Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comparatie blocurile de garsoniere si cele mixte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cumparbiroucusertare

cumparbiroucusertare

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2022
Salutare!
Caut sa cumpar o garsoniera in Bucuresti. Mentionez ca e prima oara cand ma angajez intr-un un efort de genul. Dupa cateva luni de cautare am ajuns in punctul in care ma cam decid. Acum sunt intre cateva optiuni iar ceea ce le desparte este si ceea ce denumeste si titlul. Bloc de garsoniere sau bloc mixt? Mai concret, am gasit cateva cu care bugetul meu este cumva comod pe la iancului, in zona cimitirul armenesc, ritmului, elev stefanescu, la in jur de 10 minute de metrou. La vreo 30 de mp, in blocuri de 10 etaje (de multe ori reabilitate), genul ala tip vagon si cu o mica logie construite dupa 80; am vazut ca sunt multe de genul si prin drumul taberei/tudor vladimirescu, chiar ceva mai ieftine. La celalalt capat al intrebarii sunt unele garsoniere cam cu aceleasi "specificatii" dar in blocuri mixte; am gasit cateva in zona dristor insa care imi forteaza bugetul destul de tare.
Ce parere aveti? Ar merita efortul?
De asemenea, fiindca nu stiu foarte multa lume care sa fi cumparat imobile pe aici nu prea am repere legate de suma care se poate negocia. Ceva ajutor?
Multumesc anticipat.

#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
In blocurile care au numai garsoniere sunt foarte multi chiriasi. Astia in majoritatea lor nu le pasa de curatenie, de liniste etc...

Cauta intr-un bloc mixt.

PS: Sunt idioti peste tot, sa ne intelegem Posted Image

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Alege mixt

Saracia atrage saracie.

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
peste ocean in imobiliare(real estate) existe o vorba despre ceea ce influenteaza valoarea unei case: "location, location, location". Daca garsoniera e intr-o locatie buna, dar numai intr-un bloc de garsoniere (de ex in Drumul Taberei la statia de metrou Favorit inspre centru e un bloc numai de garsoniere) as alege-o in defavoarea uneia dintr-un bloc mixt. Daca sunt doua blocuri in aceasi locatie (unul numai de garsoniere si unul mixt) probabil ca as alege cel mixt. In orice caz vezi si ce impresie iti lasa blocul dupa ce-l vizitezi (verifica si cheltuielile cu intretinerea, cati restantieri sunt, etc).

#5
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 cumparbiroucusertare, on 08 ianuarie 2022 - 03:11, said:

Mai concret, am gasit cateva cu care bugetul meu este cumva comod pe la iancului, in zona cimitirul armenesc, ritmului, elev stefanescu, la in jur de 10 minute de metrou. La vreo 30 de mp, in blocuri de 10 etaje (de multe ori reabilitate), genul ala tip vagon si cu o mica logie construite dupa 80;

Sunt cele mai proaste blocuri alea de care spui de la piața Iancului.

Ești în ele ca într-un cămin de nefamiliști.

Lipsesc butoaiele cu varză pe holul lung și cârnații agățați pe la uși ca să fi exact ca la țară în ele.

Și în celelalte blocuri de garsoniere e la fel.

Diferența asta e

- bloc de garsoniere cu 1 scară - 16 garsoniere pe etaj x 11 etaje (parter + 10 etaje) = 176 de garsoniere pe 1 scară.

- bloc mixt cu 1 scară - 4 apartamente de 2 camere pe etaj + 1 garsonieră x 11 etaje (parter + 10 etaje)= 11 garsoniere pe scară + 48 de apartamente cu 2 camere.

Deci 176 de garsoniere pe 1 scară în bloc de garsoniere și 59 de apartamente și garsoniere pe 1 scară în bloc mixt.

Edited by emeral, 08 January 2022 - 09:51.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
eu am stat vreo 6 ani in garsoniera de-aia din scara cu 16 pe etaj, chiar in zona (pe strada avrig), si n-am avut nicio problema. poate oi fi fost eu norocos, nu stiu, dar mi-a placut zona si nu m-a deranjat ca e bloc de garsoniere. in general si eu as recomanda tot bloc mixt, dar depinde cat e diferenta de pret.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt blocuri și blocuri de garsoniere, unele sunt întreținute bine și în altele plouă, nu se poate generaliza.

De multe ori un bloc bun e la zeci de metri de un bloc rău.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
cunosc zona si genul de bloc, fa o vizionare, nu spun ca-s cele mai bune / spatioase garsoniere din blocurile predecembriste, dar se incadreaza la media+. erau considerate atunci "confort 1". multe sunt populate cu batrinei (ma refer strict la zona) cuminti si curatei, incearca, vezi .. poate fi o sansa buna, daca si pretul este atragator.

#9
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 r_murphy, on 08 ianuarie 2022 - 12:25, said:

cunosc zona si genul de bloc, fa o vizionare, nu spun ca-s cele mai bune / spatioase garsoniere din blocurile predecembriste, dar se incadreaza la media+. erau considerate atunci "confort 1". multe sunt populate cu batrinei (ma refer strict la zona) cuminti si curatei, incearca, vezi .. poate fi o sansa buna, daca si pretul este atragator.

Nu sunt confort 1 alea de 30 de mp din blocurile de care zice el.

Cele mai mari garsoniere sunt în blocurile mixte și au 42 mp.

Inițiatorul se referă la bombele astea de blocuri de garsoniere de la Iancului.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by emeral, 08 January 2022 - 14:04.


#10
cumparbiroucusertare

cumparbiroucusertare

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2022
In ceea ce priveste garsonierele de la iancului, ma refer la genul de apartamente compartimentate ca in schita atasata.
Diferenta de pret dintre astea si ce am mai gasit in bloc mixt in zone asemanatoare este de vreo 10k.
Attached File  Untitled.png   187.44K   72 downloads

#11
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 cumparbiroucusertare, on 08 ianuarie 2022 - 14:35, said:

In ceea ce priveste garsonierele de la iancului, ma refer la genul de apartamente compartimentate ca in schita atasata.
Diferenta de pret dintre astea si ce am mai gasit in bloc mixt in zone asemanatoare este de vreo 10k.
Untitled.png

Sunt bombe sociale blocurile cu garsoniere din astea.

Caută în blocuri mixte.

Schița ta este exact de garsoniere din blocul ăsta. Unde e geamul mic și balconul în schiță sunt aici la o garsonieră din blocul ăsta.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by emeral, 08 January 2022 - 16:02.


#12
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 cumparbiroucusertare, on 08 ianuarie 2022 - 14:35, said:

In ceea ce priveste garsonierele de la iancului, ma refer la genul de apartamente compartimentate ca in schita atasata.

Schita este OK ... depanda de pret.

Dar studiaza blocul ... restante. Intreaba niste vecini .....

Tiotusi alea cu gasoniere au prea multe probleme ....

#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ce probleme?
Ăsta (şi mai e unul în spatele lui) sunt de garsoniere:  https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
Pot întreba pe cineva cât de bine sau rău e să stai în ele (eu stau în zonă).
În zona Obor - Iancului mai sunt blocuri mixte. Unele au garsoniere cu geam la baie (de luat în calcul şi asta).
Dacă găseşti ceva o.k., Obor - P-ţa Iancului are multe "la botul calului".

#14
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@cumparbiroucusertare

Am stat intr-un bloc d-asta pe Pantelimon, nu as recomanda. Mult, mult prea multe apartamente, sansele de a avea vecini neplacuti cresc exponential cu fiecare apartament in plus, sansele de a astepta liftul minute bune dimineata si seara de asemenea, chit ca sunt doua lifturi. Ca sa aerisesti casa va trebui sa deschizi usa de la intrare, dar asta banuiesc ca e o problema pentru toate garsonierele.

Zona aia e ok daca nu ti-e frica de oraș, are de toate, problema e ca are si o densitate a populatiei cam peste medie, treaba ta cum te impaci cu asa ceva.



Prostia aia cu "location location" poti s-o uiti in București, cel putin pana la urmatorul cutremur care va mai normaliza situatia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate