Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Zboruri spre si din America

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016
Ma indoiesc ca exista Sea - Viena direct dar cine stie.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Hmm, SEA - VIE nu e.

Aveti LH/ KLM/ AF/ Finnair la Iasi sau e sarakie lucie si doar wizz?

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Au Tarom pana la Bucuresti si de aici conectare cu restul. Plus low costuri ce or fi dar alea nu se pun pt zboruri intercontinentale. (Negarantandu-ti conexiunea)

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.aeroport.../#flights-table

#23
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostLex404, on 06 ianuarie 2022 - 18:03, said:

Mai sunt, ca merg japonezii in vacanta. Bine, nu mai sunt acum, dar in 2019 erau.
Se poate sa fi fost doar un charter. Auzeam daca era ceva anuntat oficial.

View PostLex404, on 06 ianuarie 2022 - 19:57, said:

Și companiile Americane nu o sa vina direct la bucuresti pentru ca a) Tarom sucks și regional și au deja KLM/AF/LH care face codeshare. b) Romania nu e promovată in US > nu exista cerere nici pentru turiști.

De ex croații au zbor direct.

Polacii au zboruri directe din mai multe orașe. Ungurii au zbor direct. Dar toți ăștia și-au promovat turismul. Jumătate de Pax (sau chiar toți, in cazul Ungariei și al Croației) rămân la destinație. Cealaltă jumătate codeshare regional.

Si DL si UA au incercat zboruri pe OTP in trecutul nu prea indepartat. Nu le-a iesit.
Zbor direct mai au si sirbii (era sa zic iugoslavii). Ar fi interesant de vazut cite din zborurile astea sint efectiv profitabile. Banuiesc ca multe sint pe pierdere. Vorba aia, nici macar grecii nu au parca zbor direct.

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Grecii au zboruri directe (cu companii americane) in sezon.

Sarbii au direct, dar probabil is pline de pax in tranzit. Pe termen lung e destul de profitabil.
ps. aparent chiar au profit
Air Serbia has registered its second-best financial result since its relaunch in late 2013, although profits shortened compared to the previous year. The Serbian national carrier recorded a net profit of 12.2 million euros in 2018, while revenue reached 288 million euros.

UA & DL au dat fail la OTP pentru ca:
1) Romania nu e promovata, deci pax direct o laie
2) tarom si codeshare-urile is ca nuca in perete: foarte scumpe si foarte putine. E o zona in care daca chiar voia Tarom sa concureze, putea sa fie macar la nivelul tzatziki (aegean) la servicii regio. Aeroport care sa suporte tranzituri nu avem, companie aeriana mai de duamne ajuta (macar regio) nu avem... nu vine nimeni sa faca codeshare cu tarom daca tre sa tii pasagerii 8 ore in aeroportul ala..

Dar cum am zis, Tarom a inceput anul nou cu un director nou Posted Image Macar noi am schimbat 20 de directori in 20 de ani, nu am falimentat de 5 ori ca Alitalia :lol:

Edited by Lex404, 07 January 2022 - 17:31.


#25
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Nici nu s-ar putea atita timp cit la o distanta de mai putin de ora e IST care e mult mai bine conectat decit OTP. Csfncsf...

#26
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 03.10.2019

View PostLex404, on 06 ianuarie 2022 - 14:32, said:

   . Chiar poti zbura usor, ieftin, rapid si direct din Europa spre US fara sa te scarpini la urechea stanga cu mana dreapta pe dupa cap Posted Image

din pacate  nu am date  flexibile  ca sa pot zbura foarte ieftin   , din germania   unde sunt eu   zborurile  sunt cam   scumpe      muc-new york   . o sa mai verific     de la zurich   sau milano    daca sunt zboruri  ieftine    .

#27
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postfoxtian, on 07 ianuarie 2022 - 20:40, said:

din pacate  nu am date  flexibile  ca sa pot zbura foarte ieftin   , din germania   unde sunt eu   zborurile  sunt cam   scumpe   muc-new york   . o sa mai verific de la zurich   sau milano daca sunt zboruri  ieftine .

Verifica si din Madrid cu TAP. Ultima data prin toamna vazusem zboruri la 1200 lei dus-intors Madrid-NY chiar ptr sfarsitul anului prin decembrie, e drept, cu o escala in Lisabona, asta e strategia lor., au multe cu escala in LIS dar pret excelent.

View PostNinja, on 07 ianuarie 2022 - 18:17, said:

Nici nu s-ar putea atita timp cit la o distanta de mai putin de ora e IST care e mult mai bine conectat decit OTP. Csfncsf...

Totusi Belgradul cum are?
Auzisem ca era vorba sa se bage si Sofia-NY cu o companie bulgara mai nou infiintata.

Edited by axisborn, 07 January 2022 - 22:07.


#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

Vizualizare mesajfoxtian, pe 07 ianuarie 2022 - 20:40, a scris:



din pacate  nu am date  flexibile  ca sa pot zbura foarte ieftin   , din germania   unde sunt eu   zborurile  sunt cam   scumpe      muc-new york   . o sa mai verific     de la zurich   sau milano    daca sunt zboruri  ieftine    .

Nu știu din MUC, dar din FRA am avut cu 300€ dus întors. Acum văd ca au scumpit sarakiile de le-a LH și e 430€ direct și vreo 400 via Viena (5-12 Martie de ex).

Din MUC ai TAP ieftin 330€ Cu conexiuni decente
https://www.kayak.co...7b49a9426590ba2

#29
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

Vizualizare mesajaxisborn, pe 07 ianuarie 2022 - 22:06, a scris:

Totusi Belgradul cum are?
Au Etihad-ul in spate. De la ei parca e imprumutat singurul A330-ul cu care realizeaza cursa.

#30
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Am o nedumerire legata de efectuarea check-in-ului online pentru o cursa Bucuresti - New York cu escala la Paris.
Air France spune ca se poate face check-in-ul online cu pana la maxim 30 de ore inaintea decolarii.
Daca intru, sa zicem, sa fac check-in pentru primul segment cu 30 de ore inaintea plecarii de la Bucuresti, pot face check-in si pentru
segmentul al doilea?
Am sunat la Air France si cei de acolo mi-au dat raspunsuri evazive, nu erau siguri.

Edited by judas, 20 March 2022 - 18:34.


#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Vezi si tu, uneori da, uneori ba :). Pe incercate. Probabil pt zborul Paris - NY va merge doar cu 30 de ore inainte de plecarea lui.
Daca primul segment de zbor e operat de Tarom te va trimite pe site-ul Tarom pentru check in online.

Edited by mdt, 20 March 2022 - 20:15.


#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Daca toate sunt operate de AF, da, poti.

Dar, pe zborurile spre US, uneori nu iti dau boarding pass-ul si tot tre sa te duci la ghiseu (ca sa iti verifice viza).

#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Pont:

Zurich sau Basel spre NYC cu British, pret bun (~1100 lei RT).

Spre Basel sunt si lowcosturi Posted Image

Edited by Lex404, 21 March 2022 - 22:37.


#34
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
In ce perioada atat de ieftin? Probabil spre toamna tarzie-iarna? Ptr mai vad ca e 1000 doar intr-un sens.

Edited by Dany_Darke, 02 May 2022 - 07:40.
nu mai cita inutil, si de 3 ori la rand pt acelasi mesaj !!!


#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă cauți one way, o sa fie scump. Sunt clase tarifare diferite.

Caută round trip. Ieftine sunt tot anul :) am văzut din Berlin cu 200€ la KLM zilele trecute (nu mai e :lol:), din Barcelona/ Madrid e mereu chilipir (~200€). Mai sunt uneori oferte din Milan sau Roma.

Eu pe 3 Iunie zbor pe ruta Basel - Londra- NYC.

#36
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Da, normal ca roundtrip, dar si la roundtrip iti arata preturile defalcate pe ambele zboruri. Stie toata lumea ca la zborurile astea long-haul e mult mai convenabil daca iei tur-retur.
Nu prea  cred ca gasesti la 200 euro asa toata ziua.
Poate foarte din timp daca se iau si daca ai date  flexibile, ceea ce eu nu am avut, am avut o perioada stricta de 10 zile in care puteam pleca. Crede-ma ca am cautat vreo 4-5 zile toate variantele posibile, de ma dureau ochii, mai ieftin n-am gasit.
Eu am mers la NY din Milano, cu Delta 400$ dus-intors pe JFK iar ptr RO-Milano si retur am avut low costuri la 100 ron /bucata. La intoarcere numai bine m-am plimbat si prin Milano o zi. Super-rezonabil zic.
Aveam  si varianta cu TAP din Madrid sau din Dublin, dar ma plimba intai prin Lisabona, unde trebuia sa fac antigenul(ca imi expira valabilitatea de o zi din RO), ma tinea o noapte pe acolo, prea multa complicatie ptr 80 euro cat "salvam".


Cum zici tu Basel-Londra-NY, inseamna 3 sau 4 zboruri (daca nu esti de prin Elvetia) ,  nu e cam mult?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate