pana si cablurile hdmi si mufele de casti sunt placate cu ghici ce ? bitcoin ? nuuu...cu aur alea bune, alea pocnitori cu nichel

Edited by radu103, 16 January 2022 - 21:29.


#283
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 15.11.2003

 figo1988, on 16 ianuarie 2022 - 13:39, said:

Nu am avut nici o emotie cu nimic, pot sa iau linistit fara credit de la banca. Prefer sa nu o fac pentru ca taxele notariale mai taie din randament aiurea.
Protul la antecontract se numeste japca nu randament.
Practic furi de la unu care are nevoie doar pentru ca poti.
De asta zice colegul ca aceasta activitate este sub etica lui si sincer sa fiu subscriu ptr ca are dreptate.
N-ar trebui sa ne jucam atat de usor cu bunurile de stricta necesitate doar pentru ca putem

 MarcoSemedo, on 16 ianuarie 2022 - 13:40, said:

Milionarul cu maybach a citit aici că banii nu se blochează în rezervor și a început să aplice Posted Image
True, poate ca are informatii ca va scadea pretul petrolului pe termen scurt..cine stie.. Posted Image
Risipa e un semn de prostie nu unul de bunastare.
Daca se plimba cu masina aia odata pe an si doar 10-20-30km de ce i-ar face plinu ?

 figo1988, on 16 ianuarie 2022 - 14:49, said:

Eu nu am vazut vreun "colapsist" care sa abordeze problema civilizat si sa fie luat la misto....
Oho si cat misto ati facut de mine dar ma doare in cot ptr ca nu ma intereseaza si nici nu ma afecteaza.

Edited by radu103, 16 January 2022 - 22:05.


#284
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Etica si business in general nu prea se pupa; nu stiu care e faza cu antecontract si ce mai e dar prin multe tari daca nu e sa cumperi ceva ca si locuinta primara in care stai un minim de ani (la mine e 2 ani), platesti income tax la revanzare.

Edited by MembruAnonim, 16 January 2022 - 22:27.


#285
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 15.11.2003

 MembruAnonim, on 16 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Etica si business in general nu prea se pupa; nu stiu care e faza cu antecontract si ce mai e dar prin multe tari daca nu e sa cumperi ceva ca si locuinta primara in care stai un minim de ani (la mine e 2 ani), platesti income tax la revanzare.
Probabil ca platesti si la noi doar ca income tax e 10% si asta daca ii declari statului ptr lui ii este aproape imposibil sa-i descopere desi sunt sub nasul lui

Poza zilei, e misto sa ai bloc de sticla
- 500 euro sticla
- 5000 euro manopera schimbare, timp 2h, 5 oameni cu utilaje duminica
Attached File  20220116_134428.jpg   428.02K   69 downloads

Edited by radu103, 16 January 2022 - 23:08.


#286
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 MembruAnonim, on 16 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Etica si business in general nu prea se pupa; nu stiu care e faza cu antecontract si ce mai e dar prin multe tari daca nu e sa cumperi ceva ca si locuinta primara in care stai un minim de ani (la mine e 2 ani), platesti income tax la revanzare.

Pe scurt înseamnă să rezervi un apartament în faza de proiect pentru 15-25% din preț și să-l vinzi când imobilul e gata. Dacă prețul în imobiliare creste cu 3% în anul respectiv tu ai făcut 12-18% randament datorita efectului de levier. Similar dacă scade. Dpmdv nu e cu nimic diferit de cumpăratul de acțiuni și în esență doar muta o parte din profit și risc de la dezvoltator la mine.

 radu103, on 16 ianuarie 2022 - 21:28, said:

Pana si cablurile hdmi si mufele de casti sunt placate cu ghici ce ? bitcoin ? nuuu...cu aur alea bune, alea pocnitori cu nichel

Sper sincer ca nu ai bani bagati in aur ca nu prea cunosti piata. Posted Image

Anual, doar 44% din aurul extras e folosit in industrie, restul este folosit ca store of value. Daca maine dispare functia de "store of value", pretul aurului se prabuseste pentru ca ar intra pe piata tot aurul stocat

https://www.statista...y-sector-share/

Edited by figo1988, 17 January 2022 - 10:22.


#287
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 neoq, on 16 ianuarie 2022 - 14:35, said:

Vorba multa sărăcia omului.


 neoq, on 16 ianuarie 2022 - 14:35, said:




Eu cred că se pierde vremea pe aici cu niste copilași frustrați ce nu vor sa pună mâna să muncească să își construiască o casă.

Nu i rentabil acum sa ti faci casa decat daca ai terenul cumparat demult si materialele cumparate in 2019.Oricum te rupe mana de lucru.

Edited by papagalu_motzat, 17 January 2022 - 16:13.


#288
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Partea proasta e ca intotdeauna poate deveni mai scump.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate