Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

o nedumerire,dimensionare cabluri instalatie electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Buna ziua.Am o intrebare destul de prosteasca.Stiu ca de la contor la tabloul de sigurante,se pune  o alimentare de dimensiune de 4mmp,dar de la RCCB,la sigurantele de 16 A,respectiv 10A, cand se alimenteaza de sus ,tot de 4mmp o sa pun?
Jos cand trag cablurile,stiu ca  dimensiunea   de la siguranta de 16a, este de 2,5mmp si la becuri de 1,5mmp,dar sus sunt nedumerit.Sper ca m-am facut destul de inteles,multumesc.

oare.png

Attached Files

  • Attached File  oare.png   432.19K   119 downloads


#2
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Conform normativului 2.5 mmp este suficient.
Daca pui 4 nu are ce sa strice.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
de curiozitate, ce rol are prima siguranta (cea monopolara)? diferentialul este si el o siguranta, nu e nevoie sa-l protejezi cu alta
si inca ceva: de ce nu folosesti "pieptene" pt conectarea sigurantelor? https://www.dedeman....96985/p/1031513

#4
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Inteleg,dar daca alimentez cele doua sigurante cu conductor de 4mmp,jos o sa ma pot duce cu 2,5mmp si 1,5mmp?

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMihalciuc, on 09 ianuarie 2022 - 02:51, said:

Stiu ca de la contor la tabloul de sigurante,se pune  o alimentare de dimensiune de 4mmp

Pe dracu. Vrei sa n-ai probleme cand ti-e lumea mai draga? Pune de 6 (daca-i de cupru).


E drept insa, ca la sigurantele alea firave pe care vrei sa le pui (10 cu 16), nu prea o sa ai ce sa depasesti pe partea de alimentare, ca o sa-ti cada intr-o veselie pe partea de prize, probabil.

A, sau e vorba despre o garsoniera?

Edited by Phobos, 09 January 2022 - 10:05.


#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostPhobos, on 09 ianuarie 2022 - 10:01, said:

Pe dracu. Vrei sa n-ai probleme cand ti-e lumea mai draga? Pune de 6 (daca-i de cupru).


E drept insa, ca la sigurantele alea firave pe care vrei sa le pui (10 cu 16)

Asa e Gigi. Baga sarme cat mai groase. Si sigurante de 32 peste tot. Sa fii sigur ca arde toata casa pana sare siguranta.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Daca bagi sarme de 6 cred ca nici nu poti sa montezi prizele dupa aia, nu ai suficienta cursa la suruburile alea de prindere.

#8
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postmodoran, on 09 ianuarie 2022 - 11:09, said:

Daca bagi sarme de 6 cred ca nici nu poti sa montezi prizele dupa aia, nu ai suficienta cursa la suruburile alea de prindere.
Tot nu mi-ati raspuns la intrebare, pot sa alimentez  cele doua sigurante cu conductor de 4mmp si sa ma duc in jos cu conductor de 2,5mmp la preize si 1,5 la iluminat sau nu?

#9
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
In locul sigurantei RCCB mai bine montezi o siguranta RCBO.
Poti pune linistit conductor de 4 mmp.

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Merge de 2,5mm2  fără probleme.   4mm2 nu are ce să strice dacă ai loc în tablou de cabluri mai groase.
În timpurile noastre,  cu iluminatul LED,  sarcina totală pe circuitul de iluminat a scăzut foarte mult față de anii în care iluminatul era preponderent pe lămpi cu incandescență.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Post_Smiley_, on 09 ianuarie 2022 - 08:36, said:

de curiozitate, ce rol are prima siguranta (cea monopolara)? diferentialul este si el o siguranta, nu e nevoie sa-l protejezi cu alta
este nevoie de amândouă, au funcții diferite.
Unul protejează circuitul la scurtcircuit și supracurent celălalt te protejează pe tine să nu mori electrocutat.
Diferențialul se pune cu două trepte peste disjunctorul magneto-termic pentru selectivitate.

View PostMihalciuc, on 09 ianuarie 2022 - 02:51, said:

Buna ziua.Am o intrebare destul de prosteasca.Stiu ca de la contor la tabloul de sigurante,se pune  o alimentare de dimensiune de 4mmp,
fals.
Se pune conductor cu secțiunea corespunzătoare instalației.
Asta se deduce dintr-un calcul al puterii instalate (sau care se va instala).

Edited by DaculScoril0, 09 January 2022 - 12:03.


#12
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
pune de 4 , sau 2,5 daca tragi pt fiecare in parte

#13
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019

View Postm-amintors, on 09 ianuarie 2022 - 12:24, said:

pune de 4 , sau 2,5 daca tragi pt fiecare in parte
Cred că nu ați înțeles întrebarea inițiatorului. Se referă la coloană- conductorii dintre blocul de măsură și tabloul general. Într-adevăr,  la o sarcină de 25A, cât are siguranța generală, secțiunea minimă ar fi de 4mmp(asta dacă lungimea traseului și modul de pozare sunt cele uzuale). De preferat ar fi o secțiune mai mare.
Dacă se referă la punțile din tablou, 10mmp ar trebui să aibà secțiunea conductoarelor, dar tehnic e ok cu minim secțiunea conductoarelor coloanei, respectiv 4 mmp, în cazul ăsta.

#14
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
"Stiu ca de la contor la tabloul de sigurante,se pune  o alimentare de dimensiune de 4mmp,dar de la RCCB,la sigurantele de 16 A,respectiv 10A, cand se alimenteaza de sus ,tot de 4mmp o sa pun?"
Cine nu a inteles oare?

#15
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019
@m-amintors, dvs. ați citit tot mesajul meu?
"Dacă se referă la punțile din tablou, 10mmp ar trebui să aibà secțiunea conductoarelor, dar tehnic e ok cu minim secțiunea conductoarelor coloanei, respectiv 4 mmp, în cazul ăsta."
Sau nu vă apare partea asta?
De altfel, am intervenit pt. că punți cu secțiunea 2,5mmp cum îi recomandați dvs. pot duce ușor la incendii. Am presupus că faceți această eroare din neînțelegere, nu din prostie,  dar se pare că m-am înșelat.


#16
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Am pomenit eu cevva de punti? puntile nici nu le mai pui
ce iese din rccb e egal cu ce iese din fiecare siguranta in parte?

Attached Files


Edited by anaki, 09 January 2022 - 15:43.
jigniri,atentie mare la limbaj.


#17
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postm-amintors, on 09 ianuarie 2022 - 15:29, said:

Am pomenit eu cevva de punti? puntile nici nu le mai pui
ce iese din rccb e egal cu ce iese din fiecare siguranta in parte?
Dar nu e corecta schita . La sigurantele de iluminat si prize se leaga intrarea pe sus prin piaptan , nu se aduc cate 2 fire din siguranta generala.

View PostMihalciuc, on 09 ianuarie 2022 - 02:51, said:

,dar de la RCCB,la sigurantele de 16 A,respectiv 10A, cand se alimenteaza de sus ,tot de 4mmp o sa pun?

Absolut pt ca vei alimenta toate circuitele de la casa si prin acel conductor va trece tot curentul

View Postm-amintors, on 09 ianuarie 2022 - 15:29, said:

Ia spune dorele cine e prostul? am pomenit eu cevva de punti? puntile nici nu le mai pui
ce iese din rccb e egal cu ce iese din fiecare siguranta in parte?
Conform schitei tale , ce faci cand vrei sa mai tragi un circuit ? Desfaci siguranta generala sa mai inghesui un conductor pe faza si altul pe nul ??? Pfff Posted Image

Edited by anaki, 09 January 2022 - 15:44.


#18
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
M a referit strict la schema asta
Nu mai poate sa traga nicio siguranta fara sa o schimbe pe cea de 25 de amperi , deci trebuie sa refaca tabloul , deci ce face? trebuie sa umble la fire nu ?
Dar daca vrea sa mai traga si o plita si un boiler?sau sa lege o triodina , poti sa stii ?daca , daca , daca
Succes colegi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate