Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Baterii cu rupere de molecule

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
m-am uitat la bateriile chimice si se zice pe net ca au energie comparat cu bateriile mecanice pe arc ca se deplaseaza particulele,  la bateriile mecanice deplasarea nu e mare.  Dar se pot scoate particule si mecanic.   Am avea o roca  frecata asa cum smirghelul freaca.   Nu neaparat roca, orice se freaca.  La frecare se rup molecule si de pe molecule si particulele de pe nivelele energetice.  Particulele ar fi captate cu conductori.   Asa s-ar putea de exemplu capta energie de la uragane.  O greutate se ridica de la uragan, se lasa dupa, cand se lasa se freaca fier asemanator smirghelului de o roca si se rup molecule, se rup si nivelele energetice.  Pe principiu ar merge orice se freaca si orice poate fi ridicat de uragane.  Orice se ridica de la uragane poate sa fie ridicat si coborat doar cand e nevoie de a produce energie.  Depinde si de ce anume se freaca cu fier ca smirghelul, ca sa se rupa moleculele si nivele energetice, sa se rupa o groaza de nivele

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Poate moleculele rupte emit raze de lumina care captate ar da laser ce ar fi utilizat la producere de izotopi.  Sau poate se pot produce la rupere molecule de hidrocarburi

#3
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Karax, iti place fizica, dar n-ai parte de ea! In toate subiectele pe care le produci pe SP, vrei sa obtii energie, dar cheltui de mii si mii de ori mai multa energie decat produci.
De ce nu captezi scantei de la polizor si obtii raza laser cu care sa obtii izotopi. Hai sa simplificam: sa incalzesti / sa luminezi atelierul. Ca sa nu ne ducem spre producerea izotopilor.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Baterii mecanice , deci energie de la uragane

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postkarax, on 08 ianuarie 2022 - 10:41, said:

Nu neaparat roca, orice se freaca.

In principiu da.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarax, on 08 ianuarie 2022 - 10:41, said:

m-am uitat la bateriile chimice si se zice pe net ca au energie comparat cu bateriile mecanice pe arc ca se deplaseaza particulele,  la bateriile mecanice deplasarea nu e mare.  Dar se pot scoate particule si mecanic.   Am avea o roca  frecata asa cum smirghelul freaca.   Nu neaparat roca, orice se freaca.  \

Imi pare rau dar sa inventat deja dinamul  pe bicicleta ( bicicleta care a fost trantit de cateva ori langa peretele crasmei) deci  Mecanic freaca  de scoate sunetul unei smirgheli !
Acest topic nu a fost mutat pe FUN  ca si ala cu Ioni ?
Pe de alta parte daca vorbesti de baterii,  trebuie sa frece ceva, deci aia consuma energie. Poate mai multa energie decat  furnizeaza bateria ! Eg. Dinam - care merge cu energia ta si da si el  cam 6 volti cu 3W.

Edited by MembruAnonim, 10 January 2022 - 06:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate