Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Infiltratie apa de la balconul de deasupra

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Fostul proprietar de la ap meu a prelungit sufrageria in balcon, balconul vecinului de sus nu e inchis insa sus are tavan totusi, iar peretii laterali ai balconului lui nu dau afara ci la balcoanele altori vecini, e obligat prin lege sa-si rezolve problema ca sa nu mai apara la mine mucegai ? Probabil se infilteaza apa prin podeaua balconului lui, nu stiu, si vreau sa stiu sigur daca e obligat sau nu sa-si rezolve problema, iar daca da, conform carei legi,ca sa stiu ce sa-i zic in caz ca refuza.

Banui ca ar fi obligat sa isi izoleze podeaua balconului cumva, ca sa nu mai apara probleme la mine, ca nu apar doar sub balconul lui la mine, apar probleme si la camera din dreapta sufrageriei, deci apa sau umezeala se intinde si la camera. Iar de la jumatea camerei in dreapta si buctarie inclusiv, nu sunt probleme, deci e cam clar ca de la balconul lui vine zic eu.
Deci eu daca renovez, iar va apare problema, si atunci ?

Am intrebat ptr ca, consider ca indundatie e una, infiltratie e alta, si nu stiu cum sta treaba, de ex firma de asigurari despagubeste inundatia adica daca s-a spart o teava la vecinul,dar nu si infiltratiile.

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
La tine e mucegai in toata regula nu e vorba de infiltratii de la vecinu.
Daca tot ai pretentii aiuristice , atunci vb cu proprietarul de deasupra si roaga-l sa te lase sa-i hidroizolezi tu pe banii tai , balconul.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Poooze, vă tot spun, poooze!
Poate nu crezi, dar, problema poate să fie exclusiv de la tine, lipsă aerisire, economie la căldură, adică nu dai drumul la căldură la tine în casă & alte situații.

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Vorba aia, o sa umpli blocul de mucegai, numai tu scapiPosted image

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajvalirex, pe 08 ianuarie 2022 - 02:11, a scris:

... numai tu scapiPosted image

Dacă are ffp2  :roflmao:

Attached Files



#6
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 08 ianuarie 2022 - 01:28, a scris:

Fostul proprietar de la ap meu a prelungit sufrageria in balcon,
Legal? Daca nu apare in acte,degeaba..Si nici macar daca apare in acte,nu ajuta...
Daca ploua din balconul lui in balconul tau,nu aveai nicio problema...Dupa modificare...asta este...
In balcon mai ploua,se mai scurge pe dedesupt..Balconul este ca o terasa,dependinta...ca sa zic..O mica "curte" la bloc..Nici macar nu trebuie hidroizolata...

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
La ce dezastru ai acolo eu zic sa reconsideri ideea de refacerea la forma initiala, adica sa micsorezi camera ... sa ramana blaconul neincalzit ...

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Balcoanele alea au fost proiectate pentru a fi deschise, in aer liber, nu pentru ca sa-ti maresti sufrageria.

Daca e de obligat ceva legal - s-ar putea sa ai surprize!
Vecinul de deasupra e in legalitate - tu nu esti.

In cel mai fericit caz, ai putea sa il rogi pe vecinul de deasupra sa iti permita sa izolezi cu polistiren extrudat si sa-i pui o gresie, ceva - pe banii tai.
Doar daca vrea....

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Lega nu il obliga la nimic, insa te poate reclama ca ai inchis ilegal balconul si tu vei fi obligat de lege sa il aduci la forma originara, dupa ce vei plati amenda pentru modificari neautorizate.
Nu poti da vina pe vechiul proprietar, cand ai cumparat apartamentul trebuia sa apara in documentul de la ANCPI modificarea, altfel se considera ca nu exista la momentul vanzarii.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Balconul lui e cum l-a gandit proiectantul.
Al tau?

Ti-am zis si pe topicul celalalt. Nu sunt (doar) infiltratii. Problema e de la condens. Ai aer cald in contact cu o placa de beton chior, neizolat in niciun fel.

Vizualizare mesajflorinel, pe 08 ianuarie 2022 - 07:53, a scris:

Balcoanele alea au fost proiectate pentru a fi deschise, in aer liber, nu pentru ca sa-ti maresti sufrageria.

Daca e de obligat ceva legal - s-ar putea sa ai surprize!
Vecinul de deasupra e in legalitate - tu nu esti.

In cel mai fericit caz, ai putea sa il rogi pe vecinul de deasupra sa iti permita sa izolezi cu polistiren extrudat si sa-i pui o gresie, ceva - pe banii tai.
Doar daca vrea....

Tu ti-ai ridica podeaua balconului deschis, in  care ploua uneori destul de tare, mai sus decat podeaua camerei?

#11
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
Mucegaiul nu inseamna neaparat infiltratii, ci poate apare cand umezeala din sufrageria ta condenseaza pe o suprafata rece (tavanul balconului tau, care este pardoseala balconului de sus, neizolat).
Deci cauza e la tine, nu la vecinul de sus.
Solutia - cumpara o sticla de ceva bun si aplica ce ti-a recomadat Florinel trei posturi mai sus.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
conform legii 50/1991 esti pasibil de amenda de pana la 100.000 de lei si obligativitatea de a aduce camera la forma initiala daca nu ai aprobare de la asociatia de proprietari, memoriu de arhitectura, releveu, propunerea de compartimentare si expertiza tehnica.

#13
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Solutia este sa inchizi balconul vecinului pe cheltuiala ta. Asta te va ajuta in doua directii, atat la prevenirea infiltratiilor de apa cat si la o mai buna izolare termica. Pentru ca te asigur ca pierzi o tona de energie prin bucata de planseu de sub balconul vecinului.

#14
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Cum s-a zis mai sus, problema e cam 90% de la tine - nu aerisesti bine camera/bucataria sau ce ai tu acolo, plafonul tau din partea balconului e foarte rece pentru ca e in exterior, si se condenseaza pe tavan, de unde rezulta mucegai.

Un exemplu: la mine in ap, am un colt unde iarna aveam condens si mucegai, din cauza umiditatii si pentru ca acolo e fix o zona 'rece' si nu circula aer.   La fel ca tine, credeam ca se infiltreaza de afara, dar am rezolvat cu un dezumidificator si aerisire in fiecare zi; daca tin umiditatea sub 55% iarna nu mai am probleme.

Alt exemplu: inainte de craciun ma suna vecina de la ap parintilor (nelocuit), ca la ea in balcon curge apa si sa vin sa vad ce e cu balconul meu.  Am ajuns in aceeasi zi, 2 ore pe drum, sa vad ce naiba e acolo; surpriza - la mine in balcon totul uscat.  Ma invita in apartament la ea, sa imi arate - uite apa pe tavan!. Dar ce sa vezi, a facut la fel ca tine: a prelungit bucataria in balcon, si ala era condens, nu infiltratii.  Nu e problema mea ca ea nu aeriseste si ca a modificat un spatiu ce nu e construit pentru a fi in interior.

Deci sfatul meu: curata bine cu antimucegai ce ai acolo, da un var pe deasupra daca raman urme, cumpara un dezumidifcator, aeriseste bine si ai rabdare.

#15
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
eu as (re)deschide balconul . am un vecin cu aceiasi problema, mucegai in balcon inchis cu termopan , desi balcoanele adiacente deaspra / dedesubt sunt si ele inchise.
i-am explicat ca spre deosebire de camere, ale caror pereti grosi sunt din caramida din aia cu gauri, balconul nu e izolat termic (parapetul balconului e din beton armat)  
iar parapetul face punte termica cu planseul
in principiu, mucegaiul vine de la (lipsa de) ventilatie, termopanul nu ajuta prea mult.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
mucegaiul nu este de la faptul ca vecinul tau deasupra a decisa NU inchida .....este treaba lui.
la tine apare mucegai pentru ca diferenta termica este imensa (am acelasi lucru) si solutia este incalzire si dezumidificare corecta
in vara plachezi cu polistiren LA TINE pe zona neincalzita si o sa dispara si mucegaiul !!! ESTE TESTAT DE MINE 100% REAL !

Edited by Mihai_3, 08 January 2022 - 11:47.


#17
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Nu vad pozele.

#18
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

Vizualizare mesajMihai_3, pe 08 ianuarie 2022 - 11:46, a scris:

mucegaiul nu este de la faptul ca vecinul tau deasupra a decisa NU inchida .....este treaba lui.
la tine apare mucegai pentru ca diferenta termica este imensa (am acelasi lucru) si solutia este incalzire si dezumidificare corecta
in vara plachezi cu polistiren LA TINE pe zona neincalzita si o sa dispara si mucegaiul !!! ESTE TESTAT DE MINE 100% REAL !


Mucegaiul apare de la spori. Este o ciuperca. Umezeala este factor favorizant nu factor determinant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate