Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zboruri spre si din America

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Din Barcelona si Madrid gasesti la ~200 EUR tot anul, chilipir (concurenta mare, AirEuropa, iberia, TAP, KLM, Lufthansa, AF, Delta, etc)

TAP avea chiar si sub 200 EUR la un moment dat Posted Image
Air Europa am avut cu 190 EUR

Cat despre varianta din Iunie, Avem zbor Easyjet pe 2 iunie seara. Dormim la un amic. Pe 3 dimineata zburat spre LHR, escala o ora jumatate, apoi spre JFK. Nu sunt multe, si sunt scurte, sunt considerabil mai putine decat am avut la intoarcere din Maui (Kahului - Honolulu - Salt Lake City - Amsterdam - Krakow Posted Image Vreo 35 de ore in total.). La 1000 zl, pomana curata.

A mai fost la 1000zl si din Berlin cu KLM, dar le-am ratat (momentan). Caut ceva direct din Krakow cu o singura escala pentru Septembrie 29 (ziua mea) sa merem un weekend Posted Image

Ps. Daca nu vrei complicatii, 2000 de lei la British din Bucuresti.

Edited by Lex404, 02 May 2022 - 13:33.


#38
BlackSwallow

BlackSwallow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.07.2015
Are cineva tips and tricks? Vreau un bilet din Romania până la NYC, iar după câteva zile NYC până în Texas.
Peste vreo lună revin direct din Texas, in Ro.

E vreo metodă de a găsi bilete ieftine la care poate nu m-am gândit?
Mersi

#39
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View PostBlackSwallow, on 29 mai 2022 - 18:38, said:

Are cineva tips and tricks? E vreo metodă de a găsi bilete ieftine la care poate nu m-am gândit?
Mersi

Cea mai bună metodă e să iei biletele din timp, cu niște luni bune înainte. Eu urmăresc din noiembrie trecut bilete spre NYC și prețurile tot cresc văzând cu ochii, pentru că nu le-am luat când mi-aș fi dorit din cauză că încă n-am rezolvat cu viza de State ...

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBlackSwallow, on 29 mai 2022 - 18:38, said:

Are cineva tips and tricks? Vreau un bilet din Romania până la NYC, iar după câteva zile NYC până în Texas.
Peste vreo lună revin direct din Texas, in Ro.

E vreo metodă de a găsi bilete ieftine la care poate nu m-am gândit?
Mersi

Te abonezi la KLM și AF in special.
Plus THY, BA și LH.

Dar au cam început sa urce prețurile.

Poți folosi și google flights ca sa găsești perioade și variante.

Chestia cu luatul din timp e mit. Am luat cu 5 zile înainte de plecare la super prețuri. Am luat și cu 3 luni înainte la pret mediu.

Depinde de clasele tarifare disponibile, fuel surcharge și altele

Edited by Lex404, 29 May 2022 - 21:32.


#41
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
O fi mit in sensul ca nu e adevarat in 100% din situatii. Dar daca ai niste date fixe in care vrei sa zbori ce faci? Iei din timp la un pret care ti se pare acceptabil sau astepti mega oferta de cu 5 zile inainte care e posibil sa nu mai apara si in schimb sa nu mai gasesti decat bilete la preturi astronomice sau deloc si se duc naibii toate planurile de vacanta? Si presupunand ca ai si o familie de 4-5 persoane.

Eu prefer sa iau din timp si cu un orar de zbor convenabil, sunt impacata cu pretul si am inchis subiectul, nici nu ma mai uit daca nu cumva am ratat o super-mega-hiper oferta de ultim moment.

Insa daca esti flexibil ca moment al calatoriei si nu ai multi membri ai familiei, fiecare cu restrictiile si programul lui atunci e altceva.

#42
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Sau iei ca un boss, indiferent de pret…

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Prețurile maxime sint cu citeva luni înainte. 1-3. Cu 8 luni înainte sint prețurile bune.

#44
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020

View PostBlackSwallow, on 29 mai 2022 - 18:38, said:

Are cineva tips and tricks? Vreau un bilet din Romania până la NYC, iar după câteva zile NYC până în Texas.
Peste vreo lună revin direct din Texas, in Ro.

E vreo metodă de a găsi bilete ieftine la care poate nu m-am gândit?
Mersi

https://matrix.itasoftware.com/search

#45
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Vă salut!
A zburat cineva spre SUA ( New York, în cazul meu) cu escală la Paris (CDG) ?
Vreau să îmi iau bilete pentru vara viitoare și ar fi un zbor cu Tarom de la noi la CDG și apoi cu Air France, ambele zboruri luate de pe site-ul Air France.
Ar fi o oră și jumătate între zboruri.
Credeți că e riscant, că e timpul scurt? M-ar interesa dacă la zborul acesta trebuie să trec iar prin controale ( pașapoarte, securitate) pe CDG.  Nu am mai zburat niciodată cu escală. Bagajele de cală bănuiesc că se ocupă ei de transfer, nu?
De trecut pe la ghișeele lor de check-in nu cred că mai e cazul. Sau or să îmi verifice dacă am viza înainte?
Orice sfat e binevenit.

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Nu mai stiu cum e in CDG acum dar de obicei iti mai face o data controlul la pasapoarte.
1.5h nu e chiar fara risc, e cam la limita daca pleaca mai tirziu din Bucuresti. Dar eu zic ca riscul e mic. Eu personal daca nu e iarna nu as avea nici o problema cu schimbarea asta (de fapt am zburat de multe ori asa), iarna m-as gindi de doua ori.

#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
S-au cam dus preturile de chilipir spre US.

Caut de vreo luna ceva si cam cel mai ieftin 300 EUR. Dupa atatea dati de mers cu 200 EUR ma doare sufletul sa dau 300 :lol:

#48
adiadrian17

adiadrian17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.02.2015
Vreau sa merg in NY de sarbatori anul acesta, momentan gasesc pe booking la 475E cu LOT dus intors (escala WAW). Sa mai astept?

#49
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
afaik pentru Romania ala e pret decent (sub 500 E).

Vezi ce au si la British, vad ca-s ieftini de prin alte parti din Europa.

#50
adiadrian17

adiadrian17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.02.2015
Multam pentru reply. Folosesc diverse motoare de cautare, si LOT e departe cel mai ieftin. British, momentan nimic in promo combinat cu zboruri din RO.

#51
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.06.2007

View Postadiadrian17, on 26 aprilie 2023 - 06:47, said:

Vreau sa merg in NY de sarbatori anul acesta, momentan gasesc pe booking la 475E cu LOT dus intors (escala WAW). Sa mai astept?
eu vad preturi de 400-500 euro doar prin Noiembire gen.

Care sunt hub-urile din EU care au legaturi cu coasta de vest? Vreau sa merg prin August. Am gasit un zbor la 650, de pe LHR-Seattle. Restul de la 1000 in sus

#52
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Am luat cu 1800 PLN (400€) la LOT (Krakow - NYC) pentru Septembrie.

Pentru coasta de vest, toate companiile mari zbor spre LAX și alea mari-mari spre SFO.

Din AMS poți zbura spre SLC apoi oriunde spre vest cu Delta/ KLM

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
AMS, CDG, LHR sunt huburile clasice spre SFO (si SJC din LHR). Mai era zboruri din BCN dar au disparut anul asta, Lisabona (cred ca exista inca), Madrid (nu stiu daca mai este). Bine, e si Lufthansa din Frankfurt si Swiss prin Zurich, sau erau. Am zburat cu toate la un moment dat.
Si da, legaturile prin SLC sunt o varianta buna.
Spre Los Angeles e varietatea mult mai mare.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 May 2023 - 09:04.


#54
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Din BCN si Madrid inca mai sunt (vreo 4-5+ companii din fiecare: AirEuropa, Iberia, Level, United, Delta, American, Vueling, toate au zboruri directe spre NYC).

TAP are uneori promoții bune (300 ish €) dar experiența cu ei e un fel de wizz pe steroizi :lol: am fost recent cu ei long haul si nu as zice ca am fost tocmai mulțumit. Sa nu mai zic ca LIS e un dezastru, am citit ca e cel mai hated aeroport major in Europa si înțeleg de ce :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate