Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Credit nevoi personale BCR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kuran102

kuran102

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2022
Va salut ! Am o intrebare pentru cei care au experienta cu creditele de nevoi personale de la BCR.
In august, am facut un credit de nevoi personale in valoare de 12900RON(2600EUR) iar acum, as vrea sa fac o refinantare/alt credit in valoare de 10000RON(2000EUR).
Din pacate, cand incerc sa fac o refinantare/credit nou prin intermediul aplicatiei George, mi se spune ca nu sunt eligibil(ceea ce e de inteles tinand cont ca am facut creditul de abia acum 4 luni).  Dar din pacate aplicatia nu zice  aproximativ cand pot face un nou credit la ei/refinantare la cel actual.
Tinand cont ca in aplicatie nu mi s-a spus exact de ce nu sunt eligibil sau cand o sa fiu eligibil am ales sa merg fizic la banca si sa intreb. Din pacate fetele de acolo habar nu aveau, nu am primit nici macar o perioada aproximativa cand as putea sa aplic iar pentru refinantare sau motivul concret pentru care am fost refuzat.
Poate cineva sa-mi zica cand au reusit sa faca refinantare/un nou credit de nevoi personale la BCR ?
Daca am acest credit de nevoi personale la BCR si in continuare nu este acceptata o refinantare, exista optiunea sa ma duc la alte banci sa aplic pentru un credit ? Sau o sa fiu intampinat cu aceeasi problema legata de faptul ca am un credit prea nou ?
Scuzati post-ul lung si lipsa mea de cunostiinte, sunt destul de nou in lumea bancara.
Multumesc anticipat !

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde de veniturile nete lunare, de vechimea locului de munca, de ce alte datorii mai ai, de istoricul tau de creditare, etc.
Si alte banci verifica gradul de indatorare + cele de mai sus.

Edited by pasilla, 07 January 2022 - 19:25.


#3
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Din aplicatia George se pot refinanta doar creditele externe, refinantarea creditului la BCR se poate face doar in agentie. Refinantarea este limitata de gradul de indatorare admis de banca in functie de venit, sau se poate refinanta cu prelungirea perioadei de rambursare (pana la 5 ani) daca creditul a fost luat pe o perioda mai scurta, pentru a te incadra gradul de indatorare admis de banca

#4
kuran102

kuran102

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2022

 crispolux, on 07 ianuarie 2022 - 20:14, said:

Din aplicatia George se pot refinanta doar creditele externe, refinantarea creditului la BCR se poate face doar in agentie. Refinantarea este limitata de gradul de indatorare admis de banca in functie de venit, sau se poate refinanta cu prelungirea perioadei de rambursare (pana la 5 ani) daca creditul a fost luat pe o perioda mai scurta, pentru a te incadra gradul de indatorare admis de banca

Salut !

Mersi de raspuns, esti sigur de faptul ca ca din George se pot refinanta imprumuturi externe ? Intreb fiindca de fiecare data cand am incercat, singurul credit disponibil pentru refinantare/simulare era creditul meu activ la ei (singurul meu credit, nu am credite la alte banci)

#5
kuran102

kuran102

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2022

 pasilla, on 07 ianuarie 2022 - 19:23, said:

Depinde de veniturile nete lunare, de vechimea locului de munca, de ce alte datorii mai ai, de istoricul tau de creditare, etc.
Si alte banci verifica gradul de indatorare + cele de mai sus.

am inteles, e trist ca banca nu poate sa-mi ofere macar niste informatii despre ce lipsuri sunt (vechime, salariu sau poate o durata minima de timp ce trebuie sa treaca pana cand pot refinanta creditul) tinand cont ca asta e singurul si primul meu imprumut, nu cred ca e problema de alte datorii.

#6
papimario66

papimario66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.04.2014
Salut. Perioada minima pentru refinanțare era 10 luni când am luat eu creditul. Mergi la banca pentru mai multe detalii

#7
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

 kuran102, on 07 ianuarie 2022 - 18:58, said:


Din pacate, cand incerc sa fac o refinantare/credit nou prin intermediul aplicatiei George, mi se spune ca nu sunt eligibil(ceea ce e de inteles tinand cont ca am facut creditul de abia acum 4 luni).  Dar din pacate aplicatia nu zice  aproximativ cand pot face un nou credit la ei/refinantare la cel actual.

Inițiator, regula de bază în creditare este să nu ți se dea informațiile astea, din două motive: 1. sunt multe variabile la mijloc, respectiv 2. să reducă posibilitatea de manipulare a creditării.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate