Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Antibiotic (Amoxicilina) + Alcool

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Sanse bunciele sa ai COVID si tu si familia. Ca ti-ai facut tu un test rapid acasa si a iesit negativ nu inseamna mare lucru. Bine ca esti mai bine si tu si ai tai . Foarte bine ca nu ai mai iesit zilele acestea in comunitate sa-i mai imbolnavesti si pe alti.
Tratamentul antibiotic pe care l-ai luat foarte probabil aiurea nu a facut decat sa-ti selecteze niste bacterii mai rezistente nu a contribuit in nici un fel la evolutia (din fericire buna) virozei/COVID-ului.
E greu de spus fara nici un consult/analiza daca s-a adaugat o sinuzita infectiei virale.

Edited by MD, 07 January 2022 - 22:22.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Să bei doar 2-3 beri e "de porc".
Fara 500 ml tărie e chef degeaba.
Sau 2-3 sticle de vin
Sau 10-15 beri
Atenție: nu le amesteca.

#21
infos23

infos23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2022

View PostMD, on 07 ianuarie 2022 - 22:19, said:

Sanse bunciele sa ai COVID si tu si familia. Ca ti-ai facut tu un test rapid acasa si a iesit negativ nu inseamna mare lucru. Bine ca esti mai bine si tu si ai tai . Foarte bine ca nu ai mai iesit zilele acestea in comunitate sa-i mai imbolnavesti si pe alti.
Tratamentul antibiotic pe care l-ai luat foarte probabil aiurea nu a facut decat sa-ti selecteze niste bacterii mai rezistente nu a contribuit in nici un fel la evolutia (din fericire buna) virozei/COVID-ului.
E greu de spus fara nici un consult/analiza daca s-a adaugat o sinuzita infectiei virale.
Da, suntem mai bine toti. Nu ne-am vaccinat dar dupa intamplarea asta cel putin eu si tata ne gandim serios la chestia asta. N-am iesit in comunitate, mai mult de atat, in curtea noastra dar in cealalta casa sta o batrana de 97 de ani, matusa tatalui meu de care eu ma ocup la partea de comparaturi si toate cele pe langa casa, n-am vizitat-o zilele astea pentru ca am rugat pe altcineva sa se ocupe, la varsta ei orice poate sa fie fatal insa nu vrem sa o avem pe constiinta. Daca e covid si am scapat toti fara spitalizare e bine ca o sa avem anticorpi pentru o perioada de timp.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postinfos23, on 07 ianuarie 2022 - 22:29, said:

Nu ne-am vaccinat

Ai covid 99% avand in vedere simptomele.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGhita_Bizonu, on 07 ianuarie 2022 - 21:31, said:

In mod normal in timpul tratamentului cu antibiotice FARA ALCOOL!

Nici o lingura de bere!!!
Chiar si o cantitae mica anulkeaza efectul tratamentlui !!!!!
Am răspuns atât eu cât și Remicade că amoxicilina nu interacționează cu alcoolul.
Dacă știi niște articole științifice care infirmă acest lucru, postează linkurile.

#24
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostGhita_Bizonu, on 07 ianuarie 2022 - 21:31, said:



Am 70 de ai, amfacut destuoe trtamente sii .. nu duc paharul la ureche , asa ca stiu ce zic ....


Ai 70 de ani si dai sfaturi mai proaste ca unul de 10 ani...

OP: ti-au raspuns un farmacist si un medic, ce mai vrei mai mult?

#25
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
eu de cand am facut vaccinurile n-am mai facut otita.. si eram constant pe raceli si dureri de gat si otite

#26
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Un articol in Antimicrobial Agents and Chemotherapy privind interactiunile dintre antibiotice/chimioterapice si alcool: majoritatea sunt safe, se poate consuma alcool la ocazii. Pe de alta parte nu uitati ca alcoolul scade imunitatea.




Fact versus Fiction: a Review of the Evidence behind Alcohol and Antibiotic Interactions


#27
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
ineptiile astea cu antibioticul si alcoolul le-am auzit de pe vremea cand medicul ne recomanda antibioticul la gripa  sezoniera (asta in Ro). In schimb copiii nu au primit nici un gram de antibiotic in Franta  cand aveau gripe sau raceli sezoniere, chiar daca ajungeau la 40 de grade febra. Si cand au avut nevoie de antibiotic au luat pentru 7-9 zile .  In Korea  la fel dadeau aia antibiotic la orice cacat, efectul l-am simtit cand unul din copii a facut pneumonie care nu a cedat la nici un antibiotic.A trebuit sa-mi faca compania Medevac in Franta sa-mi gaseasca aia combinatia de antibiotice  si sa scape de nenorocire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate